21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
Na 21 dekemvri 2012 ili zimskiot period koga denot i nokjta se izramneti doagja do edna mnogu retka astronomska konstelacija koja astronomski se najavuva odamna. Pri ovaa konstelacija nasheto sonce e vo konjnkcija so ekvatorot od mlechnata ulica.
Mestoto kade sonceto se srekjava so mlechnata ulica se naogja vo temniot procep koj e sostaven od interstelarni oblaci. Ovaj fenomen ke moze sekoj da go vidi duri i sega vo letniot period...nadvor od osvetlenite golemi gradovi.


Prikvecer pri zimskoto izramnuvanje (2012 godina) sonceto kje se naogja direktno vo temniot procep i toa taka shto mlechnata ulica kje se prostira okolu horizontot-od edniot do drugiot kraj.
So toa mlechnata ulica kje “sedi” na zemjata i ja dopira na site tochki naokolu. Spred mitologijata na maite toa e kosmichkata rajska vrata.



Galackata i solarnata ramnina se vo konjunkcija.


Normalno golemite objekti dejstvuvaat vrz sebe so privlechnost (nashata gravitacija, gravitacijata na sonceto sprema planetite, centarot na galaksijata prema soncata...itn).



Dali kje ima promeni na taa sila pri izramnuvanje na oskite ne se znae..



 

Attachments

Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Е брат...ја правев некои анализи околе Ацтешкиот календар и нивните пророштва,Нибиру,Ламаистички пророштва,Северно-Американски...некои европски пророштва...и слично...така сам дојдов до еден заклучок...дека по големата ''апокалипса'' голем број од избраните ќе бидат Македонци...

Ова некако ми се вклопува со твоите материјали, за кои и немав воопшто чуено...така да сакам да знам од каде си ги вадел та и јас да ги разлистам...поздрав...:smir:

Кога кажеш ''Црната Атена'' на што мислиш?? Масоните??



не биди смешен...само Чак Норис може да ја спречиапокалипсата...:baeh:

Da crnata Atena tacno mislam na masonite procitaj gi post.vo temata maswoni moite,Inaku crnata Atena moe mislenje e sosema identicno na Lilit,crnito Kozle,Pan od paganstvoto,Bristol,Vavilonskata Kurva, dodeka Masonite ja uzivuvaat so nejzinite dejstvuvanja kako organizacii..................
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Na 21 dekemvri 2012 ili zimskiot period koga denot i nokjta se izramneti doagja do edna mnogu retka astronomska konstelacija koja astronomski se najavuva odamna. Pri ovaa konstelacija nasheto sonce e vo konjnkcija so ekvatorot od mlechnata ulica.
Mestoto kade sonceto se srekjava so mlechnata ulica se naogja vo temniot procep koj e sostaven od interstelarni oblaci. Ovaj fenomen ke moze sekoj da go vidi duri i sega vo letniot period...nadvor od osvetlenite golemi gradovi.


Prikvecer pri zimskoto izramnuvanje (2012 godina) sonceto kje se naogja direktno vo temniot procep i toa taka shto mlechnata ulica kje se prostira okolu horizontot-od edniot do drugiot kraj.
So toa mlechnata ulica kje “sedi” na zemjata i ja dopira na site tochki naokolu. Spred mitologijata na maite toa e kosmichkata rajska vrata.



Galackata i solarnata ramnina se vo konjunkcija.


Normalno golemite objekti dejstvuvaat vrz sebe so privlechnost (nashata gravitacija, gravitacijata na sonceto sprema planetite, centarot na galaksijata prema soncata...itn).



Dali kje ima promeni na taa sila pri izramnuvanje na oskite ne se znae..



Мора да се напомене дека овој настан е само релативен од гледна точка односно визуелен. Нема да има никакви ефекти врз земјата. Доказ за тоа е што сонцето мине два пати годишно низ таа рамнина и не се случило ништо.

Што се однесува до мајскиот календар јас решив да им верувам на Маите и да ги прифатам нивните предвидувања. Тоа ќе биде весел ден за човештвото знаејќи дека сме успеале да преживееме толку долг период.:smir:

Инаку масјкиот календар завршува на 21 декември, а не на 12 декември кога се очекува да се случи горенаведената појава.
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
На секои 5 години доаѓа "крај на светот", ако слушаме и му ја мислиме... туку многу добро се продаваат овие цд-иња и романчиња за крај на светот, апокалипси... шо убава пара се прави. И со она за 2000-та со компјутерите, добри пари се направија.
И мене више преку к*р ми е од глупостите што секоја година ги најавуваат а не се случуваат
 
B

BrunoFresh

Гостин
Нема ништо да има....ќе почекате ќе видите '=] не превдидувајте нешто што не знаете затоа што и експерти што се занимаваат со тоа неможат да предвидат напред што ќе се случува т.е. неможа да бида понапред со времето..така да...само чекање до таа година и кулирајте.. ;)

На секои 5 години доаѓа "крај на светот", ако слушаме и му ја мислиме... туку многу добро се продаваат овие цд-иња и романчиња за крај на светот, апокалипси... шо убава пара се прави. И со она за 2000-та со компјутерите, добри пари се направија.
Од каде па ти тоа сега..дека на секој 5 години доаѓа "крај на светот"? Ае врати се од 2000 година наназад...па враќај по 5 години..да видиш дали секоја година доаѓа крај на светот... =]
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Абе не буквално на 5 години. Така е зборот. Ако им затребаат повеќе средства или за друг мајтап, може и на година-две. Ех да знаеа нешто тие големоглавучи ќе ги тргнеа луѓето да не страдаат во земјотреси (види последно Италија), цунамија и разнимити непогоди. Има еден филм за Нострадамус и 2012, прашај колку заработиле од него.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Абе не буквално на 5 години. Така е зборот. Ако им затребаат повеќе средства или за друг мајтап, може и на година-две. Ех да знаеа нешто тие големоглавучи ќе ги тргнеа луѓето да не страдаат во земјотреси (види последно Италија), цунамија и разнимити непогоди. Има еден филм за Нострадамус и 2012, прашај колку заработиле од него.
Токму Настрадамус никакао не може се стави во ова прорачанството за 2012год,бидејки тоа е заговор на светската конспирација,вистината е сосема различна ако ги знаеме пророцанствата на Исаија,и неговото 13 евангелие,кое Латините - Римјаните го чуваат во подрумските простории под Ватикан,но и во градовите на Вавилонска Курва Европа,Париз,Виена,Лувр,Бристол,Лион............................
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Ај за загрижените, нека читаат-нерелигиозни и религиозни сајтови и пристап кон ова и слични предвидувања. Како што вели авторот на еден сајт, крајната цел е страв.

http://www.universetoday.com/2008/05/19/no-doomsday-in-2012/
http://www.universetoday.com/2008/06/19/2012-planet-x-is-not-nibiru/
http://www.universetoday.com/2008/06/21/2012-no-killer-solar-flare/

http://www.religioustolerance.org/end_wrld.htm
http://www.religioustolerance.org/endwrl14.htm
http://www.religioustolerance.org/end_wrl20.htm

За погорното-за парите. Само 100 илјади книги од Предвидување за 3-та св војна или книгата Нострадамус 2012 по 20 долари, тоа се 2 милиони...
Сепак гледам на ова (и сличните) како на комерцијализација на стравот.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Какви чудесни нешта прочитав на темава последниве три страни. Иако едно време бев многу заинтересиран за темава, и во овие 60 страници навистина прочитав интересни нешта, во главно муабетот се сведува на фанатици кои се загреани за исчезнувањето на светот во 2012 како да е масовно клонирање на Џесика Алба, а другите се тотални скептици кои овие првите ги прават mental cases со што и не се далеку од вистината иако и едните и другите за волја на вистината :drk: на Џес.

Од моја гледна точка и покрај сите “факти“ не сум убеден во ништо особено. Поучен од претходните искуства со најави и дојави за местени утакмици околу судбината на планетата, се` досега излегувало икс, спротивно на тастерите. Но, од друга страна, ми е мошне интересна целата дискусија, и ако веќе влезам во дискусија за овој глобален тренд и “ин“ идеја, морам веднаш да нагласам дека според сите претскажувања и размислувања, крајната линија не носи снемување или уништување на земјата туку нејзино видно менување во поширока смисла.

Имено, најспоменуваниот фактор за ова размислување е календарот на маите кој завршува 2012 година и за која нема потреба да дискутираме многу, и премногу е дискутирано, но сепак, тој е единствениот кој нуди некаков датум, приближна година и слично.
По нив, особено многу се спомнува Нострадамус и неговите поетски толкувања на 2012 година кои се пошаренолики од постовите на деданое на форумот, така што иако неговите големи познавачи успеваат да ја приближат оваа бројка како сигурна а темелејќи се на нострадамусовите извори, не можам да бидам сигурен во неговите кажувања, но ги земам како постоечки.

Потоа, светските постоечки религии и филозофии. Христијанството, како и исламот не спомнува тајминг, а овие две владеачки религии се еднакви во ставот дека никој освен Бог (Исус, Алах) не знае кога светот ќе сврши, но во своите капитални дела (библијата и куранот) оваа тема е дискутирана на одредени места. Исламот колку мене ми е познато, помалку, но христијанството во голема мера уште одамна го најавува доаѓањето на трите јавачи на апокалипсата кои ќе го донесат новиот поредок на земјата, а грешните ќе исчезнат додека на земјата ќе останат праведните и добрите. Армагедонот се ближи... велат тие.

Древната египетска митологија го има широко распространетиот мит за птицата Феникс која со своето ново раѓање од пепелта, секои 1000 години носи мир и благосостојба. Но точен датум за повторно нејзино издигнување од пепелта не ми е познато.

Дури и науката има свое објаснување за 2012 година. Околу 3 недели по фамозниот датум 21 декември 2012, се најавува смена на магнетните полови од северен на јужен и обратно. Тоа е случка која според нив не е чудна и на земјата се случувала илјадници години порано, но е процес кој треба да трае пар денови и со себе носи огромни метеоролошки пореметувања, од бури, молњи и поплави, до земјотреси, вулкани и цунамија.

Сепак, едно од најлогичните објаснувања во моментот за широките народни маси и едно од најверојатните заради сите теории на заговор и матни зделки на кои луѓето од целата планета се сведоци, е она за финансискиот ќар кој моќниците можат да го имаат. Претпоставката вели, дека идејата за 2012 е одамна смислена и преку неа се профитира во голема мера со издавање на разна литература, правеќе филмови и слично кои се продаваат експресно заради набиената фама од споменатата години и “исчезнувањето на светот“.
Исто така, во тој контекст се и теориите дека на властите ширум светот им одговара владеењето на страв меѓу народот бидејќи така е многу полесно да се контролира и манипулира, и држи покорен.

Која е вашата страна, не знам, ваше е да одлучите, јас не заземам страна, но оваа националистичката дека ние сме избраниот народ, секако нема да ја земам како особено интересна, туку повеќе како патетична. :baeh:

Единствено мое размислување кое би можел да го кажам е дека... би ми било мерак да видам дека нешто навистина ќе се случи по таа 2012. Светската рецесија која не води кон општествен колапс и не принудува на едно поинакво уредување секако се надевам ќе придонесе кон евентуалниот пресврт, па претпоставките на некои луѓе кои велат дека таа година не е момент кога земјата ќе страда туку дека човекот како човек ќе доживее големи промени од духовен и биолошки аспект, би сакал да ги земам за вистинити, се надевам ќе се остварат иако лично не верувам.

Како bottom line, би рекол како и за многу други нешта... Гледаме само пиксел од мониторот, за да можеме да ја протолкуваме целата слика.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Какви чудесни нешта прочитав на темава последниве три страни. Иако едно време бев многу заинтересиран за темава, и во овие 60 страници навистина прочитав интересни нешта, во главно муабетот се сведува на фанатици кои се загреани за исчезнувањето на светот во 2012 како да е масовно клонирање на Џесика Алба, а другите се тотални скептици кои овие првите ги прават mental cases со што и не се далеку од вистината иако и едните и другите за волја на вистината :drk: на Џес.

Од моја гледна точка и покрај сите “факти“ не сум убеден во ништо особено. Поучен од претходните искуства со најави и дојави за местени утакмици околу судбината на планетата, се` досега излегувало икс, спротивно на тастерите. Но, од друга страна, ми е мошне интересна целата дискусија, и ако веќе влезам во дискусија за овој глобален тренд и “ин“ идеја, морам веднаш да нагласам дека според сите претскажувања и размислувања, крајната линија не носи снемување или уништување на земјата туку нејзино видно менување во поширока смисла.

Имено, најспоменуваниот фактор за ова размислување е календарот на маите кој завршува 2012 година и за која нема потреба да дискутираме многу, и премногу е дискутирано, но сепак, тој е единствениот кој нуди некаков датум, приближна година и слично.
По нив, особено многу се спомнува Нострадамус и неговите поетски толкувања на 2012 година кои се пошаренолики од постовите на деданое на форумот, така што иако неговите големи познавачи успеваат да ја приближат оваа бројка како сигурна а темелејќи се на нострадамусовите извори, не можам да бидам сигурен во неговите кажувања, но ги земам како постоечки.

Потоа, светските постоечки религии и филозофии. Христијанството, како и исламот не спомнува тајминг, а овие две владеачки религии се еднакви во ставот дека никој освен Бог (Исус, Алах) не знае кога светот ќе сврши, но во своите капитални дела (библијата и куранот) оваа тема е дискутирана на одредени места. Исламот колку мене ми е познато, помалку, но христијанството во голема мера уште одамна го најавува доаѓањето на трите јавачи на апокалипсата кои ќе го донесат новиот поредок на земјата, а грешните ќе исчезнат додека на земјата ќе останат праведните и добрите. Армагедонот се ближи... велат тие.

Древната египетска митологија го има широко распространетиот мит за птицата Феникс која со своето ново раѓање од пепелта, секои 1000 години носи мир и благосостојба. Но точен датум за повторно нејзино издигнување од пепелта не ми е познато.

Дури и науката има свое објаснување за 2012 година. Околу 3 недели по фамозниот датум 21 декември 2012, се најавува смена на магнетните полови од северен на јужен и обратно. Тоа е случка која според нив не е чудна и на земјата се случувала илјадници години порано, но е процес кој треба да трае пар денови и со себе носи огромни метеоролошки пореметувања, од бури, молњи и поплави, до земјотреси, вулкани и цунамија.

Сепак, едно од најлогичните објаснувања во моментот за широките народни маси и едно од најверојатните заради сите теории на заговор и матни зделки на кои луѓето од целата планета се сведоци, е она за финансискиот ќар кој моќниците можат да го имаат. Претпоставката вели, дека идејата за 2012 е одамна смислена и преку неа се профитира во голема мера со издавање на разна литература, правеќе филмови и слично кои се продаваат експресно заради набиената фама од споменатата години и “исчезнувањето на светот“.
Исто така, во тој контекст се и теориите дека на властите ширум светот им одговара владеењето на страв меѓу народот бидејќи така е многу полесно да се контролира и манипулира, и држи покорен.

Која е вашата страна, не знам, ваше е да одлучите, јас не заземам страна, но оваа националистичката дека ние сме избраниот народ, секако нема да ја земам како особено интересна, туку повеќе како патетична. :baeh:

Единствено мое размислување кое би можел да го кажам е дека... би ми било мерак да видам дека нешто навистина ќе се случи по таа 2012. Светската рецесија која не води кон општествен колапс и не принудува на едно поинакво уредување секако се надевам ќе придонесе кон евентуалниот пресврт, па претпоставките на некои луѓе кои велат дека таа година не е момент кога земјата ќе страда туку дека човекот како човек ќе доживее големи промени од духовен и биолошки аспект, би сакал да ги земам за вистинити, се надевам ќе се остварат иако лично не верувам.

Како bottom line, би рекол како и за многу други нешта... Гледаме само пиксел од мониторот, за да можеме да ја протолкуваме целата слика.
Да, никој до сега не предвидел крај на човештвото...туку Крај на човештвото какво што го знаеме...

види ово...не е само Мајанскиот календар...за 2012
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
poceten datum na nivniot kalendar go odredile 11 avgust 3224 god. p. n. e.spored niv kalendarot zavrsuva posle 13tiot baktun ili na naski 1,872,000 dena od pocetokot na kalendarot ili 21 dekemvri 2012 godina. e sega maite ne se potrudile da objasnat sto se slucuva na ovoj den steta.krajot na svetot mozebi no...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
poceten datum na nivniot kalendar go odredile 11 avgust 3224 god. p. n. e.spored niv kalendarot zavrsuva posle 13tiot baktun ili na naski 1,872,000 dena od pocetokot na kalendarot ili 21 dekemvri 2012 godina. e sega maite ne se potrudile da objasnat sto se slucuva na ovoj den steta.krajot na svetot mozebi no...
почеток на нова ера ...
нов живот ... нова свест ...
па живи били ќе дочекаме :smir:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
ова ме интересира па го читкам чат пат ... мислам ќе ве заинтересирам ... од она што има прочитано:

на почетокот на секоја ера се верува дека се раѓа спасител/месија ....
Исус е роден и преставен како месија во ерата на Рибите ... во која ера до сега или до пред некое време бевме ... едно од неговите чуда било нели како со 2риби нахранил многу луѓе ...


The Age of Gemini (c.6000 - c.4000) corresponded to the flourishing period of early Hinduism. It was under this sign that Rama, the seventh incarnation of Vishnu was manifested by the birth of the two pair of brothers: Rama and Lakshmana on the one hand, Satrughna and Bharata on the other. Rama Himself had twin sons: Lav and Kush (in harmony with the name of the constellation where the Sun was at that time.) Lav went to Russia from this we get the name of Slav. The other son, Kush went to China, hence we get the name Kushan. These two divine principles were also incarnated as Buddha and Mahavira, then as Adi Shankaracharya and Gnyaneshwara. In other Avatars they were Hassan and Hussein the sons of Fatima and Hazrat Ali . . . Rama incarnated during the Treta Yuga when the fourth chakra (Adi Anahathh) was opened in Virata. Anahathh is an important centre of the human being since it is here (on the left side, at the heart level) where the individual Spirit or the Self resides. "For where your treasure is, there also will your heart be" Jesus said (Luke 12:34.)


The Age of Taurus (c.4000 - c.2000 B.C.). The aeon governing this age was Krishna, the eight Avatar, the Lord of the cows (Govinda.) The age stayed under the sign of the bull (Apis, or sacred bull Mnevis of Helipolis, identified to Ra), of the holy cow (Hathor in Egypt, surahbhi or Kamadhenu in India or may be worshipped in many spiritual cultures), or the golden calf in the polytheistic beliefs (see Exodus 32:4), preceding the Judaic monotheism. Krishna was said to have lived at the end of Dvapara Yuga (Encyclopaedia Universalis, Paris 1968, vol. 9, p.711) considered by some to have ended in the year 3102 B.C. (Zimmer, quoted work.) According to tradition, Krishna lived in the fourth millennium B.C. (La grande encyclopedie, H. Lamirault et Co., Paris, vol. 21, p.647.) During his time the fifth chakra (Adi Vishuddhi) of the Cosmic Being was enlightened.


The Age of Aries (c.2000 - 1 B.C.) was characterized by the establishment of the monotheistic Judaism through great spiritual personalities like Abraham (19th century B.C.) and Moses (13th century B.C.). Generally, this period was dominated by the manifestation of the universal principle of the spiritual master (Adi Guru Dattatreya.) Indeed, before the Christian era, Zarathustra incarnated (7th or 6th or even 10th century according to some opinions), Confucius and Lao-Tse (6th century), Socrates (5th century), alongside with the two great Jewish prophets (see chapt. X.) The symbol of the ram (or the Passover lamb) appeared as an object of sacrifice instead of worship, as a reaction against the belief of the previous age. That could be illustrated by the cult of Mithra who stabbed the mythological bull.


The Age of Pisces (A.D. 1 - c.2000) during which Christianity appeared and spread out. The fish was known to have been the secret sign used by the early Christians to identify each other. The Greek word Ichtus (=fish) was made up of the following phrase capitals (acrostic): Iesous Christos Theou Uios Soter (=Jesus Christ Son of God, the Saviour.) In Hinduism it was also the symbol of the Saviour (Vishnu's first incarnation in the shape of a fish saved Manu from the flood)...


ова не е само некој фантазира ... туку и самата астрологија спрема поставеноста на планетите итн ...
како шо реков со секоја нова ера иде и нов спасител ... нов месија кој ќе ја обележи ...
во самата библија некои веруваат зависи како ќе ја разбереш дека сето ова е напишано ... (не мислам на оние верни фанатици религиозни ... сепак верувам дека библијата има мноогуу голема врска со астрологијата ... која мноогууу одамна е развиена ... луѓето верувале во култот кон сонцето и се клањале на сонцето - единствениот Бог на почетокот.)



The Age of Aquarius (c.2000 ) starts at the dawn of Satya Yuga. The beginning of this age was estimated by various calculations around the year 2000. Some astrologers believe that mankind will step out of the mystical age of Pisces right into the luminous age of Aquarius between 2000 and 2050, which means the end of superstitions and of dogmatic religions (apud Bruno Wurtz.) It is not without interest to go back to the Ahmadiya Movement of Islam speaking about Mahdi's appearance on the Earth. We shall quote here Gibb and Kramer (Shorter Encyclopaedia of Islam, p.24): "To believe in His as the Second or the Promised Messiah is an article of faith, because first of all His coming early in the 14th century of the Hidjra was predicted by Muhammad." Or, Hidjra (Hegira), the starting point of the Muhammadan period was the 20th of September, 622 and that gives us the date close to the end of the year 1922 maybe the beginning of the year 1923 for the start of the new era.

Now, there is a brief extract giving the evolution of the heavy planets towards this end of the millennium.

Pluto, the mightiest of the planets, is the master of Scorpio until the beginning of the year 1995 and afterwards it will enter Sagittarius. It awakens the old demons to exorcize them completely and this cleansing will bring all the mud from the depths to the surface. The energy will serve to purify man, if it is well used; being perverted it will turn against him. Pluto in Scorpio indicates a token of life, death, rebirth. Then, it will enter Sagittarius, symbol of superior spirit, of metaphysical abstraction, of fundamental seeking.

The other three heavy planets will leave one after another Capricornus to enter Aquarius: Saturn in 1991, Uranus in 1996 and Neptune in 1999 indicating the entering of mankind into the age of Aquarius, generating a new awareness, a new spiritual order (apud Christian Kursner.)

In 1996 Uranus will enter Aquarius whose master it is. Thus, the dominion of materialism and selfishness will come to an end, leading at the same time towards a new society characterized by benevolence and universal integration. This will means the abolishing of the old concepts and the vanishing of any physical and spiritual frontiers. But beware! The entering of Jupiter alongside Uranus into the sign of Aquarius (1996-1997), may mean the outburst of the divine wrath against those that overlook its authority as well as those that disturb the divine order of the world.


интересно видео ...
но комент ... вреди да се изгледа
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Сончева супербура и се заканува на Земјата



Најновото истражување покажува како во следните три години Земјата би можела да биде погодена од „сончева супербура“, која нашата цивилизација би ја вратило во темното доба



По најспектакуларната аурора бореалис во последните 153 години светлата ќе се угаснат, и тоа не оние на небото, туку на Земјата. Поголемиот дел од планетата во утринските часови ќе остане без струја, а нешто пред полноќ ќе се угаснат и интернет и сите мобилни телефони. Веќе вториот ден целата цивилизација ќе биде во хаос. Се предвидува дека до крајот на 2013. година 100 000 Европејци ќе умрат од глад.

Предвидувањата одат до таму што закрепнувањето од таа „криза“, за која сегашнава економска криза ќе изгледа како мало бебе, ќе трае 20 години.
Вакво црно сценарио за Земјата предвидува списанието New scientist и го смета за едно од најголемите закани за нашата генерација. Тоа се случувало и порано, а пресметано е дека може да се повторува секои 11 години.
Сончевите бури во нормални услови не предизвикуваат толкава загриженост. Набиените субатомски честички не ги загрижуваат луѓето, туку само астронаутите и сопствениците на сателити. Луѓето овие напади не ги чувствуваат бидејќи ги штити Земјиното магнетно поле.
Но, секогаш кога Сонцето ќе исфрли голема количина енергија, таа се движи со брзина од повеќе милиони километри на час и тоа може да предизвика проблеми на Земјата.
Последниот таков „голем напад“ на Сонцето врз Земјата се случил на 1 септември 1859. година, кога поради силината на светлото испратено од Сонцето, можело да се чита весник на полноќ.
Во Калифорнија рударите се разбудиле порано поради светлото и тргнале на работа, иако било полноќ. Но штета од тој „електричен шок“ во тоа време немало, бидејќи се функционирало врз основа на „железото и мускулите“.
Денеска, кога цивилизацијата функционира врз основа на супермрежите што се темелат на електрична енергија и комуникации, штетите ќе бидат несогледливи.
„Секоја година нашата човечка технологија станува сè поранлива“, напишал експертот за вселената Даниел Бејкер, во своето излагање на Американската академија.
Проблемите ќе дојдат поради нашата зависност од електрична енергија и начинот на кој таа се пренесува. Таквата соларна супербура „ќе напумпа“ дополнителни милијарди гигавати во системот, а трансформаторите што високонапонската струја ја претвораат во домашна ќе се растопат.
Научниците ја предвидуваат оваа бура за 2012 година, бидејќи таа година, некаде во текот на летото или есента, се предвидува најголема активност на Сонцето.
Предвидувањата се дека најлесно ќе поминат најсиромашните делови на Земјата, бидејќи земјите од Третиот свет се најмалку зависни од модерната технологија. Единствен начин да се спречи оваа катастрофа е испраќање на повеќе сателити во вселената, кои ќе можат навреме да упатат предупредувања за силината на сончевата бура.




http://www.time.mk/story_8d1bb45dc7_article_3e10458078.html
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Околу 3 недели по фамозниот датум 21 декември 2012, се најавува смена на магнетните полови од северен на јужен и обратно. Тоа е случка која според нив не е чудна и на земјата се случувала илјадници години порано, но е процес кој треба да трае пар денови и со себе носи огромни метеоролошки пореметувања, од бури, молњи и поплави, до земјотреси, вулкани и цунамија.
Магнетна деклинација-правиот северен пол и магнетниот северен пол. Еве го движењето на магнетниот северен пол за последните 200 години



Овој процес најверојатно трае илјадници години
Цитат
Moreover, while a severe weakening or disappearance of the magnetic field would lay us open to harmful radiation from the sun, there's little evidence to date that "flips" per se inflict any lasting damage (see Impact on Animals). It might sound as if scientists have all the answers regarding magnetic reversals. But actually they know very little about them. Basic questions haunt researchers: What physical processes within the Earth trigger reversals? Why do the durations and frequencies of both normal and reversed states seem random? Why is there such a disproportionately long normal period between about 121 and 83 million years ago? Why does the reversal rate, at least during the past 160 million years, appear to peak around 12 million years ago?
All these questions remain unanswered, though experts like Dennis Kent, the Rutgers University geologist who supplied NOVA with updated figures for the time line, are hard at work trying to answer them. In the meantime, not to worry. Reversals happen on average only about once every 250,000 years, and they take hundreds if not thousands of years to complete.
Even the weakening currently under way may be a false alarm. The field often gets very weak, then bounces back, never having flipped. As Ron Merrill, a magnetic-field specialist at the University of Washington remarked when asked whether we're in for a reversal: "Ask me in 10,000 years, I'll give you a better answer." So hang on to your compass. For the foreseeable future, it should work as advertised.—Peter Tyson
малку е подолг текстот, кој сака може да си го прочита.

И сончевиот магнетен штит се менува постојано и на многу пократки периоди (10-15 години) отколку земјиниот. Претпоставка на специјалистите за магнетни полиња-палеомагнетисти е дека и целиот Млечен Пат е магнетизиран.

А за календарот на Маите, тие имале повеќе календари. За секоја пригода соодветен календар. Имало календари и по година-две, така велат извори
Most of the Mayan calendars were short. The Tzolk’in calendar lasted for 260 days and the Haab’ approximated the solar year of 365 days. The Mayans then combined both the Tzolk’in and the Haab’ to form the “Calendar Round”, a cycle lasting 52 Haab’s (around 52 years, or the approximate length of a generation). Within the Calendar Round were the trecena (13 day cycle) and the veintena (20 day cycle). Obviously, this system would only be of use when considering the 18,980 unique days over the course of 52 years. In addition to these systems, the Mayans also had the “Venus Cycle”. Being keen and highly accurate astronomers they formed a calendar based on the location of Venus in the night sky. It’s also possible they did the same with the other planets in the Solar System.
Using the Calendar Round is great if you simply wanted to remember the date of your birthday or significant religious periods, but what about recording history? There was no way to record a date older than 52 years.
Сепак, што дојде нека дојде. Ние ништо не можеме да смениме, можеме само да набљудуваме.
Само сега ова најново од Воне загрижува. Не дека нешто може некој да смени, но ова е позагрижувачко и е интересно што се поклопува со истата оваа 2012 година.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom