Dexter

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Имам гледано, да... Ама некако Декстер ми е повпечатлив. Може дека преферирам крими серии и ликови како Декстер па не ми е јасно зошто Брајан Кренстон ја земал наградата.
Breaking Bad е крими серија, незнам у кој друг ранг би ја ставиле, драма/крими :)

Иначе 3 година по ред зима за најдобра улога во драма зашто е стварно..многу добар актер.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Breaking Bad е крими серија, незнам у кој друг ранг би ја ставиле, драма/крими :)

Иначе 3 година по ред зима за најдобра улога во драма зашто е стварно..многу добар актер.
Не е истиот жанр со Декстер... Ги има елементите, ама не е тоа тоа. Некако мене Декстер појше ме влече отколку Breaking Bad :)
Не викам дека не е добар актер, супер е Брајан. Ама ако би се прашувал јас, Мајкл оваа година ја заслужи наградата.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Не е истиот жанр со Декстер... Ги има елементите, ама не е тоа тоа. Некако мене Декстер појше ме влече отколку Breaking Bad :)
Не викам дека не е добар актер, супер е Брајан. Ама ако би се прашувал јас, Мајкл оваа година ја заслужи наградата.
Нема муабет дека двете серии се фантастични, само тоа гледам и True Blood во моментов, ок House да не го заборавам, чекам да почне 7 сезона. Од другите серии ништо не доаѓа ни блиску до овие, сепак за мене Breaking Bad во моментов е над све, најмногу заради преставувањето на актерите (character development) во серијата и нивното влијание на гледачот. На пример, во Декстер освем за него и сестра му за другите ликови од серијата ти е некако сеедно..пример: (ако има некој емотивен момент не се приврзан за нив, не сочуствуваш) башка и глумата е прилично послаба освем Декстер, Деби и се разбира Џон Лигтоу :cuc:

Во тој поглед Breaking Bad e супериорнa, се врзуваш за ликовите превише, сепак и Декстер е феноменално шоу кое не заостанува многу генерално. Eдвај чекам да почне 5 сезона! иначе според Имдб, а и според мене генерално како серија ист жарн се, иако обработуваат друга тематика. Во двете има поврзаност на полицијата со главните актери, истраги/драма/убиства/криминал :)
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ја и Лагуерта си ја сакам од Декстер.:) И она ми глуми некако многу јако. Али да, во право си... За другите ликови не се врзуваш многу - многу, освен за Дебра, Декстер, Рита како постојани актери и Џон Лигтоу како гостин во 4та сезона.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Ја изгледав прва епизода... и релативно досадна. Како за нешто што треба да биди трилер, слабо.
Се на се просечна епизода, а веројатно и цела серија е таква. Најлошата страна се дупките во сценариото. Е онолкави се уште од првата епизода:


Добро, барем ме изнасмеаа. Тоа флешбековите и сцената со камионот... :icon_lol:.
 
T

Tetro

Гостин
Ја изгледав прва епизода... и релативно досадна. Како за нешто што треба да биди трилер, слабо.
Се на се просечна епизода, а веројатно и цела серија е таква. Најлошата страна се дупките во сценариото. Е онолкави се уште од првата епизода:

Добро, барем ме изнасмеаа. Тоа флешбековите и сцената со камионот... :icon_lol:.
Со една дупка, т.е. епизода даваш проценка? Ако е така, остај ја серијата за друѓи да гледаат... Ако сакаш да изградиш свое мислење, кажи го откако ќе ја изгледаш и втората сезона. Поздрав и знам дека можеш. :)
 
I

Intex

Гостин
Ја изгледав прва епизода... и релативно досадна. Како за нешто што треба да биди трилер, слабо.
Се на се просечна епизода, а веројатно и цела серија е таква. Најлошата страна се дупките во сценариото. Е онолкави се уште од првата епизода:


Добро, барем ме изнасмеаа. Тоа флешбековите и сцената со камионот... :icon_lol:.
I disagree. Од една епизода оценуваш серија? Go on Bibil, you can do it! Чао.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Да, од една епизода оценувам серија и никој ништо не ми можи. 1 саат сепак не е малку. Многу се дознава од 1 епизода.

Еве како стојат работите. Гледам 1 епизода, ако е добра гледам втора, ако и таа е добра цела серија (сезона) има зелено светло.
Ако таа една епизода не е добра, серијата има црвено светло. Ако е средна, тогаш има жолто светло и одам на втора епизода. Две жолти = црвено.
Во случајов, светлото беше портокалово-црвенкасто, како недозреан домат. Значи не ја отфрлам целосно но не ми е приоритет. Некогаш кога ќе најдам време ќе продолжам, а можи и никогаш.
 
T

Tetro

Гостин
.... и така среќно си живееја :)
Сепак се работи за вкусови и нема што да се прави муабет за твојот вкус.

Може повеќе сакаш романтични комедии или како и да е. Твое право е, никој не може да ти мрчи на тоа, нели?

--- надополнето ---

Dexter Season 5 Trailer from Comic-Con 2010.
Sins may be forgiven but conscience is a killer.

Season five premieres Sunday, September 26th.



--- надополнето ---

 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.929
Поени од реакции
1.464
CSI pwns, Dexter не велам дека не чини, гледав порано беше по некоја епозода ама изгубив интерес.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Да, од една епизода оценувам серија и никој ништо не ми можи. 1 саат сепак не е малку. Многу се дознава од 1 епизода.

Еве како стојат работите. Гледам 1 епизода, ако е добра гледам втора, ако и таа е добра цела серија (сезона) има зелено светло.
Ако таа една епизода не е добра, серијата има црвено светло. Ако е средна, тогаш има жолто светло и одам на втора епизода. Две жолти = црвено.
Во случајов, светлото беше портокалово-црвенкасто, како недозреан домат. Значи не ја отфрлам целосно но не ми е приоритет. Некогаш кога ќе најдам време ќе продолжам, а можи и никогаш.
Баш затоа првата епизода од било која серија е пилот епизода. Првично пред да почне да се емитува пред јавноста, се пушта на одреден аудиториум на гледачи/менаџмент, доколку добие зелено светло продолжува со снимање и емитување пред јавност.
Доколку решат да направат повеќе од една сезона или пак решат да не ја прекинат да се снима на пола од првата сезона, шансите да биде успешна се големи, барем за повеќето гледачи односно ги задоволиле потребите на тие што ја пишуваат и снимаат.

Тоа што за твој вкус не ти се бендисува серијата е друга приказна и тоа треба да се почитува, неможе на сите исто да ни се бендисува . Али генерално гледано за останатите серијата е добра и успешна.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Да, од една епизода оценувам серија и никој ништо не ми можи. 1 саат сепак не е малку. Многу се дознава од 1 епизода.

Еве како стојат работите. Гледам 1 епизода, ако е добра гледам втора, ако и таа е добра цела серија (сезона) има зелено светло.
Ако таа една епизода не е добра, серијата има црвено светло. Ако е средна, тогаш има жолто светло и одам на втора епизода. Две жолти = црвено.
Во случајов, светлото беше портокалово-црвенкасто, како недозреан домат. Значи не ја отфрлам целосно но не ми е приоритет. Некогаш кога ќе најдам време ќе продолжам, а можи и никогаш.
И јас бев таков кога заврши првата епизода. Ми беше како некој да ме сецка дел по дел. Кога заврши се мислев дали да продолжам да ја гледам, ја пуштив втората епизода и натаму веќе стана весело. Така да твое е тоа што ќе правиш ама верувај дека вреди да се трошат тие 50 минути од епизода за серијава.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Декстер е феноменална серија и за мене во овој период беше прва. Се до моментот кога почнав да ја гледма Breaking Bad и сега ми се некако на исто ниво. :) Ако ги споредувам двеете серии може да се каже дека кај Dexter побрзо се одвиваат работите отколку кај Breaking Bad. Dexter е некако повеќе crime/thriller а Breaking Bad crime/drama. Ликовите кај Breaking Bad се некако подобро опишани, подлабоки за разлика од Dexter каде што освен Dexter (кај кој има прикажано и вантрешни дијалози) другите се некако пропратни. BB во поглед на ликови може да се приближи на реме делото во тој поглед The Sopranos. Како и да е и двете се десетка. :)
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Да, од една епизода оценувам серија и никој ништо не ми можи. 1 саат сепак не е малку. Многу се дознава од 1 епизода.

Еве како стојат работите. Гледам 1 епизода, ако е добра гледам втора, ако и таа е добра цела серија (сезона) има зелено светло.
Ако таа една епизода не е добра, серијата има црвено светло. Ако е средна, тогаш има жолто светло и одам на втора епизода. Две жолти = црвено.
Во случајов, светлото беше портокалово-црвенкасто, како недозреан домат. Значи не ја отфрлам целосно но не ми е приоритет. Некогаш кога ќе најдам време ќе продолжам, а можи и никогаш.
Гледај втората. После неа мислам дека повеќе ќе ти се допадне (барем со мене така беше). Ако е пак исто, тогаш не твој тип на серијал. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom