Зошто интелигентните луѓе се понесреќни?

**Buli**

засекогаш дете!!!
Член од
3 декември 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Целата поента на постов е неомаловажувањето на интелигенцијата на обичните, ами пречењето на факторот пошитоко гледање на работите кај интелегентните луѓе, кој ги прави да бидат понесреќни...
Втор фактор, недоволното ценење на вредностите во светот, нивно злоупотребување, искористување, замајување....
Неможноста на некои од нив да се најдат во системот цел живот...
И други фактори кои убаво се опишани наназад...итн


Не знам зошто, но добивам впечаток дека баш овој тип на луѓе па и не се баш интелегентни колку што самите мислат....Зарем интелегенцијата не подразбира и правилно составување и изнесување на својот став?? Зошто тогаш ваквите луѓе не би ги средиле мислите во една целина , па сето тоа да биде презентирано пред ,,неинтелигентните,, за овие да ја сватат поентата за нивно вреднување и вистинските вредности на светот. Или ни самите интелигентни фаци немаат создадено јасна слика, па се губат во состемот?....Ако си паметен, ке се снајдеш. не би дозволил да се изгубиш во никој случај.....Очигледно станува збор за група на луѓе што не и не биле така паметни ко што мислеле ( да не се сватиме погрешно, мислам на луѓево што се опишани во цитатов, не напаѓам никого конкретно )..
Значи ваквите фаци живеат во заблуда, па ќе да е тоа дел од одговорот зошто се несреќни.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Не би рекла дека се понесреќни.Само премногу ги анализираат работите со што добиваат заклучок дека ние сме несреќни затоа што не сме свесни што се не опкружува во животот.А они самите себе се сметаат за среќни затоа што прават несто во животот што им причинува задоволство.
 

mirkec

Неостварена желба
Член од
26 јуни 2007
Мислења
502
Поени од реакции
3
Пробувам да почнам да пишувам, но не знам на кого попрво да му реплицирам. По мене (нема да зборувам за наследната интелегенција, бидејќи таа ни е веќе предодредена), интелегентен човек, е оној човек што научил да се однесува од грешките на другите луѓе.
Значи, ако јас знам дека лицето Х направило таква и таква грешка, јас нема да ја повторам таа и ќе одам одоколу. Ако видам дека лицето Х, повторно ја прави истата грешка (а по моето укажување на грешката), јас ќе бидам тажен и несреќен.
Прашање - дали неинтелегентниот ќе биде тажен - НЕ, нему тоа ќе му биде интересно и ќе вика - леле, колку е овој/оваа глупав/а.
Интелегентните луѓе влегуваат во брак од емотивна причина, а неинтелегентните од причина - за престиж, пари , моќ и др. Обично таквите бракови кратко траат и кажете ми кој е тука несреќниот ?
Сум видел лично, како една особа беше тажна цел ден и кога после толку време успеаја да ја наговорат да каже што и е - таа одговори дека е тажна, бидејќи едниот чорап и бил облечен наопаку.
Луѓе, дајте да не ги споредуваме емоциите на интелегентните и неинтелегентните луѓе. Имаат различна тежина. (не велам дека неинтелегентние луѓе немаат емоции).
Има примери кога еден човек работи да им погне на другите луѓе, ги учи, усмерува и ги дига на нозе - но на крај сепак тој останува на истото место, да учи други луѓе. Сите други успеале во животот, само тој не. ЗА ЖАЛ.
А, за тоа што некои велат дека ако си интелегентен, ќе бидеш на врвот, некако и баш не ми се допаѓа таа теза (од морален аспект), бидејќи, за да стигнеш на врвот, мора преку некого да поминеш, Значи, ако си интелегентен, МОРА да знаеш за тие жртви и сигурно нема да ги направиш. Знаеш дека можеш, а не сакаш и затоа си несреќен.
Ова е само краток осврт, немам многу време, па затоа еве во кратки црти.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Наречи ме глупав и ниско интелегентен ако сакаш,ама текстов погоре не е ироничен, како прво , музиката е многу ведра и те прави да се чуствуваш убаво и среќно.....кажи кај гледаш ти иронија во овие стихови "Cause when you worry, your face will frown
And that will bring everybody down",,,a , ...додека пак , другата песна коа ти успеа да ја споредиш со оваа, си нема врска, “Always look on the bright side of life“, тука музиката е многу депресивна, ако некогаш си ја слушал , и башка тоа ситховите се многу страшни и не се многу охрабрувачки,...запази само како идат стиховите во оригиналната песна...
Always look on the bright side of death
Just before you draw your terminal breath

Далку од тоа дека ќе те наречам неинтелигентен. :smir: Дискутираме.
Песната е замислена како позитивна и ја исполнува задачата. Но од друга страна (онаа која неинтелигентните не ја поседуваат), е навистина смешна и глупава, ако се помисли на сите проблеми кои земјата ги има, па дури и личните проблеми на интелигентните луѓе. Внатрешната борба на карактерот, желбата за успех и тежината која тој ја носи, своето место во општеството, посветувањето време на семесјтовото и пријателите, економски проблеми... итн итн...
А кога се работи за Монти Пајтон, музиката точно, не е како првата песна, а текстот е идентичен со онаа на Боби. Како ќе го сфатиме, тоа е наш проблем. Момците од Монти Пајтон го замислиле како иронично иссмевање на оние кои уживаат во соето игнорирање на проблемите.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Прашање - дали неинтелегентниот ќе биде тажен - НЕ, нему тоа ќе му биде интересно и ќе вика - леле, колку е овој/оваа глупав/а.

Интелегентните луѓе влегуваат во брак од емотивна причина, а неинтелегентните од причина - за престиж, пари , моќ и др. Обично таквите бракови кратко траат и кажете ми кој е тука несреќниот ?

Луѓе, дајте да не ги споредуваме емоциите на интелегентните и неинтелегентните луѓе. Имаат различна тежина. (не велам дека неинтелегентние луѓе немаат емоции).
од горе наведеното може да се заклучи дека слабо бараташ со значењето на поимот интелегенција....
интелектот кај човекот е многу комликуван да се дефинира.
но веќе постојат некои скромни познавања од таа област.
има нешто што се нарекува [SIZE=-1]Emotional intelligence која заедно со многу други дисјунктни меѓу себе интелектуални способности ни ја обликуваат сликата за некој да го наречеме паметен или не.

и сега да се идентификувам со некој од извадоците од твојот пост ќе кажам дека ...., Да,ќе се смејам кога гледам како некој греши , и ќе викам леле колку е овој глупав...и нема зашто да ги жалам , толку глупаци има, па ако фатам ја да ги жалам сите, и да им укажувам на грешките, и да исправам криви дрини , кај ќе ми биде крајот. мене ретко кој ќе ми укаже на грешките,не дека не грешам , туку така, себични се луѓето, и затоа одлучувам да не бидам овца меѓу волците.

[/SIZE]тоа што јас сметам дека игра круцијална улога, е способноста да не се обрнува внимание на неубавите работи што ни се случуваат кои можат да не направат несеќни.и има голема разлика од тоа....да можеш да ги забелжиш тие работи , и да можеш да не им обрнуваш внимание.ДА , забележувањето е директно поврзано со моќта на перцепција за кој интелектот има битна улога (поширока перцепција, се замараш со ситници и многу небитни работи за другите луѓе), и ДА, способноста да не им се оддава значење на тие неубава работи, пак е интелектуална способност...и тој што ја имаа таа способност и е интелектуално способен да селектира што е битно за него , за што треба да се замара, и за што не, и како да го постигне тоа што го сака, и да не го посакува тоа што увидел дека неможе да го има, тогаш следи дека навистина интелегентните луѓе се стварно среќни луѓе....а многу го тврдат спротивното,




Далку од тоа дека ќе те наречам неинтелигентен. :smir: Дискутираме.
Како ќе го сфатиме, тоа е наш проблем..
ок , мило ми е .што сакаш да дискутираме:smir:,
инаку се согласувам со тебе дека зависи од тоа како ќе го сфатиме, затоа што ако сакаш да видиш иронија во таа песна, ќе видиш , доволо е само за момент да помислиш на сите срања што те опкружуваат, и ете ти ја .ама, среќата е индивидуална работа, и ако одлучиш да си викаш донт вори би хепи, тогаш и навистина ќе бидеш среќен.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Не знам зошто, но добивам впечаток дека баш овој тип на луѓе па и не се баш интелегентни колку што самите мислат....Зарем интелегенцијата не подразбира и правилно составување и изнесување на својот став?? Зошто тогаш ваквите луѓе не би ги средиле мислите во една целина , па сето тоа да биде презентирано пред ,,неинтелигентните,, за овие да ја сватат поентата за нивно вреднување и вистинските вредности на светот. Или ни самите интелигентни фаци немаат создадено јасна слика, па се губат во состемот?....Ако си паметен, ке се снајдеш. не би дозволил да се изгубиш во никој случај.....Очигледно станува збор за група на луѓе што не и не биле така паметни ко што мислеле ( да не се сватиме погрешно, мислам на луѓево што се опишани во цитатов, не напаѓам никого конкретно )..
Значи ваквите фаци живеат во заблуда, па ќе да е тоа дел од одговорот зошто се несреќни.
Були, кажи ми како ќе дојде до израз еден дипломиран електроинжињер кој работи од утро до вечер во фирмата на неговиот газда, кој на негов грб заработува се што има? Го исцрпува со труд, идеи , знаење и што ти не, а електроинжињерот нема средства да отвори своја фирма, а пред очи му врви се? Среќен е или не, што велиш?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
ок , мило ми е .што сакаш да дискутираме:smir:,
инаку се согласувам со тебе дека зависи од тоа како ќе го сфатиме, затоа што ако сакаш да видиш иронија во таа песна, ќе видиш , доволо е само за момент да помислиш на сите срања што те опкружуваат, и ете ти ја .ама, среќата е индивидуална работа, и ако одлучиш да си викаш донт вори би хепи, тогаш и навистина ќе бидеш среќен.
Прв болд... Но срањата реално постојат, ако сакаме да живееме во некој свој свет, тоа покрај интелигентни ќе не направи и луди.
Втор болд... Автосугестијата е објективно работа која на неинтелигентните полесно им оди. Многу потешко ќе убедиш интелиегнтен човек дека магданос помешан мед и мелени ораси лечи рак. Палсибо лековите делуваат на оние со помал коефициент, што е нормално. Оние другите имаат потреба да знаат што се случува со нив, додека првите го прифаќаат тоа како факт... и веруваат.
Lady напиша:
Були, кажи ми како ќе дојде до израз еден дипломиран електроинжињер кој работи од утро до вечер во фирмата на неговиот газда, кој на негов грб заработува се што има? Го исцрпува со труд, идеи , знаење и што ти не, а електроинжињерот нема средства да отвори своја фирма, а пред очи му врви се? Среќен е или не, што велиш?
Дипломиран електроинженер не може да нема работа. Ќе најде нова работа и ќе биде среќен. Работата може да биде убиствена само во нашето транзиционо општество, каде вработениот нема услови за нова работа. Ама дипломиран инженер не може да нема...
**Buli** напиша:
Ако си паметен, ке се снајдеш. не би дозволил да се изгубиш во никој случај.....Очигледно станува збор за група на луѓе што не и не биле така паметни ко што мислеле ( да не се сватиме погрешно, мислам на луѓево што се опишани во цитатов, не напаѓам никого конкретно )..
Да бидеш интлигентен не значи и да бидеш успешен. Ѕинго е глуп како мојата мачка од 7 кила ама има империја... За разлика од него, Хемингвеј како генијалец си го поминал животот по војни.
 

**Buli**

засекогаш дете!!!
Член од
3 декември 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Були, кажи ми како ќе дојде до израз еден дипломиран електроинжињер кој работи од утро до вечер во фирмата на неговиот газда, кој на негов грб заработува се што има? Го исцрпува со труд, идеи , знаење и што ти не, а електроинжињерот нема средства да отвори своја фирма, а пред очи му врви се? Среќен е или не, што велиш?


Значи, поради фактот што е дипломиран, не значи дека е интелегентен. Таман работа сите дипломирани да се високоинтелегентни и обратно...тука влијаат повеќе фактори, како на пр. желбата да се постигне нешто во животот, што нема врска со интелегенцијата...
А дали е среќен???......па веројатно да, чим решил да ги трпи таквите услови, можеби тој ужива во тоа да биде експлатиран....А ако навистина е интелегентен, тогаш ке дојде до ново решение без проблем :smir:

Да бидеш интлигентен не значи и да бидеш успешен. Ѕинго е глуп како мојата мачка од 7 кила ама има империја... За разлика од него, Хемингвеј како генијалец си го поминал животот по војни.



Да да, ама ѕинго не ја направи империјата сам, тој има пари, па си плаќа некој да работи за него, а Хемингвеј се нашол во ситуација да сака да им помогне на луѓето околу него...не дека не можел да си замине и да успее негде надвор од сопствената држава, ама сам си го одбрал патот...неговата депресија е резултат на социјални услови а не на неуспешност. Баш напротив- делата кој тој ги творел и те како се успешени
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Значи, поради фактот што е дипломиран, не значи дека е интелегентен. Таман работа сите дипломирани да се високоинтелегентни и обратно...тука влијаат повеќе фактори, како на пр. желбата да се постигне нешто во животот, што нема врска со интелегенцијата...
А дали е среќен???......па веројатно да, чим решил да ги трпи таквите услови, можеби тој ужива во тоа да биде експлатиран....А ако навистина е интелегентен, тогаш ке дојде до ново решение без проблем :smir:
А бе не ја тупи please...
Како може електроинжињер да не е интелигентен, не ми е јасно?:toe:
Ај тогаш пекарот располага со непроценлива интелигенција и висок IQ:vozbud:
 
С

Сатори

Гостин
~*~

А бе не ја тупи please...
Како може електроинжињер да не е интелигентен, не ми е јасно?:toe:
Ај тогаш пекарот располага со непроценлива интелигенција и висок IQ:vozbud:
Наводно меѓу широките народни маси Друже Тито беше бравар!:smiz:
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Були, кажи ми како ќе дојде до израз еден дипломиран електроинжињер кој работи од утро до вечер во фирмата на неговиот газда, кој на негов грб заработува се што има? Го исцрпува со труд, идеи , знаење и што ти не, а електроинжињерот нема средства да отвори своја фирма, а пред очи му врви се? Среќен е или не, што велиш?
Toa sto mu fali na elektroinzinjerot vo ovoj sluchaj narodno se vika MUDA! ili treba da mu kaze na gazdata kako stojat rabotite i da go oladi malce od rabotenje poso mu puknale cmarnite zili, ili da proba na SEKOJ nachin da si otvori firma, so rizik ama isplatlivo, se znae, ako sakas da uspeesh mora da rizikuvash..........Intelegencija bez muda i ne e bas nekoja posebnost koa ke razmislam.....
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Наводно меѓу широките народни маси Друже Тито беше бравар!:smiz:
Зошто наводно, вистина која сите ја знаеме...
Па нели во се има исклучоци..Но во глобалниот свет на интелектуалци , не познавам многу Тито-вци...

Toa sto mu fali na elektroinzinjerot vo ovoj sluchaj narodno se vika MUDA! ili treba da mu kaze na gazdata kako stojat rabotite i da go oladi malce od rabotenje poso mu puknale cmarnite zili, ili da proba na SEKOJ nachin da si otvori firma, so rizik ama isplatlivo, se znae, ako sakas da uspeesh mora da rizikuvash..........Intelegencija bez muda i ne e bas nekoja posebnost koa ke razmislam.....
Oк, темава залута во сосема друг правец...
Нема сега тука да раздробуваме секој пример посебно, вратете се на темата...
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Интелегентните луѓе кои ги опишувате во постовите погоре, сепак не се доволно интелегентни. Кога би биле - би сфатиле дека сега е најинтелегентно да си глупав.

Да, свесна сум за срањата што се околу мене. Свесна сум дека мајка ми (патем, дипломиран електроинжињер, кога веќе сме кај тоа..), 4-5 години по ред заменуваше трудници професорки по информатика у различни школи, а татко ми (стоматолог) работи со авто-делови...
се’ е наопаку.. и тоа ми е сосема нормално пошто сум родена у таков свет... и што? ако плачам и се грижам за сите несреќи у светов (што понекад ми се дешава у нетрезна состојба), зар ќе променам нешто? учам да им се радувам на малите работи во животот.. значи, кога не е добро, тогаш е нормално, а кога е добро, тогаш... сум среќна... пошто знам дека нема да трае долго... и да, уживам у секој убав момент, и го зграпчувам денот.. пробувам да не се фрустрирам кога знам дека можам повеќе од тоа што сум го направила, туку напротив, да ме радува онаа помисла „знам дека можам повеќе“.. ама ете не сакам (ко што кажа некој погоре)/немало услови/ едноставно „така требало да биде“...
јебига, глупа сум...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Оти незнат да си исклират , мислат на секоја глупости, бараат шричина зошто се случила, прептеретени се со премногу работи. То е цела финта.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Зошто наводно, вистина која сите ја знаеме...
Па нели во се има исклучоци..Но во глобалниот свет на интелектуалци , не познавам многу Тито-вци...
Токму тоа и е поентата дека тешко дека бравар ќе зборува 5 јазици, ќе има развиено сетило за дипломатија и така брилијантен ум и навики како аристократ.
Кога го научил тоа, додека траела Втората Светска Војна?:aham:


Само не е темава за Тито, друго сакав да потенцирам ... али ајде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom