Windows 7

Член од
16 февруари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
2
Imam laptop asus k50in sx139 kade go imam instalirano Windows 7,sakam na druga particija da go instaliram i windows xp.Mi rekoa deka treba da go instaliram prvo xp(na mestoto kade sto e windows 7) pa posle sedumkata.Toa go pravam so butiranje na cd t.e. formatiram megjutoa posle samo 3-4 minuti zapira formatiranjeto i mi javuva za nekoja greska.dali nekoj znae vo sto e problemot????Imam i drug problem,Laptopot nema vgraden bluetoot pa imam usb bluetoot koj isto taka na windows 7 ne mi raboti koga go povrzuvam so nokia 3110 clasic,a so drugi telefoni e vo red(imam probano so 2-3).Vo device manager mi bara dva driveri so ime bluetooth peripheral device i eden so ime coprocessor koi sto kompjuterot ne moze avtomatski da gi najde dali nekoj znae kaj da gi pobaram??Blagodaram.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Imam laptop asus k50in sx139 kade go imam instalirano Windows 7,sakam na druga particija da go instaliram i windows xp.Mi rekoa deka treba da go instaliram prvo xp(na mestoto kade sto e windows 7) pa posle sedumkata.Toa go pravam so butiranje na cd t.e. formatiram megjutoa posle samo 3-4 minuti zapira formatiranjeto i mi javuva za nekoja greska.dali nekoj znae vo sto e problemot????Imam i drug problem,Laptopot nema vgraden bluetoot pa imam usb bluetoot koj isto taka na windows 7 ne mi raboti koga go povrzuvam so nokia 3110 clasic,a so drugi telefoni e vo red(imam probano so 2-3).Vo device manager mi bara dva driveri so ime bluetooth peripheral device i eden so ime coprocessor koi sto kompjuterot ne moze avtomatski da gi najde dali nekoj znae kaj da gi pobaram??Blagodaram.
За блутутот, ако си работи супер, а САМО со Nokia 3110 те дупчи, тогаш логично е дека е до нокијата нешто т.е. не се пронаоѓаат убаво. Пробај инсталирај си Bluesoleil, побарај по гугле.

А за проблемот со ХР, каков проблем ти јавува? Кога? Каде? Повеќе информации треба да дадеш, вака џабе патот.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Доказ дека Линуксот иде на мали работи. :vozbud:
Yup... Иде и на мали работи.
Го има на телефони, саати, фрижидери, ПЦ-ја, сервери, авиони, коли... шти ќе ти текне... го има ;)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.308
Поени од реакции
15.544
Imam laptop asus k50in sx139 kade go imam instalirano Windows 7,sakam na druga particija da go instaliram i windows xp.Mi rekoa deka treba da go instaliram prvo xp(na mestoto kade sto e windows 7) pa posle sedumkata.Toa go pravam so butiranje na cd t.e. formatiram megjutoa posle samo 3-4 minuti zapira formatiranjeto i mi javuva za nekoja greska.dali nekoj znae vo sto e problemot????Imam i drug problem,Laptopot nema vgraden bluetoot pa imam usb bluetoot koj isto taka na windows 7 ne mi raboti koga go povrzuvam so nokia 3110 clasic,a so drugi telefoni e vo red(imam probano so 2-3).Vo device manager mi bara dva driveri so ime bluetooth peripheral device i eden so ime coprocessor koi sto kompjuterot ne moze avtomatski da gi najde dali nekoj znae kaj da gi pobaram??Blagodaram.
Ако е за време на копирање на фајловите тогаш највероватно е до цд-то т.е. ти е изгребано или пак цд-ромот не ти чита убаво... ај дај нешто подетално што ти пишува, али обично е тоа проблемот... пробај со skip или пак најди друго цд и мењавај ги коа ќе ти се појави таков проблем и иди retry...
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Имам проблеми со звуков на седмицава. Имено тој си работи нормално, ама кога отворам јутјуб ниту на Интернет експлорер ниту на гугл хроме не сака да работи звуков. Каде може да е проблемот?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Еве го проработе.Фала ви на сите.Највеќе помогна овој пост.:back:
99% бев сигурен дека и кај тебе е истиот проблем ама претходно ме мрзеше да објаснувам па мислев дека и некој друг го имал истиот проблем и ќе ти каже што треба.:smir:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам проблеми со звуков на седмицава. Имено тој си работи нормално, ама кога отворам јутјуб ниту на Интернет експлорер ниту на гугл хроме не сака да работи звуков. Каде може да е проблемот?
Само на јутуб те дупчи?

Пробај на друг сајт кај што има било каков звук, дали ќе се слуша, и ќе си дознаеш до што е проблемот.
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Остај звукот ја имам поголем проблем, добро познатиот нерешен проблем Display driver has stopped working and has recovered
Хау д фак да го оправам пробав со 3 драјвери и сејм шит:uvo:
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Само на јутуб те дупчи?

Пробај на друг сајт кај што има било каков звук, дали ќе се слуша, и ќе си дознаеш до што е проблемот.
На сите страници го имав проблемот. Прогуглав и најдов решение. Го инсталирав к-лите најовиот кодекс и се е во ред сега.

Остај звукот ја имам поголем проблем, добро познатиот нерешен проблем Display driver has stopped working and has recovered
Хау д фак да го оправам пробав со 3 драјвери и сејм шит:uvo:
Човек, барај си за тебе решение, ама остави ги и другите да бараат. Не си само ти тука. Проста раја бре:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
Доцнење при пишување ( Typing Delay )? Како да го решам ова. Остај тоа само тоа што на моменти каснат буквите, туку ги пишува наопаку, ( на пример пишувам ЦВЕТ, ке ми го даде ТЕВЦ ) лол .... кога ќе го рестартирам ком, после е ок, али не секогаш. Башка кога го има овој проблем со каснењево, кога ке пуштам игра, не ми работат W-S-A-D за напред назад движења во игра, и сите други букви, а на стрелките функционира.:toe:

BTW:

CPU c2d e8400 @3.0
RAM 5GB
HDD 750GB
VGA ati hd 3450 256mb ... i nemozam da instaliram originalen drajver od oficialna strana, mi se restartira na polovina instalacija kom i se pojavuva ona BLUE SCREEN, so sto mi goristi driver od samiot windows.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Доцнење при пишување ( Typing Delay )? Како да го решам ова. Остај тоа само тоа што на моменти каснат буквите, туку ги пишува наопаку, ( на пример пишувам ЦВЕТ, ке ми го даде ТЕВЦ ) лол .... кога ќе го рестартирам ком, после е ок, али не секогаш. Башка кога го има овој проблем со каснењево, кога ке пуштам игра, не ми работат W-S-A-D за напред назад движења во игра, и сите други букви, а на стрелките функционира.:toe:

BTW:

CPU c2d e8400 @3.0
RAM 5GB
HDD 750GB
VGA ati hd 3450 256mb ... i nemozam da instaliram originalen drajver od oficialna strana, mi se restartira na polovina instalacija kom i se pojavuva ona BLUE SCREEN, so sto mi goristi driver od samiot windows.
1. Провери си ја тастатурата (на друг РС) 2. Зачисти си од вируси и тројанци и такви работи. 3. Од кога те зеза ова? Види тогаш да не си инсталирал/избришал нешто
 
Член од
26 февруари 2010
Мислења
19
Поени од реакции
5
Доцнење при пишување ( Typing Delay )? Како да го решам ова. Остај тоа само тоа што на моменти каснат буквите, туку ги пишува наопаку, ( на пример пишувам ЦВЕТ, ке ми го даде ТЕВЦ ) лол .... кога ќе го рестартирам ком, после е ок, али не секогаш. Башка кога го има овој проблем со каснењево, кога ке пуштам игра, не ми работат W-S-A-D за напред назад движења во игра, и сите други букви, а на стрелките функционира.:toe:

BTW:

CPU c2d e8400 @3.0
RAM 5GB
HDD 750GB
VGA ati hd 3450 256mb ... i nemozam da instaliram originalen drajver od oficialna strana, mi se restartira na polovina instalacija kom i se pojavuva ona BLUE SCREEN, so sto mi goristi driver od samiot windows.

Ај здраво на сите, аирлија нека ми е и нека не ми е за многу години првиов пост. Што се тиче проблемчево, би ти ги препорачал советите на корун, доколку не ти помогнат тие, идеме на 'посериозни' ствари, од типот на Region and Language во Control Panel, види шо си наместил. Инаку драјверот не ти се инсталира токму поради тоа, и е баг на кој се работи да се среди, со некој апдејт кје ојде и тоа. Муабетот ми е, ако си наместил док ти се инсталирала седумкава македонски за Region, се пореметуваат драјверите кои не се од мајкрософт, затоа што повеќето се локализирани за англиски јазик, или немаат македонска поддршка. Чаре за ова, смени на America, док да ги инсталираш драјверите, па врати назад на Macedonia. Го имав истиов проблем, се опраи со тоа.
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Важно при инсталирање на Windows 7, при почетната инсталација сите подесувања нека ви бидат на англиски...Дури од после кога ќе се инсталира, може да подесувате опциите за јазици и место.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
783
Поени од реакции
317
Доцнење при пишување ( Typing Delay )? Како да го решам ова. Остај тоа само тоа што на моменти каснат буквите, туку ги пишува наопаку, ( на пример пишувам ЦВЕТ, ке ми го даде ТЕВЦ ) лол .... кога ќе го рестартирам ком, после е ок, али не секогаш. Башка кога го има овој проблем со каснењево, кога ке пуштам игра, не ми работат W-S-A-D за напред назад движења во игра, и сите други букви, а на стрелките функционира.:toe:

BTW:

CPU c2d e8400 @3.0
RAM 5GB
HDD 750GB
VGA ati hd 3450 256mb ... i nemozam da instaliram originalen drajver od oficialna strana, mi se restartira na polovina instalacija kom i se pojavuva ona BLUE SCREEN, so sto mi goristi driver od samiot windows.
Јас имав сличен проблем со Виста. Во Task Menager оди во Proceses и оди на show processes from all users таму барај го процесот lsass.exe ако имаш два такви исклучи го онај на кој и во description му пиши lsass.exe. На другиот би требало да пиши local security .... тој не го ѓибај.Јас бидејќи немам време да му правам формат при секој пуштање го правам ова. Се надевам ти помогнав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom