Официјална посета на Македонците, во Македонија!

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Офф, ама не спамирам.
.....
И во добро, и во зло... ние сме Македонци!....
За жал.
Не дај Боже да има некој поразлично мислење и уште гласно да ги искажува тоа. Истите тие М. се спремни да го растргнат само да ја истерат својата “вистина“.
Страв ме фаќа.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Kako mu odi na "kralskoto semejstvo" so verskite obvrski....... ??????....vo pratatkovinata...
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
nekoj klip da ne ima da postira tuka od docekot?
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Офф, ама не спамирам.

За жал.
Не дај Боже да има некој поразлично мислење и уште гласно да ги искажува тоа. Истите тие М. се спремни да го растргнат само да ја истерат својата “вистина“.
Страв ме фаќа.
Во некои ситуации, некои Македонци веројатно чувствуваат анимозитет према појавата која не се согласува со нивната лична замисла, идеја за некоја појава или движење - кое според нив треба да е заедничко за сите сродни по националност или пасош единки.

Нормално, тоа е неможно априори. Е сега, колку знаеме да го користиме говорот како елемент за разбирање или за други цели, е друг муабет. Ама, да вежбаме мора, и ќе сфатиме кога тогаш.

Офф, се надевам не спамирам :)
 
Член од
6 април 2008
Мислења
71
Поени од реакции
0
Kako mu odi na "kralskoto semejstvo" so verskite obvrski....... ??????....vo pratatkovinata...
DOSTOINSTVOTO NA IMPERIJATA ZNACI PRIFAKANJE NA RAZLICNOSTA POSLE 23 VEKA. KORENITE I DOSTOINSTVOTO SE NESTO KOE NE SE ZABORAVA ..... SE IZVINUVAM NA SITE ONIE KOI SO POLNA USTA ZBORUVAAT DEKA SE MAKEDONCI A SE SPREMNI TOA DA GO ZABORAVAT (POGAZAT ZA DNEVNI POTREBI I POMODARSTVO ILI INTERESI ) . OVIE LUGE KOI GI ZNAAT SVOITE KORENI TREBA DA BIDAT VISTINATA ZA NASITE KORENI A NE VCERASNITE "OSVESTENI" MAKEDONCI KOI SE SPREMNI DA PRIFATAT DEKA NEMAAT KORENI.
TIKVA BEZ KOREN DALI OPSTOJUVA...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
DOSTOINSTVOTO NA IMPERIJATA ZNACI PRIFAKANJE NA RAZLICNOSTA POSLE 23 VEKA. KORENITE I DOSTOINSTVOTO SE NESTO KOE NE TREBA DA SE ZABORAVI ..... SE IZVINUVAM NA SITE ONIE KOI SO POLNA USTA ZBORUVAAT DEKA SE MAKEDONCI A SE SPREMNI TOA DA GO ZABORAVAT (POGAZAT ZA DNEVNI POTREBI I POMODARSTVO ILI INTERESI ) . oVIE LUGE KOI GI ZNAAT SVOITE KORENI TREBA DA BIDAT VISTINATA ZA NASITE KORENI A NE VCERASNITE "OSVESTENI" MAKEDONCI KOI SE SPREMNI DA PRIFATAT DEKA NEMAAT KORENI.
TIKVA BEZ KOREN DALI OPSTOJUVA...
Корените треба да ги бараш во земја а не на небо,како што некој се обидува тоа да го направи.А знаеш ли кој си ги бара сопствените корени надвор од сопствената земја?Само оној кој се сомнева дека потекнува од сопствената земја.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Токму така hanibalmakedon.
Подготвеноста да се замижи пред фактот дека еден народ, после толку векови, сеуште знае, пренесува, на своите поколенија за своето Македонско потекло и припадноста кон оваа земја, како и дрскоста да се потсмева на таквата доблест, укажува на личности кои освен што не се идентификуваат со својата Македонија, т.е се тикви без корен, дозволуваат и да бидат заслепени од лични фрустрации, љубомора...едноставно, да се понесат исклучително ниско, не свесни дека така испаѓаат уште помали и смешни во очите на другите.

Само камен може да остане не допрен од приказната на Хунзите. А, нивниот светол пример за тоа како се негува меморијата и чувството на припадност е одлична лекција за сите Македонци. Срамота за оној кој нејќе да ја согледа.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
А знаеш ли кој си ги бара сопствените корени надвор од сопствената земја?
Само оној кој се сомнева дека потекнува од сопствената земја.
Добра забелешка, бидејќи ние ниту се сомневаме од која земја потекнуваме ниту си ги бараме корените надвор.
Туку тоа се потомците на нашите заеднички предци кои останале во таа далечна земја на Хунзите, тие си ја бараат сопствената земја која што ја напуштиле во најголемиот историски поход.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Кралот од Хунза, не следеше сите, и му баци рака на нашиот Архиепископ охридски и македонски Стефан.

Воедно посетивме денеска многу цркви, и се фасцинирани од иконостасот на Св.Спас.

А и анегдоти има еден куп...кога го видоа гробот на Гоце Делчев, ме прашаа „Тебе овој дедо ти е?“ :)

А истотака, денес ја добив и најдобрата мисла од нив која ми го разубави денот: „Замисли човек, кој оди во сранство на 2-3 месеца...кога се враќа дома е пресреќен, се му е убаво, на се е весел...замисли како ми е мене што се чувствувам дека сум бил во странство 23 века...Уште во секундата кога стапнав на ова тло, во себе си реков...Јас сум дома!“
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Во некои ситуации, некои Македонци веројатно чувствуваат анимозитет према појавата која не се согласува со нивната лична замисла, идеја за некоја појава или движење - кое според нив треба да е заедничко за сите сродни по националност или пасош единки.

Нормално, тоа е неможно априори. Е сега, колку знаеме да го користиме говорот како елемент за разбирање или за други цели, е друг муабет. Ама, да вежбаме мора, и ќе сфатиме кога тогаш.

Офф, се надевам не спамирам :)
Mora da vezbame no po koja cena. Dijalogot ima za cel da ne naravi i ednata i drugata i tretata strana i popametni i porazbrani i posilni.
Se plasam deka imanjeto poinakov stavi i mislenje mnogu od mladive gi doveduva do uzas i ludilo koe ocigledno mozat da go smirat samo so "vikanje, udiranje po tastaturite i sledenje na stadoto" no toa e prasanje za druga tema.
tolku off od mene.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Кралот од Хунза, не следеше сите, и му баци рака на нашиот Архиепископ охридски и македонски Стефан.

Воедно посетивме денеска многу цркви, и се фасцинирани од иконостасот на Св.Спас.

А и анегдоти има еден куп...кога го видоа гробот на Гоце Делчев, ме прашаа „Тебе овој дедо ти е?“ :)

А истотака, денес ја добив и најдобрата мисла од нив која ми го разубави денот: „Замисли човек, кој оди во сранство на 2-3 месеца...кога се враќа дома е пресреќен, се му е убаво, на се е весел...замисли како ми е мене што се чувствувам дека сум бил во странство 23 века...Уште во секундата кога стапнав на ова тло, во себе си реков...Јас сум дома!“
Свесна сум дека распоредот ти е ептен кнап, ама ако можеш, би те замолила да продолжиш да ја разубавуваш темава со вакви прекрасни искуства.
Многу сме оние кои сме желни да ги слушаме ваквите трогателни/преубави анегдоти. Мене лично, а знам и на уште многу, многу други, ни го полнат срцето.
Па, учини ни го тоа ако си во можност.
Благодарам однапред.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Кралот од Хунза, не следеше сите, и му баци рака на нашиот Архиепископ охридски и македонски Стефан.

Воедно посетивме денеска многу цркви, и се фасцинирани од иконостасот на Св.Спас.

А и анегдоти има еден куп...кога го видоа гробот на Гоце Делчев, ме прашаа „Тебе овој дедо ти е?“ :)

А истотака, денес ја добив и најдобрата мисла од нив која ми го разубави денот: „Замисли човек, кој оди во сранство на 2-3 месеца...кога се враќа дома е пресреќен, се му е убаво, на се е весел...замисли како ми е мене што се чувствувам дека сум бил во странство 23 века...Уште во секундата кога стапнав на ова тло, во себе си реков...Јас сум дома!“
Razgovarano li e mozebi so ovie luge, pretpostavuvam deka sepak kako kral/princ ima nekakov status vo pakistanskoto opstestvo. Razgovarano li e dali imaat nekakvo vlijanie, vrski, odnosi so pakistanskata vlada.
Dali mozebi mozat da pomognat so lobiranje vo korist na Makedonija, vo bilo koja nasoka. Ime, ekonomska sorabotka, kulturni vrski, diplomatija i sl. Sepak Pakistan e golema i vlijatelna drzava barem vo Islamskiot svet?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Токму така hanibalmakedon.
Подготвеноста да се замижи пред фактот дека еден народ, после толку векови, сеуште знае, пренесува, на своите поколенија за своето Македонско потекло и припадноста кон оваа земја, како и дрскоста да се потсмева на таквата доблест, укажува на личности кои освен што не се идентификуваат со својата Македонија, т.е се тикви без корен, дозволуваат и да бидат заслепени од лични фрустрации, љубомора...едноставно, да се понесат исклучително ниско, не свесни дека така испаѓаат уште помали и смешни во очите на другите.

Само камен може да остане не допрен од приказната на Хунзите. А, нивниот светол пример за тоа како се негува меморијата и чувството на припадност е одлична лекција за сите Македонци. Срамота за оној кој нејќе да ја согледа.
Навистина срамота,има и едни други кој исто така се идентификуваат со Македонско потекло и се нарекуваат Калаши,живеат блиску до Хунзите,зборуваат различен јазик од Хунзите и имаат поразлична култура и мелос но живеат блиску едни до други,па сепак имаат сличности со Македонците.Има и едни трети кој се викаат Курди и знаат дека Александар само во еден ден оженил 3 000 нивни мајки,кој имале деца,а децата уште повеќе деца и така за 2300 години им останал сличен мелос,јазик и култура на овој нашиот Македонски,дефинитивно и тие имаат право да се нарекуваат Македонци,им го дал Александар а го тврдат историските артефакти.
Само човек кој се сомнева во своето потекло ќе бара потврда некаде далеку,оној кој си знае дека е Македонец нема да бара потврда за тоа особено доколку и живее во Македонија,само човек кој се сомнева во својот идентитет ќе бара потврда за сопственото вековно име на некаков референдум и ќе се спогодува со други како да го викаат.
-СИТЕ ОНИЕ КОЈ ЗНААТ ДЕКА СЕ МАКЕДОНЦИ НЕМА ДА БАРААТ ПОТВРДА ЗА СОПСТВЕНОТО ИМЕ И ИДЕНТИТЕТ А НАЈМАЛКУ ЌЕ ПРЕГОВАРААТ ЗА ТОА.:smir:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Кралот од Хунза, не следеше сите, и му баци рака на нашиот Архиепископ охридски и македонски Стефан.

Воедно посетивме денеска многу цркви, и се фасцинирани од иконостасот на Св.Спас.

А и анегдоти има еден куп...кога го видоа гробот на Гоце Делчев, ме прашаа „Тебе овој дедо ти е?“ :)

А истотака, денес ја добив и најдобрата мисла од нив која ми го разубави денот: „Замисли човек, кој оди во сранство на 2-3 месеца...кога се враќа дома е пресреќен, се му е убаво, на се е весел...замисли како ми е мене што се чувствувам дека сум бил во странство 23 века...Уште во секундата кога стапнав на ова тло, во себе си реков...Јас сум дома!“
trnu za najgolemi pofalbi si.

mene me zanima dali placot im se dodeli , onoj koj se najavuvase i pred se me zanima reakcijata nivna na seto toa.

i pls daj nekoj klip ili fotka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom