Дали медитирате?

дали медитираш?

  • да

    Гласови: 90 34,2%
  • не и не ме интересира

    Гласови: 34 12,9%
  • не, ама сакам да знам повеќе

    Гласови: 139 52,9%

  • Вкупно гласачи
    263
C

Cool Hand Luke

Гостин
Еден од најдобрите совети што ги имам прочитано за медитација во дискусија -
- Да не знате где има неки курс за медитацију?
- Курц? Шта ќе ти курц? Све што ти треба е само да дишеш, дишеш и дишеш. Кога ќе се умориш одмори се па пак диши. Се додека не сфатиш дека твоето дишење е единственото нешто што постои. Никакви курцеви, се што ти треба ти веќе имаш.
Само диши, диши и диши. Се додека не сфатиш дека не постои никаков пат и никаква цел што треба да се постигне. Сето тоа е веќе направено.
Ѕвер, а? Ма убица.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Јас имам свој начин на медитирање.
Сама во соба си ги средувам мислите,и така размисувајки,времето мине,одеднаш сите ги снемува,се загледувам во некоја точка и се ми е полесно.

Тешките мисли веке не се она што биле и ми е многу полесно.
Секако,не помага во решавање на проблемот но,со почиста глава поубаво се мисли.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Ви ја препрачувам медитација на светло, обидете се да го најдете ЦД-то цело време ве води наратор и е добро за почетници. Иначе имате курсеви за сударшан крија јога и медитација во Art of living eve vi tel 070410505
 
I

Intex

Гостин
Во вторник во школо, седиме и се заебаваме. Во еден момент прекинав со размислување и смеење и се загледав во една точка. Гледам, очите отворени, ги слушам сите околу мене, се зезаат, ама мене ништо не ми звучи интересно. Едноставно ги игнорирам. После 2-3 минути Hacket_Man (другарит шо седи до мене) ме чукна по грб и се завртев кон него. Вакво цврсто медитирање сум немал досега. Се прашувам што ќе се случеше ако не ме „разбудеше„ другарот.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
249
Поени од реакции
16
Јас имам свој начин на медитирање.
Сама во соба си ги средувам мислите,и така размисувајки,времето мине,одеднаш сите ги снемува,се загледувам во некоја точка и се ми е полесно.

Тешките мисли веке не се она што биле и ми е многу полесно.
Секако,не помага во решавање на проблемот но,со почиста глава поубаво се мисли.
неможете така бе
мора со затворени очи
друго е ти да се опушташ ко шо праиш
а друго е со медитација да се опуштиш !
 

Smile=)

културно-вулгарна
Член од
13 октомври 2008
Мислења
510
Поени од реакции
27
topovi e be... probajte !



Па тоа е финтата... не смеам да кажувам шо праам ја дур медитирам
ти текнуе
ај адни ме ... ke ti daam email na profil... ke ti objasnam sho kako
nesmeam tuka da postiram
moze nekoj iskusen da mi vleze u mojot svet.... :D i da mi unisti sve

иначе.. пробајте со некое музи4е.. онака шо ве опушта..
нешо реге.. итн

немојте да медитирате многу често..
вршете го тоа... два до три пати неделно МАКС!

Се препорачува СЕКОЈДНЕВНА медитација од по 15тина минути за да телото се ослободи од стресот..
Нема врска тоа 2-3 пати неделно.. Правилно е секој ден..
 

InSuLaNeR

A man who never was a boy.
Член од
13 јули 2009
Мислења
878
Поени од реакции
107
Не медитирам ама би сакал да знам какво е чувството после медитирањето или за време на медитирањето!?:toe:
 
Член од
18 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
14
Да медитирам , минимум три пати неделно од 10 - 20 мин. Јас практикувам Чи Кунг медитација (стоечка) , која потекнува од кинеската традиционална медицина и философија. Незнам дали некој од форумов друг ја практикува. Практикувам два типа медитативни вежби од Чи Кунг. Еден за чистење на телото, друг за развивање на чи енергијата во себе преку Чи Кунг "стомачното дишење"
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Јас имам свој начин на медитирање.
Сама во соба си ги средувам мислите,и така размисувајки,времето мине,одеднаш сите ги снемува,се загледувам во некоја точка и се ми е полесно.

Тешките мисли веке не се она што биле и ми е многу полесно.
Секако,не помага во решавање на проблемот но,со почиста глава поубаво се мисли.
Toa ne e meditacija. Toa e cisto smiruvanje. Sto samo po sebe ne e loso.


topovi e be... probajte !



Па тоа е финтата... не смеам да кажувам шо праам ја дур медитирам
ти текнуе
ај адни ме ... ke ti daam email na profil... ke ti objasnam sho kako
nesmeam tuka da postiram
moze nekoj iskusen da mi vleze u mojot svet.... :D i da mi unisti sve

иначе.. пробајте со некое музи4е.. онака шо ве опушта..
нешо реге.. итн

немојте да медитирате многу често..
вршете го тоа... два до три пати неделно МАКС!
can anyone say - paranoia?

Aman, be....kako toa nekoj ke ti vleze vo svesta so toa sto ke kazes tehnika na meditiranje? Toa se pravi preku slika, preku nesto tvoe i sl, a ne preku ova ti sto go zboris.

I izvini, ama zosto da ne se meditira previse? Ednas dnevno sekoj den e u redu.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Toa ne e meditacija. Toa e cisto smiruvanje. Sto samo po sebe ne e loso.




can anyone say - paranoia?

Aman, be....kako toa nekoj ke ti vleze vo svesta so toa sto ke kazes tehnika na meditiranje? Toa se pravi preku slika, preku nesto tvoe i sl, a ne preku ova ti sto go zboris.

I izvini, ama zosto da ne se meditira previse? Ednas dnevno sekoj den e u redu.
eднаш дневно? 2634895 милиони пати на ден ако сакаш не е штетно. Кинеските таоисти имаат walking meditation и нон стоп се у таа фаза на надсвест. Шо тресете штетно.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
eднаш дневно? 2634895 милиони пати на ден ако сакаш не е штетно. Кинеските таоисти имаат walking meditation и нон стоп се у таа фаза на надсвест. Шо тресете штетно.
ja ne kazav deka e stetno...lol.....samo rekov ednas dnevno zatoa sto ima luge sto praktijuvaat poveke vidovi meditacii, nekoi ne znaat kako energijata da ja reguliraat i sl. Vo nikoj slucaj ne moze da e stetno, no ne sakam nekoj pocetnik da ima dizzy spells cel den samo radi toa sto ima previse energija u teloto negovo i ne znae kako da ja iscedi
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
ja ne kazav deka e stetno...lol.....samo rekov ednas dnevno zatoa sto ima luge sto praktijuvaat poveke vidovi meditacii, nekoi ne znaat kako energijata da ja reguliraat i sl. Vo nikoj slucaj ne moze da e stetno, no ne sakam nekoj pocetnik da ima dizzy spells cel den samo radi toa sto ima previse energija u teloto negovo i ne znae kako da ja iscedi
aко е почетник нема да дојде до фазата на медитација
ќе заглави во класичното релаксирање со фокусирање на мислите
ако успее да продолжи веќе не е почетник и ќе воочи шо и колку смее и може
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
aко е почетник нема да дојде до фазата на медитација
ќе заглави во класичното релаксирање со фокусирање на мислите
ако успее да продолжи веќе не е почетник и ќе воочи шо и колку смее и може
Vo pravo si. Ne razmisliv pred da napisam.
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
40
Поени од реакции
1
Yoga nidra практикувам 1-2 неделно маx пошо мн долга е една сесиа 40-50 и ми се смачува, повеќето е препорачано на сабајле кога си фул расонет, а не навечер да заспијаш како што ми се случило повеќе пати.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Ова ми личи на џабе трошење време, можеби грешам ама...не знам што му е целта-ако му е целта усмерување енергија, телото само си ја усмерува на најдобар начин. Гледав две мои пријателки практикуваа вакви некои медитации (длабоко навлезени у тоа) ама не видов некоја разлика меѓу нив и други луѓе нит во понашање нит во здравје нит во некоја енергија. Кога сакам да одморам, легнувам и спијам. Тогаш најдобро се одмора телото и мозокот.
Ако е ради ова
Медитацијата е добра по здравјето. Помага со

релаксација
висок притисок
го појачува крвотокот и го намалува the heart rate

помага со ПМС
намалува активност на вируси и помага со емоционален дистрес
има многу други начини за здравје и регулирање на вакви проблеми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom