Зошто интелигентните луѓе се понесреќни?

Sasence

V.I.P-very important princess
Член од
21 ноември 2005
Мислења
154
Поени од реакции
1
.....а додека тие помалце интелигентните( да не кажам глупавите) воопшто не размислуваат од напред и одат од ситуација во ситуација без да промислат.Па со тоа и немаат проблеми, зошто ништо не промислуваат..
Целосно ја поддржувам темата на Lady
Успех не е еднакво на интелигенција.
Успех е еднакво на снаоѓање низ животот.

Паметните знаат дека никогаш во во животот нема се да биде совршено...

Совршенство еднакво на среќа.

П.С Глупавите знаат да уживаат во нивниот совршен живот.
Алал нека им е:helou:


[ЕДИТИРАНО ОД МОДЕРАТОР]: ПИШУВАЈ СО мали БУКВИ, цел пост ти го корегирав.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Среќата кај интелигентни луѓе е најретко нешто што го познавам.
-Ernest Hemingvej, автор и новинар Нобеловец
Zashto ne svakaat deka ne treba mnogu mnogu 'obesuvanje bardinja'! Se do onoj moent doka se bara vlakno vo jajceto nema da ja ima...:smir:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Мислам дека не е воред да генерализирате, има луѓе со различни нивоа на интелегенција и умствена моќ кои различно ги восприемаат сознанијата, и начинот на кој тие тоа го восприемаат многу зависи од тие околу нив и блиски на нив.
Еве мене јасно ми е дека ништо нее совршено, ама за мене тоа го прави живото интересен, бидејќи според мене кога би имало совршенство кое може да се достигне, со тек на време сите би го достигнале и живото би станал монотон , досаден и мене лично би ме направил несреќен.
Вака сега сите стремиме кон што е можно посовршено иако јасно ни е дека никогаш нема да го достигнеме, но интересното е тоа што сите фаќаме различни девијации и скратени или подолги патишта што ја прави целата сизифофска работа доста интересна, бидејќи на тој начин од сите различни патишта учиме кој е најефективен да би во наредниот обид направиме поголем исчекор , и се така грабиме се повеќе и повеќе и побрзо кон бесконечниот пат кон местото наречено совршенство.
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
П.С ГЛУПАВИТЕ ЗНААТ ДА УЖИВААТ ВО НИВНИОТ СОВРШЕН ЖИВОТ
АЛАЛ НЕКА ИМ Е
:helou:
Sovrshen zaborai da go stavish vo navodnici!
Glupite mislat deka e sovrshen zatoa mislat deka nema nishto podobro!
Tie drugite znaat poubavo, podobro, se stremat kon toa ama retko im uspeva! zaradi toa se nesrekni! a i pored toa koa gi gledaat glupite nesrekata dvojno im se zgolemuva!
I lejdi satori nemoj ti sea da mi kazes deka pametnite ne se omalovazuvani od "mangite", poshto toa se deshava! Postojano!
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Мислам дека не е воред да генерализирате, има луѓе со различни нивоа на интелегенција и умствена моќ кои различно ги восприемаат сознанијата, и начинот на кој тие тоа го восприемаат многу зависи од тие околу нив и блиски на нив.
Еве мене јасно ми е дека ништо нее совршено, ама за мене тоа го прави живото интересен, бидејќи според мене кога би имало совршенство кое може да се достигне, со тек на време сите би го достигнале и живото би станал монотон , досаден и мене лично би ме направил несреќен.
Вака сега сите стремиме кон што е можно посовршено иако јасно ни е дека никогаш нема да го достигнеме, но интересното е тоа што сите фаќаме различни девијации и скратени или подолги патишта што ја прави целата сизифофска работа доста интересна, бидејќи на тој начин од сите различни патишта учиме кој е најефективен да би во наредниот обид направиме поголем исчекор , и се така грабиме се повеќе и повеќе и побрзо кон бесконечниот пат кон местото наречено совршенство.
Токму така!
А можност за анализирање, детализирање и најбитно од се избирање почесто имаат поинтелегентните луѓе, што е малку чудно како тоа ги прави несреќни.
Можеби луцидноста која ја поседуваат од време на време да ги огорчи, но никој не е среќен 24/7, тоа е невозможно.

Додека ако некој ги поставил работите генерализирано, како тогаш да не се генерализира, кога сите ние сме поставени на истото рамниште.
A cup of s****.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Можност за анализирање, детализирање и најбитно од се избирање почесто имаат поинтелегентните луѓе, што е малку чудно како тоа ги прави несреќни.
Можеби луцидноста која ја поседуваат од време на време да ги огорчи, но никој не е среќен 24/7, тоа е невозможно.
Не е воопшто чудно. Неинтелигентните луѓе немаат проблем со прифаќањето на податоците такви какви што се. Оние другите имаат потреба да размислат околу сите ситници и детали. А кога човек ги разглабува нештата до самиот корен секогаш завршува со идејата дека се` е залудно. А со таква мисла е сосема нормално да бидеш несреќен. Плус, умеат да размислат рационално, умеат да го сфатат светот и да се разочараат од него.
Интелигентните луѓе се свесни дека светот е несреќен без разлика дали тој е свесен за својата несреќа. Сочуствуваат... и патат со него заедно.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Не е воопшто чудно. Неинтелигентните луѓе немаат проблем со прифаќањето на податоците такви какви што се. Оние другите имаат потреба да размислат околу сите ситници и детали. А кога човек ги разглабува нештата до самиот корен секогаш завршува со идејата дека се` е залудно. А со таква мисла е сосема нормално да бидеш несреќен. Плус, умеат да размислат рационално, умеат да го сфатат светот и да се разочараат од него.
Интелигентните луѓе се свесни дека светот е несреќен без разлика дали тој е свесен за својата несреќа. Сочуствуваат... и патат со него заедно.
За малку ќе ме убедеше, да не беше последниот дел.
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Јас битно сум си среќен, па кој како сака нека ме класифицира ;)
 
Член од
16 август 2007
Мислења
262
Поени од реакции
4
ubavo rekle starite sloveni

"BLAZENI NISCI DUHOM"

vo sloboden prevod blazesi im na glupiteee..taka da jasno e zaso pointeligentnite luge se ponesrekni..
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Ne mislam bash deka intelegentite luge se samo nesrekni, sto mi fali mene ja sum intelegentna:D i bash sum srekna, megutoa ima mnogu nesrekni luge vo svetov, i sto ne se intelegntni.
 
R

reactive89

Гостин
Ne se slozuvam deka inteligentnite lugje ne se srekni, ne deka sum inteligenten nejkam da go kazam toa, sum do nekoj stepen ali ne do tolku, ali sekoj covek moze da napravi da si bide najsreken duri i ako e premnogu inteligenten samo treba da znae da go zgrapci zivotot takov kakov sto e i da gleda malku poveke na pozitivnata strana na zivotot ipak imame premn bad raboti sto ni se desile vo minatoto, segasnosta i tek sto idat, stojam zad toa deka vo sekoja temnina ima barem malku svetlina koja ke ne raspolozi sekogas vo sekoja situacija, loso bez dobro ne ide, a i obratno....

Srekata nemoze da se kupuva ili nesto da se vlozi za da se dobie, tuku toa zavisi od samiot covek kako ke si gi naredi rabotite, moze da si prebogat a sepak da si osamen i da se nesreken i da ti e maka sto zivees, ali toa e radi toa sto taka tipot si naredil da zivee... ili da si siromav a pak da si najsrekniot covek na svetov, ima i lugje koi se prebogati a si ziveat skromno i se presrekni, a ima i siromasni koi im e bolji da umrat otkolku da ostanat na svetov....

Se se raboti vo glavata na coveka, kako toj ke pristapi na rabotite taka i ke mu se reflektiraat nazad! Inteligentni lugje - nesrekni, ne se soglasuvam bas, ima premn lugje so se inteligentni a sepak se preradosni!!!

Taka da... ova po moe ne drzi mnogu mnogu voda!:smir:
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Интелигентните се ослободени од емоцијата сочувство? :toe:
Не велам дека се ослободени, но сигурно знаат тоа да го контролираат.На крајот на краиштата се е избор и самоконтрола, интелегентните луѓе се соврмени луѓе кои немаат ниту време, ниту пари, ниту емоции за трошење.
Затоа што да сочуствуваш со целиот свет и неговата трагикомична состојба, треба да си емпат, а искрено не верувам дека интелегентните луѓе се емпати.:aham:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Не велам дека се ослободени, но сигурно знаат тоа да го контролираат.На крајот на краиштата се е избор и самоконтрола, интелегентните луѓе се соврмени луѓе кои немаат ниту време, ниту пари, ниту емоции за трошење.
Затоа што да сочуствуваш со целиот свет и неговата трагикомична состојба, треба да си емпат, а искрено не верувам дека интелегентните луѓе се емпати.:aham:
И тоа како знаат и умеат да ги препознаат и применат сите типови на емоции....
Постот беше поставен во смисла дека интелигентните луѓе, со својата јака перцепција, прилагодување, снаоѓање, моќност на умот, квалификации и што ти уште не, многу се понесрекни гледајќи го светот преку тие наочари, сваќајки ги причините за несреќите како и убавите нешта кои го прават човекот среќен итн....Многу длабоко и аналитички ги прифакаат работите околу себе и бараат причина-последица скоро во се, за разлика од останатиот свет..........
Од друга страна пак, и не се баш толку среќно прифатени од останатата половина ...
Со оглед на тоа колку е денес светот извитоперен, свет во кој вредностите и не се баш поставени на некое завидно ниво, очигледно е нивното нерасположение и несреќа во повеќето моменти....А далеку од тоа дека овие луѓе не можат да си пружат задоволства на душата, да се направат себеси среќни и оние околу нив...Но знаат дека наредниот момент мораат да се вратат во посуровиот свет, кој искрено сакаат да не е таков.....
Можеби во новата епоха, која се најавува, овие луѓе ќе ја најдат вистинската среќа, задоволство, исполнување....
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Да, понесреќни се затоа што пореално ги согледуваат работите и се разочаруваат од истите понатака..
Бре колку сум била глупа.. :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom