Што не` прави нормални

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Нормален? Ај со клише - Лудоста твоја да се вклопува со лудоста на другите.
Околината дава мерка што е нормално а што не. Ти во себе може да сметаш дека си нормален но ако околина не го смета тоа тогаш ти си хмм ненормален. Просто околината ти суди. Колку она ги има стандардите високо или ниско така и тебе ке те оценува.
 
S

smart ass

Гостин
Денес е нормално да си ненормален.

Тоа е најновиот критериум за нормален човек.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Нормална сум оти сум нормална :baeh:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Нормални сме ако се однесуваме и облекуваме како мнозинството, но тоа не значи дека е нормално воопшто туку само како дел од одредена култура или субкултура. Она што не личи на ништо се прогласува како ненормално само затоа што не е општоприфатено.
Една женска да беше на светот облечена во минич со гол стомак и цицки на послужавник сите ќе ја сметаа за курва, но општоприфатеноста на еротската мода креирана од креаторите на таканаречената уметност на заведување, сето тоа направи да биде нормално.
ме зачуди еден новинар кога ја праша една забулена муслиманка што ќе се случи ако ви ја симнат шамијата...јас би рекол, исто она кога некоја во минич некој би и ја симнал сукњата.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Сите оние кои што прават ненормални работи, не прават нас нормални. Како инаку би знаеле што е тоа нормално?
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Сите оние кои што прават ненормални работи, не прават нас нормални. Како инаку би знаеле што е тоа нормално?
Општеството ја пишува дефиницијата за нормалност.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Денеска нема некој архитип кој укажува што или кој е нормален.

Имаме испомешан систем на морални вредности. Глобализација јбг.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Тачно, ама сепак, кога во едно поголемо општество (да неречам светот, ама реков) би било нормално да се шеташ гол по улица, тогаш тоа е нормално. Иако за тебе е ненормално. :)
На пример, во ирак мирак натаму тие запустените, нормално е на крадците, ако ги фатат, да им исечат рака и нога. Што кај нас тоа би било мноогу ненормално. :)
 
I

Intex

Гостин
Сите оние кои што прават ненормални работи, не прават нас нормални. Како инаку би знаеле што е тоа нормално?
A што според тебе се ненормални работи?

Еве мое гледиште на темава:
Нормалност е сето тоа што го прави мнозинството од светот. Ако пред илјада години сите почнале да шетаат голи, голоста денес ќе беше нормална работа, ама не почнале и сега не е нормална.
За постарите генерации на луге, денешните батки се ненормални. Кога збориш со некој 90 годишен дедо, одма ќе ти каже дека децата денес се ненормални. Така да за 100 години и ние ќе викаме дека идните генерации се ненормални. Нормалноста е релативен поим и зависи и од времето во кое живееме и од нивото на свест на населението.
Иако живееме во исто време, нормалноста во Холандија е ненормална за Македончето. Изгледа свесна им еволуирала порано.
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
Нормален веројатно значи конформирање со стандардите, т.е. однесување кое е општо прифатено во општеството. Јас така гледам на ова.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Општеството ја пишува дефиницијата за нормалност.
А кога тоа извеле некој на улица и рекле, е овој е нрмален вака треба. Ми се чини секогаш дефиниците се извлекуваат врз основа на она што е ненормално и како не треба.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
E! Кога ја видов темава се наежив!
Последниве неколку дена су отепав од читање дефиниции што е нормално и заклучив дека никој не е нормален!
Тоа што се смета за нормално и здраво (целосна физичка, психичка и социјална благосостојба) го нема никој.
Значи таа дефиниција отпаѓа.
Исто ми отпаѓа и дефиницијата дека нормален е оној која дава најголем придонес на општеството.
Глупа дефиниција.:tapp:
Се слагам само со тоа дека нормална личност е онаа која активно владее со средината која правилно ја перцепира.
Ериксон сwценце:back:
А средината е всушнос општеството, а општеството е претставено од мислењето и убедувањето на мнозинството,а мнозинството го прави просекот што значи дека да си нормален значи да си просечен!
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
A што според тебе се ненормални работи?

Еве мое гледиште на темава:
Нормалност е сето тоа што го прави мнозинството од светот. Ако пред илјада години сите почнале да шетаат голи, голоста денес ќе беше нормална работа, ама не почнале и сега не е нормална.
За постарите генерации на луге, денешните батки се ненормални. Кога збориш со некој 90 годишен дедо, одма ќе ти каже дека децата денес се ненормални. Така да за 100 години и ние ќе викаме дека идните генерации се ненормални. Нормалноста е релативен поим и зависи и од времето во кое живееме и од нивото на свест на населението.
Иако живееме во исто време, нормалноста во Холандија е ненормална за Македончето. Изгледа свесна им еволуирала порано.
Ненормални работи се оние работи за кои што на одредено место во одредено време ќе одговараш според законите кои го санкционираат она што го правиш, а е дефинирано како ненормална работа во тоа место и во тоа време, без разлика дали свеста ти е развиена или не. Да се послужам со твоите примери. Ако Холанѓанец во Иран направи прељуба ќе биде јавно каменуван, а во најлош случај и убиен, без разлика на неговата „напредна“ свест. И обратно Иранец може да врши прељуба во Холандија и да нема проблем.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
А кога тоа извеле некој на улица и рекле, е овој е нрмален вака треба. Ми се чини секогаш дефиниците се извлекуваат врз основа на она што е ненормално и како не треба.
Пак е тоа дефиниција напишана од општеството, врз која основа не е и толку битно. :)

E! Кога ја видов темава се наежив!
Последниве неколку дена су отепав од читање дефиниции што е нормално и заклучив дека никој не е нормален!
Тоа што се смета за нормално и здраво (целосна физичка, психичка и социјална благосостојба) го нема никој.
Значи таа дефиниција отпаѓа.
Исто ми отпаѓа и дефиницијата дека нормален е оној која дава најголем придонес на општеството.
Глупа дефиниција.:tapp:
Се слагам само со тоа дека нормална личност е онаа која активно владее со средината која правилно ја перцепира.
Ериксон сwценце:back:
А средината е всушнос општеството, а општеството е претставено од мислењето и убедувањето на мнозинството,а мнозинството го прави просекот што значи дека да си нормален значи да си просечен!
Релативитет, никој не е перфектен. Доблести и маани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom