Дали медитирате?

дали медитираш?

  • да

    Гласови: 90 34,2%
  • не и не ме интересира

    Гласови: 34 12,9%
  • не, ама сакам да знам повеќе

    Гласови: 139 52,9%

  • Вкупно гласачи
    263
Член од
30 ноември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
5
Практикувам два типа медитативни вежби од Чи Кунг. Еден за чистење на телото, друг за развивање на чи енергијата во себе преку Чи Кунг "стомачното дишење"
Ако може да појасниш малку околу ова "чи" енергија.Фала
 

Annath

Полуактивен член.
Член од
11 јуни 2010
Мислења
338
Поени од реакции
42
Не бе, ќе заспијам на пархет ако земам да медитирам. :pos2:
Ај ќе пробам деновиве, па ќе ве известам.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
20
Поени од реакции
2
Јас практикувам, можам да кажам и дека се трудам доминантен дел од животот да ми биде меѓутоа не ми е секогаш лесно.
За тоа како се медитира, подобро прашање би било ШТО НЕ ТРЕБА ДА ПРАВАМ одколку ШТО ТРЕБА ДА ПРАВАМ.
 
S

smart ass

Гостин
Техниката за медитација на Буда (објаснето од Ошо)
http://rapidshare.com/files/405119801/Buda_tehnika_.txt

ОШО Мислам дека медитирав ама не сум сигурен:vozbud:

(најозбилно)

--- надополнето ---

Може да се објасни ама ќе останат празни зборови .

Круцијалното прашање е дали на секого му се потребни тие и такви искуства?
Абе ко да не постои...џабе е објаснување-ај објасни чакррри??

медитација одиш во друго ниво на свест, мозокот е со друга фрекфенција,
????????

потсвеста станува многу подоминантна а разумот се повлекува
Тогаш(какво е тоа повлекување) како е Можно

Помалку мислиш, повеќе чувствуваш, или во еден степен и тоа се губи, барем кај мене така било. Ем си во себе ем си секаде,
Ова(треба разум да знаеш КАЈ СИ:))

Се јавуваат други димензии, и кај секого е различно кои искуства ќе ги доживее.
Јок.....многу тешко-неизводливо практично:)

Круцијалното прашање е дали на секого му се потребни тие и такви искуства?
Има луѓе...имаат повеќе пари...па:)
 
S

smart ass

Гостин
Види вака сега се напрајф хај:vozbud:

И Онака пуштив музика и легнав....Одеднаш...видов,осетив..и бев сосема друга Личност.(при прилично изменета ПЕРЦЕПЦИЈА реагираме сосема поинаку,без разлика дали станува збор за физичка појава ил не:))

И го забележав и ова

Ем си во себе ем си секаде,
Сега сум медитирал ил станува збор за нешто друго...некое друго доживување,проекција,визуелизација и што ти знам:)
 
S

smart ass

Гостин
Да.:)

Ама беше ДЕФИНИТИВНО...Поинакво искуство...незнам,мош е до ганџата:toe:
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Хахах може е до ганџата.
Чим си го доживеал тоа тогаш ако не е халуцинација станува збор за Sahasrara.
Верувам дека не било халуцинација иако поголема веројатност има да било тоа.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Можно е Игор, таа состојба кај мене понекогаш доаѓала и сосема спонтано, и дома и на улица, тоа се стварно безвременски моменти и најчесто поминуваат ко незабележани од личноста, се прифаќаат ко здраво за готово. А и на крајот на краиштата, таа е нашата најприродна состојба, не е некое чудо, а божествена е! :)

И да го повторам уште еднаш најдобриот совет што сум го видел за медитација, без превод:
- Где има неки курс за медитацију у Београду?
- Курц? Шта че ти курц? Све што треба да урадиш је да дишеш, дишеш и дишеш. Кад се умориш, одмори се мало па опет диши и диши, све док не постанеш свестан да је твоје дисање једино нешто што постоји. Никакав курц, све што ти треба ти веч имаш. :)))

Дишењето е инстинктивен процес но не е толку несвесен ко на пример крвотокот или шо знам, туку баш е спојка на инстинктот и свеста.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Можно е Игор, таа состојба кај мене понекогаш доаѓала и сосема спонтано, и дома и на улица, тоа се стварно безвременски моменти и најчесто поминуваат ко незабележани од личноста, се прифаќаат ко здраво за готово. А и на крајот на краиштата, таа е нашата најприродна состојба, не е некое чудо, а божествена е! :)

И да го повторам уште еднаш најдобриот совет што сум го видел за медитација, без превод:
- Где има неки курс за медитацију у Београду?
- Курц? Шта че ти курц? Све што треба да урадиш је да дишеш, дишеш и дишеш. Кад се умориш, одмори се мало па опет диши и диши, све док не постанеш свестан да је твоје дисање једино нешто што постоји. Никакав курц, све што ти треба ти веч имаш. :)))

Дишењето е инстинктивен процес но не е толку несвесен ко на пример крвотокот или шо знам, туку баш е спојка на инстинктот и свеста.
Хахахаха у право бил србијанац.
Сосема се слагам у суштина е тоа.
Само за сите што ги донел патот до овој форум би им дал еден линк .
Не е Ошо тој што ги измислил техниките , туку му се од Готам Сидарта Буда.
http://www.oshoworld.com/tantra_medi/index.asp
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
На тренинг само... Доколку се сконцентрирам за време на процесот доколку се посветам на тоа ме прави малку посмирен , не избрзувам со одлуките по трперлив сум (овие појави ги имам на тренинг , не во целокупниот живот) и нормално ме прави поефикасен на тренинг. Но дали би медитирал секојдневно , тешко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom