Млади фудбалски таленти - Македонци!

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Fail за навивачите на Ливерпул незнаат дека во своите редови имаат талентиран Македонец
Александар Качаниклиќ
http://www.football-talents.co.uk/Alexander_Kacaniklic-3_7-4394-2.html

Еурека не просветли, заш ако не ни кажеше до сеа немаше да знаеме.

First Name Alex
Surname Kacaniklic
Position Midfielder
D.O.B. 13 Aug 1991
Country of Birth Sweden
Nationality Swedish



Swedish left winger Alex Kacaniklic arrived at Liverpool from Helsingborg in the summer of 2007.
Within two years he was promoted from the Academy to Melwood, where he now fights for a place in John McMahon's reserves.
A naturally gifted footballer with a sweet left foot, Kacaniklic is capable of scoring spectacular goals as well as making them.
A wonderful effort against Arsenal in the FA Youth Cup final at the Emirates Stadium in May 2009 showcased his undoubted ability.
He has also represented Sweden at U16 level.


Веке има настапувано за репрезентацијата на Шведска под 19 години.

ПС. Не трчај ногу брзо да не паднеш!........клик
 

deko82

Македонец
Член од
7 септември 2009
Мислења
115
Поени од реакции
4
Ima uste eden Kacaniklic

Robin Kacaniklic igra vo mjalbi , moze brat mu e
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Во омладинците на Звезда игра Дејан Велинов, напаѓач, мислам дека има 19 години. Пред две години е дојден од Брегалница Штип.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.098
Поени од реакции
7.731
Филип Гачевски, повеќе го сакам македонскиот од словенскиот пасош


14 Април 2010

Младиот голман на словенскиот клуб Мура 05 од Мурска Субота, Словенија, во Македонија дојде по препорака на екс-селекторот, Словенецот, Среќко Катанец, а сега е преокупиран со желбата да брани за македонската репрезентација.

На ревијалниот натпревар на селекциите од 21 и 19 години кој се одигра во Кичево на голот на “постарите“ беше Филип Гачевски. Младиот голман за најголем број од оние кои беа на стадионот беше непознат, но добриот голмански стас и одбраните беа причина тие да се запрашаат “кое е голманчето“. Одговорот на тоа прашање е лесен, се вика Филип, а доаѓа од Словенија, од градот Мурска Субота, а како се најде во дресот на Македонија, одговорот е, татко му е од Битола.

-По татко сум Македонец, а по мајка сум Словенец. Со фудбал се занимавам од мали години, а кога некаде на шест години за прв пат бранев на голот на малскиот клуб, на татко ми, ми кажува тој, дека сум му рекол дека од тука не бегам и навистина се случи тоа. Се уште сум голман, и пак ќе повторам, но сега како возрасен, од голот не бегам, вели за своите почетоци 19 годишниот Филип.
По малските зафрканции, тој на 15 години по препорака на тренерскиот голман Слободан Ѓуриќ, премининува во фудбалскиот клуб Мура 05, а оттогаш започнува неговото професионално занимавање со фудбал.
-Тренерот Слободан Ѓуриќ го повика татко ми и му кажа дека доста е вака и поради потенцијалот кој го имам, треба да почнам да работам посериозно на мојата голманска кариера, но во клубот каде бев дотогаш тоа не е можно. Татко ми се сложи веднаш, и јас на 15 и пол години станав член на Мура 05. Досега сум во клубот и за две години, кога имав 17, станав прв голман на Мура. Сега сум стандарден првотимец, а се уште сум со мојот прв професионален тренер Слободан Ѓуриќ, вели Филип.


Но, за младиот Филип не е доволно тоа што е прв голман на Мура и за него веќе се водат преговори за премин во прволигашки клубови во Словенија. Постојаното звонење на телефонот од страна на менаџерите кои сакаат да го “продаваат“ во прволигашки клубови во Словенија и околните држави, за него и за неговот семејство се во втор план. Неговиот план е да биде прв голман на македонската фудбалска репрезентација, а црвено-жолтиот дрес за него е комбинацијата на бои која ја сонува. Како толку го посакува македонскиот дрес, а не словенскиот вели:
-Што да ви кажам, кај нас дома без разлика дали се зборува на словенски или македонски секој трет збор е Битола или Македонија. Се што ќе кажам друго е бадијала. Во македонскиот дрес дојдов по препорака на екс-селекторот на македонската фудбалска селекција, Среќко Катанец. Тој ги следел сите мои натпревари на кои сум настапувал и ме препорача на сегашниот селектор, Мирсад Јонуз, кој тогаш беше младински селектор. Моето деби беше против репрезентација на Албанија на пријателски натпревар. Оттогаш мој сон е да бранам за македонската фудбалска селекција. Сакам да бранам сега до 21 година, а потоа ќе видиме, прво здравје, работа, па се друго. Што се однесува пак до настапите во словенската лига, не сум многу оптоварен. Некаде сигурно ќе бранам, а тоа за брзо време ќе биде во прволигашките клубови. Мојата кариера таму е поставена на сериозна основа и сега засега се оди по планот.
Но, поради административни проблеми, Филип не може да брани на официјални натпревари. Во процедура е неговото барање за добивање на македонско државјнанство.
-Не знам како одат тука работите околу добивањето на македонски пасош, кој го посакувам многу. Мислам дека по убавите работи кои ми се случуваат во Македонија, во Битола, во Скопје, во Кичево, ќе го добијам македонскиот пасош, а со него и поканата од селекторот Бобан Бабунски, да бранам за Македонија, а мене и на моето семејство од кое имам голема поддршка, ќе ни оствари најголемата желба во моментов, вели “словенецот“ Филип, која е водушевен од Македонија и вели:
-За разлика до порано кога доаѓав тука со трема како ќе биде, како ќе ме прифатат соиграчите, сега си доаѓам во Македонија како дома. Јас сум тукашен, а како таков ме прифатија сите, па затоа сакам на сите да и кажам јавно благодарам. Покрај ова мое благодарам, ветувам ако се средат документите на сите ќе им се оддолжам со многу љубов кон македонскиот дрес, а потоа и со многу добри одбрани.


Ps.Како изиграле другите да не знајате некој што е од кичево да кажи нешто што било и како било ?
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
За Качаниклич се обидов да пронајдам повеќе инфо, не успеав. Има шведски пасош, тоа е факт. Од кај знаеш кај е роден?
Детето има куќа во Бутел комшија ми е...Иначе има и Шведско државјанство!
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Моментално гледам Плзен-Славија Прага и игра малиов Мирко Ивановски некое дете на Македонија Ѓ.П. Игра баш на позиција офанзивно у средина каде што сме најтенки дефинитивно.

П.с 2 гола даде на утакмицава до сега :)
 
Член од
18 мај 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Илија Несторовски е ѕвер . Зимава направи трансфер во Словачко од Победа , постигна еден гол,а предтоа во есенската полусезона постигна 10 гола за Победа .


 
Член од
28 април 2009
Мислења
1.831
Поени од реакции
253
Моментално гледам Плзен-Славија Прага и игра малиов Мирко Ивановски некое дете на Македонија Ѓ.П. Игра баш на позиција офанзивно у средина каде што сме најтенки дефинитивно.

П.с 2 гола даде на утакмицава до сега :)
Мирко е дете на Пелистер, али се прослави во Ѓорче:icon_mrgr
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Palermo have confirmed the signing of FIFA U-17 World Cup-winning Swiss midfielder Pajtim Kasami.

An official club statement read:

“U. S. Palermo announce that it has completed the acquisition of midfielder Pajtim Kasama midfielder, born in Struga (Macedonia), June 2, 1992, from AC Bellinzona. A naturalised Swiss Under-17 World Champion in 2009, he has joined Palermo outright by signing a five-year contract.”

Прав швајцарец :)

Може некој да фркне некој меил до ФФМ нека се фатат со работа малце да пробаат да го земат да игра за Македонија.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.193
Поени од реакции
34.426
Дечки, дефинитивно сте боље скаути од цреповиве од ФФМ.
Верувам дека ни самите не се свесни за потенцијалните македонски играчи кои се расштркани низ светот.
 
Член од
9 април 2009
Мислења
3.183
Поени од реакции
3.830
Palermo have confirmed the signing of FIFA U-17 World Cup-winning Swiss midfielder Pajtim Kasami.

An official club statement read:

“U. S. Palermo announce that it has completed the acquisition of midfielder Pajtim Kasama midfielder, born in Struga (Macedonia), June 2, 1992, from AC Bellinzona. A naturalised Swiss Under-17 World Champion in 2009, he has joined Palermo outright by signing a five-year contract.”

Прав швајцарец :)

Може некој да фркне некој меил до ФФМ нека се фатат со работа малце да пробаат да го земат да игра за Македонија.
за овој играч кажуваше пандев уште во времето додека играше за лацио. пајтим појде во лацио од младиот тим на ливерпул, а откако виде дека нема интерес за него од ффм реши да игра за швајцарија, со која го освио младинското првенство, а постигна и еден гол.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
за овој играч кажуваше пандев уште во времето додека играше за лацио. пајтим појде во лацио од младиот тим на ливерпул, а откако виде дека нема интерес за него од ффм реши да игра за швајцарија, со која го освио младинското првенство, а постигна и еден гол.
Класична македонска приказна го имале ама се курчеле глумеле лудило, пола од македонците ке серат дека е Албанец а мене ме интересира само дали е добар и дали ке стане играч за у репрезентација! :)

Очекуваме за следните избори Гвујчо да се сликне со него негде у Струшко :)
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
5.227
Поени од реакции
972
Нз дали го знаете млад е има 17 год се вика Драган Георгиев (гаго) моментално игра за турново радовишанец е репрезентативец до 21 год. (ако не се лажам) има играно во ајакс ама е вратен има одено во камповите на портсмут и ман.сити...и овие турново не го даваат никако затоа што сакаат да заработата голема пара...инаку оваа година постигна 5 гола во мак.лига и најубавиот му беше против вардар ...:)
Беше на проба и во Мајнц, сега ако не се лажам и потпиша со нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom