Млади фудбалски таленти - Македонци!

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.300
Поени од реакции
15.535
И да незнаеш да играш фудбал, а да тренираш во Барселона ќе научиш, тоа е факт, така да сигурно ќе биде голем играч синот на Бабунски... а и плус играч од средината е, тоа им се свиѓа...

А за тоа дека има деца со врски, ги има премногу, и само тие стигаат до репрезентативен повик, додека овие од странство никој не ги гледа....

Незнам што прават овие од ФФМ али додека е Харалампие, ништо од Мак Фудбал...

Филип Давидовски

Клуб: Копенхаген
Роден: 1995година
Позиција: Полушпиц-напаѓач

Се има пробано во Реал Мадрид и во Челзи, али ништо конкретно не излегло. Има играно на позначајни млади купови и првенства и има постигнато солидни резултати.

http://www.filipkb95.webbyen.dk/
Неговиот сајт.
Дали знае некој што се случи со овој дечко??? Бил ли до сеа повикан/контактиран од ФФМ или настап за младите репрезентации(под 17)???
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Давид Бабунски од Барселона е повикан да игра за U-17 репрезентацијата.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.882
Поени од реакции
8.744
Андреја Ефремов седумнаесет годишен голман кој има договор со Металург, истото момче бранеше на овогодинешниот турнир во Вијареџо за Беласица иако не е од Струмица, моментално втор голман кај репрезентативците до 21год. Татко му е поранешен голман на Вардар(Ангел Ефремов) бидете сигурни ќе слушате за момчето за некое време:helou:

Син е на Сургун од Куманово..ако си слушнал некогаш...тој има фудбалска академија тука..Мио се вика...повржан со луѓето од србија..

има уште еден кумановац во звезда..милан се вика..тој е па со уште поголеми врски таму хаха..не е дека немаат појма од фудбал..али има 100 пати подобри деца од нив..али дај боже да стане нешто од нив..со добри тренинзи и тн и тн ...
ова и јас го имам слушнато, не се лоши но има подобри деца од нив во Макеонија на кои би требало да им се укаже шанса во некој клуб како што е Ѕвезда, ми кажаа за Емилијо дека не е нешто посебно, ама врските си го прават своето:toe:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
goga citam vaka za vakvi dece se sramam od nasava drzava od nasava fudbalska kukja i od site onie koi se involvirani vo fudbalot opsto ne deka ne sakam ovie mladi talenti da ja branat crveno zoltata ili pak deka tie se vinovni za nesto ,se srmam zatoa sto vo nemoknost vo neznaenje kako nie samite da sozdavame igraci na sopsvenava zemja vo nasava drzava vo koja ima golem broj talenti odime na nekoja si varijanta drug nekoj da ni stvori nas igraci znaete dobro deka poveke od polovina od ovie igraci nema da igraat za crveno zoltite eden slavkovski eve 5 g go molat nikako da zaigra a daj boze od ovie da izleze nekoj kako pandev ete go so trcajne vo mkd nema sansa ovie deca se stvorile vo tie drzavi i red e tamu da prodolzat toa im nalaga zivotot
daj da barame care ovde kaj nas da napraime nekoe dete koe so se srce ke igra na terenite
moe mislenje e deka fudbalot vo mkd ne e na vistinskiot pat deka kursot e sosema promasen
kazete mi koj ke e moralot vo nasive prvensva ako nie nosime stranski fudbaleri da ni igraat za reprezentacijata pa makar i tie da imaat nase poteklo
pak da poftoram globalno ne sum protiv ovie decina da zaigraat vo mkd kamo od niv neka ima 5-6 pandevi ama zborot mi deka mak fudbalot e pacient vo koma veke edno 15 godini
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.300
Поени од реакции
15.535
CELTIK се согласувам од некаде со тебе... али тие дечиња се со македонско потекло и сигурно многу од нив сакаат да играат за Македонија, а тој Славковски беше посебна приказна, толку почести и молења не заслужува ни Кристијано Роналдо.... а за Мак фудбалот т.е. ако може да се каже фудбал пошто на се личи само на фудбал не личи ни е во кома и ќе биде во кома... оправање за некои 10тина години најмалце...
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
jas ne rekov deka tie ne sakaat ili deka nie ne sakame zborot mi e deka nie nemame strategija nacin kako samite da stvarame od talentite fudbaleri a vo stransvo ile pr vo evropa sekoj potencijal budno se sledi se vlozuva i raboti na nego i mene mi e krivo znaci nie ke cekame nekoj drug da ni gi brka rabotite ,ne da ne se lazeme volkot se znae zasto e debel vo vratot
ako nie sami ne izgradime strategija nacin kako da stvarame kvalitet fudbalot ke ni se upropasti .
imame potencijal toa e ocigledno ni edna druga zemja so olku mala populacija nema dobieno kalibar za zlatna kopacka toa go stori darko biserot na nasiot fudbal jas go cenam mnogu nego i pandev koj sega ni go beli obrazot koku tolku ja razbiva monotonijata uspehot go gledam vo investiranje vo mak fudbalot so obemni reformi vo ffm i sozdavanje na fudbalski skoli sirum mkd
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.300
Поени од реакции
15.535
За фудбалски школи мислам дека има... најпрво нема услови за тренирање, почнувајќи од топки како најосновно нешто па да теретана која е мн важна за секој клуб... Второ се парите т.е. спонзорите... кај нас нема асален спонзор, сите гледаат да влезат со минимум пари а да искочат со максимум пари и уништен клуб... тажно е стварно....
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Сонот на Ристевски ќе стане јаве во Парма



На 12 февруари стана полнолетен, а трансферот со тимот од Серија А каде веќе се пресели, ќе го официјализира летово
Стефан Ристевски, младинскиот репрезентативец на Македонија и доскорашен член на Вардар си ја исполни желбата од детството, да игра за голем клуб на интернационалната сцена. Сонот ќе стане јаве летово, кога 18-годишното момче и официјално ќе потпише 5-годишен договор со Парма. Работата е веќе завршена, а русокосиот тинејџер од Скопје се пресели во италијанскиот град. Градот на архитектурата и спортот доби и македонско обележје, а Ристевски вели оти е задоволен од првичниот впечаток.

- Парма е прекрасен град, мирен, жителите се слични по темперамент со нас Македонците и среќен сум што сум тука. Секако дека е тешко на почетокот, бидејќи не го говорам нивниот јазик, но оптимист сум дека и таа пречка брзо ќе ја совладам - ни рече Ристевски.

Тој задоцни само 12 дена да стане член на Парма во зимскиот преоден рок, бидејќи трансфер пазарот во Италија беше затворен на 1. февруари. Полнолетство деснокрилниот играч прослави на 12 февруари. Според фудбалските правила на италијанската Серија А, странец нема право да потпише професионален договор пред да наполни 18 години. Од летово Македонија ќе има двајца претставници во силната Серија А, Горан Пандев и Стефан Ристовски. Домашниот фудбал остана без голем потенцијал, а тинејџерот вели дека „љубовта“ кон матичниот клуб Вардар останува.

- Жал ми е што заминав од Вардар, клубот во кој ја почнав фудбалската кариера. Тој ќе ми остане засекогаш во срцето, но животот е таков. Верувам дека еден ден ќе се вратам во редовите на мојот омилен клуб. Тука во Парма имам цимер од Србија, а во комуникацијата ми помага и бугарскиот интернационалец Валери Божинов. Веќе имав еден тренинг со првиот тим. Пракса е во Парма младинците по тројца во група наизменично одвреме навреме да тренираат со првиот состав. Не ми се веруваше кога ме повикаа да тренирам со првотимците, но брзо се вклопив - ни вели Ристевски.

Со добрите игри во Вардар тој го сврте вниманието, а експресно реагираше Владимир Југовиќ, легендата на српскиот фудбал. Тој им го препорача на челниците на клубот од областа Емилија Ромања. Ристевски игра на позицијата десен бек, иако одлично знае да ја покрие истата страна и во нападот. Дека е фудбалер со голем капацитет покажа и на пријателскиот меч против Србија во дресот на македонската репрезентација до 21 години. Српските ѕвезди од Челси, Интер, Сампдорија, Ајакс... не мрднаа крај цврстото момче од скопската населба Карпош 1. Главна одлика му се брзината, одличниот преглед во играта, а има и солидна техника.

- Задоволен сум од начинот на кој одиграв. Во еден момент почувствував грч во ногата, но не е ништо сериозно. Одиграв една средба и за вториот состав на Парма и задоволен сум. Со нас играше и стандардниот член на првиот тим Луис Хименес. Чилеанецот е супер играч, но мене најголем впечаток ми остави Ернан Креспо. Аргентинецот е светска ѕвезда и тоа веднаш се забележува. Околу него се врти се во Парма - вели Ристевски. Сепак за него нашиот Горан Пандев е број еден.

- Горан е пример за вистински професионалец. Заедно патувавме за Италија и ми даде корисни совети. Се понуди да помогне во секое време, доколку имам некаков проблем. Се надевам дека ќе тргнам по неговите стапки - вели Ристевски. Парма е двократен освојувач на УЕФА купот, еднаш славеше и во КПК, и е средина што произведе и промовира многу светски фудбалски марки. Најпознати играчи што настапувале за популарните „млекари“ се Буфон, Тирам, Канаваро, Ѕола, Стоичков, Ди Вајо, Муту, Кјеза, Пипо Инѕаги, Панучи, Балбо, Ортега, Сенсини, Верон, Адријану, Асприлја и уште многу други. Ристевски верува во себе, а Македонија се надева дека ќе добие уште една калчо ѕвезда од калибарот на Дарко Панчев и Горан Пандев.




http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=C2EBB6734E35254FA3499E9B3674396E&arc=1
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Колку што читам имаме бајаги млади момци кои тренираат уште од мали во многу јаки тимови.

Очекувам после едно 6-7 години да имаме супер репрезентација, ако не не гледам фудбал и сите топки во маалтото ќе ги капам.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
265
Поени од реакции
18
Ima edno dete Novica Radiceski 3 golman e za prv tim i prv golman za mladinci vo Manzanese Seria D vo Italija, neka ne ve laze deka igra vo 4 liga deckovo ima dobar kvalitet, samo nema dobar menadzer da go turne malku.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
90'[4 - 1]S. Fazli


Мислам дека првенец му е на малиов во Херенвен. Како и да е топ е, ни требаат вакви деца што играат во силни лиги.

Игра иначе за младинска репрезентација малиов.:helou:
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.682
Поени од реакции
9.307
90'[4 - 1]S. Fazli


Мислам дека првенец му е на малиов во Херенвен. Како и да е топ е, ни требаат вакви деца што играат во силни лиги.

Игра иначе за младинска репрезентација малиов.:helou:
Еве го и голот...прати 2:20..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom