Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389
Член од
3 февруари 2008
Мислења
59
Поени од реакции
1
DRUGAR prvo razjasni si gi poimite EU i NATO toa se dve razli4ni institucii obrazuvaj se malku. Tuka praime muabet za NATO ako ne ti e jasno tebe. A ako ti ne svakas malku poveke deka moze na USA sto sme i go pusele malku za vo irak avganistan sega ni vrakaat za toa. Ako ne ti e toa jasno MAKEDONIJA E PRIZNATA OD USA POD USTAVNO IME
I sto ako e priznaena pod ime ?

Znaes ti obrazuvan koj moze da stavi veto da ne se vleze u NATO ?
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Abe toa mi e poentata deka Amerika nema da dozvoli da se stavi VETO, ako ne prodolzime da praime gluposti togas veke sme primeni vo NATO,.
P.S. PREKU GLUPOSTI NE SE DOKAZUVA PATRIOTIZAM
 

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
Предлогот со три имиња влегува во игра
Сложено име за Македонија, кое би се употребувало во односите со Грција и во меѓународните организации,а уставното име за билатералните односи со земјите што го признаваат, бил нацрт-предлогот за решение за името со кој шпекулираат грчките медиуми
Весникот „Катимерини“, повикувајќи се на дипломатски извори, вчера објави дека ова е предлог на американскиот Стејт департмент и дека се очекува државната секретарка Кондолиза Рајс да и' го претстави на грчката шефица на дипломатијата Дора Бакојани, на 14 февруари, во Вашингтон. Според информациите на весникот, ваквиот предлог ќе биде одбиен бидејќи Атина веќе соопшти оти се залага за едно име за Македонија за сите употреби. Во врска со предлогот, грчките дипломати изјавија дека се обидуваат да го решат проблемот, а не уште повеќе да го усложнат. Тие оценија дека Атина ќе мора да се изјасни против предлогот, иако очекува огромен притисок да го прифати. Извори на „Дневник“ велат дека има невиден притисокот врз целиот процес и дека сите „играчи“ во меѓународната заедница сакаат да се најде решение. Тие претпоставуваат дека посредникот во преговорите Метју Нимиц ќе излезе со нов предлог, но не се знае кога. Според неофицијалните информации од грчкото МНР, Нимиц би ги закажал наредната рунда преговори во Атина помеѓу 18 и 22 февруари. Во меѓувреме, грчката офанзива на Балканот продолжува. Премиерот Костас Караманлис во Љубљана добил уверување од својот домаќин Јанез Јанша дека Словенија сака, со компромис, да се реши прашањето за името. - Во интерес на Македонија е да постигне компромис. Времето за тоа е дојдено, бидејќи во блиска иднина ќе се носат историски одлуки и би било срамно за една земја да го пропушти тоа зашто не е флексибилна - изјавил Јанша по средбата со Караманлис. Тој побарал македонските власти да се „ангажираат во сериозни разговори“ за да се постигне „конструктивен компромис“.

Караманлис повторил дека ставот на Грција е добро познат.

- Ние сакаме решение за името што нема да значи пораз или победа за која било страна, но земјата мора да биде подготвена за компромис ако сака да му се приклучи на европското семејство - изјавил тој.
izvor:dnevnik.
 
Член од
7 февруари 2008
Мислења
49
Поени од реакции
0
ОТКАЖУВАЊЕ ОД ПОНАТАМОШНИ ПРЕГОВОРИ Е РЕШЕНИЕ !!
Толку.....кој ја сваќат лекцијата ја сфаќат..а кој не ..ке нема реприза
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Mnogu barate zadkulisni igri koga nekogas se e pretstaveno kristalno jasno. A ako se prekinat pregovorite so ovie pederite od jug togas ke ima niza na reakcii od celata EU zaradi toa sto nema da sme konstruktivni
Од која цела ЕУ ????????? Мислиш на тие кои не не признале под уставното, или на тие што изјавуваат дека тоа е билатерално прашање ????
 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
59
Поени од реакции
1
Abe toa mi e poentata deka Amerika nema da dozvoli da se stavi VETO, ako ne prodolzime da praime gluposti togas veke sme primeni vo NATO,.
P.S. PREKU GLUPOSTI NE SE DOKAZUVA PATRIOTIZAM
Abe tebe moram da ti crtam izgleda

politika ti e ko na pazar

RM ima dinji Grcija ima dinji arno ama Grckite dinji ima poveke i za poeftina cena se USA e kupuvacot aj ti da si kupuvac od kaj ke kupis dinji ?

Daj be bidete realni koi sme nie sto sme tri pedi zemja nikakvo vlijanie nikakvi prijateli vlast koja 17 god ne vlece u demek tranzicija ( toa nemalo u istorija takvo nesto tolku dolga tranzicija naucen fakt ) ... i nie ke si go merime so Grcite koi gi finansiraat USA politicarite .

Znaes ti koj e Onazis i klanot nivni kolkavo vlijanie ima vo USA politikata ?

Znaes koi se najfanatici po istorii ? GRCITE i nie ke im prkosime niv ke se inatime ko magarinja .

Grcite se smradovi nevideni ama pojaki se od nas pointeresni povlijatelni nie sme kurtoni i treba da ne nema oti ne ne biva
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Г-н Мицотакис зајави през август 1992 година, дека нема ништо против Македонија да запази името си, ако тја влезе в остат'чна југославија !? Значи така можело, инак не можело...Г'рција се плаши како Дјавол од тамјан от евентуални претенции на Македонија утре.Боже мој, тамо са имотите на нашите дедовци и баби - факт.С'рбија има само един шанс за реванш заради Косово-и тој пак ке е за сметка на Македонија...
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Znaes koi se najfanatici po istorii ? GRCITE i nie ke im prkosime niv ke se inatime ko magarinja .

Grcite se smradovi nevideni ama pojaki se od nas pointeresni povlijatelni nie sme kurtoni i treba da ne nema oti ne ne biva
Е ова се вика висока национална свест. Браво!

Со ваква младина Македонија има светла иднина!
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
a ti o4igledno ne go GLEDAS toa sto ti e pred o4i deka GRCIJA GO GUBI sporot za imeto na RM. nie ne sme ni golemi nemame ni dovolno prirodni bogatstva no im se lizevme na USA i prakavme vojnici vo iran, avganistan i uste ne znam uste kade. Amerikancite po4nuvaat da ni se odolzuvaat za toa
 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
59
Поени од реакции
1
Е ова се вика висока национална свест. Браво!

Со ваква младина Македонија има светла иднина!
Jas sum samo realen i ne si mackam oci so glupi izliteni politicki frazi koi ni gi tufkaat u usi 17 godini...kurtoni sme i tocka
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Koe BRAVO ke bide , ke vidime do krajot na Juni 2008, se nadevam zivi i zdravi... :)....za posle sto Bog dade.....


dosadno.... se nadevam deka sme barem CPR....:)
 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
59
Поени од реакции
1
a ti o4igledno ne go GLEDAS toa sto ti e pred o4i deka GRCIJA GO GUBI sporot za imeto na RM. nie ne sme ni golemi nemame ni dovolno prirodni bogatstva no im se lizevme na USA i prakavme vojnici vo iran, avganistan i uste ne znam uste kade. Amerikancite po4nuvaat da ni se odolzuvaat za toa
Nikoj vo politikata ( MAKROPOLITIKA ne zboram za sitni celi ) ne uspeal so lizenje veruvaj toa istorijata pokazala .

Koj ti se odolzuva ako veke te ima vo raka be ?

Sto ke izvadi uste od tebe koga ti se mu davas FREE ?

Nie ne se cenime i zatoa ke ne ebat , naviknati sme 5 veka Tursko i drugo i ne znaeme , pa ke se lizime ... od lizenje moze da imaat samo siten kar nekoe milionce oni na vrvot i tolku i po nekoja troska za poltroni okolu niv a narodot ke go jade koga e ovca
 
Член од
7 февруари 2008
Мислења
49
Поени од реакции
0
Е брао во момче...ти се радвиш што САД не подржуваат зошто сме им се лижеле и сме праќале војници во кУр-џикистан......
Па ние требе да се срамиме од таквата подршка и од таквата наша соработка!
Па...македонцкиот долговековен идеал не обврзува да бидеме негативно настроени кон сите тие земји со освојувачка политика (заради капитал)....
Фала богу,ако не друго имаме гордост да кажеме ДОСТА на грците..ако сакаат да не признаат арно-ако не тоа е нивен проблем..мене баш ме заболе како ке не викаат грцине....кога половина свет не признава под нашето уставно име!
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
hahaa me iznasmea ako site bea agresivni taka kako tebe vo politikata togas veke ke imase kraj na svetot, zatoa vo politikata ima eden zbor megusebno RAZBIRANJE i po4ituvanje bilo da e golem mal itn, RESpekt.
DO REDBADBOY- jas nikade ne spomnav deka se gordeam so toa sto sme se lizele na USA jas ja preziram vojnata niti sakav da bide IRAK bezpravno napadnat megutoa koga veke sme ja prifatile igrata redno e i da ni vratat za taa igra a toa e o4igledno deka se slu4uva,,,,,
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
hahaa me iznasmea ako site bea agresivni taka kako tebe vo politikata togas veke ke imase kraj na svetot, zatoa vo politikata ima eden zbor megusebno RAZBIRANJE i po4ituvanje bilo da e golem mal itn, RESpekt.
За какво рабирање мислиш , еве сега јас тебе ке те прекрстам Буљо , и ке ти пишува во лична карта и сите документи , а ти РАЗБЕРИ МЕ и во името на респект и разбирање прифати го тоа. Не постои мегдан за било каков преговор или разговор околу името и идентитетот , јасно ти е ????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom