Windows 7

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Како да подесам да не ми покажува хиероглифи за македонскиот јазик...т.е. некои програми ги има и на македонски и менито и други работа се цели со хиероглифи. Го знаев да го подесам во Xp, но сега инсталирав Windows 7 и неможам да го најдам..
Некој да помогне :)
Исто е и тука:

Control Panel - Regional Settings - натаму знаеш.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Дали update-ot или самиот win може некако да најде драјвери сам???
Јас ова не би ти го препорачал. Од лично искуство знам дека доколку ја држиш во струја батеријата полека ке ја убиеш. Еве мојава трае 10 минути сега. Подобро ти е да ја полниш и празниш.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Јас ова не би ти го препорачал. Од лично искуство знам дека доколку ја држиш во струја батеријата полека ке ја убиеш. Еве мојава трае 10 минути сега. Подобро ти е да ја полниш и празниш.
Лаптоп кога ќе го ставиш во струја, одкога ќе ја наполни батеријата, автоматски ја исклучува, не ја користи додека е приклучен.

Е сеа, ако пример, ја наполниш батеријата, па ја испразниш 2%, па пак ја ставиш да се полни, па после пак на батерија работиш пола саат, па пак ставаш да се полни.... си ебал векот.

Кога е при крај, тогаш да се полни е најубаво т.е. најдолго ќе трае векот на батеријата. Исто е и со мобилните телефони, дигиталните камери... се што е на батерија.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Мислам дека тој мемориски ефект не се јавува кај новите литиум-јонски батерии. А можда лаптопот ми е чкарт па не ја гасел батеријата кога треба.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Може ја сум приглуп а може и виндоусов е глуп али ај да си прашам и да се осигурам.
Приметувам неможам да си ги наредам иконите како сакам јас на пример во некој фолдер, или песните да ги наредам по мое во некој фолдер. Може ова некако да се среди да си биде ко што можеше да се направи во XP или?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Може ја сум приглуп а може и виндоусов е глуп али ај да си прашам и да се осигурам.
Приметувам неможам да си ги наредам иконите како сакам јас на пример во некој фолдер, или песните да ги наредам по мое во некој фолдер. Може ова некако да се среди да си биде ко што можеше да се направи во XP или?
На што мислиш конкретно? Имаш во фолдерите во десниот агол на прозорецот дел "Change your view"
 
Е

експерт

Гостин
Може ја сум приглуп а може и виндоусов е глуп али ај да си прашам и да се осигурам.
Приметувам неможам да си ги наредам иконите како сакам јас на пример во некој фолдер, или песните да ги наредам по мое во некој фолдер. Може ова некако да се среди да си биде ко што можеше да се направи во XP или?
мислам дека со цел да се намали времето на вклучување изоставена е функцијата за редење на иконите не по align to grid, тоа го има само на десктоп
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Тоа мислев, редење на икони . Многу ми фали. Ако знае некој како да го направам(можеби има некој програм или нз) нека каже
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
како да направам кога ке притиснам Цтрл + Алт + Делете да ми се отвори Таск Манагер. нервира вака:helou:
 
T

Tetro

Гостин
како да направам кога ке притиснам Цтрл + Алт + Делете да ми се отвори Таск Манагер. нервира вака:helou:
ќе се навикнеш на новата команда Цтрл+Шифт+Есцапе и ќе ти се отвори Таск Менаџер :helou:
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Дали може да се користи Windows Defender што си го има самиот виндоус од како ке го инсталираш и дали добро штити ?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Дали може да се користи Windows Defender што си го има самиот виндоус од како ке го инсталираш и дали добро штити ?
Тој по default ти е уклучен и си работи, ако имаш уклучено и Windows Updates сам ќе си симнува дефиниции за него. Солиден е, спречува некои напади.... но сепак стави си NOD32 Smart Security и батали го тој дефендерот :)
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Тој по default ти е уклучен и си работи, ако имаш уклучено и Windows Updates сам ќе си симнува дефиниции за него. Солиден е, спречува некои напади.... но сепак стави си NOD32 Smart Security и батали го тој дефендерот :)
Јас моментално го користам сега microsoft security essentials и не е лош добар е .. а NOD 32 ме нервира затоа што иконата ми поцрвенува ги бара да ги имаш абдејтирано јазиците за видновс.. ако има некоја опција тоа да се исклучи да не ми поцрвенува кажи.?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom