Дали годините се пресудни за пријателство?

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Не се пресудни.... Воопшто....
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Не може да се пресудни поготово не за пријателство...јас имам 24 но не ги осеќам толку,осеќам околу 19 :pos: сите се различни и тоа е интересното во дружењето...во моето друштво има некои и по 10 години разлика и не се чуствува тоа...па нели битно е само да се дружиме :je:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
сакам само да прашам што се подразбира под пријателство а што под другарство и дали не се двата поими исти а да се мисли на познанство како помека варијанта на пријателство?
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Ма какви години .Тие се само статистички податок не значат ништо . Други лични каактеристик се пресудни ѕа постоење на едно другарство.Ако си го имаш муабетот со некој , ако се чувствуваш пријатно со некој,интересно ти е...ете тоа се бара
 

--**ЕмА**--

take me as i am
Член од
14 ноември 2007
Мислења
380
Поени од реакции
11
не е битно тоа според мене, повеќе е битна зрелоста на личноста, ако осеќам дека навистина можеме да збориме , дека сме на исто ниво, слично размислуваме тогаш е стварно ок ... побитно ми е тоа него колку години има и слично..
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
ама тоа повеќе важи за повозрастни луѓе а не за тинејџери.во тие години се живее многу динамично и им требаат соодветни на години пријатели за да можат максимално да ги изживеат работите.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Не се битни годините бе...Јас некад си се дружам и со 2 годишни...кучиња...:pos: :pos:
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
:eek:ftopic:
Не можам и инетелигенција е.

Он топик.
Шо не можиш да сфатиш? Зошто се чудиш?
Зошто се пресудни?
Ај одговори жити прстињата.
каква врска има интелегенцијата?????????????????????????????
како што кажав за пријателсво не се пресудни,а за другарство се пресудни.
Ако не разликуваш пријателство од другарство тоа е твој проблем(зашто некој нема другари да се разбереме тука)и дали ја знаеш тежината на зборот другар???Е сега неможам јас со некој 10 години постар од мене да ми е другар.Зашто,за да биде другар треба заедно да сте проживеале многу работи,а не се гледам себеси со некој 10 години постар со исто темпо на живеење...и ред други работи,да не објаснувам што е другар.Но да не забегувам само ти одговори ми како тоа зависи од нивото на интелегенција жити ушињата,(за пријателсво како што беше прашањето)
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
каква врска има интелегенцијата?????????????????????????????
како што кажав за пријателсво не се пресудни,а за другарство се пресудни.
Ако не разликуваш пријателство од другарство тоа е твој проблем(зашто некој нема другари да се разбереме тука)и дали ја знаеш тежината на зборот другар???Е сега неможам јас со некој 10 години постар од мене да ми е другар.Зашто,за да биде другар треба заедно да сте проживеале многу работи,а не се гледам себеси со некој 10 години постар со исто темпо на живеење...и ред други работи,да не објаснувам што е другар.Но да не забегувам само ти одговори ми како тоа зависи од нивото на интелегенција жити ушињата,(за пријателсво како што беше прашањето)
Не мора да клаваш милион и сто пеесе прашалници, можиш да клајш еден, ќе сфатам дека е прашање.

А ти ако си толку ограничен, и ако не можиш да прифатиш дека има луѓе на кои не им е важно тоа СО КОЛКУ ГОДИШНИ се дружат, то е твоја работа.
Шо ако е постар од тебе..Баш подобро, поискусен е, ќе ти укажи на некој работи шо ти мислиш дека се точни. И шојма врска то дека има изживеано некој работи, не сфаќам ич. Ако ти е другар, ако те сака, тогаш и милион пати да го изживеј истото, ќе му биди интересно, дека е со тебе.
Како зависи интелИгенцијата? Епа паше, ај дружи се со некој шо е туп, отупен, в крај заостанат, изгубен во времето, некој шо нема способност да сврзи два аслони муабети, некој небистар во памето.
Ете ти. Ти одговорив, жими ушињата.
И не мора да ми објаснуваш шо е другарство, а шо пријателство. Јас поинаку си сфаќам, ти поинаку си сфаќаш.
Ај са, создравје.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Не ми прави разлика. Можам да разговарам со личност на било која возраст. Нормално секогаш ќе постојат одредени на кои сето тоа ќе им биде чудно и несфатливо, ама сепак взаемното разбирање и сличните интереси ги зближуваат луѓето.

Другарка е едно, пријателка нешто сосем друго. Другарката ти е поблиска скоро како сестра. Личност на која можеш да и кажеш ама апсолутно се.
Пријателката е личност интересна за муабет, кафе едноставно исполнување на време. :)
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
каква врска има интелегенцијата тука.?
за пријателство не се пресудни а за другарствово голем процент се пресудни.Ова го напишав за да не се помешаме меѓу пријателство и другарство.
За да не се чуди еден копиљ кога “другите кажуваат работи за големи“.:smir:
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
уопште не се пресудни... имам пријатели од сите возрасти
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Како што го вртите тука муабетот...тогаш ни годините ни расата ни полот ни видот,...па немора ни да е жива материја за да ни биде пријател....може да ни биде пријател некое куче , маче, змија, бубашваба ,крокодил , мобилен телефон..., книга..., плишено меченце, па може да другарувате и со драбулиите што си ве наоѓаат по џебовите
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Како што го вртите тука муабетот...тогаш ни годините ни расата ни полот ни видот,...па немора ни да е жива материја за да ни биде пријател....може да ни биде пријател некое куче , маче, змија, бубашваба ,крокодил , мобилен телефон..., книга..., плишено меченце, па може да другарувате и со драбулиите што си ве наоѓаат по џебовите
Па ние сме луѓе без предрасуди:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom