Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
6.305
Од колку до колку работи студентски сега за пријавувањето испити и до која дата точно е?
од 1 до 10 е пријавувањето и отворени се од 10 - 2
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ако имаш под 5.00,не ни рачунај на државна во е-бизнис,и моли се да те примат во приватна со проширувањето :)
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Јас сакам да прашам нешто...
Тие предмети што се на англиски, се полагат исто на англиски или на македонски?:jaj:
На англиски ама лесно е многу не е ништо комплицирано. Со основни познавања на англиски ке сватиш што е поентата.
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.458
Поени од реакции
423
Ако имаш под 5.00,не ни рачунај на државна во е-бизнис,и моли се да те примат во приватна со проширувањето :)
Јас пак ќе си прашам: Зашто е толку атрактивен е-бизнис? :smir:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Јас пак ќе си прашам: Зашто е толку атрактивен е-бизнис? :smir:
Без навреда ама зошто е полн со луѓе од другите градови (а и од Скопје) кои мислам дека се што има врска во поново време дека се е атрактивно.

Само ќе ти го цитирам еден другар кој кога го прашав зошто не се запишал на е-бизнис ми одговори: “Абе ние немаме бизнис, а не е-бизнис“.

И уште ова, една другарка ја прашувам зошто се запиша на е-бизнис и ми вика: “па гледам дека сите се запишуваат, сите ми беа 5ки, па викам дај чим сите идат и јас ќе се запишам„.

Кажи ми ти само едно: Кај се гледаш како вработен кога ќе го завршиш економско на е-бизнис, тоа е многу битно.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
економија е најдобар смер мислам - .. ем ке си влезиш во државана и со 4.00 просек, ем е добар смерот, ем е баран... е сеа има поќе математики, статиски .. ама thats economics is all about...

Треба кај нас смер Економетрија.... ама тоа ти е, кај нас се удира на квантитет со кадриве а не на квалитет... битно да дипломираат по 200-300 економисти, колку ќе знаат тие не е толку битно... релно кај нас нема ТЕЖОК смер.. тежок во смисла како што има во цела нормална европа, и америка, смер од типот на економетрија со математика до болка.

сепак Економија е најблиску до тоа, иако сепак многу далеку.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Само ќе ти го цитирам еден другар кој кога го прашав зошто не се запишал на е-бизнис ми одговори: “Абе ние немаме бизнис, а не е-бизнис“.

И уште ова, една другарка ја прашувам зошто се запиша на е-бизнис и ми вика: “па гледам дека сите се запишуваат, сите ми беа 5ки, па викам дај чим сите идат и јас ќе се запишам„.

Кажи ми ти само едно: Кај се гледаш како вработен кога ќе го завршиш економско на е-бизнис, тоа е многу битно.
Кога ќе дојдеш на економски ќе се соочиш со ова дефинитивно. Има луѓе кои доаѓаат на е-бизнис туку така, додека други знаат што ги чека. Ова второво важи се повеќе и повеќе бидејќи се информираат луѓето кај генерациите што поминале.

Од разговори со луѓе што завршија лани, за вработување, скоро никој од е-бизнис нема проблем. Зошто? Затоа што ги бараат и во ИТ компании. Дел од нив ќе најдеш во СЕВУС, а слушнав дека неколку се вработени и во влада.
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.458
Поени од реакции
423
Кажи ми ти само едно: Кај се гледаш како вработен кога ќе го завршиш економско на е-бизнис, тоа е многу битно.
Има луѓе кои доаѓаат на е-бизнис туку така, додека други знаат што ги чека.

Епа затоа и прашувам. Незнам што ме чека, незнам каде ќе може да се вработам и што ќе работам ако се запишам и завршам на е-бизнис...
 
Член од
23 јануари 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Која насока/дeпaртман би препорачале :toe:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Само ќе ти го цитирам еден другар кој кога го прашав зошто не се запишал на е-бизнис ми одговори: “Абе ние немаме бизнис, а не е-бизнис“.

Кажи ми ти само едно: Кај се гледаш како вработен кога ќе го завршиш економско на е-бизнис, тоа е многу битно.
И тие што се вработуваато со е-бизнис се многу малку. Али другар ти убаво ти кажал, и треба многу време да помине за да ние имаме е-бизнис и ќе има вработувања за сите нив како нели подобрите од генерација.

економија е најдобар смер мислам - .. ем ке си влезиш во државана и со 4.00 просек, ем е добар смерот, ем е баран... е сеа има поќе математики, статиски .. ама thats economics is all about...
Да, Економија како смер е ок, ама само ок. Значи маркетинг и менаџмент се супер и со нив е поширок спектарот за запослување. Економија изучуваш општо и не си насочен ама баш кон ништо, друго е ова кога си на маркетинг па веќе имаш познавања од тоа. Сепак се е индивидуално.

Која насока/дeпaртман би препорачале :toe:
А што те влече тебе најмногу. Убави ти се овие горе што ти кажав, сметководство и ревизија малку е потешко исто и финансиски менаџмент мада е интересен. А ако сакаш надворешни работи, врски со други земји и царина тогаш оди на надворешна трговија.:helou:
 
Член од
23 јануари 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Се мислам помеѓу сметководство и ревизија и финансиски менаџмент
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Се мислам помеѓу сметководство и ревизија и финансиски менаџмент
Сметководство и ревизија е мноу тупаџиски смер-мое мислење, а финансиски менаџмент е топ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom