Како Македонија да го реши проблемот со 400.000 невработени луѓе?

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
од сега ти ја гледам поентата на муабетов
Реален, поентата е дека владеењето на СДСМ ја создаде таа сиромаштија...затоа што се ептен „социјал“ катастрофално исприватизираа све можно за багателни пари, притоа создадоа оргомен број стечајци, технолошки вишоци и луѓе на улица.

Затоа, олабави. Тоа не се надоместува преку ноќ, но затоа за сите оние кои немаат можност ниту предиспозиции да бидат вработени, има една програма што се вика „кредит за самовработување“. Ама народот тешко се учи дека за егзистенцијата треба сам да се грижи, а не да чека од власта како што беше тоа до пред 18 години.
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Прашали Радио Ереван кога ке се оправи Б'лгарија и тие рекли:
-Кога гладните изедат невработените!
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Реален, поентата е дека владеењето на СДСМ ја создаде таа сиромаштија
Istoto obvinuvanje go slusham od VEMERO shtabovite...ili slusham deka SDSM lazhel ne bile 400.000 nevraboteni tuku bile 310.000 abre naivni vmrovci do koga kje si praite bajram so umot...toj muabet deka SDSM ja sozdal taa siromashtija ama voopshto ne drzhi voda...od sekogash imalo ogromen procent na nevrabotenost vo Makedonija vo site prethodni vladi..i plus zoshto ne go spomnuvate G'uevski...ako Branko ja zaebal rabotata ovoj beter od nego e ... kako na primer ovie od Jegunovce od Kavadarci i ovie so shatorite site se rezultat na G'uevski ispushteni od rabota so zatvoranjeto na firmite a tie shto bea od Branko ...toj mu dozvoli bar da zemaat stechajno pa imashe zakon do ostvaruvanje na penzija ili novo vrabotuvanje da zemaat po 3.000 ili 4.000 stechajno...a G'uevski go ukina toj zakon i negovite ne zemaat nishto pa zatoa mu gi raspnaa shatorite i pred izborite izleze so Stojanov kako tehnichka vlada se zalapaa kako gejovi na gejski nachin gi krenaa shatorite go stavija potpisot a lugjeto ne zedoa nishto...a zatoa sega protiv Stojanov i G'uevski se site...pa zatoa kje ima tolku nevraboteni i shtrajkovi...Ajde kje ja vidime prerodbata kaj da e na kolena. :helou:Taka da slobodno kje ti kazham aj da tibam poentata :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Прашали Радио Ереван кога ке се оправи Б'лгарија и тие рекли:
-Кога гладните изедат невработените!
Neznaat ovie ovde za legendarnoto RADIO EREVAN :)


Gwujo treba da se kazni strooogo...mnogu laze, a bogami i krade ili im ovozmozuva na bracedite mu da se fatiraat..., za toa kade spie ..pojma nemam , verojatno spored predispoziciite.. na tavan..

...zaebancijata na strana , ako ne najdete i izberete nekoj koj ima muda i nema nema da gi bremsa , tuku ke gi obezglavi so tapa sekira site tie makedonski krvopii od 92 navamu ( a gi nema mnogu..dal 200 dal 300 glavi), nisto ne praite...Robespjer vi treba definitivno...pa po jubileen 5-ti pat..JOVO NA NOVO....!! :)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Neznaat ovie ovde za legendarnoto RADIO EREVAN :)


Gwujo treba da se kazni strooogo...mnogu laze, a bogami i krade ili im ovozmozuva na bracedite mu da se fatiraat..., za toa kade spie ..pojma nemam , verojatno spored predispoziciite.. na tavan..

...zaebancijata na strana , ako ne najdete i izberete nekoj koj ima muda i nema nema da gi bremsa , tuku ke gi obezglavi so tapa sekira site tie makedonski krvopii od 92 navamu ( a gi nema mnogu..dal 200 dal 300 glavi), nisto ne praite...Robespjer vi treba definitivno...pa po jubileen 5-ti pat..JOVO NA NOVO....!! :)
Што би рекле Србите “5та-среча“.:smir:

Заебанцијата настрана,Македонија и пред осамостојувањето имаше најмногу невработени од сите држави во ЈУ,мислам дека беа окулу 200 000,на помалку жители одколку сега.Вработеноста односно помалиот процент на невработени се должеше пред се на слободниот визен режим и помалата Албанска застапеност во процентот на население.
Значи единствено решение да се намали оваа црна бројка од окулу 300 000 невработени и уште 200 000 исто како невработени,е да се урне визниот режим што е наметнат од ЕУ и неколкумина олигархијско-политички глаучи во државава.:toe:
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Значи единствено решение да се намали оваа црна бројка од окулу 300 000 невработени и уште 200 000 исто како невработени,е да се урне визниот режим што е наметнат од ЕУ и неколкумина олигархијско-политички глаучи во државава.:toe:
Tochno...edinstveno reshenie za namaluvanje na nevrabotenost e bezvizniot rezhim koj e ponuden od EU, da ne zaboravime i investiciite od strana na EU za razvoj na drzhava kako shto e Makedonija.Sade dupki i krateri ima a etiketirani kako investicii.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Tochno...edinstveno reshenie za namaluvanje na nevrabotenost e bezvizniot rezhim koj e ponuden od EU, da ne zaboravime i investiciite od strana na EU za razvoj na drzhava kako shto e Makedonija.Sade dupki i krateri ima a etiketirani kako investicii.
Мислиш на безвизниот режим што е само представен од нашите политички лидери како замисла дека еден ден ќе биде понуден од ЕУ?Оти ЕУ вели дека не треба да се шпекулира со датуми,односно за симнување на визите треба да се почека уште многу време,впрочем представниците на владата лажат кога споменуваат укинување на визниот режим во 2009та година кога и самата ЕУ не е оптимист дека владава ќе ги исполни сите обврски до 2010,што би значело дека визите можеби и нема да бидат укинати толку брзо колку што продава магла владава,токму затоа што не ги исполнила сите услови.:toe:
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Добре аз неможам да разбера това,како така 40 е процента на невработените в Македонија,а колко и пати да с'м бил там ми е останало спомен оти добре живеат хората.Бил с'м по Охрид,Битола,Прилеп,Струмица,ми направило впечатление оти има силно развиена средна класа,не много-богати ама живеешти добре,имашти добар стандарт на живот.Кои со малка фирма кои семеен бизнес некаков,ама заработват европејска плата.А кај се тие 400 000 невработени,може би албанци се мнозинството?
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Албанците се работливи, штедливи и вредни.
Побргу бројката е карактеристика на целокупното македонско население.
Соцјализмот од македонецот направи аиљаз, паразит.
Најважно беше да завршиш факултет, па, после војска, да те вработат преку врски.
Ама многумина имаа врски, па на работа каде требаша да има двајца, работеа 6-7 души. Оваа појава ја имаше и во другите републики од СФРЈ, ама во Македонија беше нај изразена.
Штосот беше, да играш како што свири комунистот, најчесто-директорот, и така беше сигурен
Она што македонците не го разбраа, беше, во целата таа папазјанија, дека едниственото СИГУРНО во целата таа работа беше, дека СИГУРНО ќе останеш голтар до века!
Сега тоа го знаат, ама, касно стиже Марко на Косово!
Нејќеа да работат дома, сега ќе работат како измеќари по разни Швајцарии и Италии, и, ќе бидат среќни што успеале во `проектот`, оти, ќе има и такви кој не `успеале`..
Слушам, и бугарите си ги пакуваат куферите во големи броеви, Парадигм!
Со намера да спечалат и да се вратат.
Она што сега бугарите не го знаат, е, дека НИКОГАШ нема да се вратат.
Освен како туристи, тоа може
Или на пензија...
:helou:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Да се донесе закон!
Секој кој не може да докаже од што живее - робија. В затвор па таму нека копа ниви, прави патишта, рини земја, крши камења.
Ехаа колкумина знам кои работаат непријавени или работаат на црно и земаат социјално.
Па зато имаме полни кафулиња со моторизирани гости кои се водат како невработени. Зато закон и по член тој и тој ако ти не си вработен и немаш никакви приходи и не можеш да докажеш легално од каде ти пари за храна, облека, бензин, сметки..... правец во казнено поравна инаституција. Ја мислам дека на тој начин ќе се намали експресно број на невработени за 60% а останатите кои се стварно невработени и немаат никакви приходи - па поубо ќе им биди в затвор, ем 3 оброци дневно, ем покрив над глава ем греење на зима.
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Слушам, и бугарите си ги пакуваат куферите во големи броеви, Парадигм!
Со намера да спечалат и да се вратат.
Она што сега бугарите не го знаат, е, дека НИКОГАШ нема да се вратат.
Освен како туристи, тоа може
Или на пензија...
:helou:
Аз доколко што знам бајко и ти не си в Македонија,а?
Каде ме тераш,дека те најдов :tapp:
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Да, вистина, и јас бев еден од оние кои со тешко срце заминав од Македонија.
И мислев за 3-5 години, ќе се вратам
Сега сум овде повеќе време отколку што бев во Македонија.
Не сум единствен. Некои се вратија, ама се заебаја. Сега таму се тепаат за словенски визи, особено по градилиштата...
Кој не си ја цени домата, ќе ја фали јабаната...што ќе правиш?
Јас барем по мајка сум словенец..
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Е може па ти било судбина на стари години да се вратиш на кај баштина страна,малко над Горна Джумаја...во "Горната земја"... :helou:
А емигрантскија живот теж'к е само кој не е бил в чужбна на печалба незнае какво е.Това не е избор кој ти правиш,некој п'т избираш кое е за момента мислиш нај-добро за тебе.Аз тука в Америка работам с'с с'рби,македонци,рум'нци,турци и секакви други.јато ке правиш секои го тера по убавио живот.Некои го намират,други го терат цел живот и никога не им успева.На кој как е писано...
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Taка е Парадигм, се сложувам.
Јас материјално не се жалам. Ама душата ми ја сака Македонија, и земам секоја шанса да одам таму.
Горната земја, која ја споменуваш, била татковина на дедо ми, кој како дете бил доведен во денешна Источна Македонија. Ама и таму одам со задоволство. И во Горна Џумаја имам братучеди, и сме во постојан контакт.
Трагедии колку сакаш!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom