ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
abe imalo nekoi prasanja po megunarodno kazneno pravo i po kriminologija za na master studii ako znae nekoi kaj da gi najdeme neka pise.pozdrav
Неам такви прашања. Едино моеш да ги земеш од копирницата десно од факултетот, ама тие се стари од пред 2-3 год, и не ти вршат работа, пошто овде имаш лекции а не прашања.
 
Член од
21 декември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
posto gledam deka ima diplomirani pravnici molam moze nekoj da mi dade informaci za naselenieto kako beleg na drzavata ,ili kaj moze da najdam dovolno informaci za temata mi treba za proektna zadaca poso sum maturantka.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Студентите посакуваат...и професорот да фати грип...
Сакам да дипломирам, да запишам постдипломски, па да најдам работа“, посакува еден апсолвент. За разлика од него, еден негов револтиран и бесен колега на дел од професорите „кои го малтретирале“, би бил најсреќен доколку тие фатат Х1Н1, односно да заболат од свинскиот грип. Студентка, пак, посакала „редовно друштво“ во кревет.
Така изгледаат дел од ливчињата со желби кои на елката во аулата на Правниот факултет „Јустинијан Први“ од Скопје ги закачија студентите, со надеж дека Дедо Мраз ќе им ги исполни новогодишните желби.
Меѓу многуте ливчиња можеа да се забележат повеќе желби за „правда“ на Правниот факултет, но предничеа оние класичните за среќа, радост и здравје, и се разбира, за пари, пари и само пари.
Но, елката е за студенти, па имаше и желби за „над 18 години“.
„Некој што ќе ме задоволи и ќе ми овозможи да бидам сексуално активна“. Ништо помалку и ништо повеќе, очекува студентка од белобрадиот исполнувач на желби од 1 јануари па натаму.
И машкото либидо е активно. Некое „скромно“ момче, пак, сака наредната 2010 година барем по една девојка за секој месец, и тоа не која било, туку мора да исполнува високи критериуми и стандарди - Адријана Лима, Бијонсе, Ријана, Џесика Алба, Кетрин Зета Џонс, Ана Курникова… се само дел од партнерките што треба да почне да му ги носи Дедо Мраз за неколку дена. Како изгледаат работите, Дедо Мраз ќе има полни раце работа.
Само на неколку десетини метри отспротива, на Економскиот факултет немаше новогодишно дрво, што значи дека отсуствуваа и пораките со желби. Дали елката не се вклопува во амбиентот или можеби промислените економисти пресметале дека во време на финансиска криза елката и лампионите се непотребен трошок, останува под знак прашање.
Елката која се наоѓа во Филолошкиот и Философскиот факултет, каде што вчера се одржа свечено доделување на дипломи, е мизерна и катастрофална. Ова го вели еден студент на кого му тече сесија и, како што истакнува, има попаметни работи отколку да пишуваат пораки. Во содржината на двете без три пораки, колку што можеа одвај да се забележат на елката тргната во аголот на горниот кат, се порачува пакетче со бонбони, колачи и чоколади. Исто така, во нив се апелира до професорот кој предава „Перцепција“ да биде попустлив за да можат очајните студентите конечно да го положат овој предмет.


Шехерзад и Онур во „Се за љубов“


Бидејќи Онур не успеа да ја земе за жена Шехерзад, некој студент, веројатно редовен и страстен гледач на популарната турска серија, сочувствува со главниот машки лик. Тој им предлага на организаторите на емисијата „Се за љубов“, да им „средат“ состанок на Онур и Шехерзад.

http://spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1036&ArticleID=40127

:pos2: Пишавте некоја желба? :pos2:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
С
:pos2: Пишавте некоја желба? :pos2:
Ауу не бе :) Многу мрзам да пишувам такви глупости, а особено уште повеќе мрзам да застанам и да ги читам и да се ѕверам у елка као да не сум видел :)
Ако инсистираш да пишам, ќе ти кажам што би пишал доколку пишував..."Сакам да положам Договорно право кај Родна у февруари". :)
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Ауу не бе :) Многу мрзам да пишувам такви глупости, а особено уште повеќе мрзам да застанам и да ги читам и да се ѕверам у елка као да не сум видел :)
Ако инсистираш да пишам, ќе ти кажам што би пишал доколку пишував..."Сакам да положам Договорно право кај Родна у февруари". :)
Види мене ми беше интересно да читам шо глупости пишуваа, инаку и јас не напишав ништо. :)
Правници, сегашни и идни, СРЕЌНА НОВА ГОДИНА, МНОГУ ЗДРАВЈЕ И РАЗУМ И УСПЕХ!!!
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
448
Поени од реакции
165
Едно прашање: Ако од редовен отидам во вонреден студент колку ќе плаќам партиципација?
 
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Може ли некој да ми каже во кое време можам да ја најдам Јасна по социологија, т.е. од колку до колку е приемно време.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Вонреден студент на државниот правен е 800 евра годишно,додека на приватен за вонреден студент е 900 евра.Само 100 евра разлика а многу предности имаш.
 
Член од
7 јануари 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1
Правен факултете си е приказна за себе. Кој пробал, знае :wink:
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
65
Поени од реакции
2
Ако може некој да ми каже кај кои професори е најдобро да ги пријавам Право на друштва и Политички систем вонредно сум па не ги знам .:nesvest:
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Ако може некој да ми каже кај кои професори е најдобро да ги пријавам Право на друштва и Политички систем вонредно сум па не ги знам .:nesvest:
Најарни се по Право на друштва Димитар Гелев, а по Политички систем е Весела Мукоска - Чинго
 

aLbanesoo

Juventus le migliori
Член од
4 јануари 2010
Мислења
22
Поени од реакции
1
pozz do site , najmnogu do tie sto navivaat za JUVENTUS :helou:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ако може некој да ми каже кај кои професори е најдобро да ги пријавам Право на друштва и Политички систем вонредно сум па не ги знам .:nesvest:
Гелев- дефинитивно, а политички, може Чинго или Сиљановска.

П.С Го хакнале сајтот :tv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom