Официјална посета на Македонците, во Македонија!

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
А името старо му е ПЕЛАГОНиум...по ново Здравец...ехехехе
Фино, фино. :helou:

Само да прашам, кој ќе им ја објасни историјата хронолошки по падот на Македонската империја и почетокот на римското ропство?

Мора тоа во многу упростени црти, да знаат за што се работи.
Видете погоре има закачеа тема - “Промотивни материјали за Македонија’’, може да биде од помош.

Се ежам максимално од такви моменти од возбуда, како кога има средби на две цивилизации, или прв додир со нова планета, или вакво враќање!!!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
За тоа се задолжени Ангелина Маркус и Маргарита Китин Ивановска, која за оваа прилика научи и Бурушаски да зборува(колку да прогугне два три реда муабет :) ).
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Трн, во секој случај дај им го тоа погоре од Проф. Бачид (“Македонија низ вековите’’), секогаш била од помош таа брошура. Добро е кога е разграничено на англиски, нешто како вовед, односно баш вовед.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ја има ли по нашите книжари таа книга?

Или текстот е тој, што го имаш поставено?
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Фино, фино. :helou:

Само да прашам, кој ќе им ја објасни историјата хронолошки по падот на Македонската империја и почетокот на римското ропство?

Мора тоа во многу упростени црти, да знаат за што се работи.
Видете погоре има закачеа тема - “Промотивни материјали за Македонија’’, може да биде од помош.

Се ежам максимално од такви моменти од возбуда, како кога има средби на две цивилизации, или прв додир со нова планета, или вакво враќање!!!
Идеја: Почекајте и тие да ви ја кажат нивната верзија.

Мислам дека многу повеќе може да се научи за историјата и животот на Македонија од нив, бидејќи тие го живееле тој живот и уште го живеат.

Не верувам дека за 23 века тие останале до толку изолирани, за да не знаат што се случува. Да беше така, ќе отидеа во Грција, зашто тие гушат во пропаганда.

Значи, научете за нашата историја од нивната историја, зашто ни е заедничка.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
dali vo agendata na gostuvanjeto ke se odi kon ohrid?
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Никој не ме праша но јас си имам право на свое мислење...А шо е најстрашно - мислам дека е најнесубјективно на темава...
Влечкаме некои си ѓупци од вукојебина како би докажале дека сме „антички“.
А паки овие шо ги влечкаме се малу побели ѓупци од остантине ѓупци во пакистан , па сега ке докажвиме дека постоиме... Значит камен темелник на македонската нација се некои си ѓупци од пакистан...
Жално е шо на овај начин се дефинираме како народ... А ме интересира... кој е нивниот јазик??? која е нивната религија:??? традиција и култура??? нека дојдат за само да ни докажат колку не сме „антички“....
А ако бараме на генеза- имаме директно за изтражување пола милион Власи и седум милиони Албанци на Балканов- директни потомци на Александар... но јас знам дека тој аспект боли за истражување бидејќи резултатите ке се поразителни... Ја разбирам и вашата улога во Одисејава... ама сепак... не е во ред на овај начин да се пали простата маса овде - како би им се шајкосала некоја си идеја дека ова е држава на антички македонци... античките се тука само не се славофоните - туку малцинствата.. кога ке се прифати тој факт???
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Рифат, човек со ник Рифат, нашол да спомне ѓупци :S

Рифат Чориот е легендарен лик од моја мала... Не гледам зш не можам да му се восхитувам на локална легенда???
Јас дете сум малку повеке светски граѓанин за да користам такви фенси и бомбастични имиња ко твоето....
Поздрав...
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Ти го прифаќам мислењето, а зошто таков ник користиш и немаше потрба да објаснуваш (твое право).
НО!!!
Неможам да го разберам расизмот во тебе. Македонците не сме расисти, ако кажеме некогаш некој грд збор, но не го мислиме како тебе.
Пази малку што зборуваш, не ти викам да ти се заканувам или нешто... чисто не е убаво.

Хунзите се Македонци како нас.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Рифат Чориот е легендарен лик од моја мала... Не гледам зш не можам да му се восхитувам на локална легенда???
Јас дете сум малку повеке светски граѓанин за да користам такви фенси и бомбастични имиња ко твоето....
Поздрав...
Хах, малку повеќе светски а користи ник на некој дркач од маалата, секоја ти чест на светските познавања :bravoo:

Рифате почна да мирисаш човеку, мирисаш на стар и баниран веќе еднаш, незнам кој нов член би ставил порака против бан во потпис :salut:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Не се работи за докажување туку за еден историски настан каде еден народ кој живеел далеку од татковината после 2300 години се враќа дома.

Ние не сме му переле мозок ти си македонец, ти си македонец та тој сега глуми македонец.
Не.
Тие самите од колено на колено ја пренесувале информацијата за Македонецот и тоа 2300 години.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Трн,

Дај некое официјално инфо за настанов од вашата невладина да ги информираме и странските медиуми, тв итн.
Ова е интересно и за хистори, дискавери итн .....
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Господе мили мој...ваков безобразлук не сум видел како одредена личност горе...само не можам да се изначудам како се осмелил да напише такви глупости..да форум е ова има право секој да каже што мисли ама личност како оваа треба да иде на бан барем така сметам дека ке се спречат со понатамошни ступидишки:tapp:
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Хах, малку повеќе светски а користи ник на некој дркач од маалата, секоја ти чест на светските познавања :bravoo:

Рифате почна да мирисаш човеку, мирисаш на стар и баниран веќе еднаш, незнам кој нов член би ставил порака против бан во потпис :salut:
Ignore drugar...
Samo ignore...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Трн,

Дај некое официјално инфо за настанов од вашата невладина да ги информираме и странските медиуми, тв итн.
Ова е интересно и за хистори, дискавери итн .....
Оваа вест е официјалната од невладината организација Славјански. По нашиве медиуми ја има...јас сум многу кнап со време, па ако има некој да напише на англиски за ова и да пушти до странските медиуми, нека повели :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom