Видете зошто бугарите немаат своја историја, па ја крадат нашата

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
На Петар Димков Бугарија му должи многу. Тој ги користи своите дипломатски односи и изнудува од турските врховни власти да и ги предадат на Бугарија документите за неа од цариградскиот архивен фонд.

Постигнал успех, чиешто значење никогаш нема да биде измерено подостоинствено.
Кон Бугарија испраќаат неколку вагони со документи, со историски збиднувања од неколку века.

Ешалонот - според Петар Димков - пристигнал на жел.станица во Подгорица и тука бил задржан подолго вереме- додека на крај (и тоа требало да се очекува) една ноќ избувнал пожар и во него изгорела "историјатa" на Бугарија. :pos:

(3атоа, често повторуваше Димков, нема историја без документи, ниту народ без историја.) А со бугарите се случило точно тоа на споменатата жел.станица, каде со месеци „лежела историјата на татковината". :facepalm:

Што всушност се случило во тие матни времиња, човек може да нагаѓа, ...

Oригиналниот текст можете да го прочитате тука: КЛИК
.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Цела "историја" да ти изгорит во воз...трагично...:pos2:
 
Член од
28 септември 2008
Мислења
163
Поени од реакции
4
Ja kradat nashata istorija. Мakedonciеte se svesni za toa i nikoj nishto ne mozat da napravat.

Vo Bugarija se naoga krunata na poglavarot na makedonskata crkva od 9vek. Ovaa kruna se chuvala vo Makedonija se dodeka bugarite ne ni ja sobrale. :D

Prvo ne bile svesni shto e toa shto go ukrale, no koga izmreile, se dokazalo deka dijamantite i skapocenite kamenja shto se naogale na krunata ne mozele da se izmerat ni vo MILJARDI DOLARI.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Ова некој Македонец ако не им ја запалил историјата па сега за одмазда ја крадат нашата. :D
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
More tie ja zapalile cela istorija,sigurno tamu bilo napisano potekloto na Tatarite,tie nastanale od majmunite taka da nemale potreba samo da gi palat site tie dokumenti!
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
А видете го ова (од истиот сајт), Кирил и Методиј биле потомци на Бугарите на хан Аспарух::pos:

Векове славистите и историците спореха от каква народност са светите Кирил и Методиј. Много време водешта беше тезата, че са били г'рци. Тја вече е преодолјана. Повече от историците приемат, че те са б'лгарски славјани. В последните години се појавиха изследванија, в които се тв'рди, че те са били от Аспаруховите б'лгари.

http://makedonski.10.forumer.com/viewtopic.php?t=618


Mногу се глупи, но покрај тоа и максимално се забегани!
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
И додека се смеете, Божидар Димитров секоj ден си го прчи среде артефакти од Македониjа во Боjана. Некои се донирани на музеjот лично од бугарски патриоти. Така е запишано на табличките:vozbud:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
И додека се смеете, Божидар Димитров секоj ден си го прчи среде артефакти од Македониjа во Боjана. Некои се донирани на музеjот лично од бугарски патриоти. Така е запишано на табличките:vozbud:
Бугар, грешка.

Божидар Димитров секој ден си го прчи додека артефактите се "создаваат" од патриотски фалсификатори.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Божо е за во музеј бе. Тој е missing link т.е.доказ за врската меѓу денешните болгари и татарите.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Историја на Блгарија , па вели требале таа “вистинската“ да ја напишат:

Все повече назрјава необходимостта от написването на истинската историја на Б'лгарија.

http://www.astrohoroscope.info/bulgaria.htm

B днешна Г'рција има историци, които не знајат за ослепена армија на Самуил..., а тези, които знајат...го прем'лчават. :pos:
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Jas pa znam oti makedonskata istorija izgorela s bibliotekata v Aeksandria i so neia i site dokazi za makedoneco Aleksandar.Izgleda shodna sudbina imame oti i dosega nema nikoi da izleze s barem eden dokaz zatova koi i koga se pisal makedonec.Aj ne moite prdite tolku
 

Kajgana Shop

На врв Bottom