Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Темата е: Прашања за Христијанството

Зошто????? за време на крстоносните војни во името на Господ се убиени мноооогуууу луѓе повеќе и од 2 светска војна ....
Зошто ???? за време на инквизицијата се палени и убивани луѓе во името на Господ поради различни мислења од црквата кои ден денес се вистина .....


овие 2 прашања да ми ги одговорите .....и да не ми ги одбегнувате ......
и тогаш во тоа време постоела библија .....и се убивало во името на Бог и со благослов од Црквата .....
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Темата е: Прашања за Христијанството

Зошто????? за време на крстоносните војни во името на Господ се убиени мноооогуууу луѓе повеќе и од 2 светска војна ....
Зошто ???? за време на инквизицијата се палени и убивани луѓе во името на Господ поради различни мислења од црквата кои ден денес се вистина .....


овие 2 прашања да ми ги одговорите .....и да не ми ги одбегнувате ......
и тогаш во тоа време постоела библија .....и се убивало во името на Бог и со благослов од Црквата .....
а да не гледаше филм на сител пред 2-3 саати?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
а да не гледаше филм на сител пред 2-3 саати?
не ... лол

едит:
го имам поставено прашањево и претходно ... не оти денеска глеав филм или е велигден ....
никој не ми одговара ....
сакам да ми се одговори ... тоа е и темата нели .....
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Темата е: Прашања за Христијанството

Зошто????? за време на крстоносните војни во името на Господ се убиени мноооогуууу луѓе повеќе и од 2 светска војна ....
Зошто ???? за време на инквизицијата се палени и убивани луѓе во името на Господ поради различни мислења од црквата кои ден денес се вистина .....


овие 2 прашања да ми ги одговорите .....и да не ми ги одбегнувате ......
и тогаш во тоа време постоела библија .....и се убивало во името на Бог и со благослов од Црквата .....
Затоа што им се можело. Им била дадена моќ и они си ја искористиле.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
оти истите прашања твоите ги имаше во филмот, а баш таа сцена ја видов несакајќи
Зошто????? за време на крстоносните војни во името на Господ се убиени мноооогуууу луѓе повеќе и од 2 светска војна ....
Зошто ???? за време на инквизицијата се палени и убивани луѓе во името на Господ поради различни мислења од црквата кои ден денес се вистина .....


овие 2 прашања да ми ги одговорите .....и да не ми ги одбегнувате ......
и тогаш во тоа време постоела библија .....и се убивало во името на Бог и со благослов од Црквата .....

Како шо реков Алекс
ги имам поставено прашањева и претходно ... не оти денеска глеав филм или е велигден ....
никој не ми одговара ....
сакам да ми се одговори ... тоа е и темата нели .....


нели Господ е тој што ќе им суди на неверниците ...
со кое право Црквата изиграва БОГ ....во тие времиња ....
со кое право црквата ми наплаќа за услуги и не ме праша дали имам или немам да платам ....
за време на незнам кои празници ... мој пријател се жени ....
праша во црква дали смеел во тој период ....
му побараа екстра нешто одфазла да плател за да ги венчаат ... затоа шо не било у ред тогаш да се венча ....
дали со екстра парите шо ќе ги плати се искупува од гревот шо ќе го направи ???
колку кошта еден грев??
хипотетички: убивам човек .... колку кошта да платам за да не одам во пеколот?!?!? ц ц ц ц ц

за верниците .... обавезно да ми одговорат на прашањеата погоре .... во болд шо се ....
додека не ми одговорат ќе се повторувам ...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
тие работи ги правела католичката црква со цел да има надмоќ над светот и свои интереси
а ги претставувала дека се во името на Господ не заради тоа што Тој ги пратил туку заради лична одбрана и оправдание
а во врска со парите никаде не стои дека треба да се плати за да се проти еден грев
грев се простува со покајание
а парите одат за Црквата, за одржување за плати и за разни потреби, е сега ФАКТ е дека голем број свештени лица тие пари ги злоупотребуваат
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
тие работи ги правела католичката црква со цел да има надмоќ над светот и свои интереси
а ги претставувала дека се во името на Господ не заради тоа што Тој ги пратил туку заради лична одбрана и оправдание
а во врска со парите никаде не стои дека треба да се плати за да се проти еден грев
грев се простува со покајание
а парите одат за Црквата, за одржување за плати и за разни потреби, е сега ФАКТ е дека голем број свештени лица тие пари ги злоупотребуваат
праиме муабет за Христијанство ....
и Православните и Католиците се Хриситјани ...

ако веќе велиш тоа биле католиците ....
значи ли дека Ватикан во кој веруваат веќе мнозинството Христијани се тие кои убиваат во името на Бог а не Православните ?
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
праиме муабет за Христијанство ....
и Православните и Католиците се Хриситјани ...

ако веќе велиш тоа биле католиците ....
значи ли дека Ватикан во кој веруваат веќе мнозинството Христијани се тие кои убиваат во името на Бог а не Православните ?
Православните,Католиците и Протестантите се ХРИСТИЈАНИ!:smir:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Православните,Католиците и Протестантите се ХРИСТИЈАНИ!:smir:
тоа и го пишав погоре ... ама изгледа не читаш цела дискусија туку само последен пост ....
а ќе ми одговориш на прашањата??? (погоре у болд се)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Lugeto izbiraat vrz osnova na svojata sustina
dobrite go odbiraat dobroto
losite losoto
esse-operari
dobroto drvo dava dobar plod losoto los.
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
праиме муабет за Христијанство ....
и Православните и Католиците се Хриситјани ...

ако веќе велиш тоа биле католиците ....
значи ли дека Ватикан во кој веруваат веќе мнозинството Христијани се тие кои убиваат во името на Бог а не Православните ?
Не ги читав сите само да се надоварзам за католичката црква, работела за моќ, од неа нема благодети( докази има од самите католици) до ден денес од нејзиното постоење ГРЕВОВИТЕ СЕ ПЛАЌААТ МАТЕРИЈАЛНО значи пари плаќаат луѓето. Немој некој да ми каже ја сум католик не плаќам ова она да не барам статијата сеа од папата, пошо 100% ова е вака. Точно дека и православните и католиците и протестантите и секти и јеховини сведоци и што не, христијани се и христијански, но само една проповеда правилно т.е според Христа тоа е православната.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Не ги читав сите само да се надоварзам за католичката црква, работела за моќ, од неа нема благодети( докази има од самите католици) до ден денес од нејзиното постоење ГРЕВОВИТЕ СЕ ПЛАЌААТ МАТЕРИЈАЛНО значи пари плаќаат луѓето. Немој некој да ми каже ја сум католик не плаќам ова она да не барам статијата сеа од папата, пошо 100% ова е вака. Точно дека и православните и католиците и протестантите и секти и јеховини сведоци и што не, христијани се и христијански, но само една проповеда правилно т.е според Христа тоа е православната.
A он некогаш кажал дека неговото православното проповедање е правилно?
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Абе ти шампион си во глупости трескање изглеа... ОН НЕМОРА ДА КАЖЕ ДЕКА НЕГОВОТО ПРОПОВЕДАЊЕ Е ПРАВИЛНО ПОШТО ТОЈ Е ЕДИНСТВЕНИОТ БОГ И НЕМА ДРУГ ДА ПРОПОВЕДА ПА ЗА ДА СЕ ВИДИ КОЕ Е ПРАВИЛНО, а за тоа меѓу сегашниве христијански „групи“ православната проповеда точно затоа што од нејзе произлегле другиве со тоа што некој сељак немал што да прави па ќе изменува религија, а Исус сам кажал дека ќе има некој што ќе се претставуваат во негово име и ќе ја изменуваат Христијанската ПРАВОславна религија.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Јас си ги повторувам моите прашања и молам ако некој знае нека ни одговори.

1. Дали жена со менструација и денес се смета за “нечиста“ и поради тоа не смее да изведува некои обреди како што е протнувањето под импровизиран олтар, или влегување во црква (или да посети мало бебе зашто истото ќе се исфрлело-ова повеќе сум го слушала од женишта со бебиња “Не доаѓај ако имаш мензис“:vozbud:.

2. Се видов вчера со другарка ми која се враќаше од црква. Се изгушкавме онака и она брзо ме предупреди:
-Несмеам да те бакнам зашто сега се причестив!!!!!:kesa:

Дали е тоа вистина?
Што ќе се случи ако ме бакнеше, дали ќе ја загуби благодатта на Господовата вечера? Зар Исус и своите ученици не се бакнувале во знак на поздрав (што било и е пракса при поздравување во тој свет)?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom