Бог за атеистичката вера

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Во однос на темата, за атеистот бог е самиот тој, најизразен пример на атеизам застапува Сатанската Црква регистрирана во САД 1966г., која дословно вели Нема Бог освен Ти самиот-No God Except Yourself, изведувајќи консеквенца од премисата Нема авторитет освен ти самиот! Се разбира никој човек не е семоќен во онаа смисла како што се замислува Бог во религиите, но поентата е дека ако веќе има поим Бог тогаш тој бог си ти, постојано да имаш на ум дека ти си најбитниот во својот живот и дека наспроти тебе е само Безличната судбина, но бог како свесна личност си ти, бидејќи свеста непосредно ти кажува дека постоиш свесно!
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Во однос на темата, за атеистот бог е самиот тој, најизразен пример на атеизам застапува Сатанската Црква регистрирана во САД 1966г., која дословно вели Нема Бог освен Ти самиот-No God Except Yourself, изведувајќи консеквенца од премисата Нема авторитет освен ти самиот! Се разбира никој човек не е семоќен во онаа смисла како што се замислува Бог во религиите, но поентата е дека ако веќе има поим Бог тогаш тој бог си ти, постојано да имаш на ум дека ти си најбитниот во својот живот и дека наспроти тебе е само Безличната судбина, но бог како свесна личност си ти, бидејќи свеста непосредно ти кажува дека постоиш свесно!
абе што зборувамте АТЕИСТ Значи да не веруваш у бог....зато што брате ова тема sucks нема бог за атеисти.....или ако има како викате вие кој е тогаш?
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
96
Поени од реакции
13
А каква е за тебе таа вера што не е во Бог, тоа не е вера, тоа води само кон блудство. Ако немаш вера во твојот Татко, имај се на светот, пак нема да ти користи.
блудство Што ти е тебе, сексуална опсесија или чувство на вина.
Аргументи а не проповеди.
Очигледно не го разбирате човекот. Иако не се сложувам со него сепак морам да признам дека има огромен интелект и прецизни јасни размисли.
Па тој во својот прв пост предвреме одговори на еден куп прашања кои вие наивно покасно ги поставувате.
Читајте пак и размислувајте, гледајте со умот не со очите.
На крај не се сатанисти сите што не го признаваат бог.
Ако она што го викаме бог добие форма и дефиниција , ја губи универзалноста и семоќноста и безвременоста, убаво ви објаснија дека и библијата како таков го негира бог.
 
K

kat.<3

Гостин
блудство Што ти е тебе, сексуална опсесија или чувство на вина.
Аргументи а не проповеди.
Очигледно не го разбирате човекот. Иако не се сложувам со него сепак морам да признам дека има огромен интелект и прецизни јасни размисли.
Па тој во својот прв пост предвреме одговори на еден куп прашања кои вие наивно покасно ги поставувате.
Читајте пак и размислувајте, гледајте со умот не со очите.
На крај не се сатанисти сите што не го признаваат бог.
Ако она што го викаме бог добие форма и дефиниција , ја губи универзалноста и семоќноста и безвременоста, убаво ви објаснија дека и библијата како таков го негира бог.
А за тебе само тоа е блудство? Секое непочитување на Божјите зборови е тоа.
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
96
Поени од реакции
13
А за тебе само тоа е блудство? Секое непочитување на Божјите зборови е тоа.
Јас тебе одлично те разбрав.
Пак ќе речам без проповеди.
Голи зборови без аргументи се фрази и израз на немоќ.
Можеби си во право, но ако и само ако, конкретно и сигурно ги знаеш божјите зборови или постулати.
Ако темата и дискусијата ја гледате само како судир на мислења околу божја негација или прифаќање не сте ја разбрале.
 
K

kat.<3

Гостин
Јас тебе одлично те разбрав.
Пак ќе речам без проповеди.
Голи зборови без аргументи се фрази и израз на немоќ.
Можеби си во право, но ако и само ако, конкретно и сигурно ги знаеш божјите зборови или постулати.
Ако темата и дискусијата ја гледате само како судир на мислења околу божја негација или прифаќање не сте ја разбрале.
Какви аргументи? Да цитирам делови од библијата можам, други докази освен зборовите на Бог и на Светиите за жал не можам да ти дадам, и не ми требаат докази, сам доказ за Бог е тоа што постоиш на земјава, ти треба друг доказ?
Ги знам сигурно Божјите зборови, а ти ги знаеш? Или ги знаеш ама не ги разбираш можеби?
И ај не треси зелени...те молам, како може библијата сама да го негира Бог?
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
96
Поени од реакции
13
Цитат погоре од дискусиите

...........


религиозните освен што по потреба за сопсвени цели се повикуваат на библијата од лични интереси.........цело време се повикуваат дури и на природните науки демек им ги докажувале нивните библиски тврдења

.....

уствари нивниот главен аргумент "вечниот живот " што ете они го купуваат на ангро на кванташки а после го препродаваат на ситно...............библијата кажува дека е тешка глупост.........

самата книга библија на која тие толку многу се повикуваат....е најжесток противник....токму на религиозните......
на тие шти цело ја злоупотребуваат и раскошно си живеат од неа

библијата не ничје ексклузивно право ниту да ја прочита ниту да ја коментира и со аргументи да си ги докажува тврдењата

така да.....некој битки не се добиваат со лигавења и инаетења. верувам-неверувам...ами со знаења со аргументи...

инаку ниту стариот ниту новиот завет не бара стрикно верување во некакви богови

напротив.........





Ти реков некои прашања се одговорени и пред да ги поставите.
Толку од мене.
Кога ќе имаш одговор кој го создал творецот, упс а кој го создал творецот на творецот итн. итн. , одговор кој не се потпира на слепа вера и голо прифаќање без прашувања, тогаш убедувај, или да не одиш по принцип кој сака нека верува а кој не верува ќе биде казнет.
 
K

kat.<3

Гостин
Цитат погоре од дискусиите

...........


религиозните освен што по потреба за сопсвени цели се повикуваат на библијата од лични интереси.........цело време се повикуваат дури и на природните науки демек им ги докажувале нивните библиски тврдења

.....

уствари нивниот главен аргумент "вечниот живот " што ете они го купуваат на ангро на кванташки а после го препродаваат на ситно...............библијата кажува дека е тешка глупост.........

самата книга библија на која тие толку многу се повикуваат....е најжесток противник....токму на религиозните......
на тие шти цело ја злоупотребуваат и раскошно си живеат од неа

библијата не ничје ексклузивно право ниту да ја прочита ниту да ја коментира и со аргументи да си ги докажува тврдењата

така да.....некој битки не се добиваат со лигавења и инаетења. верувам-неверувам...ами со знаења со аргументи...

инаку ниту стариот ниту новиот завет не бара стрикно верување во некакви богови

напротив.........





Ти реков некои прашања се одговорени и пред да ги поставите.
Толку од мене.
Кога ќе имаш одговор кој го создал творецот, упс а кој го создал творецот на творецот итн. итн. , одговор кој не се потпира на слепа вера и голо прифаќање без прашувања, тогаш убедувај, или да не одиш по принцип кој сака нека верува а кој не верува ќе биде казнет.
Фала ти за просветлувањето. Оти не знаев, ти сега ме научи со твоиве зборови.
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
96
Поени од реакции
13
Фала ти за просветлувањето. Оти не знаев, ти сега ме научи со твоиве зборови.
Не ти требаат сарказми. Ти реков навредите се израз на немоќ.
Ништо повели и друг пат.
 
K

kat.<3

Гостин
Не ти требаат сарказми. Ти реков навредите се израз на немоќ.
Ништо повели и друг пат.
Зошто навреди? Само вистината е таа, а верата која бара докази не е вера. Не ми треба да имам моќ, верата во Бог и љубовта се мојата радост.
Секое ти добро.
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
96
Поени од реакции
13
Зошто навреди? Само вистината е таа, а верата која бара докази не е вера. Не ми треба да имам моќ, верата во Бог и љубовта се мојата радост.
Секое ти добро.
верата која бара докази не е вера ова е многу опасна теза, која бара да се откажеш од здраво разумското мислење.

Не ми треба да имам моќ, верата во Бог и љубовта се мојата радост. Заради оваа реченица те почитувам уште повеќе.
Поздрав.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Зошто навреди? Само вистината е таа, а верата која бара докази не е вера. Не ми треба да имам моќ, верата во Бог и љубовта се мојата радост.
Секое ти добро.
Значи сакаш да кажеш основниот концепт, ФУНДАМЕНТАЛНАТА ЛОГИКА на твојата “вера“ е дека е добра (вистинска?) затоа што се простира во бескрајноста на незнаењето (бесознанието?) и станува силна затоа што е неоснована и сама по себе не бара оправдување (така е и не сум должен да ти објаснам - аргумент на секој верник)? Опипливоста на реалноста те одбива (може да доведе до заблуда?), па Бог и љубовта во тој недопрен простор на “верата“ те исполнуваат со радост, иако и радоста е илузија кога тоа им одговара на верниците т.е. кога не извира од нивниот “Бог“(синоним за необјаснивото ништо). Е сеа кога непостоечки, невидливи работи те дразнат и чувствуваш радост, тага, вина итн, тоа значи дека може да имаш некое физичко или ментално пореметување. Не сакам да навлегувам во непотребни нагаѓања зашто не сум учен, но верувај (ВЕРУВАЈ!) има стручни луѓе кои би ти излегле во пресрет и би ти помогнале со дијагнозата.

Секое добро.
 
K

kat.<3

Гостин
Значи сакаш да кажеш основниот концепт, ФУНДАМЕНТАЛНАТА ЛОГИКА на твојата “вера“ е дека е добра (вистинска?) затоа што се простира во бескрајноста на незнаењето (бесознанието?) и станува силна затоа што е неоснована и сама по себе не бара оправдување (така е и не сум должен да ти објаснам - аргумент на секој верник)? Опипливоста на реалноста те одбива (може да доведе до заблуда?), па Бог и љубовта во тој недопрен простор на “верата“ те исполнуваат со радост, иако и радоста е илузија кога тоа им одговара на верниците т.е. кога не извира од нивниот “Бог“(синоним за необјаснивото ништо). Е сеа кога непостоечки, невидливи работи те дразнат и чувствуваш радост, тага, вина итн, тоа значи дека може да имаш некое физичко или ментално пореметување. Не сакам да навлегувам во непотребни нагаѓања зашто не сум учен, но верувај (ВЕРУВАЈ!) има стручни луѓе кои би ти излегле во пресрет и би ти помогнале со дијагнозата.

Секое добро.

И сам не знаеш што зборуваш, само колку да кажеш нешто...
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
96
Поени од реакции
13
основниот концепт, ФУНДАМЕНТАЛНАТА ЛОГИКА на твојата “вера“ е дека е добра (вистинска?) затоа што се простира во бескрајноста на незнаењето (бесознанието?) и станува силна затоа што е неоснована и сама по себе не бара оправдување (така е и не сум должен да ти објаснам - аргумент на секој верник)? Опипливоста на реалноста те одбива (може да доведе до заблуда?), па Бог и љубовта во тој недопрен простор на “верата“ те исполнуваат со радост, иако и радоста е илузија кога тоа им одговара на верниците т.е. кога не извира од нивниот “Бог“(синоним за необјаснивото ништо).
Овај дел многу добро ја дава позадината на потребата од вера.
Арно ама треба да се прочита 2 пати и полека, или не ви се допаѓа, со другиот дел не се сложувам , и ќе ве молам не дискутирајте лично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom