Dexter

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.711
Поени од реакции
27.679
Супер епизода... се спаси за влакно декстер.
Еве нешо од мене



--- надополнето ---





















и уше нешо у меѓувреме.. досадно е :D



























 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Интересна епизода, навестува само каков пекол и хаос не чека понатаму :vozbud:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Значи почнав многу да се напињам на одредени замисли за епизодите во серијава, од страна на сценаристите/режисерот. Истите ситуации ги пратам од 1 сезона и уште не се сетија да направат нешто во врска со тоа?!!?

Буквално во секоја ситуација кога Декстер се спрема (или пак онеспособува некого) нема абсолутно никој во близина, или пак некој некогаш го приметува како излага, или се шуња до куќата на метата без разлика дали се работи за раскрсници прометно место или плажа преку ден....ова многу ме провоцира иако серијата од мене има 8,5 од 10.
 
I

Intex

Гостин
:vozbud::vozbud:
Која епизода само.
На моменти мислев дека Лумен е шизофреник и целата нејзина приказна е измислена, и после бидна што бидна.

@Psyside Не наоѓај маани, човече, серијата не е *How to kill without evidence?*, туку голема психоанализа на болен ум. Тоа и го добиваме.

Дијалогот меѓу Лумен и Декстер на крајот од епизодата беше ... скоро совршен. Немам никаде сретнато вакво нешто досега.
Само јас мислам дека ќе се плеснат Декстер и Лумен? И дека Лумен ќе биде првиот гест стар карактер кој ќе иде на редовната во следната сезона? И Квин нема да го јаде на крајот, туку ќе ја носи тајната на Декстер,
како што Дебра ја носи низ книгите?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
:vozbud::vozbud:
Која епизода само.
На моменти мислев дека Лумен е шизофреник и целата нејзина приказна е измислена, и после бидна што бидна.

@Psyside Не наоѓај маани, човече, серијата не е *How to kill without evidence?*, туку голема психоанализа на болен ум. Тоа и го добиваме.

Дијалогот меѓу Лумен и Декстер на крајот од епизодата беше ... скоро совршен. Немам никаде сретнато вакво нешто досега.
Само јас мислам дека ќе се плеснат Декстер и Лумен? И дека Лумен ќе биде првиот гест стар карактер кој ќе иде на редовната во следната сезона? И Квин нема да го јаде на крајот, туку ќе ја носи тајната на Декстер,
како што Дебра ја носи низ книгите?
Знам добро што е понетата, но серијата не се фокусира на нерални околности туку напротив се обидуваат сето тоа да го прикажат во поинакво светло т.е. да изгледа реално. Е сега кога веќе пробуваат да го наметнат тоа иако по дифлот не е возможно, барем нека се потрудат повеќе да го доловат, бидејќи во самата серија гледавме одлични решенија на сценаристите и режисеорт, на навидум безизлезни ситуации, што значи ова не би требало да им биде проблем. Иначе јас сум далеку од некој што плаче и се жали цело време, не кога се работи за одлични серии. Но моментот кој го посочив ми пречи ептен.
 
I

Intex

Гостин
Знам добро што е понетата, но серијата не се фокусира на нерални околности туку напротив се обидуваат сето тоа да го прикажат во поинакво светло т.е. да изгледа реално. Е сега кога веќе пробуваат да го наметнат тоа иако по дифлот не е возможно, барем нека се потрудат повеќе да го доловат, бидејчи во самата серија гледавме одлични решенија на сценаристите и режисеорт, на навидум безизлезни ситуации, што значи ова не би требало да им биде проблем. Иначе јас сум далеку од некој што плаче и се жали цело време, не кога се работи за одлични серии. Но моментот кој го посочив ми пречи ептен.
И не беа толку fucked up тие моменти, бидејќи Декстер најчесто ги намамуваше на места каде не се движат многу луѓе. Ама со сцената под мостот во претходната епизода ја заебаа. Ко да само они двајца беа таму, а гарант сите би требало да го видам Декстер, реално гледано.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Неколку пати дома им доаѓа, се бори со жртвата го сече во куќа обвиткана во најлон, ако некој наиде во тој момент приказата е завршена. Е сега финтата е што никогаш никој не наидува, како во Хаус, што од 50 епизоди 1 или 2 умира некој пациент. Знам дека ова звучи морбидно и неморално но серијата ќе биде уште подобра ако умираат повеќе пациенти, токму во такви ситуации се гледа кој колку може да одглуми. Зборот ми е дека никој нема гз да направи нешто невидено, да експериментира се плашат од критиката!? иако јас ги прифаќам и вака. Токму затоа за мене секогаш Сикс Фит Андер ќе биде над сите, табу? хахаха.
 
I

Intex

Гостин
Токму затоа за мене секогаш Сикс Фит Андер ќе биде над сите, табу? хахаха.
Ќе идам оф-топик, ама морам да прашам. Знам, ќе ме бришете, ама морам да го прашам Псајсајдот.
Толку е добра? Ја почнав, и некако не ми одеше, може дека бев млад тогаш.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
ОМФГ
Колку е Лумен само иста како Декстер!!! Заклучокот негов баш беше на место. The dark passenger си демне и од Лумен. И не сакам да завршат заедно, пошо така љубовта на Декстер према Рита нема да се оправда онолку колку што он покажа дека ја сака.

Баш ме интересира до каде ќе одат со сценаријата на серијава. И многу добро се имаат соживеано сите со улогите веќе.
Колку сакам Лагуерта да стане капетан наскоро:)))
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.711
Поени од реакции
27.679

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Една од причините што Декстер никогаш не е забележан кога оди по жртвата или ја напаѓа дома, е тоа што нели неколку дена (условно кажано) ја следи за да ги научи навиките,итн. итн. па после напаѓа...
Инаку одлична епизода !
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Една од причините што Декстер никогаш не е забележан кога оди по жртвата или ја напаѓа дома, е тоа што нели неколку дена (условно кажано) ја следи за да ги научи навиките,итн. итн. па после напаѓа...
Инаку одлична епизода !
Ја прати жртвата, ама не ги прати луѓето што шетаат по улица!? а ги нема нигде при сцените кога Декстер ја онсеспособува жртвата, нели :)
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Хехе :) ок, не е страшно тоа ништо, 5 секунди работа.Замисли ситуациј : гледа Декстер лево десно, нема никој, му става тоа инекцијата и в кола. А ако не се лажам во втора сезона (не сум сигурна ич)
едно детенце нели од багажот од една кола го виде Декстер, еве во оваа па Лумен го начека...
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.280
Поени од реакции
17.959
Хехе :) ок, не е страшно тоа ништо, 5 секунди работа.Замисли ситуациј : гледа Декстер лево десно, нема никој, му става тоа инекцијата и в кола. А ако не се лажам во втора сезона (не сум сигурна ич)
едно детенце нели од багажот од една кола го виде Декстер, еве во оваа па Лумен го начека...
Да де тоа детето кога го виде, па кога му кажуваше на тој шо црта во полицијата како изгледа човекот што го го виде и детево го објасни Исус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom