21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
А ја се чудам кај ми отиде постот. Еве да ти појаснам. Зекерија Сичин во својата теорија за планетата Нибуру изложува дека при формирањето на Сончевиот систем таков каков што е денес Нибуру при навлегувањето во системот удира во планетата Тиамат и од тој судир Тиамат се дели на два дела - поголемиот ЗЕМЈА и пмалиот Месечина.
Колку јас знам темава е баш за тоа така да ај биди така љубезен и врати го постот назад.
Благодарам
Od Tiamat se sozdale Zemjata i Asteroidniot pojas.Mesecinata bila satelit na Tiamat,a posle na nashata planeta.
 

CF.REAL MADRID

ЦЕВКА
Член од
9 септември 2009
Мислења
335
Поени од реакции
9
Се се тоа шпекулации.......Ништо нема да се случи..............
 
Член од
20 јуни 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Od Tiamat se sozdale Zemjata i Asteroidniot pojas.Mesecinata bila satelit na Tiamat,a posle na nashata planeta.
Јас имам читано дека имало поќе месечини и дека Ма цивилизацијата ги уништувала. Во книгата се спомвеше и 2012 и пишеше дека луѓето тогаш ќе се претвореле во полуетерични суштества.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Дали 2012та нависитна ќе ни се случи... со оглед на зголемената и чудна сончева активност? Пред малку на порталот ја читав статијата за аурора астралис, она што ме зачуди е местото на кое што се појавила, толку нетипично... досега, дали ќе следат некои значајни тектонски промени во периодов кој следи...
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Јас имам читано дека имало поќе месечини и дека Ма цивилизацијата ги уништувала. Во книгата се спомвеше и 2012 и пишеше дека луѓето тогаш ќе се претвореле во полуетерични суштества.
Незнам,тоа не ми е познато.Тиамат била планета со повеќе сателити од кои и Месечината.Се претпоставува дека пред 4,5 милијарди години Нибиру/Мардук удрил во Тиамат и ја преполовил на два дела.Од едниот дел се создала Земјата,а од другиот Астероидниот појас.Месечината останала да биде природен сателит на Земјата,а другите сателити од Тиамат се раштркале низ вселената.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.493
Поени од реакции
22.192
Јас имам читано дека имало поќе месечини и дека Ма цивилизацијата ги уништувала. Во книгата се спомвеше и 2012 и пишеше дека луѓето тогаш ќе се претвореле во полуетерични суштества.

Што уништувала??Месечините ??Како???
 

ChaLL3nGeR

Кајгана's APEX PredaTor
Член од
15 април 2009
Мислења
721
Поени од реакции
66
во 2012 се предвидува само полово поместување, но не целосна инверзија. Со тоа би изчезнале 70% од живите суштества на планетава, а другите 30% можеби ќе опстанат бидејќи имаат шанса да се прилагодат на новиот живот. Во секој случај, поместување на половите би предизвикало кревање на прашина која ќе ги попречи сончевите зраци и температурата на Земјата драстично ќе се намали.
Ова сепак е само предвидување.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.183
Поени од реакции
4.822
Јас имам читано дека имало поќе месечини и дека Ма цивилизацијата ги уништувала. Во книгата се спомвеше и 2012 и пишеше дека луѓето тогаш ќе се претвореле во полуетерични суштества.
Зошто би ги уништувала? Со што?
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
а ова астероидите што мислат да не погодат е исто со планетата Нибуру или се работи за нешто друго? Што мислите ќе се спасиме или не?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
а ова астероидите што мислат да не погодат е исто со планетата Нибуру или се работи за нешто друго? Што мислите ќе се спасиме или не?
Тоа е чиста глупост на медиумите :) недостиг на статија да им пополни простор и повторно истиот па истиот муабет веќе 10 години, апофис... други астероиди, апофис, впрочем се од пишаното е очигледно, исто како да направам статија за весник која ќе вика... ако те погоди куршум во главата ефектот ќе биде смрт :toe:


Крај на дискусијата... се за тие астероиди за кои веќе 10 години се дискутира по нет ќе ги бришам... поготово овие денешните :)
 
Член од
25 јуни 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
можеме да коментираме колку сакаме сепак ни останува само да чекаме и да видиме што ке биде :)
а што се однесува до Маите имам многу слушнато за нив,дека биле памети итн. но сепак мислам дека календар не можеле да направат за цела вечност,а и зошто не би го направиле да се совпаѓа со нивниот крај туку со крајот на светот :)
 
Член од
20 јуни 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Што уништувала??Месечините ??Како???
Тие ја имале најнапредната технологија досега па веројатно и некои доволно моќни ласери за да го изведат и то. Ама појма немам зошто. Веројатно им сметале нзн.

--- надополнето ---

Тие ја имале најнапредната технологија досега па веројатно и доволно моќни ласери за да го изведат и то. А појма немам зошто. Веројатно им сметале нзн.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.183
Поени од реакции
4.822
Тие ја имале најнапредната технологија досега па веројатно и некои доволно моќни ласери за да го изведат и то. Ама појма немам зошто. Веројатно им сметале нзн.

--- надополнето ---

Тие ја имале најнапредната технологија досега па веројатно и доволно моќни ласери за да го изведат и то. А појма немам зошто. Веројатно им сметале нзн.
Ах, ласерот е добар да загрее нешто, ама далеку од уништување...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom