Грбовите на Македонија - Македонска Хералдика!

Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
А што сакаат циганите од лавот ? Сега треба и одредени животни да обожаваме само. Кравата слободна е или Индија ќе ни се лути ? :pos2:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Ај нека биде веќе еднаш. Едвај чекам да го смениме грбот кој го имаме сега!
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
ако е ова што го форсираат медиумиве дека само петокраката ќе се тргала, не менува многу, освен што нема да имаме социјалистичко обележје на него
грбот наш треба да биде како овој :grb:
 

Блаугранец!

mes que un club!
Член од
28 август 2009
Мислења
785
Поени од реакции
176
Не ми е јасно за која цел да се модификува грбот на Македонија ? Зошто, што му фали сега како што е ? Мора ли да биде партиски определен ? Што не ќе му текне на Груевски, и мора ли лавчето да стои, зошто да не стојат гулаби два, барем ќе симболизираат на слобода, мир.

Со самото тоа што ќе го сменат грбот, ќе мора да се променат и пасошите бидејќи на нив е грбот, па ќе мора луѓето да ваѓаат нови, со тоа се зголемува буџетот на државата кој оди кај Груески.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Не ми е јасно за која цел да се модификува грбот на Македонија ? Зошто, што му фали сега како што е ? Мора ли да биде партиски определен ? Што не ќе му текне на Груевски, и мора ли лавчето да стои, зошто да не стојат гулаби два, барем ќе симболизираат на слобода, мир.
Со самото тоа што ќе го сменат грбот, ќе мора да се променат и пасошите бидејќи на нив е грбот, па ќе мора луѓето да ваѓаат нови, со тоа се зголемува буџетот на државата кој оди кај Груески.
Лавчето за тебе значи партиски определен, ај тргај учи историја и дојди пак да пишеш на темава.
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Да беше сега Реален07 ќе речеше ,еве Груески како ќе пери наши пари.Но јас наместо гулаби и лавови предлагам една чавка да се стави на местото од петокраката.Ќе симболизира оти овде на сите чавка им го испила мозокот.Ко ќе нема џаволот работа се знае што прави.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
686
Поени од реакции
662
Не ми е јасно за која цел да се модификува грбот на Македонија ? Зошто, што му фали сега како што е ? Мора ли да биде партиски определен ? Што не ќе му текне на Груевски, и мора ли лавчето да стои, зошто да не стојат гулаби два, барем ќе симболизираат на слобода, мир.

Со самото тоа што ќе го сменат грбот, ќе мора да се променат и пасошите бидејќи на нив е грбот, па ќе мора луѓето да ваѓаат нови, со тоа се зголемува буџетот на државата кој оди кај Груески.
Попартиски и поидеолошки грб од сегашниов нема, а ти го сметаш лавот за партиски грб, јбг не сум знаел дека ВМРО било и во среден век.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
А што сакаат циганите од лавот ? Сега треба и одредени животни да обожаваме само. Кравата слободна е или Индија ќе ни се лути ? :pos2:
Види го знамете на Бутушанецот што го направил Пулевски тоа е поим за мултиетничко знаме :nesvest:

Попартиски и поидеолошки грб од сегашниов нема, а ти го сметаш лавот за партиски грб, јбг не сум знаел дека ВМРО било и во среден век.
Македонците користеле различни симболи сонца, лавови, крстови на едно востаничко знаме дури има и еднорок бизарно. Ама речиси секогаш се на црвена основа 99%+ од случаите.

Галичко-Реканско

Мијачко
И со еднорогот

Знаме на Македонската колонија во Петроград, Русија од 1914 година. Во колонијата бил и македонскиот деец Димитија Чуповски.

Во горниот десен агол на знамето е прикажан црвен еднорог (коњ, а според некои Букефал коњот на Александар Македонски) исправен на задните нозе и свртен кон десно, поставен во бел квадрат.

Во долниот лев агол на знамето има златно (жолто) сонце со повеќе зраци околу кое со златни (жолти) букви е испишан текстот „ЕДИНА НЕЗАВ“ИСИМА МАКЕДОНÏА (Една независна Македонија). Основата на знамето е со цревена боја.
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Слушнав една кул идеј да не се менува петокраката=ѕвезда од грбот тука само да се офрба во жолата нали ЕУ и булшит има симболика. Инаку сосема е ОК Лавот да се стави за грб на Македонија и да се врати Сонцето од вергина на знамето. Но откако МК ќе влезе во ЕУ за да уценуваат уште циганите од Југ и нивните жутокљунест татаро-монголски газолижачи од Исток.
Инаку новиот грб изгледа вака: Малку е ко јајце ама нема везе
Без ѕвездата не личи на ништо грбов, убаво ќе беше да ја сменат бојата на ѕвездата во жолта боја , доколку црвената ги потсетува на социјализмот,но не да се одстранува.Петокраката не е само симбол на социјализмот , туку и симбол на моќ.Вака естетски не изгледа убаво , без ѕвездата , и нема никаков симбол , кој демонстрира сила на овој грб , освен ѕвездата , впрочем една од целите на грбот е да ја покаже моќта на државата.Вака , без ѕвездата , искрено ми личи на лого за национален парк.
ЕУ и САД , да не се комунисти со ѕвездите.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Јас сакам овој !



За грб на Македонија да се користи стилизирана верзија на Ромејскиот двоглав орел, симболот на сите православни, со крст и меч во канџите, и лав во штит на градите. Со тоа би се задоволиле барањата и на патриотите и на Православните и на Албанците, а скоро и на сите други етнички заедници, кои повеќе или помалку користат нешто од овие симболи (Србите орел, Бугарите лав, муслиманите меч...).
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Убави варијанти се сите варијации на лавот а и овој на Ајсшутер е одличен предлог.Навистина треба да размислат и да се ослободиме од сегашниов.Многу бе земјоделски грб да му се сневиди.Уште комбајн фали...
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Ти не си арен дечко! Лавот е Македонски симбол со векови, тоа што ВМРО го избрал и за нив партиски симбол е друга работа, си ја ценат и почитуваат историјата и наследствата. А мултиетнички и незнам какви етнички симболи и знаци не ни требаат. На крај одлучува мозинството. Не тропајте глупости од овде до онде само за да направите муабет. Партиските фрустрации се смешни кога ги искажувате на прашања од државно ниво. Јас не сум член на ниту една партија па лавот ми е на место, го сакам и почитувам овој симбол. Ако е петокраката жолта зар нема да биде политизиран грбот ? Сдс имаат жолта петокрака. МАКЕДОНСКИ СИМБОЛ а не симболи на мирот и љубовта, сакате хипичкиот знак од 60 тите да го ставиме може?
Само ние и Белорусија си ги имаме старите комунистички грбови , чукнете се во тоа главите еј !!! :tapp: 20 години одкога ставивме крај на тој систем, преболете го веќе еднаш.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Јас сакам овој !



За грб на Македонија да се користи стилизирана верзија на Ромејскиот двоглав орел, симболот на сите православни, со крст и меч во канџите, и лав во штит на градите. Со тоа би се задоволиле барањата и на патриотите и на Православните и на Албанците, а скоро и на сите други етнички заедници, кои повеќе или помалку користат нешто од овие симболи (Србите орел, Бугарите лав, муслиманите меч...).
Овај е веќе српски грб.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Овај е веќе српски грб.
Двоглав орел со крст и меч во канџите - симбол на сите православни Македонија, Србија, Русија, Бугарија, Србија итн и Русите го користат орелот па српски ли симбол користат.
Што е српско тука јас не гледам, по можност и тоа да го остават Боже чувај ја Македонија.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120


Земскиот грб од 1620 година е идеално решение за македонски државен грб. Би можел само малку да се корегира или стилизира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom