Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 февруари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Мене ме интересира ИМЕТО НА БОГА. Кое е името на Бога, со кое вие секојдневно му се обраќате, или поконкретно кажано,дали Бог има или нема име.
Благодарам!
Imeto na nasiot Bog e Gospod!! Ima vo biblijata

Imeto na nasiot Bog e Gospod..Ima vo biblijata
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Но нели во христијанската вера се вели,дека треба да се верува само во нашиот Господ Бог,тој е еден и единствен другите се сите лажни,или пак јас се лажам??:toe:...Значи кажува дека не треба да се признава никаква друга вера..Тоа што го кажа ми е повеќе како од будистичката религија,кај нив без разлика на која религија припаѓаш,ако правиш добро ќе те чека повисоко ниво,од тоа што си сега..И се сложувам со твоето мислење,дека човечноста лежи во добрината...
Според мене постои само еден Бог, е сеа фактот дека луѓево Го викаат Алах или Исус или со останатите 99 (мислам беа) имиња, не го оспорува тоа да постои само еден Бог.
Во христијанската вера се вели да веруваваш во Бога, да, но се велат и многу други работи како на пример да не лажеш,да не крадеш и така натаму, но секој човек го направил тоа бар еднаш во животот.
Сите сме грешници без разлика на верата, но важно е тие грешки да ги покриеме со добрите дела, покајувањето и т.н.
Исус дошол на земјата да ги спаси неверниците, а не оние кои веруваат.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Според мене постои само еден Бог, е сеа фактот дека луѓево Го викаат Алах или Исус или со останатите 99 (мислам беа) имиња, не го оспорува тоа да постои само еден Бог.
Во христијанската вера се вели да веруваваш во Бога, да, но се велат и многу други работи како на пример да не лажеш,да не крадеш и така натаму, но секој човек го направил тоа бар еднаш во животот.
Сите сме грешници без разлика на верата, но важно е тие грешки да ги покриеме со добрите дела, покајувањето и т.н.
Исус дошол на земјата да ги спаси неверниците, а не оние кои веруваат.

За болдираново и јас така викам..Но за тоа со христијанската вера,за крадењето и за лажењето и.т.н,тие се гревови за кои на крај луѓето стануваат свесни и се покајуваат,барем повеќето..Но си слушнала некој од некоја вера да рече:,,извини Боже грешев,цело време живеев во илузија,таа вера не била вистинската''??Јас викам сите вери се вистински,нема лажна се додека во нив јасно се дава етиката како насока која треба да се движиме..Но јасно кажува Бог во христијанската,не создавај други идоли,и пак ќе повторам не прифаќа никаква друга религија....А никој од една вера што е,не би признал друга,затоа што верниците се слепи кога станува збор за верата,и секој верува дека друата е погрешна..Тоа ми беше муабетот..:pipi:И на крај Исус дошол да ги спаси тие кои неверуваат,така што ќе ги убеди да почнат да веруваат во него и во царството Божјо...
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
За болдираново и јас така викам..Но за тоа со христијанската вера,за крадењето и за лажењето и.т.н,тие се гревови за кои на крај луѓето стануваат свесни и се покајуваат,барем повеќето..Но си слушнала некој од некоја вера да рече:,,извини Боже грешев,цело време живеев во илузија,таа вера не била вистинската''??Јас викам сите вери се вистински,нема лажна се додека во нив јасно се дава етиката како насока која треба да се движиме..Но јасно кажува Бог во христијанската,не создавај други идоли,и пак ќе повторам не прифаќа никаква друга религија....А никој од една вера што е,не би признал друга,затоа што верниците се слепи кога станува збор за верата,и секој верува дека друата е погрешна..Тоа ми беше муабетот..:pipi:И на крај Исус дошол да ги спаси тие кои неверуваат,така што ќе ги убеди да почнат да веруваат во него и во царството Божјо...
Има и такви кои се префрлаат од една во друга вера, ретки се али ги има.
Има луѓе кои велат дека веруваат во Бога а прават зло, а и онакви кои се во "погрешна" религија а се добри, е сеа кој е поголем грешник во ситуцаијава?
Затоа тоа што го ти го болдирав сметам дека е најправилно и треба да се почитува.:smir:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
- Бог е суров, но и праведен...

Токму така! ...
БОГ е ЉУБОВ, ВИСТИНИТ, Еден и единствен праведен а секој човек лажец!

Новороденото бебе ем е чисто од грев, ем - за жал - во себе (во геномот) е оптоварено со гревовите и будалаштините на неговите предци!

Отелотворението на Милоста БОЖЈА во ИСУС - кое е уникатно и неспоредливо со ниеден друг пратеник или билокаков друг твор - дури и на некрстените грешници кои одсрце се покајале и го препознале како уникатниот Спасител, им ветува спасение и рај - а колку повеќе ќе биде тоа случај за дечињата и новородените бебиња?

Бебето (по правило) кога се раѓа е чиста - од БОГА бескрајно сакана - душичка, кој за жал (многу често) се раѓа од неверни луѓе и расте во неверни средини, со што неговиот вроден грев се распалмтува, носи лоши плодови и го води кон катастрофи!

Согледувањето на ВИСТИНАТА и крштавањето во Името на МИЛОСТА БОЖЈА (Исус Христос)е најголемата среќа што може да и се случи на секоја една душа!

На сите луѓе кои не поверувале во Спасителната Милост БОЖЈА (ХРИСТОС) и не се крстени, им ја посакувам најголемата среќа!

АМИН

п.с. И местозастапно крштевање за предци или блиски луѓе кои (поради дадените околности) не се крстени за времетраењето на нивниот грешен живот, е можно!

има ли живот по смрта?
Има!
Во животот и во смртта, биди отворен за изненадувањето на Милоста БОЖЈА (ХРИСТОС) .

Биди Благословен во Милоста БОЖЈА!


АМИН
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
има ли живот по смрта?
Јас викам има:) Така да ќе добиеш различни одговори на тоа прашање, кој како си сфатил, и кој како си верува.
Незнам што помисли кога го постави прашањето, зашто тешко дека некој ќе ти рече да постои поради тоа, тоа и тоа, или непостои поради тоа, тоа и тоа!:)
Едноставно кажанао, нема докази за тоа!

Дали може некој да ми одговори на ова, што е со оние луѓе коишто не се венчани во Црква, дали може отпосле да се венчаат, и што е со нивните деца дали се сметаат за вонбрачни пред Бога или?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Дали може некој да ми одговори на ова, што е со оние луѓе коишто не се венчани во Црква, дали може отпосле да се венчаат, и што е со нивните деца дали се сметаат за вонбрачни пред Бога или?
Брачните другари што поверувале може да се крстат, венчаат и нивните деца да бидат крстени (ако тоа е нивно уверување и волја) !

Со тоа си доаѓа сё на свое место!
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Брачните другари што поверувале може да се крстат, венчаат и нивните деца да бидат крстени (ако тоа е нивно уверување и волја) !

Со тоа си доаѓа сё на свое место!
Да да ,фала за одговорот. Еве на пример јас и брат ми сме крстени, но моите не се венчани во Црква, е сега за нивната 25 годишнина од кога се регистрирале во матично сакаат да се венчаат во Црква, па ваљда ќе биде:), се надевам.
 

number_one

helloooooooooooo
Член од
18 февруари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
marcus...........ја расипуваш темата..........

не одговори на прашањата туку само MIKI 1

ова да се свати дека сте истомисленици ?

дека немате суштински разлики ?

разлики се сведуваат само во надворешна небитни несуштински проформи ?

а еве за тебе (и други кој сакаат ) додатни прашања да имаме за што да разговараме

а ) што поимаш под ДУХ а што под ДУХОВНОСТ
б)што поимаш под Бог ашто под Побожност
в)што поимаш под Свет а што под Светост
Да ви објаснам по просто можеби ке сватите
Бог е оној кој го створил светот,а нажалост и нас оној кој е горе на небото.
Под Побожност се сметаат вистинските верници оние кои се одадени на Бог,оние кои не се сомневаат во неговите моќи.Тоа се тие кои веруваат со душата и срцето кое исто таака е дадено од БОГ.
Свет е она кое ГОСПОД БОГ тој го створил односно ние лугето оние кои сме создадени и дадени од Бога живееме на овој свет еден и единствен и тоа е дело на СЕМОЌНИОТ ГОСПОД БОГ.
Дух е она кое и после смртта живее на небото блиску до Господ Бог.
Духовноста и духот се поврзани со телото.Телото умира но духот останува да живее и после смртта.
Од ова заклучивме дека ГОСПОД БОГ Е СОЗДАВАЧ НА СВЕТОТ СВЕТОСТА Е ОНА КОЕ ГОСПОД БОГ ГО ДАРИЛ И СЕ ШТО Е ЖИВО НА ОВОЈ СВЕТ СО УМ И РАЗУМ Е ДЕЛО НА ЕДИНСТВЕНИОТ ГОСПОД БОГ.
Мислам дека појасно од ова не можеше да биде повелете и уживајте во разбиструвањето на мозокот.И ТОА Е ДЕЛО НА ГОСПОД БОГ!

има ли живот по смрта?
Духот секогаш останува да живее што значи и после смртта има живот.
кратко и јасно

Нешто многу важно кое на ниту еден не му текна да каже.
Никогаш залудно не го СПОМЕНУВАЈ и не се ПОДБИВАЈ со името на ГОСПОД БОГ тоа е Грев.
Помоли се на Бога во себе зошто тој тогаш најмногу ги слуша нашите Молитви,но направи го тоа ИСКРЕНО од дното на душата.
Покај се за секој Грев и помоли го ГОСПОДА за Прошка.
Никогаш не прави го она кое не сакаш да ти го прават.
Прости за да ти биде Простено.
Никогаш не Суди никому зошто ти не си Совршен и Достоен да Судиш некому.
Секој човек секое живо битие е грешник пред Бога.
Совршенство има само на Небото.
Помогни му на оној на кого му е потребна твојата Помош.
Љуби и и Радувајсе во секој Миг кој ти го пружа Животот.
Учи се на Добрина и Подари онолку колку што можеш.
Сето она кое ке го направиме на овој Свет ке ни биде вратено Горе на Небото.
ТОА ШТО КЕ СИ ПОСЕЕШ ТОА КЕ СИ ОЖНЕЕШ.


 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom