Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

a_n_a

...TotAllY n LovE...
Член од
9 мај 2008
Мислења
89
Поени од реакции
1
Кога се запишав јас пред две години на Финансиски Менаџмент, на Е-бизнис и на Сметководство и Ревизија сите што беа во државна квота беа со по 100 поени. Но сега со државнава матура ги истребија сите и се сомневам да има некој со 100 поени.

btw Пишав квадрат во прва година, а слушани ми се предметите од трет семестар, дали има некоја теоретска шанса да ми дозволат да полагам сега на испит (Менаџмент, Маркетинг или Меѓународна Економија) Со оглед на предметиве јас не верувам дкеа ќе ми дозволоат :nesum:
и јас пред три години кога се запишав на е-бизнис, а ние имавме и приемни само со 100 бода тие што бевме влеговме во државна квота

а за ова другово, па премногу тешко, јас исто пишав квадрат прва, зошто имав само еден предмет од прва си го слушав трет семестар али кога дојде февруарска сесија за полагање не ми дадоа ништо освен статистика да полагам и така се дур на крај во септемвриска не го положив дури и ако професорите ми дозволеа на испит на студентски не сакаа да ми ја прифатат пријавата...али сепак ништо не губиш никогаш ако си пробаш :helou:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Poenite site si gi znaeme!!! Mene me interesirase opsto kako se poenite kaj site, za da napravam sporedba, zatoa gi barav listite!
Pa znam, ama djabe ti se listite, na listite ne pisese ni koj e e-biznis, ni menagjment, samo po reden broj vi gi pisuva poenite, djabe se tie listi, samo stvaraat strav kaj studentite.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Kolegi epa aj ako ne primat neka ni e cestito!!! Samo kako sto slusnav 70% od prijavenite za e-biznis bile so po 100 boda pa ke vidime sea....:toe:
Епа лошо си слушнала. Како прво во целата држава само 1 или евентуално неколку души со ист резултат на матурата можат да имаат 100 бода.
Како второ од сите 16 000 матуранти има само 5% со 5ка македонски. Во превод значи дека ако се пријавиле 1000 души на економски, околу 50 души би имале 5ка мак (секако ова се само груби проценки). А каде е фактот дека не значи дека тие 50 души ги имале и другите предмети 5ки? Така да според мене не треба да се има преголем страв, иако факт е дека на Е - бизнис има голема конкуренција.
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Sigurna informacija e ova deka ovaa godina na ekonomski ima dvajca koi se prijavile so 100 boda! :helou:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Sigurna informacija e ova deka ovaa godina na ekonomski ima dvajca koi se prijavile so 100 boda! :helou:
Хехе, сигурно не се ич насекирани кога знаат дека сто посто ќе бидат примени во државна квота :)
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
а да ве прашам во врска со “квадрат “на економски, ако запишиш “квадрат“ а си во кофинансирање, наново плаќаш 600 евра, или само пренесените кредити?
мислам студирањето ке те кошта 2400 евра, без разлика колку години студираш или?
 

a_n_a

...TotAllY n LovE...
Член од
9 мај 2008
Мислења
89
Поени од реакции
1
а да ве прашам во врска со “квадрат “на економски, ако запишиш “квадрат“ а си во кофинансирање, наново плаќаш 600 евра, или само пренесените кредити?
мислам студирањето ке те кошта 2400 евра, без разлика колку години студираш или?
кога ќе си пишеш квадрат си плаќаш пола од партиципацијата т.е во твојот случај 300евра
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Ајде бре,не ли има некои неофицијални резултати објавени. Или ќе треба да почекаме до 3 и 5.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Денес бев на факултет и нема никакви резултати, нити списоци со поени, не знам од кај им беше на некои дека на Економски се запишале двајца со по 100 поени.
 

*MajA*

I love myself...sometimes I don`t
Член од
22 април 2008
Мислења
215
Поени од реакции
8
На 5ти би требало да има сигурно :helou: ќе почекате
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Јас се запишах вонреден и 400 евра ке ми биде партиципацијата за година
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Јас познавам вонредни од минатите две-три години и тие плаќаат како во кофинансирање. Ти во Скопје се запиша вонреден???
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Najdi si vrski i odma ke ti gi kazat listite, zosto veke se napraveni i tocno se znae koj kade vlaga!!!! Ali kako i da e, ene go 3 kade e i togas site ke si znaeme! inace tie informacii za toa deka 2 se so 100 boda gi imam od onaka muabeti sto slusam od nekoi sto vikaat deka od sigurni izvori doznale!!!!

A moze li nekoj da mi objasni zosto za e-biznis drzavna kvota se plaka 400 evra? Toa e najvisokata cena za drzavna kvota i ja ima samo ovoj smer!!!
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Како со 400 евра? Објасни
Во Струмица се запишав ама не влегов во овие 20 така да ме примаа во Штип и партиципацијата за вонредно ми е 400 евра или поточно на 2 рати по 200. Пишува и на официјалната веб на факултетот во Штип
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom