Предлог за мал бизнис?

Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Почнуваш од некоја сума, пример 100 евра, и после само ја дуплираш (доколку си недобитен)....
Све тоа ок, ама кога ке снемаш пари да те видам како ќе дуплираш :jaj: Најдобро нека иде у астра и нека избере некоја бројка, а изгуби мава дупло. Коефициент е x36 :helou:
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Све тоа ок, ама кога ке снемаш пари да те видам како ќе дуплираш :jaj: Најдобро нека иде у астра и нека избере некоја бројка, а изгуби мава дупло. Коефициент е x36 :helou:
Па финтата е, ако имаш 5 000, и ако почнеш со 100, секако ке си во плус, нема шанси да снемаш, нерешеното ке дојде...
 
H

^HITMAN^

Гостин
Све тоа ок, ама кога ке снемаш пари да те видам како ќе дуплираш :jaj: Најдобро нека иде у астра и нека избере некоја бројка, а изгуби мава дупло. Коефициент е x36 :helou:
Сеа темава е за коцкари или за бизнисмени? :tapp:

Премалку се 5,000 евра за отпочнување на солиден бизнис, освен ако седиштето на фирмата која МОРА да ја основате не е дома кај вас,и да работите со услуги.
Отпочнување на било каква трговија или производство со 5,000 евра не е возможно. Трошоци за основање на фирма само се 5,000 евра залог. Невозможна мисија.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Сеа темава е за коцкари или за бизнисмени? :tapp:

Премалку се 5,000 евра за отпочнување на солиден бизнис, освен ако седиштето на фирмата која МОРА да ја основате не е дома кај вас,и да работите со услуги.
Отпочнување на било каква трговија или производство со 5,000 евра не е возможно. Трошоци за основање на фирма само се 5,000 евра залог. Невозможна мисија.
Мислам дека би можело, кога државата Македонска уште нероден Петко не би почнувала да го задолжува, камати и присилно наплатува.....дури и за РТВ претплата :)
Има барем 50 производни активности кои би можеле да се организираат со толку пари, но обавезително во сопствена гаража или друга просторија..., бидејќи бизнис инкубаторите служат само како повод некоја невладина да ДРПНЕ ПАРИ..
 
H

^HITMAN^

Гостин
Мислам дека би можело, кога државата Македонска уште нероден Петко не почне да го задолжува, камати и присилно наплатува.....дури и за РТВ претплата :)
Има барем 50 производни активности кои би можеле да се организираат со толку пари, но обавезително во сопствена гаража или друга просторија..., бидејќи бизнис инкубаторите служат само како повод некоја невладина да ДРПНЕ ПАРИ..
Зборев за биснис - легален. За нелегално незнам, единствено сум преплашен од казните. Пред некој ден видов дека доколку се затекне непријавен работник во фирма - 14,000 евра казна за фирмата +7,000 евра за управителот/менаџерот, ако не се плати во рок од 7 дена се плаќа дупло, што значи 42,000 евра, ОМГ !!!
А биди сигурен дека како што тргнале, ќе те фатат, ќе те одерат жив и ќе те стават во затвор. Лудило е ова веќе.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Зборев за биснис - легален. За нелегално незнам, единствено сум преплашен од казните. Пред некој ден видов дека доколку се затекне непријавен работник во фирма - 14,000 евра казна за фирмата +7,000 евра за управителот/менаџерот, ако не се плати во рок од 7 дена се плаќа дупло, што значи 42,000 евра, ОМГ !!!
А биди сигурен дека како што тргнале, ќе те фатат, ќе те одерат жив и ќе те стават во затвор. Лудило е ова веќе.
И јас.., за НАЈЛЕГАЛЕН... :) Но за 5.000 евра има евентуално само САМОВРАБОТУВАЊЕ. Дури подоцна , ако тргне..почнува и вработување работници. Без работници нема ЗАРАБОТКА, работиш како вол за слама, но сепак подобро е да функционираш и како таков самовработен , одколку да бидеш НЕВРАБОТЕН и да гледаш како да ја дувнеш преку грана..... едноставно нели,...држава во која СИТЕ ГЛЕДААТ како да ја здувнат ...НЕ ЈА БИВА.
Бидејќи малку луѓе умаат храброст да се впуштат во таква авантура каква е САМОВРАБОТУВАЊЕТО, добро би дошло кога наместо глупави билборди со пароли за подигање на моралот....некој би се зафатил со поддршка, едукација и едноставно храбрење на секој кој има некаква идеа која би сакал да ја претвори во бизнис....
а тоа се да биде едноставно и без многу цинцулирање, правење квази проценки и одобрување никакви кредити..... грантови и онака никој во МКД не може ни да помисли да очекува...:)
Во принцип кај нас кога ќе пробаш нешто да почнеш , веднаш те гледаат како даночна и незнам се што друга ..кокошка за скубење...како што спомнав наместо 10% од нешто тие би сакале да дрпнат 100% од ништо....зошто поубаво звучи во новните буџетски фантазии....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Јас би играл 5 утакмици сингл за по 1000 евра, ако имам ксмет со тоа ќе заработам а со бизниси не се ни надевам.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
7
Јас би играл 5 утакмици сингл за по 1000 евра, ако имам ксмет со тоа ќе заработам а со бизниси не се ни надевам.
Ако почнеш ваков бизнис,сметај ги парите како изгубени
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
продажба и сервис на компјутери и компјутерска опрема

или дилер на некој од мобилните оператори

јас мислам дека ке бидат доволни овие 5000 или грешам???

па ако знае некој нека кажи слободно
 
Член од
13 мај 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
eve jas baram ideja ,daj ja vednas
Поздрав[/quote]
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Овцо, тој што може да потроши 10 000 Евра по семинари и не му треба идеја за бизнис :smir:.
:pos2::pos2:
па од таму му е и никот .. Овца ... он се изовцал по семинари сега така ќе кажуел идеи :tv:
 
Член од
13 март 2010
Мислења
24
Поени од реакции
0
moze mene da mi kazete nekoj predlog za pocnuvanje eden biznes do 10.000 Evra?
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Јас имам една одлична идеја за започнување бизнис,само ми треба некој почетен капитал,не некој голем,ама еве да речеме околку 5-6-7 илјади евра.

Е сега јас како невработен,студент каде би можел да ги најдам тие пари.Дали банките би ми одобриле некој кредит?
 
Член од
13 март 2010
Мислења
24
Поени од реакции
0
Јас имам една одлична идеја за започнување бизнис,само ми треба некој почетен капитал,не некој голем,ама еве да речеме околку 5-6-7 илјади евра.

Е сега јас како невработен,студент каде би можел да ги најдам тие пари.Дали банките би ми одобриле некој кредит?

idi u bank pa prasaj , mozebi mozat da ti odobruvat
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
ја знам другар има играно така со Х бркаше тим некој од португалска втора таму највише нерешено играле. почињаше со сто евра али знаеше да иде и до 700-800 па дури и 900 мислам два пати.. у плус излезе некој си 500-600 евра сега првово полугодие али ти треба голем буџет за ова пошо може да затераат мнооогу нерешени така да..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom