Падна митот за "патриотизмот" на Премиерот

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Коментари од партиски штабови на нарачани текстови? :)

Дај бе порасни човече,смешки.
Него која беше излезеноста на Прилепчани за референдумот?

...
Mислам дека беше најголема во Македонија,ако не најголема тогаш сигурно меѓу најголемите.Инаку не би рекол дека се по штабови нарачани текстовине како оној,барем за Прилеп каде пола од “навивачите“ не ни аплаудираа на она што го кажуваа “спикерите“ на бина,пред се оти знаеа дека не е вистина лагата за рестартирање на ТУТ-КОМ-Прилеп кој лани одбележа загуба од 10 милиони евра ама никој од раководството не го видовме со лисици како директорот на Киро Ќучук денес за 60 000 евра.

Neznam sto e tuka problematicno:)lugje edno e jasno sekoj sto sekogas glasal za vmro ke glasa sekogas za vmro .Toj sto glasa za sdsm pak ke glasa za sdsm ne sto gi sakaaat tuku za benifitot.Dali grujo bil ili nebil na miting nemie ni vazno ne oti e licen kakov takov, jas neglasam za nego jas glasam za vmro ili sdsm.:(
Не 100%,можеби овој пат многумина ќе апстинираат,откако се уверија колку ги лажат нивните лидери.:toe:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Гледам му паднал рејтингот на Премиерот.

Овој институт до сега со 0,5% е грешка во однос на неговите предвидувања.

Институтот за демократија
Најголема доверба граѓаните би му дале на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски - 32,3 отсто. Зад него е претседателката на СДСМ Радмила Шекеринска со 12,2 отсто, потоа следуваат Али Ахмети од ДУИ со 9,1 отсто и Мендух Тачи од ДПА со 4%. Поддршка на претседателот на државата Бранко Црвенковски му дале шест отсто од испитаниците.

Човек со таков рејтинг кај народот се вика ЛИДЕР.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Mислам дека беше најголема во Македонија,ако не најголема тогаш сигурно меѓу најголемите.Инаку не би рекол дека се по штабови нарачани текстовине како оној,барем за Прилеп каде пола од “навивачите“ не ни аплаудираа на она што го кажуваа “спикерите“ на бина,пред се оти знаеа дека не е вистина лагата за рестартирање на ТУТ-КОМ-Прилеп кој лани одбележа загуба од 10 милиони евра ама никој од раководството не го видовме со лисици како директорот на Киро Ќучук денес за 60 000 евра.
......на кој патем денес пријавата му е одбиена заради недостаток на докази.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Чудни работи се случуваат во последно време.
Се апсат директори на фабрики, за да после 24 часа се пуштат поради недостаток на докази.

Се апсат граѓани, со молскавични акции, само заради тоа што се дрзнале да го снимаат митингот на ДПМНЕ.
Јас до овој момент мислев дека митинзите се собири од отворен карактер, ама ете гордето Јанкуловска, денес ни го докажа спротивното, па сеа се плашам да ставам камера у џеб, па несакајќи фатам некој кадар од митинг на ДПМНЕ, па да ми дојде обезбеџењето нивно, па со асистенција на полиција да ме стрпа у затвор!!

Не не не, камера на јавно место, ни под разно. Има да стои у шифриран куфер дома, барем додека завршат ова изборите, па после здравје, ќе види и она бел ден. Море и на камерата на телефонот одма му лепам црн фластер, како израз на послушност дека нема да снимам митинзи!
Опасно ти била таа работа.Нема играње со национална безбедност.

Е сеа одма некој ќе ми каже дека нереално ги глеам работите,и ќе ме праша зашто не сум го спомнал оној шиптарот што го стрпаа у затвор денес? А ја пред да праша, одма ќе му кажам дека трпање у затвор Албанци што фрлаат бомби, по дефолт (шо би рекол брат-от) е работа на полицијата ни наша, а не апсење комуњари што снимаат митинзи на ДПМНЕ.

Значи ја од утре берам 10 000 потписи за закон кој ќе гласи:
Забрана на носење камери (сите видови) у време на избори. Опасно е!!!!!!

П.С. Да се надеваме дека вечерва во Москва, ќе победи подобриот. А може и пенали ќе има....кој знае?????
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Чудни работи се случуваат во последно време.
Се апсат директори на фабрики, за да после 24 часа се пуштат поради недостаток на докази.

Се апсат граѓани, со молскавични акции, само заради тоа што се дрзнале да го снимаат митингот на ДПМНЕ.
Јас до овој момент мислев дека митинзите се собири од отворен карактер, ама ете гордето Јанкуловска, денес ни го докажа спротивното, па сеа се плашам да ставам камера у џеб, па несакајќи фатам некој кадар од митинг на ДПМНЕ, па да ми дојде обезбеџењето нивно, па со асистенција на полиција да ме стрпа у затвор!!

Не не не, камера на јавно место, ни под разно. Има да стои у шифриран куфер дома, барем додека завршат ова изборите, па после здравје, ќе види и она бел ден. Море и на камерата на телефонот одма му лепам црн фластер, како израз на послушност дека нема да снимам митинзи!
Опасно ти била таа работа.Нема играње со национална безбедност.

Е сеа одма некој ќе ми каже дека нереално ги глеам работите,и ќе ме праша зашто не сум го спомнал оној шиптарот што го стрпаа у затвор денес? А ја пред да праша, одма ќе му кажам дека трпање у затвор Албанци што фрлаат бомби, по дефолт (шо би рекол брат-от) е работа на полицијата ни наша, а не апсење комуњари што снимаат митинзи на ДПМНЕ.

Значи ја од утре берам 10 000 потписи за закон кој ќе гласи:
Забрана на носење камери (сите видови) у време на избори. Опасно е!!!!!!

П.С. Да се надеваме дека вечерва во Москва, ќе победи подобриот. А може и пенали ќе има....кој знае?????
Ima dokazi za site kriminali na crvenata burzuazija, no istite se zastiteni i gi pustaat nivnite sudii, onie sto tvoite omileni gi ovekovecaa za sudii 1995 g. Poradi niv svetot ni trubi deka imame najkorumpirano sudstvo, poradi niv Makedonija zaostanuva.

Za snimanje na POLITICKI sobir, potrebna e dozvola od organizatorot, isto kako sto ako otides na koncert, ne smees istiot da go snimas i javno prikazuvas BEZ dozvola na organizatorot. Ako javno koncertot go prikazes ili pak go snimas, odma dobivas najmalku prekrsocna. Za industriska i politicka spiunaza, vo svetot kaznite se zatvorski. Sto ima tuka nejasno sto policijata apsi politicki spiuni? :helou:

Ako do pred 10 godini se kolnevte vo Moskva i Milosevic, sega koga stana Moskva najgolem kapitalisticki centar vo razvoj vo svetot, vednas pocna da vi smeta. :pos: :pos:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ima dokazi za site kriminali na crvenata burzuazija, no istite se zastiteni i gi pustaat nivnite sudii, onie sto tvoite omileni gi ovekovecaa za sudii 1995 g. Poradi niv svetot ni trubi deka imame najkorumpirano sudstvo, poradi niv Makedonija zaostanuva.

Za snimanje na POLITICKI sobir, potrebna e dozvola od organizatorot, isto kako sto ako otides na koncert, ne smees istiot da go snimas i javno prikazuvas BEZ dozvola na organizatorot. Ako javno koncertot go prikazes ili pak go snimas, odma dobivas najmalku prekrsocna. Za industriska i politicka spiunaza, vo svetot kaznite se zatvorski. Sto ima tuka nejasno sto policijata apsi politicki spiuni? :helou:

Ako do pred 10 godini se kolnevte vo Moskva i Milosevic, sega koga stana Moskva najgolem kapitalisticki centar vo razvoj vo svetot, vednas pocna da vi smeta. :pos: :pos:
Снимањето со камери строго ограничен акт,посебно кога на отворена сцена излегуваат јавни личности.Јас за да го сликам Хелмут Кол на еден политички митинг пред 15 години морав да побарам специјална дозвола од обезбедувањето иако на митингот имаше преку 20 000 публика.Задолжен член на обезбедувањето откако детално го прегледа фотоапаратот ми дозволи само 3 пати да “чкрапнам“ од непосредна близина со образложение дека премногу “блиц“ светла им сметаат на учесниците.
Инаку “Снимателот Тушник“ бил приведен само за неовластено представување како службено лице,и за тоа ќе прими можеби кривична,што е реално на очекувањата.
За театралните апсења на одредени личности кој се пуштаат со бледи или никакви докази за сторен криминал можам да кажам дека е толку апсурдно што и самиот Сталин би ни позавидел доколку беше жив на лекоумноста со која се оцрнуваат личности за кој и мало дете знае дека имаат право на “презумција на невиност“.:toe:
 
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
I ovaa tema od realniot a? C, c, c. Bozhe chuvaj ne od vakvi.
Mit za patriotizam? Abe, cela partija mozhete da fakjate pribeleshki od Grujo, kako se vodi drzhava, kako e da bidesh Makedonski-orientiran a ne (nekoi-sosedni-drzhavi)-orientiran.
Ovie znachi od SDSM se tolku ochajni shto baraat bilo koj zbor da mu go izvadat od context, choveche, patetika.
3.5 : 1 NEMA beganje od matematika.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
I ovaa tema od realniot a? C, c, c. Bozhe chuvaj ne od vakvi.
Mit za patriotizam? Abe, cela partija mozhete da fakjate pribeleshki od Grujo, kako se vodi drzhava, kako e da bidesh Makedonski-orientiran a ne (nekoi-sosedni-drzhavi)-orientiran.
Ovie znachi od SDSM se tolku ochajni shto baraat bilo koj zbor da mu go izvadat od context, choveche, patetika.
3.5 : 1 NEMA beganje od matematika.
Да ама оние од сонце рачунаат на “хендикеп“.:)
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Падна митот за патриотизмот на Премиерот - дел 2

Темава, малку подзаборавена, заслужува да добие своевидно продолжение, или поточно падна митот за патриотизмот на Премиерот - дел 2.

Е сега...пред некој ден имаше отворено слична тема "Груевски -патриотот" која ја третира истата проблематика, но истата малку забега на страна,а и нели би направиле голем неред на форумот, доколку на секое паѓање на митот за патриотизмот на Премиерот, отвараме нова тема........па затоа драги мои форумски колеги и колешки, слободно изложете ги своите мислења и ставови тука.

Имено се работи за неодамнешниот гаф на нашиот драг,патриотски настроен Премиер, кој трчајќи по наградата во Њујорк, подзаборави малку (море не малку туку многу), на патриотизмот кој на домашен терен ни го продава на кило, а кога ќе испадне надвор од границите на државата, приказната е сосема друга....патриотизмот некако спласнува...скоро да го нема.




И се ќе беше во ред, доколку нашиот драг патриот од Премиер, после овој гаф што го направи, свикаше убаво еден прес, или дадеше било каква изјава, со која ќе им објасни на граѓаните, барем на оние кои сеуште веруваат во патриотизмот негов..., зошто тоа се случило, дали морало да се случи, и на крај, дали му е мило што ќе биде запаметен
како прв Премиер на Република Македонија, кој си го самозалепи беџот на кој пишува FYR Macedonia, и гордо дефилираше со него.

Наместо објаснување, Владата и Премиерот не престануваат со својата иронија и ароганција.
Поточно, кога еден од малкумината медиуми кои сеуште имаат храброст да му пркосат на Премиерот, се дрзна да побара објаснување за настанот кој се случи, одговорот на портпаролот Боцевски, беше во негов стил...навредлив, арогантен и ироничен.

И ете една реплика до "Acid" од сличната тема, која е во контекст со горенапишаново.

Acid напиша:
И шо? Требаше да земе и да ја р'сне од земја наградата и да ги растепа сите како Џингис Кан?
Не Acid, не требаше да земе и да ја р'сне од земја, иако можеше...па нели покрај другото, тој е и бивш боксер.
Она што можеше и требаше да го направи е:
Како прво, да се побунеше во врска со пишаното на наградата.

Како второ, можеше беџовите, заедно со Ставревски, да ги стават во џеб, барем во времето кога се сликаа пред новинарите.

Како трето, можеше со маркер да ја пречкрта референцата и да остане само Македонија, и со тоа да докаже дека и надвор од државата е вистински патриот, Македонец, и дека живее во Македонија.

Ова е најмалку што можеше да направи, за да Јас нели, останам без аргументи, а тој да покаже дека вистина е патриот, како што и во домашни услови се декларира.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Џабе везеш момче.Ако си малце реален и малце од малце упатен ќе знаеш дека ММФ и Светската Банка се под капата на Обединети Нации.Таму на 7 Април 1993 год. Киро Едноокиот оваа наша земја ја внесе како членка Бивша Југословенска Република Македонија.Лошото на наградата (БЈРМ) е заслуга на Киро-Словенот.Она со што треба да се гордееме е заслугата на Груевски за 4-тото место.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Џабе везеш момче.Ако си малце реален и малце од малце упатен ќе знаеш дека ММФ и Светската Банка се под капата на Обединети Нации.Таму на 7 Април 1993 год. Киро Едноокиот оваа наша земја ја внесе како членка Бивша Југословенска Република Македонија.Лошото на наградата (БЈРМ) е заслуга на Киро-Словенот.Она со што треба да се гордееме е заслугата на Груевски за 4-тото место.
Џонсон Мети можеби затоа не ги удри темелите на време,ќе почека да добиеме 1-во место.:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
I ovaa tema od realniot a? C, c, c. Bozhe chuvaj ne od vakvi.
Mit za patriotizam? Abe, cela partija mozhete da fakjate pribeleshki od Grujo, kako se vodi drzhava, kako e da bidesh Makedonski-orientiran a ne (nekoi-sosedni-drzhavi)-orientiran.
Ovie znachi od SDSM se tolku ochajni shto baraat bilo koj zbor da mu go izvadat od context, choveche, patetika.
3.5 : 1 NEMA beganje od matematika.
matematika???? sto e pomalo ???? : 15% danok na dobivka od 50% ili 10% od 100%.... :)


Џабе везеш момче.Ако си малце реален и малце од малце упатен ќе знаеш дека ММФ и Светската Банка се под капата на Обединети Нации.Таму на 7 Април 1993 год. Киро Едноокиот оваа наша земја ја внесе како членка Бивша Југословенска Република Македонија.Лошото на наградата (БЈРМ) е заслуга на Киро-Словенот.Она со што треба да се гордееме е заслугата на Груевски за 4-тото место.
tocno...no zatoa nie site AKLAMATIVNO go izbravme Gwujo-ta....za da ne bide poveke taka...barem taka vetuvase :)
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
tocno...no zatoa nie site AKLAMATIVNO go izbravme Gwujo-ta....za da ne bide poveke taka...barem taka vetuvase :)
И самиот добро знаеш дека многу несериозна работа во светската дипломатија е некој следен Премиер или Претседател да не ги почитува потпишаните документи од својот претходник.Каков сигнал ќе се испрати со такво однесување?:wink:
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
Темава, малку подзаборавена, заслужува да добие своевидно продолжение, или поточно падна митот за патриотизмот на Премиерот - дел 2.

Е сега...пред некој ден имаше отворено слична тема "Груевски -патриотот" која ја третира истата проблематика, но истата малку забега на страна,а и нели би направиле голем неред на форумот, доколку на секое паѓање на митот за патриотизмот на Премиерот, отвараме нова тема........па затоа драги мои форумски колеги и колешки, слободно изложете ги своите мислења и ставови тука.

Имено се работи за неодамнешниот гаф на нашиот драг,патриотски настроен Премиер, кој трчајќи по наградата во Њујорк, подзаборави малку (море не малку туку многу), на патриотизмот кој на домашен терен ни го продава на кило, а кога ќе испадне надвор од границите на државата, приказната е сосема друга....патриотизмот некако спласнува...скоро да го нема.




И се ќе беше во ред, доколку нашиот драг патриот од Премиер, после овој гаф што го направи, свикаше убаво еден прес, или дадеше било каква изјава, со која ќе им објасни на граѓаните, барем на оние кои сеуште веруваат во патриотизмот негов..., зошто тоа се случило, дали морало да се случи, и на крај, дали му е мило што ќе биде запаметен
како прв Премиер на Република Македонија, кој си го самозалепи беџот на кој пишува FYR Macedonia, и гордо дефилираше со него.

Наместо објаснување, Владата и Премиерот не престануваат со својата иронија и ароганција.
Поточно, кога еден од малкумината медиуми кои сеуште имаат храброст да му пркосат на Премиерот, се дрзна да побара објаснување за настанот кој се случи, одговорот на портпаролот Боцевски, беше во негов стил...навредлив, арогантен и ироничен.

И ете една реплика до "Acid" од сличната тема, која е во контекст со горенапишаново.



Не Acid, не требаше да земе и да ја р'сне од земја, иако можеше...па нели покрај другото, тој е и бивш боксер.
Она што можеше и требаше да го направи е:
Како прво, да се побунеше во врска со пишаното на наградата.

Како второ, можеше беџовите, заедно со Ставревски, да ги стават во џеб, барем во времето кога се сликаа пред новинарите.

Како трето, можеше со маркер да ја пречкрта референцата и да остане само Македонија, и со тоа да докаже дека и надвор од државата е вистински патриот, Македонец, и дека живее во Македонија.

Ова е најмалку што можеше да направи, за да Јас нели, останам без аргументи, а тој да покаже дека вистина е патриот, како што и во домашни услови се декларира.
Потполно си во право. И јас сум ВМРОВЕЦ,но кога се претерува,претерува...и од нив . Ако е ова вистина,а,изгледа дека е,тога- Грујо наш треба да се срами од она што е ,,Голем Македонец,, пред јавност а друго во тајност:kesa:. Кога можеше нашиот Манчевски да се откаже од своето големо дело да биде прикажано во Елада,и да се откаже, затоа што неговата земја беше наречена ФИРОМ, еден премиер,вели не е тоа ништо,а бараме преговори. Ние сме борци за зачувување на уставното име. Жими станко(што велеше дедоми). Премиер не смее ваква грешка да направи,а и неговите советници изгледа спијат(или се па негови роднини). Не сум по политика ама кога се претерува во нешто,треба народот да кажи дека дека е премногу. Честитки за победата на изборите ,но,миослам дека беше избран од нас да ги штити државните интереси а не да замижува кога неговата Земја е навредувана и омаловажувана. Или па можеби наградата му е поважна од државните интереси. Не.Не смееше тоа да си го дозволи...
 
J

Johnny Stulic

Гостин
И јас сум ВМРОВЕЦ
Извини вака што ти вадам од контекс реченица,ама мора да се соочиш со вистината ,БЕШЕ ВМРО-овец ти си сега минато свршено време,ти го прекрши златноте два закони на ВМРО

1.Шефот е стално во право

2,ако Шефот не е во право гледај закон број 1

пред не многу оддамна го запалија лигавиот Жерновски дека потпишал некој документ под референцата не видов ни еден позитивен пост (потполно оправдано)за тоа ама сега премиеров морал да ја прими наградава ,дека наградата е битна не е битно како е напишана ,а бе Нутела ни забранија да јадеме пошто на неа имало бјр ама за премиеров се е оправдано.

Почнува да ме нервира овај двоен аршин ,еднаш бре мајка му да се речи Грујо не е во право,јас верувам дека примиерот на Норвешка е повеќе критикуван од Грујо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom