Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
[zEUs];2025398 напиша:
Знам дека има свегде, ама барам што е можно помалце да има...
- А и мене највише тоа ме привлекуе Економија ама зш мислиш дека нема иднина со тој факултет.
најдобра препорака е ако не ти оди математика да не одиш на економски.

Економија суштински се заснова на математика, и статистика.

На смерот економија, не е точно дека нема математика. Таму, имаш стандарна математика која ја полагаат сите смерови само под друго име, имаш статистичка анализа што е исто така слично на Статисика за бизнис. И таму во четврта имаш предмет што го нема на другите а тоа е Економетрија што е како продолжение на статистика. Понатаму, повеќето предмети (Микроекономија, Макроекономија на пр. - мислам на напредните, не тие од таќи) се засновани на математички модели.

Смерот екномија погрешно е именуван. Порано се викал Макроекономија, што значи тие што ќе дипломираат можат да работат во државни институции, народна банка итн итн. Исто вакви места - ама само за салам добрите - има и во банки и други приватни фирми од поголем калибар каде што му требаат макроекономски анализ. (пр. пензиски фондови имаат оддел за макроекономско моделирање)

Менаџмент смерот е скоро цел бубање, ама и тука не е скрос баталена математиката. Во четврта имаат Наука за менаџмент, што е скоро све од математика (симулации, веројатност итн).

Сметководство и ревизија можеби имаат најмногу математика.

Финансиски менаџмент, исто така.

Надворешна трговија, нема многу математика. Јас сум на тој смер, и да знаев дека олку сиромашен ќе биди со математика немаше да се запишам. (макар како што кажав едно ниво на математика е во секој предмет присутно - тоа е основна математика, и понатамошна примена пример во Финансиски менаџмент)

маркетинг има, со овој смер не сум баш запознат затоа не знам најточно да кажам. ама сигурно има добар дел математички предмети + основна математика.

ебизнис еве мац нека ти кажи....

Сума сумарум, ако сакаш да се завршиш, уште повеќе да се вработиш, одредено ниво на математика мора да се знае - колку повисоко ниво, толку поголеми можности имаш за вработување и за висока плата. Т.е колку подобар математичар толку подобар економист.

Овде мислам пред се на вработување на место каде што работат прави екномисти, оти има мноооооогу места што ги држат економисти - формално, кои прво појма немаат од економија, второ нема никаква потреба да знаат било што од економија оти работата што ја работат нема врска со економија. Ова се чисто технички работи кои може да ги работи било кој со средно или виша економска. пр. шалтер во банка ( и многу други позиции во една банка)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
@tomsaso, едвај чекам да слушам Наука за Менаџмент, ск*рчено ми е од бубање.
Статистичка Анализа - вистина е Статистика ама не колку што е Статистика за Бизнис
Економетрија - е продолжение на статистика, ама не е ни малце тежок колку што е Статистика за бизнис. На Економија го имаат во четврта, ама ако не се лажам тебе ти е изборен за во втора.
И јас препорачувам, ако не знаеш Математика имаш Правен Факултет.
Стварно не ми е јасно зашто на Менаџмент нема повеќе предмети каде што се употребува логика и математика, па упм, не може Менаџерот да носи одлуки врз основа на нешто што го научил на памет.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
tomsaso фала многу ја ваквиот одговор :) , ја се мислим дали да идем на Економски или Див (за спорт) , ама за спорт нема никаква иднина а пак сеа завршуем економско и баш ми иде економија (микро и макро) ама пак математика ич, а пак не ми останува некој долг период за мислење...:toe:
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
најдобра препорака е ако не ти оди математика да не одиш на економски.

Економија суштински се заснова на математика, и статистика.

На смерот економија, не е точно дека нема математика. Таму, имаш стандарна математика која ја полагаат сите смерови само под друго име, имаш статистичка анализа што е исто така слично на Статисика за бизнис. И таму во четврта имаш предмет што го нема на другите а тоа е Економетрија што е како продолжение на статистика. Понатаму, повеќето предмети (Микроекономија, Макроекономија на пр. - мислам на напредните, не тие од таќи) се засновани на математички модели.

Смерот екномија погрешно е именуван. Порано се викал Макроекономија, што значи тие што ќе дипломираат можат да работат во државни институции, народна банка итн итн. Исто вакви места - ама само за салам добрите - има и во банки и други приватни фирми од поголем калибар каде што му требаат макроекономски анализ. (пр. пензиски фондови имаат оддел за макроекономско моделирање)

Менаџмент смерот е скоро цел бубање, ама и тука не е скрос баталена математиката. Во четврта имаат Наука за менаџмент, што е скоро све од математика (симулации, веројатност итн).

Сметководство и ревизија можеби имаат најмногу математика.

Финансиски менаџмент, исто така.

Надворешна трговија, нема многу математика. Јас сум на тој смер, и да знаев дека олку сиромашен ќе биди со математика немаше да се запишам. (макар како што кажав едно ниво на математика е во секој предмет присутно - тоа е основна математика, и понатамошна примена пример во Финансиски менаџмент)

маркетинг има, со овој смер не сум баш запознат затоа не знам најточно да кажам. ама сигурно има добар дел математички предмети + основна математика.

ебизнис еве мац нека ти кажи....

Сума сумарум, ако сакаш да се завршиш, уште повеќе да се вработиш, одредено ниво на математика мора да се знае - колку повисоко ниво, толку поголеми можности имаш за вработување и за висока плата. Т.е колку подобар математичар толку подобар економист.

Овде мислам пред се на вработување на место каде што работат прави екномисти, оти има мноооооогу места што ги држат економисти - формално, кои прво појма немаат од економија, второ нема никаква потреба да знаат било што од економија оти работата што ја работат нема врска со економија. Ова се чисто технички работи кои може да ги работи било кој со средно или виша економска. пр. шалтер во банка ( и многу други позиции во една банка)
a ti generalen sekretar da ne si na ekonomski fakultet :baeh::pusk::pusk::pusk:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
a ti generalen sekretar da ne si na ekonomski fakultet :baeh::pusk::pusk::pusk:
Не. Не знам што ти значи постов,:toe: ама поставија прашање и му дадов одговор колку што можев. Така да ти да речиме можеш да се воздржиш од непотребни постови :pos2::smir:
[zEUs];2025698 напиша:
tomsaso фала многу ја ваквиот одговор :) , ја се мислим дали да идем на Економски или Див (за спорт) , ама за спорт нема никаква иднина а пак сеа завршуем економско и баш ми иде економија (микро и макро) ама пак математика ич, а пак не ми останува некој долг период за мислење...:toe:
Види, колку ти оди или не ти оди математика и не можеш баш сега да знаеш.
Имам другари што дојдоа од медицинско, добија 8мици, 9ки и 10ки на испит.
Јас во средно, математика едвај со тешки врски и молење до 3ка стигнував, воопшто не ми одеше, не ме интересираше, а не ни одев ни на школо. На факс, седнав во фебруарска, 1 месец, 6000 денари(20 часа) спремање, научив и положив без проблем. Инаку, почнав од решавање системи равенки (тоа во втора се учело гимназија ама кој да оди на школо :uvo:). Значи основата од средно ама ИЧ не игра улога.
@tomsaso, едвај чекам да слушам Наука за Менаџмент, ск*рчено ми е од бубање.
Статистичка Анализа - вистина е Статистика ама не колку што е Статистика за Бизнис
Економетрија - е продолжение на статистика, ама не е ни малце тежок колку што е Статистика за бизнис. На Економија го имаат во четврта, ама ако не се лажам тебе ти е изборен за во втора.
И јас препорачувам, ако не знаеш Математика имаш Правен Факултет.
Стварно не ми е јасно зашто на Менаџмент нема повеќе предмети каде што се употребува логика и математика, па упм, не може Менаџерот да носи одлуки врз основа на нешто што го научил на памет.
Јас сум скоро сигурен дека немам економетрија (пресреќен ќе бидам ако имам, ама нема јебига). Инаку не знам колку треба да се научи само за да се положи економетрија, ама тоа е една од најкомплексите и најзначајните материи што економистите треба да ги познаваат за постдипломски и сл. Инаку, економетрија и не е баш лесно, го читав учебникот и не лизга баш како Статистика кај славета.

Да, вистина е чудно како е до толку сакатена програмата. Можеби ако имаш некој предмети како управувачко сметководство (тој мислам со логика е и доста интересен). Ме чуди што менаџмент нема посебни предмети Бизнис моделирање, и Стратегиски игри (Теорија на игри). И двата се математички, логички и интересни.
Пак, сметководствените ќе те извадат, а башка мислам дека во четврта повеќето ти се со логика. Пример Банкарски Менаџмент многу добар професор имало..
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Види, колку ти оди или не ти оди математика и не можеш баш сега да знаеш.
Имам другари што дојдоа од медицинско, добија 8мици, 9ки и 10ки на испит.
Јас во средно, математика едвај со тешки врски и молење до 3ка стигнував, воопшто не ми одеше, не ме интересираше, а не ни одев ни на школо. На факс, седнав во фебруарска, 1 месец, 6000 денари(20 часа) спремање, научив и положив без проблем. Инаку, почнав од решавање системи равенки (тоа во втора се учело гимназија ама кој да оди на школо :uvo:). Значи основата од средно ама ИЧ не игра улога
Супер :) , ја исто таке на математика ич не идев и не идем на часоој у средно не моем да седим :uvo: не дека не ме бидуе за математику туку не сум се потрудил да видим што се дешава, ја исто таке не знам што се учи и утре имам тест тоа а не знам за што имам т.е кој ќе иде утре на тест не знам :pos: , ама да не биде све оф топик сакам да ти се заблагодарим за информациеве и да размислим добро кој факс да идем...:helou:
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
171
Поени од реакции
5
drugarce ke ti treba Ekonomska ili pokokretno stopanska matematika, kamatni broevi kamatni klucevi arbitrazi, verojatnosti matrici integarlli, ali osnovno ili mora da se nucis stopanska matematika bidejki ke ti treba na bilo koj i smer da se zapises, taka da ako te bivid da rabotis so tablici da pamtis broevi formuli (osven ako ne repisuvas) idi na ekonomski ako ne ne se ni zamaraj
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
[zEUs];2026477 напиша:
Супер :) , ја исто таке на математика ич не идев и не идем на часоој у средно не моем да седим :uvo: не дека не ме бидуе за математику туку не сум се потрудил да видим што се дешава, ја исто таке не знам што се учи и утре имам тест тоа а не знам за што имам т.е кој ќе иде утре на тест не знам :pos: , ама да не биде све оф топик сакам да ти се заблагодарим за информациеве и да размислим добро кој факс да идем...:helou:
Не си во право, tomsaso има учено гимназија, а ти учиш средно економско. Првиот колоквиум одлично ни е обработен во прва и втора година, а третиот колоквиум е обработен одлично во трета и четврта година. Единствено со вториот колоквиум за прв пат се среќаваме на факултет. Ако си учел добро Математика во средно ќе немаш голем проблем. Ама ќе треба добро да научиш и матрици и детерминанти. И не знам како сакаш да се запишиш на Економски кога треба да полагаш Математика на Државната Матура. Или полесно ти е Англиски. Верувај конкуренцијата годинава беше силна и мислам дека не примија никој што имаше под 80 поени.

Јас сум скоро сигурен дека немам економетрија (пресреќен ќе бидам ако имам, ама нема јебига). Инаку не знам колку треба да се научи само за да се положи економетрија, ама тоа е една од најкомплексите и најзначајните материи што економистите треба да ги познаваат за постдипломски и сл. Инаку, економетрија и не е баш лесно, го читав учебникот и не лизга баш како Статистика кај славета.

Да, вистина е чудно како е до толку сакатена програмата. Можеби ако имаш некој предмети како управувачко сметководство (тој мислам со логика е и доста интересен). Ме чуди што менаџмент нема посебни предмети Бизнис моделирање, и Стратегиски игри (Теорија на игри). И двата се математички, логички и интересни.
Пак, сметководствените ќе те извадат, а башка мислам дека во четврта повеќето ти се со логика. Пример Банкарски Менаџмент многу добар професор имало..
Згрешив, ти имаш Економска Статистика, сеа ги глеав предметите. Ама кога ќе видам и јас имам интересни предмети, посебно во четврта, ќе ми биде жал што ќе завршувам :pos: Ама има време до четврта, прво полагање на Маркетинг и Менаџмент, па пензија, па трета и четврта :pos:
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Не си во право, tomsaso има учено гимназија, а ти учиш средно економско. Првиот колоквиум одлично ни е обработен во прва и втора година, а третиот колоквиум е обработен одлично во трета и четврта година. Единствено со вториот колоквиум за прв пат се среќаваме на факултет. Ако си учел добро Математика во средно ќе немаш голем проблем. Ама ќе треба добро да научиш и матрици и детерминанти. И не знам како сакаш да се запишиш на Економски кога треба да полагаш Математика на Државната Матура. Или полесно ти е Англиски. Верувај конкуренцијата годинава беше силна и мислам дека не примија никој што имаше под 80 поени.
Зедов Англиски да полагам, тоа баш ми иде многу појче од математика, а како не примале под 80 поена, ја нема шансе да имам толку :tapp: , пројдов прва година и втора многу добар а трета добар и сеа четврта би треба ако птојдем добар да пројдем...:uvo:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Не сакам да те разочарам, ама конкуренцијата е огромна, можеби се пријавија 1200, од нив само половина примија.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
A за државна квота колку примаа, и само тие што се со максимум можни поени...:nesum:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Зависи од струките, ама до 91-92 поени, така беше некако.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
А колку студенти примаа 200 во државна квота...
- Ја значи морам многу добро да га напраем државната матура за да имам над 80 поена :nesum: , а знаете дали ,,проектната задача,, што се прае носи дополнителни бодови, и на пример ја сум зел проектна задача по право и помалце поена ќе ми се дада ако идем на економски...
 
К

*Каталонец*

Гостин
Зеус ај понављај една година па заедно може ќе идемо на Економски а ? :):)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Прашај некој што сега се запишал прва година.
Колку што знам никој немаше максимум поени и тешко ќе биде да направиш максимум.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom