Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Ако ти е за дали ке има место, уживај ке ја прошират квотата!
Исто прават секоја година.
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.458
Поени од реакции
423
Ако ти е за дали ке има место, уживај ке ја прошират квотата!
Исто прават секоја година.
Сеуште незнам на која насока/департман да се запишам, па го приметив тоа за Е-бизнис, па да си прашам ако е нешто повеќе од другите да пробам да се запишам таму...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Сега го гледам конкурсот за запишување на студенти на додипломски студии и гледам на Економски факултет на Е-бизнис државна квота примаат само 34 студенти со 400 евра надоместок, а на другите насоки примаат по повеќе студенти, со 200 евра надоместок. Е-бизнис е поатрактивен, поценет или ?
А каде го има конкурсот? На нет некаде или...:jaj:
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Сеуште незнам на која насока/департман да се запишам, па го приметив тоа за Е-бизнис, па да си прашам ако е нешто повеќе од другите да пробам да се запишам таму...
Па да нешто повеке е од другите.
Прва година имаш 1 предмет на англиски а 3та и 4та сите предмети ти се на англиски. Позабавен е исто така дека имаш допир со компјутери и во 3та ке имаш практична работа по фирми.
Ако треба друго прашај
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Па да нешто повеке е од другите.
Прва година имаш 1 предмет на англиски а 3та и 4та сите предмети ти се на англиски. Позабавен е исто така дека имаш допир со компјутери и во 3та ке имаш практична работа по фирми.
Ако треба друго прашај
Без разлика на кој смер да си можеш да имаш практична работа во фирми.
Јас не сум на е-бизнис па во прва бев на топ пракса во Прокредит банка.
За пракса треба да имаш желба, смерот не е битен.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Без разлика на кој смер да си можеш да имаш практична работа во фирми.
Јас не сум на е-бизнис па во прва бев на топ пракса во Прокредит банка.
За пракса треба да имаш желба, смерот не е битен.
Јасно тоа само лошо се изразив. Смерот е-бизнис има мислам договори со поголемиве фирми за да им се прават проекти и презентации. На тоа мислев.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Па да нешто повеке е од другите.
Прва година имаш 1 предмет на англиски а 3та и 4та сите предмети ти се на англиски. Позабавен е исто така дека имаш допир со компјутери и во 3та ке имаш практична работа по фирми.
Ако треба друго прашај
Јас сакам да прашам нешто...
Тие предмети што се на англиски, се полагат исто на англиски или на македонски?:jaj:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Нешто забележав во конкурсов па да ми појасните ако знаете. Кај приватните квоти исто пишува дека примаат по 44, 50 студенти, со што доаѓа вкупен број од 650 студенти. Нели минатите години имаше и по 1000 студенти и беше неограничен бројот на студенти во приватна? Сега го намалија бројот или само така пишува, а примаат повеќе луѓе?
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Јас сакам да прашам нешто...
Тие предмети што се на англиски, се полагат исто на англиски или на македонски?:jaj:
Англиските предмети ги слушаш и полагаш на англиски, македонските на македонски. Мислам дека на крајот испаѓа дека околу пола предмети се англиски.

Нешто забележав во конкурсов па да ми појасните ако знаете. Кај приватните квоти исто пишува дека примаат по 44, 50 студенти, со што доаѓа вкупен број од 650 студенти. Нели минатите години имаше и по 1000 студенти и беше неограничен бројот на студенти во приватна? Сега го намалија бројот или само така пишува, а примаат повеќе луѓе?
Ја ги прашав тука на факултет и ми рекоа дека квотите се намалени бидејќи се отворени многу места на Универзитетот во Штип. Незнаат дали ќе можат да ги прошират бидејќи не зависело од нив.

Лани на е-бизнис имаше над 100 студенти со по 100 бодови, на финансиски беа уште повеќе. Незнам годинава каква е состојбата со бодовите од матурите, но ако има полно ученици со макс бодови, очекувајте голема конкуренција посебно на овие департмани..
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.458
Поени од реакции
423
Лани на е-бизнис имаше над 100 студенти со по 100 бодови, на финансиски беа уште повеќе. Незнам годинава каква е состојбата со бодовите од матурите, но ако има полно ученици со макс бодови, очекувајте голема конкуренција посебно на овие департмани..
Сакаш да кажеш ако не ми се сите 5 и ако немам максимално поени од матурата подобро да не пробувам на е-бизнис?
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Од колку до колку работи студентски сега за пријавувањето испити и до која дата точно е?
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Сакаш да кажеш ако не ми се сите 5 и ако немам максимално поени од матурата подобро да не пробувам на е-бизнис?
Дефинитивно.

Една 4ка може да значи пропаст.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
А и во приватна квота ли се сите со максимум поени?
Минатата година вака беше:

Бројката на пријавени со максимален број на поени (100) беше поголема од бројката на луѓе што ги примаа во државна квота, па затоа државната беше проширена.

А во приватна квота беа сите со 1 или максимум 2 четворки и на овој смер имаше највеќе одбиени. Горе-доле така е секоја година.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom