Забрането носење кратки пантолони во училиште...?

Статус
Затворена за нови мислења.
Х

Ханзо

Гостин
Ама високи чорапи имаат Јапонциве. :icon_mrgr
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ја лизна една a, да погодам во 5то :pos:
Абе КОДЕКС на облекување и однесување мора да има, не личи на кратки пантолони во такви институции поготово не на факултет.
Луѓе, настрана инатот и агора и целата негова дискусија, овде станува збор за кратки панаталони а не за шминки, танги, гзови и цицки.
Мислам дека на релативно високи температураи, би требало најмалку да има се дозволи на мажките да носат 3/4, бидејќи што е топло топло е, и нема да се стегаме и да се правиме господа кога на мнозинството им е топло, а на така високи температури како што се сега во МК носењето панаталони и 3/4 панталони прави ОООООООгромна разлика.
И кога сме веќе кај кодекс на облекување и изигравање културни луѓе и бонтон, јас само ќе ви кажам дека тука во гермнаија на температури кои уште не стигнале 30 (кај нас се над 35 степени) им е топло и половината се со 3/4 панталони. Па никој не им прирекува, дури и половина од докторантите и по енкој доцент си носи 3/4 панталони. Така да целото цепидлачење за 3/4 панталоните е толку излишно и непрактично што навистина не треба да се коментира.
И ве молам имајте на ум дека тука не станува збор за ништо друго односно за какво и да било разголување, дури ни за класични кратки, туку за 3/4 панаталони кои кога се носат дали се гледа една шестина од подколеницата.
 
E

elence*$

Гостин
ам ај, ако не го почитуваме тој кодексот на пристојно облекување во јавни установи.... јас ќе си одам на школо со мрежеста маичка, кратки пантолони бикините да ми се гледаат, таман за на плажа, и онака комбињата за на плажа тргвет од пред гимназија :) :helou:
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
сите ќе носат што сакаат...
Нема да носат што сакаат. Имате среќа, што кај нас не е регулирано ова, па си земате слобода малце отпојќе.
Ми се лошеше кога ќе ги видев на смена девојчињана од прва и втора година со комплетен мејкап, црвени нокти и провисуљчиња од маици во училиште. Невкусно, вулгарно и евтино. За неупатените, спротивно од кул.

А не е само облеката (особено не е облеката на машките).
Моја бивша професорка толерираше секакви глупачи на час, со месеци, се` додека еден ден не и` пукна филм и не избрка речиси се` женско од просторијата, па летаа и чешли и лакови и огледалца и турпии.

Кое такво ви е на вас? Модна писта не е веќе ин. Сега салон за убавина правите од образовна институција бе, тапи едни. Следно? Ќе се е., а чекај, пројде и таа мода. А после ќе цмиздрите "пишете ми состааав...!" по форуми. Малоумни сте па не знаете за што се оди на школо? М? До толку сте плитки или немате од кај да видите, нема кој да ви каже, кој да ве научи, шо е проблемот? Мама и тато сигурно не прават така на работа.

Нејќеле униформи. Униформата има многу поинаква цел од тоа некој да ви го одземе ебаниот идентитет и стил од бес или од што многу му се сака, како што кукавте кога сакаа да ги воведат. Не дека се тие нешто подобри, розово маиче и дуксер за униформа... Дај Боже земи ме, сакам млада да умрам. :puka:
Образложиго и аргументирајго твоето мислење/став...
Ако ова го оставиш такво какво што е, повеќето луѓе ќе помислат дека твоите мислења не се современи ( благо кажано ).
Седи бе... Комотно биди си во луѓето што моето мислење го сметаат за о, толку затупено. Нека не ти тежи на душата.
Има други луѓе, кои како носачите на кратки пантолони на несоодветно место ги етикетираат како невоспитани. И гес уат. Баш ги боли дали ти е тебе жешко, дали сакаш 20 степени, или можда клима уред. Се вика авторитет.

И ЦЕЛЗЈУСОВИ...? :celo:
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
И кај нас прават проблеми само двајца професори и на мене ич не ми е јасно зш кај машките им смете а женските можат да идат со толку кусо да не кажам саа тука со шо од вонка а никој ништо не им кажува и јас у скоро време имав иста случка и се расправав он си говоре добро дорбо само вика и утре пак по моја песна:helou:

Нема да носат што сакаат. Имате среќа, што кај нас не е регулирано ова, па си земате слобода малце отпојќе.
Ми се лошеше кога ќе ги видев на смена девојчињана од прва и втора година со комплетен мејкап, црвени нокти и провисуљчиња од маици во училиште. Невкусно, вулгарно и евтино. За неупатените, спротивно од кул.

А не е само облеката (особено не е облеката на машките).
Моја бивша професорка толерираше секакви глупачи на час, со месеци, се` додека еден ден не и` пукна филм и не избрка речиси се` женско од просторијата, па летаа и чешли и лакови и огледалца и турпии.

Кое такво ви е на вас? Модна писта не е веќе ин. Сега салон за убавина правите од образовна институција бе, тапи едни. Следно? Ќе се е., а чекај, пројде и таа мода. А после ќе цмиздрите "пишете ми состааав...!" по форуми. Малоумни сте па не знаете за што се оди на школо? М? До толку сте плитки или немате од кај да видите, нема кој да ви каже, кој да ве научи, шо е проблемот? Мама и тато сигурно не прават така на работа.

Нејќеле униформи. Униформата има многу поинаква цел од тоа некој да ви го одземе ебаниот идентитет и стил од бес или од што многу му се сака, како што кукавте кога сакаа да ги воведат. Не дека се тие нешто подобри, розово маиче и дуксер за униформа... Дај Боже земи ме, сакам млада да умрам. :puka:




добро бе ти колку години си?На мене ништо не ми е долно и ниско да седип на час на куси панталони или фармерки над колковите
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Можеби и треба да има некаков кодекс на облекување и да не се дозволува секакво појавување ама кога се работи за кратки панталони не се согласувам дека треба да се забрани. На вакво пеколно време нема ништо страшно да се облечат кратки панталони (тука не мислам на хавајки).
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Нема да носат што сакаат. Имате среќа, што кај нас не е регулирано ова, па си земате слобода малце отпојќе.
Ми се лошеше кога ќе ги видев на смена девојчињана од прва и втора година со комплетен мејкап, црвени нокти и провисуљчиња од маици во училиште. Невкусно, вулгарно и евтино. За неупатените, спротивно од кул.

А не е само облеката (особено не е облеката на машките).
Моја бивша професорка толерираше секакви глупачи на час, со месеци, се` додека еден ден не и` пукна филм и не избрка речиси се` женско од просторијата, па летаа и чешли и лакови и огледалца и турпии.

Кое такво ви е на вас? Модна писта не е веќе ин. Сега салон за убавина правите од образовна институција бе, тапи едни. Следно? Ќе се е., а чекај, пројде и таа мода. А после ќе цмиздрите "пишете ми состааав...!" по форуми. Малоумни сте па не знаете за што се оди на школо? М? До толку сте плитки или немате од кај да видите, нема кој да ви каже, кој да ве научи, шо е проблемот? Мама и тато сигурно не прават така на работа.

Нејќеле униформи. Униформата има многу поинаква цел од тоа некој да ви го одземе ебаниот идентитет и стил од бес или од што многу му се сака, како што кукавте кога сакаа да ги воведат. Не дека се тие нешто подобри, розово маиче и дуксер за униформа... Дај Боже земи ме, сакам млада да умрам. :puka:

Седи бе... Комотно биди си во луѓето што моето мислење го сметаат за о, толку затупено. Нека не ти тежи на душата.
Има други луѓе, кои како носачите на кратки пантолони на несоодветно место ги етикетираат како невоспитани. И гес уат. Баш ги боли дали ти е тебе жешко, дали сакаш 20 степени, или можда клима уред. Се вика авторитет.

И ЦЕЛЗЈУСОВИ...? :celo:
И потребните услови за живот во училиштето се регулирани..но, дали ги има?
Спротивно од кул?! Абе каков кул и такви работи, само сакам да не се зовривам на часови!!!
И не спомнав други работи, туку само кратки, т.е. 2/3 пантолони какви што носев!!!!
А ти што сакаш да биде образовната институција? Пекол?
Тоа, пишетеми состав е производ на тоа што се учат предмети кои не се потребни..затоа ќе има деца како мене кои по останатите предмети од природни науки, ќе бидат најдобри во клас, а по македонски ќе имаат кец!!!
А за што се оди школо? На друго место, т.е. дома пред компјутер неможеш да научиш мнооогу повеќе одколку школо?
Да, школо одам само за да го верифицитам она што не го знам, и да излезам малку од дома, пошто постојано сум пред компјутер.
Каква цел има униформата?...
Ако е така, и мене „баш ме боли“ дали ќе ме избркаат од школо,или им смета што носам куси пантолони...
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Не спомнав други работи, туку само кратки, т.е. 2/3 пантолони какви што носев!!!!
И јас сакам на + 40 да се шетам по шорцеви, што сум женско, ама нема. Машко, на официјално место, оди во долги панталони, енде.
затоа ќе има деца како мене кои по останатите предмети од природни науки, ќе бидат најдобри во клас, а по македонски ќе имаат кец!!!
Не ме ни чуди. Продужи да изјавуваш дека си ја мразиш азбуката и да се трескаш од земја зашто англискиот не ти е мајчин.
Каква цел има униформата?...
Примарно, да ве направи сите еднакви.
Ако е така, и мене „баш ме боли“ дали ќе ме избркаат од школо,или им смета што носам куси пантолони...
Па ти губиш без образование... :pos:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Луѓе, настрана инатот и агора и целата негова дискусија, овде станува збор за кратки панаталони а не за шминки, танги, гзови и цицки.
Мислам дека на релативно високи температураи, би требало најмалку да има се дозволи на мажките да носат 3/4, бидејќи што е топло топло е, и нема да се стегаме и да се правиме господа кога на мнозинството им е топло, а на така високи температури како што се сега во МК носењето панаталони и 3/4 панталони прави ОООООООгромна разлика.
И кога сме веќе кај кодекс на облекување и изигравање културни луѓе и бонтон, јас само ќе ви кажам дека тука во гермнаија на температури кои уште не стигнале 30 (кај нас се над 35 степени) им е топло и половината се со 3/4 панталони. Па никој не им прирекува, дури и половина од докторантите и по енкој доцент си носи 3/4 панталони. Така да целото цепидлачење за 3/4 панталоните е толку излишно и непрактично што навистина не треба да се коментира.
И ве молам имајте на ум дека тука не станува збор за ништо друго односно за какво и да било разголување, дури ни за класични кратки, туку за 3/4 панаталони кои кога се носат дали се гледа една шестина од подколеницата.
чекај... денес мене ми е топло ептен, надвор 38 и тоа мене ми е оправдување да одам на школо со сукња ?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
чекај... денес мене ми е топло ептен, надвор 38 и тоа мене ми е оправдување да одам на школо со сукња ?
Ако таа суќна е доволно долга да ти кога ќе седнеш не ти се гледаат гаќите, да. Имено во такви суќни видов најхмалку 20 девојки денес кај мене на факултет.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
И јас сакам на + 40 да се шетам по шорцеви, што сум женско, ама нема. Машко, на официјално место, оди во долги панталони, енде.

Не ме ни чуди. Продужи да изјавуваш дека си ја мразиш азбуката и да се трескаш од земја зашто англискиот не ти е мајчин.

Примарно, да ве направи сите еднакви.

Па ти губиш без образование... :pos:
Нема шанси да одам.

Ја мразам...зошто да ја сакам?...

Постојат др начини за тоа...

Без формално образование, губам нешто...?
 

kusi

glory for man utd
Член од
12 мај 2008
Мислења
295
Поени од реакции
3
:pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: зашо да не ве пуштаат по кратки панталони!?!?кај нас се е дозволено али има некои таквии мрднати професори по другиве школи така да жал ми е за сите машки што не можат да идат по кратки панталони:jaj:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom