Македонците муслимани во Турција плачат по Македонија

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Точно е дека треба да се заложиме повеќе за Македонците муслимани ама жалната вистина е дека нив или ајде да не генерализираме на повеќе од нив религијата им е пред нацијата.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Точно е дека треба да се заложиме повеќе за Македонците муслимани ама жалната вистина е дека нив или ајде да не генерализираме на повеќе од нив религијата им е пред нацијата.
Точно така.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Армин, зошто голем дел од вас на последниот попис се декларираа како Албанци?
Јас има другар торбеш од Струга оваа информација ја добив од него.
Тоа е индивидуално.Има многу неедуциран народ сам знаеш од секоја националност.Некои ги придобиваат само заради врската-вера.

Асимилација секогаш имало и ке има.
Јас си кажувам за мене.Јас сум македонски муслиман на секој попис.
Има многу влијанија и на политички партии и на се.Некои се декларираат како Турци некои како Албанци,зашто многу луѓево мешаат вера и националност.
Значи ги мешаат поимите,ако кажеш дека си македонец некои го тумачат дека си христијанин, тоа нема врска.И сега за да не бидат сфатени ако се пишуваат Македонци дека се христијани,се пишуваат Турци и Албанци како да докажат дека се муслимани.разбираш?

А мешањето на поимите јас лично сум го забележал и кај македонците христијани.Кога ке кажам се викам Армин ми викаат,Албанец си или Турчин.Не викам македонец сум.Епа како е тоа Армин се викаш а македонец си.??
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Тоа е индивидуално.Има многу неедуциран народ сам знаеш од секоја националност.Некои ги придобиваат само заради врската-вера.

Не би рекла дека е поради „вера“ моментот, поради тоа што (од муабети со познаници) Торбешите и самите се гледаат како многу различни од Турците или од Албанците. Не само поради јазикот туку и културно различни...
Мислам дека поголем проблем е до Македонците кои наместо да направат нешто како што треба и да сфатат дека и Торбешите се Македонци, исти како нас, за нив зборуваат дека се Албанци и ги плукаат и вреѓаат. Тоа е одлика на простиот народ, ама за жал - еден куп недоучени и припрости има во државава...
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Тоа е индивидуално.Има многу неедуциран народ сам знаеш од секоја националност.Некои ги придобиваат само заради врската-вера.

Асимилација секогаш имало и ке има.
Јас си кажувам за мене.Јас сум македонски муслиман на секој попис.
Има многу влијанија и на политички партии и на се.Некои се декларираат како Турци некои како Албанци,зашто многу луѓево мешаат вера и националност.
Значи ги мешаат поимите,ако кажеш дека си македонец некои го тумачат дека си христијанин, тоа нема врска.И сега за да не бидат сфатени ако се пишуваат Македонци дека се христијани,се пишуваат Турци и Албанци како да докажат дека се муслимани.разбираш?

А мешањето на поимите јас лично сум го забележал и кај македонците христијани.Кога ке кажам се викам Армин ми викаат,Албанец си или Турчин.Не викам македонец сум.Епа како е тоа Армин се викаш а македонец си.??
Ја па мислам холанѓанец си :) (види ми под никот).
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Не би рекла дека е поради „вера“ моментот, поради тоа што (од муабети со познаници)
Не реков за сите туку некои.Тоа е една од причините....

Друго во постот ти е се точно..

@киксуперман :)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Има информација колку Македонци-муслимани има во Турција?

Според една информација, имало повеќе од Македонци во Македонија, а според друга... нема ни еден, што е апсурдно

http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Turkey
(нема македонци?)
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
465
Поени од реакции
39
Жално е што уште се употребува зборот торбеш или македонец муслиман, мене ме вади од такт и ме навредува. Борис Трајковски што беше, Македонец или Македонец-Протестант.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.413
Поени од реакции
5.694
Torbeshite se slavizirani albanci , zatoa sega se vrakat na nivnite koreni , vo Labunishta polovina se custvuvaat kako albanci , decata gi pustat da ucat na albanski jazik, inaku ziveat najmnogu na granica so Albanija , i kade i da e , ke ziveat so albanci . Za mozna federalizacija , ke bidat del od albanskoto parce.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Torbeshite se slavizirani albanci , zatoa sega se vrakat na nivnite koreni , vo Labunishta polovina se custvuvaat kako albanci , decata gi pustat da ucat na albanski jazik, inaku ziveat najmnogu na granica so Albanija , i kade i da e , ke ziveat so albanci . Za mozna federalizacija , ke bidat del od albanskoto parce.

Ар ју факинг инсејн, дјуд? Торбешите се Македонци колку што сум и јас! Разликата е само во верата. Јас сум атеист, да речеме. Тоа ме прави помалку Македонка од Православните? Стап трипин!
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Торбешите се со македонска националност, муслиманска вероисповест
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.413
Поени од реакции
5.694
Ар ју факинг инсејн, дјуд? Торбешите се Македонци колку што сум и јас! Разликата е само во верата. Јас сум атеист, да речеме. Тоа ме прави помалку Македонка од Православните? Стап трипин!
:)
Ako se makedonci , najdi mi edno makedonsko ime kaj nekoj "torbesh".
Primer najdi mi eden : Bojan , Ubavka , Luben ... sto znam koe.
Jas ke ti najdam 100 iminja albanski kaj torbeshite : Bashkim , Fatmir , Bekim... cisto albanski iminja ( ne islamski).
Torbeshite ne se makedonci.
Isto taka ima iljadnici albanski pravoslavni vo Makedonija koi se asimilirani vo makedonci .
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
сепак мислам дека нема воопшто случаи на бракови меѓу Торбеши и Македонци православни...од друга страна не е проблем за бракови меѓу Албанци, Турци и Торбеши...
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
:)
Ako se makedonci , najdi mi edno makedonsko ime kaj nekoj "torbesh".
Primer najdi mi eden : Bojan , Ubavka , Luben ... sto znam koe.
Jas ke ti najdam 100 iminja albanski kaj torbeshite : Bashkim , Fatmir , Bekim... cisto albanski iminja ( ne islamski).
Torbeshite ne se makedonci.
Isto taka ima iljadnici albanski pravoslavni vo Makedonija koi se asimilirani vo makedonci .
ова нема никаква логика...тие имиња што ги напиша како Македонски се православни...овде зборуваме за муслимани Македонци...како може муслиман да носи православно име???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom