Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?

Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?


  • Вкупно гласачи
    236
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
I da ne begam od temata , poveke dokazi ima deka covekot go izmislil Gospod , kako i site slicni na nego , otkolku sto ima dokazi deka Gospod ne sozdal ( t.e. nema nikakvi dokazi za toa !! , ako ima dajte gi , ne mi ja citirajte biblijata ) ...
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Covekot go sozdal Gospod - moe mislenje.
Zosto? Zatoa sto i pred postoenjeto na Bog, Alah, Buda, ili ne znam koj tamu, lugjeto veruvale vo natprirodni sili zasto ne mozele da si gi objasnat prirodnite pojavi kako gromovi, dozdovi, sonceto, mesecinata, plima i oseka i t n. Gi imenuval kako "dobri" i "losi" duhovi. Podocna se imenuvani kako "bogovi", za na krajot, se da se svede na eden, edinstven Bog. Covekovata potreba od necija nadmokj, bila izrazena od potrebata za opstanok. Globalno gledano, covekot ne moze da zivee bez religijata, pred se zatoa sto taa e negov proizvod, a potoa zatoa sto bez nea bi se sozdal opst haos. Ona sto ne mozat da go zabranat moralnite, etickite zakoni, toa go zabranuvaat zakonite, zapovedite na religijata. Religiite, odnosno "bogovite", se samu uste eden sistem na kontrola, vovedeni so cel da se sozdade opst strav vo narodnata masa, no i so cel da se odvlece vnimanieto... Ne sakam da navleguvam vo toa: "So koja cel e sozdadena religijata". Toa mislam deka treba da ide vo druga tema.
Pozdrav
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Aj neka nekoj vernik mi kaze kako pocnuva religijata cii glaven Bog e Gospod t.e hristijanstvoto ...

Nekako nikoj ne mi odgovara na ova prasanje.

p.s Ubavo neka objasni ( inaku znam kako ali sakam dapotikna mala diskusija za ova )
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Питагорова теорема...архимедов закон....Мошне-мошне богат пост, признавам! На овам само би го додал и Вториот Закон на термодинамика. И: Тоа би било се? Значи, науките Ви дадоа ДУРИ три непроменети вистини? А да не беше Архимед, немаше да постои архимедовиот Закон? Па и пред Архимед, луѓето знаеја дека телата потискаат течност и гасови при нивното потоптување. Ајде, дајте нешто повеќе од научните вистини.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Верата во Бог започнува со Адам и Ева..ти кажаа веќе..само тие немале проблеми со тоа бидејќи директно комуницирале со Бог...
Значи од настанокот на човекот...Христијанството е продолжение на таа вера и настанува со доаѓањето на Исус..како Месија...и Божји син...без кој нема спас..па логично е и името на религијата...
„Вистина, вистина ви велам, кој не влегува низ вратата во овчарникот, а прескокнува од друга страна, тој е крадец и разбојник.
 

eternum

-- 21 incoming ? --
Член од
27 јуни 2007
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.151
Мики бате бегаш многу .... и од темата и од животот. Јас ти наведов две НЕПОБИЕНИ вистини, а ти ми се браниш со постоење на Господ .... сеуште непотврдена појава.

И тука се откажувам од понатамошна дискусија, затоа што некој не ја сфаќа поентата на темава. позз до сите :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Верата во Бог започнува со Адам и Ева..ти кажаа веќе..само тие немале проблеми со тоа бидејќи директно комуницирале со Бог...
Значи од настанокот на човекот...Христијанството е продолжение на таа вера и настанува со доаѓањето на Исус..како Месија...и Божји син...без кој нема спас..па логично е и името на религијата...
Вистина, вистина ви велам, кој не влегува низ вратата во овчарникот, а прескокнува од друга страна, тој е крадец и разбојник.
Од што треба да се спасиме, не гледам причина да некој некого треба да спасува.
Под итно да му викнете истерувачи на ѓаволи и изведете егзорцизам:kesa:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Од што треба да се спасиме, не гледам причина да некој некого треба да спасува.
Под итно да му викнете истерувачи на ѓаволи и изведете егзорцизам:kesa:
Воне ова беше цитат од Библијата..спушти го телефонот...
Спасот се однесува на душата...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
CrazyMF, за такво објаснување потребно е мнооогу време и предзнање и од Стариот и од Новиот Завет.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Воне ова беше цитат од Библијата..спушти го телефонот...
Спасот се однесува на душата...
Телефонот ми е во џеб.
Што згрешила душата?
За промена кажи свое мислење, без цитати, па ако библијата е се, кој ѓавол се напишани милијарди други книги.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Се додека кај ДУШАТА не се појави СВЕСНОСТ за ГРЕШНОСТ, ниеден ум НЕМА да го прифати Божјото учење. А за тоа што грешила душата и што згрешило телото...Па ТОА е дел од православното учење. Работата е во тоа дали некој сака да ја прифати таа фистина која мава директно „во фаца“ или сака да живее во илузии кои му ги нуди секојдневието.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
елефонот ми е во џеб.
Што згрешила душата?
За промена кажи свое мислење, без цитати, па ако библијата е се, кој ѓавол се напишани милијарди други книги.
Па ова е подфорум религија шо сакаш да ти цитирам..голем народен кувар...?!??
Одговорот беше соодветен на прашањето да не треба топла вода да измислувам...На крај краева..и цитатите го отсликуваат моето мислење...аман..ти ко да си ми рецезент...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Се додека кај ДУШАТА не се појави СВЕСНОСТ за ГРЕШНОСТ, ниеден ум НЕМА да го прифати Божјото учење. А за тоа што грешила душата и што згрешило телото...Па ТОА е дел од православното учење. Работата е во тоа дали некој сака да ја прифати таа фистина која мава директно „во фаца“ или сака да живее во илузии кои му ги нуди секојдневието.

Sekojdnevieto nudi iluzii? Kakvi se tie iluzii? Specifiraj te molam.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Цитатите служат за илустрација на нечие мислење, Цитат сам за себе нема никаква смисла.
Па во народниот кувар има многу попрактични работи отколку во библијата:kesa:
Тебе не можам да ти бидам рецезент, немаш свои мислења.

Ова за Мики 1, Худини одамна го нема!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
„И ти си во право„, вели еден постар колега од фирмата каде работам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom