Бог за атеистичката вера

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
И сам не знаеш што зборуваш, само колку да кажеш нешто...
Јас многу убаво си го кажав своето (покрај фактот што јас знам што кажувам а не се вадам на виша сила), ти си таа што не кажуваш ништо.

Инаку нема ништо лично теодора во мојот пост, јас навистина мислам дека верниците имаат проблеми со здравјето. Верата е симптом на болест.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А каков проблем со здравјето имаат верниците!?

Посочи ги:

1. Болеста
2. Дијагнозата
3. Анамнезата
4. Терапијата.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
На една друга тема спомнав дека е невозможно да се даде целосно објективен, логичен т.е научен доказ за постоењето на било каква виша сила. Зборувам за факт кој би бил задоволителен истовремено и за научниците, верниците, неверниците и т.н. Верникот поаѓајќи од некое длабоко интимно доживување или спознание може да тврди дека на некаков начин комуницира со бога.
Атеизмот (неверување во никаков натприроден ентитет) исто така е облик на верување. Атеистот не може да го докаже непостоењето на бога со помош на науката. Тука не правиме муабет за христијанството, исламот или некоја друга вера, туку за било кој религиозен систем.
АГНОСТИЦИЗМОТ поаѓа од ставот дека оваа проблематика на човекот му е невозможно во целост да ја прифати или одбие, доколку се служи објективни, за сите прифатливи аргументи - оти такви едноставно нема.
 
Член од
24 јануари 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
WTF..????:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:


што ти е оваа тема бе брат..?
мислам ако си атеист тогаш кој курац имаш спомнато бог..??
нели вие не верувавте у бог..?
 
A

ateist

Гостин
На една друга тема спомнав дека е невозможно да се даде целосно објективен, логичен т.е научен доказ за постоењето на било каква виша сила. Зборувам за факт кој би бил задоволителен истовремено и за научниците, верниците, неверниците и т.н. Верникот поаѓајќи од некое длабоко интимно доживување или спознание може да тврди дека на некаков начин комуницира со бога.
Атеизмот (неверување во никаков натприроден ентитет) исто така е облик на верување. Атеистот не може да го докаже непостоењето на бога со помош на науката. Тука не правиме муабет за христијанството, исламот или некоја друга вера, туку за било кој религиозен систем.
АГНОСТИЦИЗМОТ поаѓа од ставот дека оваа проблематика на човекот му е невозможно во целост да ја прифати или одбие, доколку се служи објективни, за сите прифатливи аргументи - оти такви едноставно нема.
Атеистичлата Вера е недостижна за било кој религиозен
ниту била ниту ќе биде

НИЕ БАРЕМ СИ ВЕРУВАМЕ НА ОЧИТЕ , ЛОГИКАТА И ЗДРАВИОТ РАЗУМ

А ОВИ НЕШТА СЕ НЕДОСТИЖНИ ЗА РЕЛИГИОЗНИТЕ

Ако нешто е црна боја .......атеистот ќе го констатира како Црна Боја оти е ОЧИГЛЕДНО

религиозниот ќе гарантира Вечно дека е Бела боја оти он така веруе
Религиозниот е дури спремен да убие оти веруе дека е Бела боја не дека е стварно
не дека и неговите очи не гледаат дека е Црна боја.........ама он веруе дека е бела боја

Па така во книгата Библија ........НАПИСМЕНО Е ЗАПИШАНО
ДЕКА НИКОГАШ НИКАДЕ ПОД НИКАКВИ УСЛОВИ НЕКОЈ РЕЛИГИОЗЕН
НЕМА ДА ДОБИЕ НАГРАДА ВЕЧЕН ЖИВОТ..........
НЕ САМО ВО СТАРИОТ ЗАВЕТ ТУКУ И ВО НОВИОТ ЗАВЕТ

Атеистите барем си веруваат на очите и ја користат и логиката и здравиот разум

ДЕКА НЕМА ПОТРЕБА ДА СЕ ПРАКТИКУВА НИКАКВА РЕЛИГИЈА
1) НЕМА НИКАКОВ ДОКАЗ ЗА ПОСТОЕЊЕ НА ВИШО СУШТЕСТВО
2 ) И ДА ИМА КАКО ШТО ПИШУВА ВО БИБЛИЈА ....ЦЕЛОТО ВЕТУВАЊЕ ШТО Е ДАДЕНО ЗА РЕЛИГИОЗНИТЕ Е ........."..почитувај мајка и татко и бог ќе ми те части живот НА ЗЕМЈАТА..."......

хахаахх ......ааалооооооооооо ....па ние сме веќе на земјата
што ви е бе луѓе ?

Aтеистите не го почитувале Мојсеевиот -Шеријатски Закон и НовЗавет им кажувадека ама баш ништо не пропуштиле
Атеистите и сега не практикуват религија оти Новиот завет им кажува дека пак ништо не пропуштаат.........
што пропуштаме ?
"ќе не части бог живот на земјата.".................ахахахах глупости невидени
 
A

ateist

Гостин
мора да се спомнува да се прави разлика

што ти е оваа тема бе брат..?
мислам ако си атеист тогаш кој курац имаш спомнато бог..??
нели вие не верувавте у бог..?
мора бе пријатељу ...........
кој курац па библија вели кој више трчи по земски богатства тој е вечи атеиста......

вие не сте никакви побожни ....ај доста кењавте,.............

еве се гледа и по тебе исите други религиозни сегде у свет ..........

вие сте само Вулгарно Дрсско Безобразни Атеисти...........

ги сакате и правите истите работи како ние ,,,,,ееее ама часно и поштено ...

.....доста се просеравате .........и вие сте Атеисти.....само Некултурни , безкрупулозни............и не се тоа никакви исклучоци туку генерално ПРАВИЛО .
 

Dreamer_32

Unstopable
Член од
23 октомври 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
Ќе бидам краток затоа што насловот на темава кажува се: значи вие “атеистите“ не сте атеисти затоа што ateist уште во насловот спомнува “атеистичка вера“ а атеизмот не признава постоење на никаква вера-религија. Па се наметнува прашање што сте вие атеистите верници, неверници или уште се немате одлучено?

Википедија линк: деф. за атеизам.
 
Член од
24 јануари 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Ќе бидам краток затоа што насловот на темава кажува се: значи вие “атеистите“ не сте атеисти затоа што ateist уште во насловот спомнува “атеистичка вера“ а атеизмот не признава постоење на никаква вера-религија. Па се наметнува прашање што сте вие атеистите верници, неверници или уште се немате одлучено?

Википедија линк: деф. за атеизам.

hahahahaha the best post ever...:pos2::pos2::vozbud::vozbud::baeh::baeh:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Оти да не, Атеистот ВЕРУВА дека нема Бог. Значи може да има своја вера.

Mоре улав си или шо си, читаш што пишувам во лексикон значи види си убаво човек кој што не верува во ништооо не само во бог , во ништо.
Значи неможи да има атеистичка вера . Ако верува во друго значи е верник во нешто пак и не е атеист .
 

bubax_emir

чаирчанче
Член од
12 ноември 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
WTF..????:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:


што ти е оваа тема бе брат..?
мислам ако си атеист тогаш кој курац имаш спомнато бог..??
нели вие не верувавте у бог..?
сакав истото мисленје да го написам.
Твојот збор е На МЕСТО,а нивните зборови испааднаа ЛАГА.


he he znachi ateist i hihilist mu e isto...??
и ТРИЛИЛИСТ.:)
 
Член од
13 февруари 2009
Мислења
12
Поени од реакции
2
nihilistot ne veruva vo nisto! (kolku so znam ja,nihilista neka me ispravi ako negde gresam :))

ateistot ne veruva vo bozestva(ili tie odliki)sepak veruva vo sebesi na primer. ja licno

ne veruvam vo bozestva. Dokolku se dokaze postoenje na bog so takvi odliki kako so

se misli najcesto (bog na koj mozes da mu se molis koj moze da te cue koj e semoken i

gleda se itn itn) ili bilo kakvi (se razbira zavisi i so mislite pod poimot bog), togas ako

ima cvrst dokaz bi mozel i da veruvam. iako ne veruvam vo bog sepak veruvam vo

sebesi. I go stavam na prvo mesto razumot pred verata. Zaso se glea i dali e razumno

da se veruva (barem spored mene) i mislam deka ne mozam tuku taka da veruvam vo

nesto ako ne mi se dokaze. I ne mozam samo slepo da veruvam na rabotite.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Ако ме стаите мене за бог на атеистите ок, прифаќам да има бог и за нас :) Па ја постојам барем за разлика од боговите на верниците! Башка и ќе имаме најсекси бог х)
 
Член од
29 јануари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Post By:Ateist
вие не сте никакви побожни ....ај доста кењавте,.............

еве се гледа и по тебе исите други религиозни сегде у свет ..........

вие сте само Вулгарно Дрсско Безобразни Атеисти...........

ги сакате и правите истите работи како ние ,,,,,ееее ама часно и поштено ...

.....доста се просеравате .........и вие сте Атеисти.....само Некултурни , безкрупулозни............и не се тоа никакви исклучоци туку генерално ПРАВИЛО .
More Momak Ti Samiot Tvrdis deka Bog e Ziv,I deka Postoi i Deka SlusA Molitvi,deka isceluva,
Samo ti ne mozes da svatis deka samiot tvrdis da ti kazam Kako Zosto gledam ni samiot ne znaes da se svatis...

Kako Prvo cela "Religija" e ispasana od tvojte temi znachi mislam deka samo ti otvoras temi i sto e naj tragicno vo site temi pisuvas ekstra Golemi Tekstovi i tolku mnogu pani4no velis,Ne,Ne!!!Bog!!!Ne postoi...i site temi ti se toa e so toa pokazuvas deka ti samiot veruvash deka Bog Postoi,Zosto ne otvoris tema deka Dedo Mraz Nikogas ne ti frlil niz ocakot podarok zosto znaes deka toa e samo fantazija i deka ne e vistina...a bidejki deka znaes deka e ziv Bog otvorash temi i tvrdis sprotivno od toa sto ti samiot POD SVESNO go Veruvash samo sovesta ne ti dava

Ama aj za da vekje ni samiot ne se machis odgovori na ova i ne te diram oti ni samiot vekje ne mozes da si objasnis nesto...

Koj Go Sozdal Covekot???
Koj ti Dal Mozok,Srce,???
Koj Napravi da zena pred mene vo Imeto Na Isus Da stane od kolicka sto bila sedum godini paralizirana???
Koj go sozdal Sonceto,Mesecinata????
Koj Sozdal Se Okolu Nas???
Koj Resil TIda se rodis???

Velish Biblijata e Laga...Brat Samiot Znaes deka ne e taka
Biblijata vika deka kje ima vojni,Kje Ima Zemjotresi,Kje Ima Golemo Zatopluvaje,Deka Kje Ima 4ipovi So Brojot Na Zverot 666

Denes site gledame deka ima zemjotresi,Golemo Zatopluvaje,Vojni za teritorii
A Za 4ipovite

http://video.google.com/videoplay?docid=-5336925375387207760
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Ако ме стаите мене за бог на атеистите ок, прифаќам да има бог и за нас :) Па ја постојам барем за разлика од боговите на верниците! Башка и ќе имаме најсекси бог х)
Ма ќе напраиме еден совет и ќе гласаме и ќе си воведеме празници, богови симболи, ја викам да има повеќе богови и ќе ги гласаме кој од нас да бидат секоја прелазна година. А за сите други правила исто како христијаните ќе си се договориме со тајно гласање и после ќе собереме нови верници и као ќе имкажеме така ќе праат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom