Како Македонија да го реши проблемот со 400.000 невработени луѓе?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
te gledam ABC uste imas volja da educiras toa prostoljudievo makedonsko... :) jas samo se zezam veke...mi pomina voljata za takvo nesto...:) sepak GLUPAVOSTA E BESKONECNA... i empiriski ovde se dokazuva... :)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Kako da se resi nevrabotenosta lesno, nego ima li nekoj koj saka da raboti vo MK ?? aj da si go postavime toa prasanje prvin
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Mene iskreno ne mi e jasno sme imale 400.000 nevraboteni a stanovite vo Skopje se 1000 evra kvadrat kako vo nekoi zemji sto se vo EU nie ne sme ni vo NATO ni vo EU a ima pobaruvacka nevidena na stanovi vo SK e aj da mi objasni nekoj ova ...
Logicno e koga ima tolku nevraboteni kvadraten metar vo SK da padne kaj nas nema sansi luda drzava sekade padjaat samo kaj nas ne ..
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Администрацијата драстично се намали како и трошоците за истата,сигурно си свесен колку треба да се потрошат пари ако се ангажираат инспектори да направат контрола само во Истамбул каде има скоро 10 милиони работници и безброј фирми.:toe:

Da be a koj da sedi vo fotelji i da vika ....klati vrata zimaj plata
I jas se slozuvam ma i EU se slozuva deka mora da ja namalime administracijata stvarno e glomazna ...
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
ПРИВАТНИОТ СЕКТОР е тоа што треба било која влада да го развива!
.:toe:
Тука си сосема во право. Но, во секоја нормална држава, власта е поддржана од приватниот сектори и власта работи за да ги одбрани интересите на приватниот сектор.
За жал, кај нас ниту едните (ВМРО), ниту другите (СДСМ) не успеаа се уште да развијат бизнис заедница која е доволно силна да опстане при промена на власта.
Или просто кажано, едните тураат во едно буре а другите во друго. Период на ротација е 4 години што е сосема доволно од успешен бизнис да се сведеш на капитал на маалско гранапче.. и прикаската се повторува на секој 4 години од 1991 па се до денеска. ;)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Da be a koj da sedi vo fotelji i da vika ....klati vrata zimaj plata
I jas se slozuvam ma i EU se slozuva deka mora da ja namalime administracijata stvarno e glomazna ...
Владата не треба само да се сложува,туку тоа треба и да го направи,итоа помпезно како што излегува на рекламните спотчиња.Излегува премиерот и им удира по една клоца на 20тина административци со слоганот:-Од вакви како вас ја дотеравме до ова дереџе!(одма во позадина се појавуваат деца питачи,луѓе кој чепкаат по контењери за да се прехранат,снимени во режија на Милчо Манчевски оти знае тоа убаво да го направи,со микс од Кирил Џајкоски што ќе ја долови вистинската атмосфера на улицата) и тоа е тоа.Спотот ќе предизвика навистина емоции,а актери доброволци можат да бидат дел од министрите во владата.:smir:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Владата не треба само да се сложува,туку тоа треба и да го направи,итоа помпезно како што излегува на рекламните спотчиња.Излегува премиерот и им удира по една клоца на 20тина административци со слоганот:-Од вакви како вас ја дотеравме до ова дереџе!(одма во позадина се појавуваат деца питачи,луѓе кој чепкаат по контењери за да се прехранат,снимени во режија на Милчо Манчевски оти знае тоа убаво да го направи,со микс од Кирил Џајкоски што ќе ја долови вистинската атмосфера на улицата) и тоа е тоа.Спотот ќе предизвика навистина емоции,а актери доброволци можат да бидат дел од министрите во владата.:smir:
Добра идеја ама за жал скоро невозможна за реализирање.
Се додека нема вистински прогрес во реалниот сектор не очекувај од админстративците да се откажат од удобните фотељи.
Еве да претпоставиме дека ќе се најде јунак кој ќе се реши да направи чистка во админстрацијата се поставува прашањето по кој критериум ќе се прави селекцијата, по кои кретериуми ќе се одлучува кој е кадарен за работното место, а кој е лежи лебу да те јадам?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Добра идеја ама за жал скоро невозможна за реализирање.
Се додека нема вистински прогрес во реалниот сектор не очекувај од админстративците да се откажат од удобните фотељи.
Еве да претпоставиме дека ќе се најде јунак кој ќе се реши да направи чистка во админстрацијата се поставува прашањето по кој критериум ќе се прави селекцијата, по кои кретериуми ќе се одлучува кој е кадарен за работното место, а кој е лежи лебу да те јадам?
А како ќе има кога 1.5 милјарда евра од буџетот издвојуваш за администрацијата.Критериумот е едноставен:-Според практиката во ЕУ,дрн,дрн,дрн,за ова работно место треба само еден вработен наместо 3-4ца,од утре ќе бидете на списокот невработени,овде ќе остане оној кој ќе го извлече најкусото дрвце.Кадарноста никогаш не била мерило за работа во администрацијата,па нема ни сега.:toe:
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Добра идеја ама за жал скоро невозможна за реализирање.
Се додека нема вистински прогрес во реалниот сектор не очекувај од админстративците да се откажат од удобните фотељи.
Еве да претпоставиме дека ќе се најде јунак кој ќе се реши да направи чистка во админстрацијата се поставува прашањето по кој критериум ќе се прави селекцијата, по кои кретериуми ќе се одлучува кој е кадарен за работното место, а кој е лежи лебу да те јадам?
Da vo pravo si nevozmozna sega ce se postavi prasanje nasi ili vasi(Albanci) da iskocat ete ti belja a plus toa koj ce se osmeli da krati od administracijata ce izgubi na izborite toa go znaaat site pa zatoa i gi pokacuvaat plata i imaat bezbroj benificii...No ce dojde den i za toa ce mora da se napravi ...
Nego bev da vadam na zena mi potvrda kolku ima staz i znaes sto smeski ima
mi otstampaa livce e sega i velam na istata osoba kaj da odam da go zaveram a toa e vo kancelarija 5 odam tamu i eden ima zaposlen samo da ti udri pecat albanec i toa mrsko te gleda kao vo stil sto ku. baras pa ti, mi udri pecat e sega kaj da odam go prasuvam sega ce se vratis vo istata kancelarija da ti udrat pecat odam jas i tamu mi udiraat pecat i zavrseno (nepotrebno maltretiranje ) posle ce ne bide za EU ajde de
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Da vo pravo si nevozmozna sega ce se postavi prasanje nasi ili vasi(Albanci) da iskocat ete ti belja a plus toa koj ce se osmeli da krati od administracijata ce izgubi na izborite toa go znaaat site pa zatoa i gi pokacuvaat plata i imaat bezbroj benificii...No ce dojde den i za toa ce mora da se napravi ...
Nego bev da vadam na zena mi potvrda kolku ima staz i znaes sto smeski ima
mi otstampaa livce e sega i velam na istata osoba kaj da odam da go zaveram a toa e vo kancelarija 5 odam tamu i eden ima zaposlen samo da ti udri pecat albanec i toa mrsko te gleda kao vo stil sto ku. baras pa ti, mi udri pecat e sega kaj da odam go prasuvam sega ce se vratis vo istata kancelarija da ti udrat pecat odam jas i tamu mi udiraat pecat i zavrseno (nepotrebno maltretiranje ) posle ce ne bide za EU ajde de
Pa zarem ti poimot: nisaj vrata zemaj plata.......figurativno go svati :)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Da vo pravo si nevozmozna sega ce se postavi prasanje nasi ili vasi(Albanci) da iskocat ete ti belja a plus toa koj ce se osmeli da krati od administracijata ce izgubi na izborite toa go znaaat site pa zatoa i gi pokacuvaat plata i imaat bezbroj benificii...No ce dojde den i za toa ce mora da se napravi ...
Nego bev da vadam na zena mi potvrda kolku ima staz i znaes sto smeski ima
mi otstampaa livce e sega i velam na istata osoba kaj da odam da go zaveram a toa e vo kancelarija 5 odam tamu i eden ima zaposlen samo da ti udri pecat albanec i toa mrsko te gleda kao vo stil sto ku. baras pa ti, mi udri pecat e sega kaj da odam go prasuvam sega ce se vratis vo istata kancelarija da ti udrat pecat odam jas i tamu mi udiraat pecat i zavrseno (nepotrebno maltretiranje ) posle ce ne bide za EU ajde de
Jас мислам дека нема да изгуби,туку напротив ќе добие.150 000 гласачи се примамлива бројка,но никој не може да биде сигурен дека сите ќе гласаат за него.Тоа го гледаме и при последната акција на СОНК кога со штрајкот се мобилизираа повеќе административци против владата одколку за неа иако таа најави несрзмерни подобрувања на административниот стандард.:toe:
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Jас мислам дека нема да изгуби,туку напротив ќе добие.150 000 гласачи се примамлива бројка,но никој не може да биде сигурен дека сите ќе гласаат за него.Тоа го гледаме и при последната акција на СОНК кога со штрајкот се мобилизираа повеќе административци против владата одколку за неа иако таа најави несрзмерни подобрувања на административниот стандард.:toe:
а што очекуваше ти?
па повеќе од 70% од администрацијата беше и порано, денес им дојдоа уште 30-40.000 нови вработени последниве неколку години. Еве во Ресен у социјалното кафекуварка вработија од толку многу кафина шо се прават, а пак во општината под некое министерство шо било ингиренции во една канцеларија од 2 на 2 метри 10 души ги пикнаа и се плашам уште колку луѓе стојат на платен список а не доаѓаат на работа, сето ова се случи пред изборите кога ДПМНЕ по секоја цена мораше да ги добие.

Финтата не е да ја намалиш невработеноста преку трупање на администрацијата туку да дозволиш да има инвестиции, да им беа дадени права да градат фабрики со исти услови како на Џонсон Контролс (која деновиве очекувам да објави пропаѓање) на македонците кои имаат пари и моќ ќе инвестираат сто пати повеќе од ЏОнсон Контролс, ама државата не нуди исти услови зошто македончето мора да плаќа данок.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
За да се отворат много работни места,ви требат странски инвестиции,които да барат работна рака.Сега иде проблема како да се преборите за инвеститорите,да не одат во СР,ГР,Руманиja или БГ,па да идат во РМ.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
За да се отворат много работни места,ви требат странски инвестиции,които да барат работна рака.Сега иде проблема како да се преборите за инвеститорите,да не одат во СР,ГР,Руманиja или БГ,па да идат во РМ.
Ај глеј си ја твојата татарија..таму соли памет, наскоро ќе ви треба, имавте еден процент од околу 6% кој брзо-брзо многу ќе нарасне!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
а што очекуваше ти?
па повеќе од 70% од администрацијата беше и порано, денес им дојдоа уште 30-40.000 нови вработени последниве неколку години. Еве во Ресен у социјалното кафекуварка вработија од толку многу кафина шо се прават, а пак во општината под некое министерство шо било ингиренции во една канцеларија од 2 на 2 метри 10 души ги пикнаа и се плашам уште колку луѓе стојат на платен список а не доаѓаат на работа, сето ова се случи пред изборите кога ДПМНЕ по секоја цена мораше да ги добие.

Финтата не е да ја намалиш невработеноста преку трупање на администрацијата туку да дозволиш да има инвестиции, да им беа дадени права да градат фабрики со исти услови како на Џонсон Контролс (која деновиве очекувам да објави пропаѓање) на македонците кои имаат пари и моќ ќе инвестираат сто пати повеќе од ЏОнсон Контролс, ама државата не нуди исти услови зошто македончето мора да плаќа данок.
Македонија пред осамостојувањето имаше 200 000 невработени и окулу 80 000 администрација,што е 50тина проценти од ова што го имаме денес.Приказните за странски инвестиции тогаш беа незамисливи ама и пазарот за домашните производи беше најмалку 10 пати поголем.Јас кажав дека единствено решение за невработеноста во земјава е либерализација на визниот режим,а другото само ќе си дојде по себе.Владата ќе може само да ми попуши кога ќе сака да ми наметнува давачки за да ја задоволи администрацијата со мои пари,ќе ме гледа еднаш годишно како пијам кафе во некоја летна бавча и се рекреирам,при тоа ќе нема ни за хранарина да собере од моите пари што ќе ги заработам во странство и ќе ми прави метании за да потрошам некој денар или евро овде во оваа неперспективна вукојебина.Вака имаме 100 евра за фирмарина,фискални каси за една мастика или еден кондом,фискална за 5 денари користење на комјутер во интернет кафе или ако сакаш да купиш еден лимон на пазар.Забрани од секаков вид какви што ни во ЕУ не се појмливи.Имаш лиценци за алкохоли,лиценци за забавни игри од 5 000 евра(порано беа 10 000),па тоа само на луд човек може да му дојде на ум.Имаш трошоци за кубик вода од 48 денари што е најскапо во Европа,како и за струја од 14 евро центи.Будала си да инвестираш сопствени пари во такви услови?Имаш здравствено и пензионо осигурување од кое практично ништо не можеш да искористиш,освен сините картони кој може да ти послужат единствено да запишеш некоја утакмица пред спортска обложувалница и да го пратиш 8 годишното детенце да ти уплати,чунки тоа имало повеќе среќа.
Ќе излезе некој и ќе ти мрчи пред камери како владата ќе направела се за да го одржи стопанството во земјава.Замисли дури и ќе ги ставела каматите во мирување за години неплатените здравствени придонеси(можеби и ќе ги опростела),кој немаше ни да заостанат доколку беа реално и навремено побарувани без прогледување низ прсти.Ќе немало да бара данок од оние кој заработувале до 5 000 евра од земјоделие.Така се намалува невработеност?Не бе,така се зголемува,во Прилеп имаме 220 затворени мали фирми годинава само од будалестите казни за патриотски сметки,неиздавање фискална,неплатени фирмарини,големи трошоци за социјално и пензијско осигурување.Последниве месеци имаме 1500 отпуштени текстилни работници а ни еден избркан од водовод или од други државно административни места кој не носат пари туку само ги цицаат од оние кој произведуваат.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom