Што не` прави нормални

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Средна вредност на однесување,прилагодување кон приликите и моменталниот политички систем.Инаку нормално е она што мнозинството ќе одлучи дека е нормално,а ненормално е исто така она што мнозинството ќе одлучи дека е ненормално.
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
Средна вредност на однесување,прилагодување кон приликите и моменталниот политички систем.Инаку нормално е она што мнозинството ќе одлучи дека е нормално,а ненормално е исто така она што мнозинството ќе одлучи дека е ненормално.
i jas mislam taka nesto :pipi:
ama sepak za sekoe oddelno nesto - oddelno se razgleduvaat granicite na normalnosta i nenormalnosta
a koj covek e normalen - onoj koj se odnesuva normalno :pos2: a toa e mn tesko da se utvrdi
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Не е нормален тој што се однесува како другите..
Напротив.
Тој е толку вклопен во некој систем на туѓи животи што не е ни буквално жив.
Денес е нормално да си ненормален, поинаков и уникатен,
Само за жал нема многу такви..
Сите се обични мравки со иста цел - коцка шеќер.
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Прилагодување на ситуацијата... Да кажеш нешто точно во моментот кога тоа одговара, си нормален.
Али секој за себе е делумно нормален и делумно ненормален... Зависи од тоа кој како ја сфаќа нормалноста и ненормалноста.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Како се извртеа вредностите и колку побудале светов би рекол дека е сега нормално да си ненормален а ненормално да си нормален. шала на страна во ера на глобализација, мешање на култури , религии , општества јас лично не можам и не сакам да дефинирам што е тоа нормално. Би се повикал на мојот потпис којшто е цитат од нашиот Зиги Фројд.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ako zemes predvid deka opstestvoto,normite pravilata se postavuvaat od mnozinata,a sepak ima propusti mene me cudi edna rabota,....site kukaat se zalat a od niv e kreirano toa T.E tie normi pravila koi gi dovele do tamu da kukaat spored mene normalen te pravi altruizmot,unikatnosta i da bides bez predrasudi toa e normalno bidejki taka si adaptiran na se okolu tebe i ne tipredizvikuva kompleksi nitu frustracii
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
ako zemes predvid deka opstestvoto,normite pravilata se postavuvaat od mnozinata,a sepak ima propusti mene me cudi edna rabota,....site kukaat se zalat a od niv e kreirano toa T.E tie normi pravila koi gi dovele do tamu da kukaat spored mene normalen te pravi altruizmot,unikatnosta i da bides bez predrasudi toa e normalno bidejki taka si adaptiran na se okolu tebe i ne tipredizvikuva kompleksi nitu frustracii
Како што и сам кажа, мнозинството е она кое ги одредува нормите и правилата. Ако веќе си дел од тоа мнозинство, тогаш прифати ги сите норми кои ги задава едно општество... Неможеш да кажеш дека лично јас не можам да кукам и да се жалам, затоа што јас сум дел од тоа мнозинство точно, меѓутоа некој пред мене ја задал основата на нормалното...
Јас мислам дека нормални не’ прават сите оние работи кои се прилично корисни како за нас па така и за останатите, затоа што човечки е да се помага... Меѓутоа, во денешно време, нормални би бле доколку би ги погазувале сите за да го добиеме она што го сакаме...
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Нормално е она што е вообичаено, очекувано, општо прифатено, во склад со пишаните и непишаните правила на заедницата. Почитувањето на тие правила не прави нормални според критериумите на таа заедница. Тоа што е нормално во една, е сосема неприфатливо во друга средина. Најголем дел од нормалните ги почитуваат тие правила без напор, се вклопуваат во нивниот начин на живот и сфаќања, а со остатокот се снајдуваат така што глумат дека ги прифаќаат, лицемерат. Има и друга група, малку чукнати, во неа се вбројувам и себе си. Јас, и другите малку чукнати, прифаќаме најголем дел правила, но одбиваме да глумиме за остатокот што ни е неприфатлив. И, на крај доаѓаат ненормалните. Тие ниту ги прифаќаат, ниту глумат дека ги прифаќаат пишаните и непишаните правила на заедницата, туку си живеат според свои правила, отфрлени од заедницата.
П.С Мислењево се однесува на психо-физички здрави луѓе.
 
Член од
9 јануари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Нормалното е индивидуална определба и сфаќање. Дали е нормален само оној кој се однесува по некои си пропишани правила? Не. Но затоа пак не може да се каже дека педофилот е нормална личност, бидејќи кај таквите типови постои психичко растројство на личноста.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Нормални и ненормални.Сите непишани правила и дефиниции ги дава оној кој има власт.Така да,оние дефиниции со мнозинството,ми немаат никаква смисла,од проста причина што во реалноста не е така,тие се бајки за народот за подобро да спие.Дај му надеж дека владее и продолжи си по свое.
Нормални се верните слуги на власта,ненормални се сите останати.Што е нормално никогаш не кажувало мнозинството (историјат):
-Кога се појавува христијанството,император ги прогласува за ненормални следбениците и нормално им го забранува религиозното изјаснување
-Потоа Константин,гледајќи дека само на тој начин може да ја исконтролира масата народ,им дозволува и вели дека е нормално да бидат христијани(сега па другите се ненормални,што не веруваат)
-Крстоносните војни се воделе да ги победат ненормалните и неморалните
-Инквизицијата ги убивала ненормалните научници,а народот како мнозинство ги каменувал бидејќи така им кажале
-Милошевиќ им рече дека е нормално на Србите да пукаат по Хрватите и Босанците
-Мнозинството (обединети нации) не дозволија напад врз Србија,Америка ги гранатираше
-Несакавме војна во 2001,но ја добивме
-Фискални патриотски каси за нормалните..пу пу неважи,за ненормалните:)
Се надевам дека сум јасна и дека теоријата на мнозинството не држи!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Леандра овде многу тешки неправди исправаш.Ајде да почниме од почеток пошто се чувствувам како прозван.Од Константин, инквизицијата и крстоносните војни поимот ненормален (луд) не постои затоа и немаме лудници во тој период од историјата.Туку директно ги прогласувале за еретици и ги каменувале, ги палеле на клада и што уште не.Е сега за Србите нормално било да ги прават тие злосторства затоа што скоро сите биле на емоција лутина или омраза кон Хрватите и Бошњаците.Што мислиш ти Милошевиќ сам ќе ја водеше таа војна ако немаше огромна поддршка од својот народ?Е сега пошто Србите се мал дел од човештвото, остатокот од светот(мнозинството) го прогласи нивното однесување за ненормално.Што мислиш ти зошто се направени мас-медиумите во светов?Па за да го убедат обичниот смртник дека ненормалното е нормално...Леле ми пука главата од виното и од вчера.До кај застанав? А да добро.Американската владеачка врхушка пред да отпочни било каква воена кампања мора прво да го убеди својот народ дека тоа што го прави е нормално и со одредена цел.Виетнамската војна заврши благодарение на Американскоит народ кој што таа војна ја прогласи за ненормална.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Историјата на човештвото е преполна со луди кралеви и цареви,кои во тоа време претставувале нормални владатари.Да почнам со Нерон,римски император.Од оваа дистанца е повеќе од луд,но тогаш бил император.Ја убил мајка си,спиел со сестрите свои,си го палел градот,убивал од заебанција.Каде биле мнозинството во случајов во римската имерија?Ќутело:)Зошто?Затоа што он ја имал власта и он кажувал што е нормално,а што не.Живеел во робовладетелски систем.
Слични на Нерон има многу римски императори до појавата на христијанството.Барајќи спас од лошите услови за живеење и сиромаштија,широките народни маси се препуштаат на верување за спасителот,во овој случај Исус Христос.Кога виделе дека најлесно можат да го контролираат народот преку религија,го воведуваат христијанството како државна религија.Сите оние кој дотогаш славеле многубоштво,а биле мнозинство,ги прогласуваат за еретици,луди,ненормални,како сакаш наречи ги.Плашејќи се,сите се потчинуваат на наредбите од власта.Мнозинството се топи во наредбите.
Инквизицијата е со папски декрет спроведена,мнозинството ги каменуваше осудените и јавно ги палеше и бесеше,зошто беа научници,кој денес ги сметаме за нормални,а тогаш ги сметале за ненормални.Еве и еден цитат,во контекс на муабетов:
„Тесла на крајот завршува исмеан и обележан со приматот луд научник.“
Буцио,сакам да ти кажам дека власта ти дава моќ да переш мозок и да ја контролираш широката маса.Истотот се случи на овие балкански простори.Ги спомна медиумите:)да,одлично средство за манипулација.Кој ги контролира медиумите?
Виетнам,интересна точка.Сепак Американците како нормални ги нападнаа и како ненормални гинеа,целта си ја исполнија инвестирање во воена технологија,за да може власта да ги оправда средствата.Потоа со помош на медиумите сами ја свртеа топката.Народот одлучи да прекинат:)Тоа ти го зборувам,пласирај му на народот дека е моќен и ќе блее како јагне.
Каде гледаш дека мнозинството одлучило низ историјата и денешницава?Јас неможам никаде да видам.Ако денес си нормален,утре Грујо ќе те направи ненормален,еве пробај аплицирај кај него за работа ќе видиш како ќе се почувствуваш:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom