Зошто интелигентните луѓе се понесреќни?

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.467
Поени од реакции
47.369
Па ваљда пошто се замараат инетересираат,оптеретуваат,со прашања и теми што неинтелигентните не ни помислуваат,неинтелигентните се фокусираат на тоа што им е најбитно и најпотребно и живеат поубаво.:toe:
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Се согласувам со Пејо. Интелигентните луѓе премногу се замараат со сите тие прашања на животот, и други работи, додека помалку интелигентните не му ја мислат толку, живеат за да им биде убаво, живеат за самите себеси и за она што тие го сакаат, додека интелигентите бараат причина за среќата, бараат причина за некоја настаната ситуација и затоа никогаш не можат да бидат среќни.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Не велам дека се ослободени, но сигурно знаат тоа да го контролираат.На крајот на краиштата се е избор и самоконтрола, интелегентните луѓе се соврмени луѓе кои немаат ниту време, ниту пари, ниту емоции за трошење.
Затоа што да сочуствуваш со целиот свет и неговата трагикомична состојба, треба да си емпат, а искрено не верувам дека интелегентните луѓе се емпати.:aham:
Не се интелигентните луѓе тоа. Тоа се луѓето во општеството кои се бесчуствителни, и по кој ние обичните плукаме.
Интелигенција по некоја дефиниција треба да биде способност за снаоѓање во ситуација. Тоа ќе се сложиме. А современите луѓе кои немаат време, пари и емоции за трошење не ми се вклопуваат во дефиницијата. Ми се вклопуваат во шаблонот за сељак во сако.
Интелигентните луѓе знаат дека клоцнување на маче бездомник на улица ги прави злобни, а не интелигентни. А тоа е вистинската слика за трагикомичната состојба на светот и емпатите во него. Интелигентните сочуствуваат со мачето и ќе му помогнат ако можат. Бидејќи не можат (мачиња такви има колку сакаш), се тажни и несреќни(тоа е темата). Значи интелигентните се емпати многу повеќе отколку грди бесчуствителни говеда...
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Не се интелигентните луѓе тоа. Тоа се луѓето во општеството кои се бесчуствителни, и по кој ние обичните плукаме.
Интелигенција по некоја дефиниција треба да биде способност за снаоѓање во ситуација. Тоа ќе се сложиме. А современите луѓе кои немаат време, пари и емоции за трошење не ми се вклопуваат во дефиницијата. Ми се вклопуваат во шаблонот за сељак во сако.
Интелигентните луѓе знаат дека клоцнување на маче бездомник на улица ги прави злобни, а не интелигентни. А тоа е вистинската слика за трагикомичната состојба на светот и емпатите во него. Интелигентните сочуствуваат со мачето и ќе му помогнат ако можат. Бидејќи не можат (мачиња такви има колку сакаш), се тажни и несреќни(тоа е темата). Значи интелигентните се емпати многу повеќе отколку грди бесчуствителни говеда...
Границата помеѓу интелегентни, злобни и бесчувствителни е танка толку колку што е широка.
Па сега пресметај ...

Генерализацијата никогаш не завршила работа, нема ни да заврши сега во оваа тема.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Генерализацијата никогаш не завршила работа, нема ни да заврши сега во оваа тема.
Исто како што генерализацијата дека интелегентните луѓе се понесреќни нема да заврши работа.
Да бидеме објективни, ко прво среќата е субјективна работа, нешто што некого го прави среќен друг може да го прави несреќен, ко второ за да може да има каква и да било дискусија треба да дефинирате што подразбирате под интелегентни луѓе, бидејќи за мене сите се интелегентни, само некои повеќе некои помалку, но од мое искуство не сум приметил никаква посебна поделба во врска со нивото на интелегенција и среќата, од сите што ги познавам колку што има поинтелегентни среќни толку има и помалку интелегенти и несреќни.
И трето и последно, има ли некаде некаква официјална студија или анкета од која можеме да видиме дека поинтелегентните се и статистички понесреќни, или насловот е ништо повеќе од една предрасуда на авторот на темата или пак нечија друга предрасуда, која авторот ја видел и заинтригиран по оваа предрасуда отворил тема.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Се разбира дека е ова генерализација, но гледајќи низ очите на оваа генерализација мислам дека е затоа што интелигентните луѓе, народски кажано - го тупат, т.е премногу филозофираат и секоја ситница ја разглабаат и ги гледаат сите можни аспекти во животот.

Претпазливи се, размислуваат за последиците од некоја ситуација итн.

Додека другите не се замараат. Го прифаќаат животот како таков. Апсолутно не ги интересираат последиците на нивното однесување се додека се смеат и им е добро. Немаат грижи едноставно.

Реков факт е дека е ова генерализација, дека не е секогаш така, па затоа го одговорив ова прашање од аспект на генерално гледање на работите.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Границата помеѓу интелегентни, злобни и бесчувствителни е танка толку колку што е широка.
Па сега пресметај ...

Генерализацијата никогаш не завршила работа, нема ни да заврши сега во оваа тема.
Oh my God... You got me partner... I`m shot, i`m bleeding... I`m dead. But you`re not worried, you just became intelligent. :aplauz:
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
10
Поени од реакции
0
Jas ne se soglasuvam so nieden komentar,barem so tie sto gi procitav.Spored mene intelegentniot covek treba da znae da bide sreken odnosno da si go napravi zivotot sreken t.e da se raduva na zivotot.Prvo na sto treba da se raduva e toa sto se rodil kako covek.na krajot na kraistata covekot e toa sto misli deka e,prema Tome a Tome e vo zatvor bidete optimisti i zivejte go zivotot i ne citajte depresivni knigi.
Ragjajte deca.:drk:
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Зошто се мешаат овде поимите?

Успешен не е еднакво на интелегентен.
Среќен не е еднакво на интелегентен исто колку што не е еднакво со глуп.

Можеби ми се допадна погоре напишано од Крејзи, премногу се бара од самите себе, и секој неуспех премногу трогателно се сфаќаат. Ама тоа е до човекот сепак, не до интелегенцијата.

Интелигенцијата е сепак способност за лесно приспособување во нови работи, лесно совладување и пременување на работите. Соодветно на тоа значи дека тој може да се преиспособи, може да научи но дали ќе биде среќен или не, тое е релативно. Сепак расположението се дефинира со карактерот на човекот, значи ако човекот е роден со насмевка, така и ќе биде.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.870
Поени од реакции
23.701
Да начелно може да се каже дека е така. Мисам дека разликата е во животните цели и идеали. Додека за некој доволно е жена две деца и солидна плата за друг е Тибетски Храмови, Заштита на животни итн. Интелигентните како восприемачи на еден поширок светоглед развиваат и повисоки духовно-материјални достигнувања и стремежи прпопционално а најчесто тешко оствраливи.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
, а, кој тоа рече дека интелегентните луѓе се понесреќни.

зарем по неинтелегентните незнаат што е тоа патење, беда , несреќа.
зарем се глупи за да незнаат што е тоа да не се биде сакан,
зарем мислите дека не гледаат и не разбираат кога некој им се исмева на нивниот интелект.ако се помалку интелегентни мислите дека не се грижат за работите околу нив и дека немаат гајле и дека им е сеедно.

зарем треба да сте помалку интелгентни да се потпрете на факторот ignorance is bliss , тоа незначи да се биде помалку интелегентен , позади таа реченица се кријат многу работи кое незначат помал IQ .
и треба ли да сте глупави за да се задржите на мислата don't worry be happy.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
, а, кој тоа рече дека интелегентните луѓе се понесреќни.

зарем по неинтелегентните незнаат што е тоа патење, беда , несреќа.
зарем се глупи за да незнаат што е тоа да не се биде сакан,
зарем мислите дека не гледаат и не разбираат кога некој им се исмева на нивниот интелект.ако се помалку интелегентни мислите дека не се грижат за работите околу нив и дека немаат гајле и дека им е сеедно.

зарем треба да сте помалку интелгентни да се потпрете на факторот ignorance is bliss , тоа незначи да се биде помалку интелегентен , позади таа реченица се кријат многу работи кое незначат помал IQ .
и треба ли да сте глупави за да се задржите на мислата don't worry be happy.

Целата поента на постов е неомаловажувањето на интелигенцијата на обичните, ами пречењето на факторот пошитоко гледање на работите кај интелегентните луѓе, кој ги прави да бидат понесреќни...
Втор фактор, недоволното ценење на вредностите во светот, нивно злоупотребување, искористување, замајување....
Неможноста на некои од нив да се најдат во системот цел живот...
И други фактори кои убаво се опишани наназад...итн
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
и треба ли да сте глупави за да се задржите на мислата don't worry be happy.
Да токму тоа. Бидејќи реченицата “Dont worry, be happy“ е крајно иронична. Луѓето со ниска интелиганција ќе ја прифатат како таква. А оние другите знаат дека авторот на песната всушност се фрлил од прозор. Исто така неинтелигентните уживаат во песната на Монти Пајтон, “Always look on the bright side of life“ бидејќи не ја сфаќаат иронијата во неа. Песната ја пее Исус распнат на Крст, каде е тука светлата страна на животот.

Рамбо Амадеус во една своја песна ја превртува “Донт вори...“ и ја пее како Don`t happy be worry... и саркастично ја доловува иронијата на текстот. Секако сите овие работи за поголемиот дел од масата се неважни, бидејќи за нив "Don`t worry be happy" e токму тоа... и ништо повеќе. Доволно за да бидат среќни.
 
Член од
9 август 2006
Мислења
160
Поени од реакции
19
...poradi toa sto premnogu ozbilno ja sfakaat vrednosta na zivotov...
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Да токму тоа. Бидејќи реченицата “Dont worry, be happy“ е крајно иронична. Луѓето со ниска интелиганција ќе ја прифатат како таква. А оние другите знаат дека авторот на песната всушност се фрлил од прозор. Исто така неинтелигентните уживаат во песната на Монти Пајтон, “Always look on the bright side of life“ бидејќи не ја сфаќаат иронијата во неа. Песната ја пее Исус распнат на Крст, каде е тука светлата страна на животот.

Рамбо Амадеус во една своја песна ја превртува “Донт вори...“ и ја пее како Don`t happy be worry... и саркастично ја доловува иронијата на текстот. Секако сите овие работи за поголемиот дел од масата се неважни, бидејќи за нив "Don`t worry be happy" e токму тоа... и ништо повеќе. Доволно за да бидат среќни.

Don't Worry, Be Happy
Bobby McFerrin
Here's a little song I wrote
You might want to sing it note for note
Don't worry, be happy
In every life we have some trouble
When you worry you make it double
Don't worry, be happy
Don't worry, be happy now

Oo, oo-oo-oo, oo-oo-oo, oo-oo-oo-oo-oo-oo
Don't worry
Oo-oo-oo-oo-oo-oo-oo
Be happy
Oo-oo-oo-oo-oo
Don't worry, be happy

Ain't got no place to lay your head
Somebody came and took your bed
Don't worry, be happy
The landlord say your rent is late
He may have to litigate
Don't worry, be happy
Look at me, I'm happy

Chorus

Here I Give you my phone number
When you worry, call me, I make you happy

Chorus

Ain't got no cash, ain't got no style
Ain't got no gal to make you smile
But don't worry, be happy
'Cause when you worry, your face will frown
And that will bring everybody down
So don't worry, be happy
Don't worry, be happy now

Chorus

Now there, is this song I wrote
I hope you learned it note for note
Like good little children
Don't worry, be happy
Listen to what I say
In your life expect some trouble
When you worry you make it double
Don't worry, be happy, be happy now


Наречи ме глупав и ниско интелегентен ако сакаш,ама текстов погоре не е ироничен, како прво , музиката е многу ведра и те прави да се чуствуваш убаво и среќно.....кажи кај гледаш ти иронија во овие стихови "Cause when you worry, your face will frown
And that will bring everybody down",,,a , ...додека пак , другата песна коа ти успеа да ја споредиш со оваа, си нема врска, “Always look on the bright side of life“, тука музиката е многу депресивна, ако некогаш си ја слушал , и башка тоа ситховите се многу страшни и не се многу охрабрувачки,...запази само како идат стиховите во оригиналната песна...
Always look on the bright side of death
Just before you draw your terminal breath

ок , тоа е околу песните,

на овој форум имам забележано дека има многу членови кои се јачаат на источна филозофија, и таму има една филозофија, незнам сеа што е како е ,ама и ја знам поентата, се вели дека ако ги отфрлиш сите твои желби и нагони дека така ќе имаш се.
ало еј,па колку помалку посакуваш толку помалку ти треба нешто ,
и нормално ако нешто не ти треба ќе почнеш да се осеќаш среќен со тоа што веќе го имаш.....
арно ама, поентата е следната,....не треба да бидеш поинтелегенте за да имаш ненаситни желби и нагони, а со тоа и понесреќен живот затоа што истите тие желби и нагони не се задоволуваат така едноставно ,

таа источна филозофија која многу често е усмерена кон тоа да се достигне некој душевен мир и да се има среќа во животот, според вашите толкувања излегува дека не учи како да бидеме помалку интелегентни, затоа што само така ќе бидеме среќни.:tapp:,

а, како ќе ја бараме среќата во животот, ќе чекаме некој да ни каже дека сме глупи и помалку паметни , и ние тогаш живи да се израдуваме .

цврсто ќе стојам на моето мислење , затоа што факт е тоа дека, ....

не битно дали некој е паметен или глуп или кое ниво на IQ го има,тој сепак може да има ненаситни желби и нагони и визии, кои никогаш нека да се задоволат или исполнат...а со самото тоа ќе го направат да се чуствува несреќно.

заклучок: не е точно тоа дека интелегентните луѓе се понесреќни.







 

Kajgana Shop

На врв Bottom