Windows 7

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Јас моментално го користам сега microsoft security essentials и не е лош добар е .. а NOD 32 ме нервира затоа што иконата ми поцрвенува ги бара да ги имаш абдејтирано јазиците за видновс.. ако има некоја опција тоа да се исклучи да не ми поцрвенува кажи.?
И заради тоа не го користиш NOD??? :lele:

Ако поцрвенува, значи не ти е лиценциран или истекла лиценцата, а ако се прави портокалово, тогаш е нешто вакво. Исклучи си ги (направи им HIDE) на апдејтите.
 
C

Celsius

Гостин
како можам да инсталирам windows xp на лаптоп, а да го задржам и 7мицата? односно да ги имам и двата оперативни системи. и важно ми е да не ги загубам постоечките фајлови. и ве молам step by step tutorial :)))
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
како можам да инсталирам windows xp на лаптоп, а да го задржам и 7мицата? односно да ги имам и двата оперативни системи. и важно ми е да не ги загубам постоечките фајлови. и ве молам step by step tutorial :)))

Имаш две опции: double boot и виртуелна машина. Double boot не е веќе во мода, сега се во мода виртуелни машини :)
* 7-ца подржува и трета варијанта т.н. XP mode, односно може без инсталација во на посебна виртуелна машина да пушташ виртуелизирани апликции во XP. За ова да ти работи, треба процесорот да ти поддржува hardware assisted virtualization. Сите понови AMD процесори поддржуваат виртуелизација; интелите некои да, некои не, кај некои треба да се уклучи опцијата во биос, кај некои треба да го флешуваш биосот, а кај некои да го хакуваш биосот пошто од страна на интел е намерно дисејблувана опцијата, иако хардверот ја поддржува.

Мојот процесор не поддржува виртуелизација, па инсталирав Microsoft virtual PC 2007 и во него XP. Само треба да пазиш со лиценцирањето, некои верзии на 7-ца имаат и лиценца за XP, некои имаат (поскапите секако). Морам да признаам дека воопшто не го користам ова виртуелново XP, зошто сите програми ми работат на 7-ца.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
И заради тоа не го користиш NOD??? :lele:

Ако поцрвенува, значи не ти е лиценциран или истекла лиценцата, а ако се прави портокалово, тогаш е нешто вакво. Исклучи си ги (направи им HIDE) на апдејтите.
Не ми поцрвенува лошо се изразив.. портаколова биднува иконата на нод.. а како да им направам хиде на апдејтите ?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
како можам да инсталирам windows xp на лаптоп, а да го задржам и 7мицата? односно да ги имам и двата оперативни системи. и важно ми е да не ги загубам постоечките фајлови. и ве молам step by step tutorial :)))
Најлесно и најдобро преку виртуелна машина. Провери ја темава
 
Член од
16 февруари 2010
Мислења
56
Поени од реакции
0
ti mojs da si mislis so sakas :wink: windwos 7 e najpametnoto neso od microsoft
samo posle vistata se sto ke izvadat se ke bide vo senka na nea .. oti poglupo neso od nea nema
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Дур си праите муабет за Windows 7, Microsoft работи на Windows 8 кој треба да искочи негде 2012 година.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
1.569
Дур си праите муабет за Windows 7, Microsoft работи на Windows 8 кој треба да искочи негде 2012 година.
Собираат луѓе да прават проект првен за Windows 8 не се знае дали ке биде 2012 на сите ни е јасно дека ке биде во две верзии во 64 и 128 bit е сеа ако добро оди со Windows 7 ке има одложувања бидејки нејасно ке биде уште со 128 бит како ке се движи работата така да ништо чудно и да излезе во 2014
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
Собираат луѓе да прават проект првен за Windows 8 не се знае дали ке биде 2012 на сите ни е јасно дека ке биде во две верзии во 64 и 128 bit е сеа ако добро оди со Windows 7 ке има одложувања бидејки нејасно ке биде уште со 128 бит како ке се движи работата така да ништо чудно и да излезе во 2014
е да го е*ам таман купив добар 64бит ке излези 128 битен а мислев да не го менвам комп. барем 5 години :pos2:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
е да го е*ам таман купив добар 64бит ке излези 128 битен а мислев да не го менвам комп. барем 5 години :pos2:
Нишо спремај следечи компјутер шо ќе го купуваш 256 bit минимум. :pos:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Собираат луѓе да прават проект првен за Windows 8 не се знае дали ке биде 2012 на сите ни е јасно дека ке биде во две верзии во 64 и 128 bit е сеа ако добро оди со Windows 7 ке има одложувања бидејки нејасно ке биде уште со 128 бит како ке се движи работата така да ништо чудно и да излезе во 2014
во википедија во timeline of releases пишува дека ке излезе во 2012...
....како и да е новиве дизајни ич не ми се сфиѓаат...виста и седминца ама ич, па и икспево не ме харесва многу...не знаат да направат некој clear minimal изглед ко мек-от пример...мора да е смотан плав и чудно заоблен со милиарда виџети...

едит: се чуствувам ко некој дедо-хејтер шо мрази се што е нова технологија
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
во википедија во timeline of releases пишува дека ке излезе во 2012...
....како и да е новиве дизајни ич не ми се сфиѓаат...виста и седминца ама ич, па и икспево не ме харесва многу...не знаат да направат некој clear minimal изглед ко мек-от пример...мора да е смотан плав и чудно заоблен со милиарда виџети...

едит: се чуствувам ко некој дедо-хејтер шо мрази се што е нова технологија
Ако мекот е минималистички тогаш windows 7 е голем 1МБ. Со сите тоа ефекти трте мрте, ист е како Aero. Ако сакаш така пушти си Windows Classic изглед и ете. Истиот од вин 98ка. Или пак имаш Windows Standard (има малце посветла сина отколку кај Класикот), како во Windows Me и 2000.

Или поиаку кажано, Мекот мора да е бел, бабулест, светликав и смотан.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Ако мекот е минималистички тогаш windows 7 е голем 1МБ. Со сите тоа ефекти трте мрте, ист е како Aero. Ако сакаш така пушти си Windows Classic изглед и ете. Истиот од вин 98ка. Или пак имаш Windows Standard (има малце посветла сина отколку кај Класикот), како во Windows Me и 2000.

Или поиаку кажано, Мекот мора да е бел, бабулест, светликав и смотан.
Па фурам класик...и дифолт плава позадина...едноставно тапа ми е тој “мсн“ изглед...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom