Зашто пиете алкохол кога ви штети?

Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
јас не ја сфаќам поентата да пиеш, а да не се начукаш! а за што пиеш тогаш? За да се развеселиш? а тоа може и без алкохол. А ако ти фали нешто за да бидеш весел тогаш ти фали психијатар.
Јас не пијам никаков алкохол, ама ако пијам, има секое пиење летва да се правам.

А инаку алкохолот е штетен за многу работи. Желудник, јетра, достоинство, во секој случај е лажно бегање од реалноста.:toe:
Хемијата знае повеќе од нас. Алкохолот опушта мозочни центри, така што да, развеселува кај некои луѓе. Друга работа, освен за да се начукаш, може да го користиш и за да дегустираш и да уживаш.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
јас не ја сфаќам поентата да пиеш, а да не се начукаш! а за што пиеш тогаш? За да се развеселиш? а тоа може и без алкохол. А ако ти фали нешто за да бидеш весел тогаш ти фали психијатар.
Јас не пијам никаков алкохол, ама ако пијам, има секое пиење летва да се правам.

А инаку алкохолот е штетен за многу работи. Желудник, јетра, достоинство, во секој случај е лажно бегање од реалноста.:toe:
ПА што??
Бегање или не, има дефинитивно корисни ефекти.
Алкохолот е подмачкувач на меѓучовечките односи. Ги прави жените поопуштени, поприступачни, поубави во очите на мажите (научно докажано), ги прави мажите похрабри, и ги прави сите општо земено повесели. Што има тука лошо?
Нормално, ако се пие со мера. Старата поговорка викаше: виното чоека го прај прво јагне, па арслан, па свиња.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Еве јас и другар ми си пијаме од моето домашно вино.После ќе се организираме и ќе си продолжиме домаќински во кафана.Откога ќе завршиме со кафаната ќе продолжиме па со домашната атмосмфера,фин амбиент,а Горан нека работи во недела.

јас не ја сфаќам поентата да пиеш, а да не се начукаш! а за што пиеш тогаш? За да се развеселиш? а тоа може и без алкохол. А ако ти фали нешто за да бидеш весел тогаш ти фали психијатар.
Јас не пијам никаков алкохол, ама ако пијам, има секое пиење летва да се правам.

А инаку алкохолот е штетен за многу работи. Желудник, јетра, достоинство, во секој случај е лажно бегање од реалноста.:toe:
Виното е боженствен еликсир, па што ако и се начукам ова е слободна земја.Јас си имам лично долга традиција и култура на вино пиење, затоа што секоја година си тураме домашно.Инаку не пијам за да се развеселам,а за психијатрите остај да не почнувам.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
ПА што??
Бегање или не, има дефинитивно корисни ефекти.
Алкохолот е подмачкувач на меѓучовечките односи. Ги прави жените поопуштени, поприступачни, поубави во очите на мажите (научно докажано), ги прави мажите похрабри, и ги прави сите општо земено повесели. Што има тука лошо?
Нормално, ако се пие со мера. Старата поговорка викаше: виното чоека го прај прво јагне, па арслан, па свиња.
хех, не кажав дека има нешто лошо. кажав што е поентата да пиеш а да не се начукуваш. а и да кога ќе подразмислам, има тука многу лошо. 16 годишни деца ќе бапнат 2 чашки или 2 литри бамбус и мислат којзнае што напраиле, па муабети кој колку може да испие..... а и замисли ги правел мажите похрабри!!! :nesvest:
демек работава е цуце ај џапни две ракиичиња прво па после иди брани ме. :)
Илузија е тоа. и трае толку колку и дејството на алкохолот во глава. И кога ќе се отрезниш со истиот , со истите мани, исто (условно казано) страшливче.
А инаку немам ништо против некогаш да се летвосаш, колку да разбиеш монотонија на излегување.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
хех, не кажав дека има нешто лошо. кажав што е поентата да пиеш а да не се начукуваш. а и да кога ќе подразмислам, има тука многу лошо. 16 годишни деца ќе бапнат 2 чашки или 2 литри бамбус и мислат којзнае што напраиле, па муабети кој колку може да испие..... а и замисли ги правел мажите похрабри!!! :nesvest:
демек работава е цуце ај џапни две ракиичиња прво па после иди брани ме. :)
Илузија е тоа. и трае толку колку и дејството на алкохолот во глава. И кога ќе се отрезниш со истиот , со истите мани, исто (условно казано) страшливче.
А инаку немам ништо против некогаш да се летвосаш, колку да разбиеш монотонија на излегување.
Примерот што го кажа за децата е чист пример на претерување со алкохолот. А храброста што се добива, не секогаш се користи за бранење (тепачки).
Едноставно, ги откочува и опушта луѓето, за да можат некои работи да си течат како што треба да течат.
Ако е илузија. И Бог е илузија, ама пак пубаво ни е да веруваме.

Јас сум против секакво летвосување, нема ништо добро во тоа, никаква корист, само штета. Поентата е да се поднапиеш за да се разположиш, а не да се дрвосаш, па после некој да ти изиграва дадилка и да те носи дома, да не паѓаш по пат.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Хм... алкохол :pipi: Не пием да се начукам ама некогаш па и не можеш да престанеш да пиеш. Имав пауза од 10 дена алкохол сеа зш за Нова година завршив на инфузија па вчера бев на слава и мораш да пиеш алкохол нели (=
 
Член од
18 септември 2007
Мислења
2.547
Поени од реакции
33
Затоа што знам дека штети не пијам :smir:. Убаво е некогаш да се испие чаша вино или пиво (добро е за организмот), ама не треба да се претерува.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
пијте само вино...во виното е вистината...:):) пијам и то многу пијам...се имам пијането...ама се чудам и јас самиот како можи да седам на нозе и да сум свесен после толку пиење....фала богу до сега немам беља напраено..освен неколку тепачки и то намерно...шо знам дека и трезен би ги напрајл шо нема врска алхохолот...случајно така испаднало...и добро е да се напиеш.....и да се испијаниш е убо...ама ако знајш дека не прајш глупости..треба сам да е свесен чоек...
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
јас не ја сфаќам поентата да пиеш, а да не се начукаш! а за што пиеш тогаш? За да се развеселиш? а тоа може и без алкохол. А ако ти фали нешто за да бидеш весел тогаш ти фали психијатар.
Јас не пијам никаков алкохол, ама ако пијам, има секое пиење летва да се правам.

А инаку алкохолот е штетен за многу работи. Желудник, јетра, достоинство, во секој случај е лажно бегање од реалноста.:toe:
Има некои што им се свиѓа вкусот на алкохолот. Јас ретко пијам алкохол, али зависи како ќе се погоди, некогаш може во 2 месеци едно пиво да испијам, а некогаш во една недела 4 дена да сум камен (али многу ретко), зависи од прилика. Порано (3-4 средно) на пример секој викенд бев камен, ќе се соберевме од клас и + уште некои другари или кај некој дома или во кафана или во кафич и тикви се правевме и после некаде ќе идевме по диска или слично. Инаку вака од ништо ретко пијам алкохол, некогаш може за да пробам нешто што не сум пробал или за да наздравам, не ми се свиѓа баш вкусот на алкохолот, али интересно е да си подпијанет на излегување, поинтересна е атмосверата + малце е тапа е кога сите се камења а ти си трезен :)
 
Б

Бат Елохим

Гостин
малце е тапа е кога сите се камења а ти си трезен :)
еј не зезај, доживљај е.. сите да се камења.. сеир невиден... подобро од обратно. ти да си камен а сите трезни хихихихихих

а инаку не пијам неколку години ич, ама на фејсбук се утепувам песин дринкс фор френдс :) а бе алкос у душа :)
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
еј не зезај, доживљај е.. сите да се камења.. сеир невиден... подобро од обратно. ти да си камен а сите трезни хихихихихих

а инаку не пијам неколку години ич, ама на фејсбук се утепувам песин дринкс фор френдс :) а бе алкос у душа :)
Хахаха тука си во право : ))) Затоа таман, сите пијани : ))) Хахах ме потсети еднаш еден другар кога се направи камен на еден роденден, а останатите или онака нормално пијани или трезни (јас бев скрос трезен поради медицински причини :) ), пола Маракана сакаше да го тепа пошто замараше и не можеше да стои, па после тоа се „степа“ со еден негов другар па се шеташе гол низ парк и што се не, еден од најдобрите сеири : ))) само што не се доловува вака на зборови треба да се види :) Тоа ми е едно од ретките непијано искуство меѓу пијани луѓе (најверојатно пошто не бев само јас што не пиеше) :)
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.032
Поени од реакции
1.143
Интересно е :) Собрани цело друштво, расположение на максимум. Па има и други штетни работи кои секојдневно ги правиме.. Пушење, јадење брза храна.. Најголем дел од младината пие за викендите, а тоа значи 2 дена неделно. Не е многу :) И на крај еднаш се живее. Живеј го животот онака како што ти си сакаш и најмногу ти одговара.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
pijam retko amaznam dekaakose opiete ednas milion kletki vo mozokot umiraat a i se pravi steta na crniot drob.ama alkoholot spaga vo toksicni-otrovni supstanci imaminformacii deka voafrikanskite zemji poradi dodavanjetona cist alkohol vo pijalocite(poveke zestokite)nastradale iljadniciluge-trajno slepilo,,paraliza potreba za transplantacija na bubreg, trajna impotencija i dr
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Се пазам да не пијам, пием само на празници.

Незнам зашто некој да не си пивне некогаш кога после тоа е многу весел, многу мразам луѓе кои и самите знаат дека се агресивни кога ќе пијат и понатака продолжуваат со проблемите.

Но сепак се зависи какви ни се плановите пред пиењето.
Уз друштво да се опуштиме и развеселиме и ја пребродиме тремата, пиеме малце.
Уз друштво со добар муабет и пријатна атмосфера пиеме уште помалце.
Да се лечат комплекси е тогаш стварно многу се пие,
повеќе од потребното.
Се што правиме со пиењето сами си правиме.
Да се развеселиш е ок,
но да правиш филмови дека си фаца
и да правиш проблеми некому,
е тогаш сум во стање да те натерам да си ја пиеш својата повраќаница.
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Повеќе пиев додека студирав оти бевме секоја вечер во дискотека некоја. Ама претерав само еднаш или два пати :kesa:. А последниве две години се случуваше 2 чаши коњак во три месеци. Новава година ја почнав со вино, три-четири вечери со ред, ама толку беше, ми помина меракот. Немам кондиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom