Зошто СДСМ го смени знамето?

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Официјален, не овицијален.

И не напињај. Каде брзаш.
Илјадници години го немавме за сами да го подзатскриеме, но, се додека има македонец тоа знаме гордо ќе се вее.

Не ми требаат војводи или шерифи за да ми кажат кое знаме е мое и под кое знаме да живеам бидејќи, како што реков, Кутлеш ми чука во градите!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Мартин, ајде, оста те толерирав, оди во играчница, да не те видам пак во политика додека не ебеш некоја бугарка. Бива.
Гитла.

Кога атојте се ритаат, магаренцата молчат. Аман веќе од деца на политика.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Одлична је и садашња застава, могу обе да буду у употреби, једна као државна, а друга као народна. Да подсетим да се под садашњом заставом неко борио и погинуо и да су под том заставом момци ишли у Ирак итн. Што се грба тиче, Македонија има свој стари земаљски грб...за разлику од многих других земаља....ту не треба да има никакве дилеме, осим стандардизације тог грба.

Иначе ја сам овај цивил доле, међу македонским специјалцима...можда се неко и препозна :vozbud:


 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
ексклузивни слики од националниот музеј во Каиро, калапи од периодот на владеењето на Александар Македонски...




помегу двете сонца од Кутлеш подигнато малку над нив....


осум крако сонце во изгрев...


толку познато...

како ова од Говрлево...8 000 години старо....




иако и ова новото испадана постаро од старото....без разлика, кутлешкото знаме треба да се врати, како државно, на сила беше забрането и тоа е она што боли

Синиша, што работиш ???
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Е па не ли го читате Киро. Им носеле грцине подароци и тие го сменија и знамето и името. Тоа не ли се вика корупција и предавство?:toe:
 
Член од
22 април 2008
Мислења
142
Поени од реакции
17
Еј и јас ја начекав емисијата вчера со Оливера Трајковска- премиерна и тоа, уф уф:vozbud:четврток во 21ч, да запамтите.
Конкретно за муабетот на Андов за знамето, јас се согласувам со него.

Ај ќе се обидам да објаснам зашто, иако уште во овој момент веројатно ви врие крв и би ме тепале:)

Во временската спогодба која ја потпишавме со Грција и на која и ние се обврзавме, стои дека се обврзуваме да не го користиме старото знаме. За истата спогодба и нејзино прекршување, сега ја тужиме другата страна. А напротив, оттогаш па наваму и ние самите сме ја прекршиле со тоа што знамето е користено на повеќе наврати, и од народот и од државните институции.
Значи, ние старото знаме си го идентификуваме како наше, не можеме да го заборавиме, тоа е јасно; секогаш кога и да го видам, го препознавам како македонско знаме. Но! Закон си е закон, и треба да го почитуваме. Знамето е сменето, и тоа е готова работа. Без разлика колку и да се противиме на тој закон, и колку да не ги поднесуваме тие што го донеле, потпишале, тој или други закони, тие се усвоени и се на сила. Нам треба да ни е јасно, дека единствен начин да продолжиме понатаму и да успееме како држава, е да се почитуваме самите себеси. Погрешно е да го почитуваме само она што ни одговара и што го сакаме или се согласуваме со тоа, тоа е најлесно.
Треба да го почитуваме и тоа што не ни одговара и не го сакаме, закони или државници сеедно, во случај кога сме се обврзале со закон дека ќе ги почитуваме, кога сме ги усвоиле тие закони и кога сме ги изгласале тие луѓе. Во тоа се состои силата на една држава, тоа е државата. Нема шанси да напредуваме се додека селектираме партиоти од предавници, закони кои ни се по кеиф од оние кои не ни се. Нема шанси. Секогаш ќе постои разединетост помеѓу нас, и таа нема да се надмине, ниту ќе донесе нешто добро.
Бранко е криминалец, но е одличен политичар. Груевски не му е ни до колена. Еднаш напишав, да беше чесен колку што е паметен, ќе успеевме многу повеќе. Мора да го признаеме тоа, и на човекот мора да му се оддаде почит како наш државник. Во случај кога не ни се допаѓа некој државник или закон, треба да ги смениме на легален начин. А не самата држава или народот да истакнува знаме кога сме се обврзале преку спогодба како држава дека нема да го направиме тоа. Ако сме држава која носи закони, треба да ги почитуваме и да ја почитуваме државата која ги носи, бидејќи тоа е наша држава, тоа сме ние. Ако народот не се согласува со законите, има сигурно начини да се укинат истите, наместо да се прекршуваат. Подобро општонароден бунт, отколку оваа конфузност и нејаснотија сами со себе кои сме, што сме, каде сме. А замислете, еден обичен просветен штрајк не доби поддршка од народот, од својот народ, па камоли нешто поголемо.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ајде, мина некое време, се прочита ли пак??

Прочитај се, едитирај си го постот, оти ќе те имаме за мајтап.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Јас си го сакам 16 кракото сонце, ама и 8 кракото е наше. Ова што го имаме сега е малку помодерно представено и ништо лошо во тоа. Коментарите како „вентилатор“ се застарени ВМРОвски изјави и провокации и не држат место веќе. Доста глупирање со вакви работи. Треба да бидеме горди на нашето знаме, а во моментов е ова, да успееме со него, па кога ќе го најдеме излезот од овој лавиринт и ќе застанеме на нога, тогаш би можеле да го ставиме и 16 кракото ако така народот сеуште милува.
Инаку за грбот сум за хитно менување и тоа да бидат лавовите и ништо друго.
Ме интересира како грците ќе ги искометираат и како ќе се потрудат да ги погрчат и нив.


Македонија На Македонците! :oeoeoe:
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Еј и јас ја начекав емисијата вчера со Оливера Трајковска- премиерна и тоа, уф уф:vozbud:четврток во 21ч, да запамтите.
Конкретно за муабетот на Андов за знамето, јас се согласувам со него.

Ај ќе се обидам да објаснам зашто, иако уште во овој момент веројатно ви врие крв и би ме тепале:)

Во временската спогодба која ја потпишавме со Грција и на која и ние се обврзавме, стои дека се обврзуваме да не го користиме старото знаме. За истата спогодба и нејзино прекршување, сега ја тужиме другата страна. А напротив, оттогаш па наваму и ние самите сме ја прекршиле со тоа што знамето е користено на повеќе наврати, и од народот и од државните институции.
Значи, ние старото знаме си го идентификуваме како наше, не можеме да го заборавиме, тоа е јасно; секогаш кога и да го видам, го препознавам како македонско знаме. Но! Закон си е закон, и треба да го почитуваме. Знамето е сменето, и тоа е готова работа. Без разлика колку и да се противиме на тој закон, и колку да не ги поднесуваме тие што го донеле, потпишале, тој или други закони, тие се усвоени и се на сила. Нам треба да ни е јасно, дека единствен начин да продолжиме понатаму и да успееме како држава, е да се почитуваме самите себеси. Погрешно е да го почитуваме само она што ни одговара и што го сакаме или се согласуваме со тоа, тоа е најлесно.
Треба да го почитуваме и тоа што не ни одговара и не го сакаме, закони или државници сеедно, во случај кога сме се обврзале со закон дека ќе ги почитуваме, кога сме ги усвоиле тие закони и кога сме ги изгласале тие луѓе. Во тоа се состои силата на една држава, тоа е државата. Нема шанси да напредуваме се додека селектираме партиоти од предавници, закони кои ни се по кеиф од оние кои не ни се. Нема шанси. Секогаш ќе постои разединетост помеѓу нас, и таа нема да се надмине, ниту ќе донесе нешто добро.
Бранко е криминалец, но е одличен политичар. Груевски не му е ни до колена. Еднаш напишав, да беше чесен колку што е паметен, ќе успеевме многу повеќе. Мора да го признаеме тоа, и на човекот мора да му се оддаде почит како наш државник. Во случај кога не ни се допаѓа некој државник или закон, треба да ги смениме на легален начин. А не самата држава или народот да истакнува знаме кога сме се обврзале преку спогодба како држава дека нема да го направиме тоа. Ако сме држава која носи закони, треба да ги почитуваме и да ја почитуваме државата која ги носи, бидејќи тоа е наша држава, тоа сме ние. Ако народот не се согласува со законите, има сигурно начини да се укинат истите, наместо да се прекршуваат. Подобро општонароден бунт, отколку оваа конфузност и нејаснотија сами со себе кои сме, што сме, каде сме. А замислете, еден обичен просветен штрајк не доби поддршка од народот, од својот народ, па камоли нешто поголемо.
Според тебе и нешто друго (недај боже)да ни побараат и треба да му се навртиме затоа што ДРЖАВНИКОТ е паметен и способен политичар.Добро ти напишал овој пред мене дај препрочитај се.Во современиот свет постојат референдуми каде владите неможејќи да решат некои проблеми организираат референдуми,додека кај нас излегуваме со глупости од типот "Некои прашања не заслужуваат одговор".Ние дури се правиме попаметни и од една Франција која не се двоумеше да го праша својот народ.Од Холандија,Ирска, Полска.И ти ќе ми кажеш закон бил ДРЖАВНИКОТ?ПИЈАНДУРА брат ете тоа е.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас си го сакам 16 кракото сонце, ама и 8 кракото е наше. Ова што го имаме сега е малку помодерно представено и ништо лошо во тоа. Коментарите како „вентилатор“ се застарени ВМРОвски изјави и провокации и не држат место веќе. Доста глупирање со вакви работи. Треба да бидеме горди на нашето знаме, а во моментов е ова, да успееме со него, па кога ќе го најдеме излезот од овој лавиринт и ќе застанеме на нога, тогаш би можеле да го ставиме и 16 кракото ако така народот сеуште милува.
Инаку за грбот сум за хитно менување и тоа да бидат лавовите и ништо друго.
Ме интересира како грците ќе ги искометираат и како ќе се потрудат да ги погрчат и нив.


Македонија На Македонците! :oeoeoe:
ke recat deka lavovite rikale na grecki, a koga gi lovele vikale Ohi, ohi!
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
posle ebenje nema kaenje taka da i da go smenime znameto(denesnovo)mislam deka e malku smesno.sonceto od kutles moze da si go koristime za domasna upotreba(svadbi,krstevki.... itn):toe:
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
ne se smej ....moze da ni go zabranat i za domasna upotreba pa ce treba u podrumi da slavime:pos2:
:pos2::pos2::pos2:Засега немам проблем,ама седесе ко ќе се вратат сее можно.Се испишманив и за веќе планираното дете да го крстам Александар.Што знаеш може да го прекрстат.На пр.Северен Александар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom