Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Мене во прва год 900 ми земаа:uvo: Сега во втора поминав супер ама имам за во септември уште испити па ќе видиме :)
Ццц...човек да не знае на кај да фати...

А бараат пари само кога треба да ти пишат пролазна оценка (6) или и да си добар студент пак пари ќе ти бараат?:jaj:
 
Б

БејбиГрл

Гостин
900 eвра?

Право одам во Штип се запишувам.....:toe:
Јас сум од Штип ама во Скопје сум на факултет, моите другарки што останаа во Штип поминуват мнооооооогу полесно од мене, и во Штип нема корупција. Така да ако не ти е битно каде ќе си Штип ти е подобра опција

Ццц...човек да не знае на кај да фати...

А бараат пари само кога треба да ти пишат пролазна оценка (6) или и да си добар студент пак пари ќе ти бараат?:jaj:
Јас во прва година се имав положено на колоквиуми и оценките ми беа 8, имав една 9 и една 7, а овој проф не ме бутна на колоквиум, потоа и не испити ме буташе, коа одев кај него на увид не ми даваше да си го видам тестот (демек ми вели не сум му верувала јас на него) и на крај последната сесија морав да платам инаку ќе губев година. И да, тој ми стави 6
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
А бараат пари само кога треба да ти пишат пролазна оценка (6) или и да си добар студент пак пари ќе ти бараат?:jaj:
Ако си добар студент во 95 % од случаите не бараат пари.
Оние 5 % отпаѓаат на тоа ако си јака пичка и му паднеш на некој од 2-3 професори во око. Тогаш или ќе платиш или ќе клатиш.

Ќе си прашаш кои се и кај нив на предавања во последна клупа, а на испит ќе доаѓаш бушава и неизбањата :)
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.458
Поени од реакции
423
Ако си добар студент во 95 % од случаите не бараат пари.
Оние 5 % отпаѓаат на тоа ако си јака пичка и му паднеш на некој од 2-3 професори во око. Тогаш или ќе платиш или ќе клатиш.

Ќе си прашаш кои се и кај нив на предавања во последна клупа, а на испит ќе доаѓаш бушава и неизбањата :)
A ако си машко? Да не има некои геј професори? :)
 
Б

БејбиГрл

Гостин
A ако си машко? Да не има некои геј професори? :)
Нема врска теоријата на никола. Имам другар кој зима стипендија и пак палти, значи одличен студент е и не е јака пичка која им паѓа во очи на професори.
Еве и случајот со мене, според оцените што ги пишав погоре и не сум слаб студент, не сум јака пичка, а и професорот никогаш ме нема видено да ме запамети, не сум одела кај него у канцеларија дотерана или слично, да изигравам пред него. Постојат и такви студентки ама на нив не им бараат пари :) и тие сами си го бараат

Него ај да не забегуваме, си кажав јас мое искуство и мое мислење само
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Јас во прва година се имав положено на колоквиуми и оценките ми беа 8, имав една 9 и една 7, а овој проф не ме бутна на колоквиум, потоа и не испити ме буташе, коа одев кај него на увид не ми даваше да си го видам тестот (демек ми вели не сум му верувала јас на него) и на крај последната сесија морав да платам инаку ќе губев година. И да, тој ми стави 6
Што значи тоа не те бутна на колоквиум?:jaj:

И...зошто ќе ја изгубеше годината? Заради еден предмет само?
 
Б

БејбиГрл

Гостин
Што значи тоа не те бутна на колоквиум?:jaj:

И...зошто ќе ја изгубеше годината? Заради еден предмет само?
Извини грешка при пишување, сакав да кажам ме бутна, а го учев и бев сигурна дека треба да минам. Исто и на испитите. И да, само заради еден предмет можеш да губеш година, тоа е најлошто на економски, затоа и има корупција, те фаќаат во тесно :)
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
6.305
да има корупција на велико меѓутоа ако учиш редовно верувај нема да имаш никаков проблем . е сега ако ептен си во тесно и немаш друг избор или па ептен не ти се учи секогаш имаш џокер повикај европејци :pos: меѓутоа во прва година освен статистика можеби другите предмети не би требало проблем да претставуваат. втора е веќе потешко (поскапо) ..... но нека не те плашат ако мислиш да учиш и ако те влече економски слободно запиши се нема да имаш никакви проблеми. освен ако сам не си ги направиш
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Ептен е вистина, ненормална корупција, од лично искуство зборам


Него да прашам, има некој што полагал испит управувачко сметководство? Да ми објасни малку што-како? Што дава, каква е тежината...и сл.
дава 3 прашања за раскажување и 3 задачи....прашањата се најчесто општи, а задачите се од преломна точка,има некои биланси за пишување и тие задачи што се за отстапување на дир плати, материјали итн.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Нема врска теоријата на никола. Имам другар кој зима стипендија и пак палти, значи одличен студент е и не е јака пичка која им паѓа во очи на професори.
Еве и случајот со мене, според оцените што ги пишав погоре и не сум слаб студент, не сум јака пичка, а и професорот никогаш ме нема видено да ме запамети, не сум одела кај него у канцеларија дотерана или слично, да изигравам пред него. Постојат и такви студентки ама на нив не им бараат пари :) и тие сами си го бараат

Него ај да не забегуваме, си кажав јас мое искуство и мое мислење само
леле колешкеее ... што не кладе хи5 профил линк па да спориме дали си јака или не ???? :D:D:D:D:D:D:D::D:D или нова тема да отвориме ???? :D :D :D наслов хмм.. would this baby pass the exam :D:D:D:D:D:D:D... мислам no hard feelings....

во врска со корупција на економски од лично искуство а и од колеги, во прва не ги видовме Мито и Корупција..
според мене луѓето погрешно ја интерпретираат корупцијата.. мислам дека сега на економси е стриктно на доброволна база, значи ако не можиш да положиш можиш да платиш... а секогаш можеш да пложиш без да платиш........

и друго, малце погрешно е ако се кажи дека професор те турнал/бутнал на испит....
поправилно е ако речиш дека си паднал, зашто сепак мислам дека најмногу зависи од студентот.

и ако некој сака да дисктуриа кој факултет е лесен, кој полесен, тогаш има една препорака за тие што сакаат да поминат полесно: најлесно е да не се запишуваш воопшто, само ти треба едно кило храброст да му кажеш дома да се гонат, пошто очигледно ако ја бараш полесната опција за факс значи дека немаш некоја желба, и како што реков, најлесно е да не одиш.
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
Aj kazete mi za statistika kolku e matrijalot za prv kolukvium i od sto da ucam?
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
јас од претходните години имам матура, ги имам максималните поени, можам да влезам на финансиски во државна или?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom