До кога светот ке биде машки?

Статус
Затворена за нови мислења.
Д

Демијан

Гостин
Dobro de so se zamarade tolku so ovaa tema!!! Pustete si ja This is a mens world!!! i ke vi stane jasno!! Sto ima vrska koj e glaven koga ednite bez drugite ne mozat!!

P.S Pozz do tamarce i imam da ti kazam deka jas ne se zamaram so vakvi banalni raboti koga znaeme deka se ednakvi!! A ti mozes da prodolzis da si tupis mozok so vakvi raboti ne si ti kriva:tapp:
 
Д

Демијан

Гостин
Така е!!
И со Тито напред!!

И за да не паѓаш пак во дилеми, ој сега фати се за работа и не туку брмчи наоколу, треба ручек на астал да ставиш. :smir:
haha! Abe devojko ne ti lici ova da go pisuvas!!! Neznam koj postavuva pucek na ASTALOT:tapp::tapp:
 

Sasence

V.I.P-very important princess
Член од
21 ноември 2005
Мислења
154
Поени од реакции
1
Сеа вака.. Прво.. Од каде идејава дека светот е машки??? Никаде не пишува дека мажите ги носат сите одлуки во светот.. Чисто информативно, на сите тие "големи" умови, како научници, творци и пронаоѓачи, секогаш им е потребен совет. Во многу случаеви советникот е жена. Не е маж. И на политичарите, еве сите оние говори што ги држат на ТВ, им ги пишува друг, најчесто жена.
Постои взаемна зависност меѓу мажот и жената. А тоа дека мажите секогаш ги имаат поголемите функции, тоа е затоа што се избориле за нив. Секогаш може таа позиција да им биде одземена од жена. Само што малку од малку жените до некаде и се плашат од критики, што ќе каже остатокот од светот. Се додека така размислуваат жениве, нема да го добијат она за кое сонуваат.
Поздрав

Се инспирирав за темава од една школска дискусија...ама нас муабетот ни беше демек машкиве повеке си уживаат...можат да имаат 1000 женски и да бидат фраери,можат да седат во кафана цел ден и повторно да не бидат нападнати со нечии коментари.Мислев за моралните права...***а темата отиде на тоа кој е подобар,дека мажите можат се сами и кој е поглавен.А лично јас сметам дека за тоа нема дилема-едните без другите не можат...***
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
145
Поени од реакции
2
Интересна работа бе ... 12 години учам, 12 години имам 5.00 успех, 12 години не се нашол дечко подобар од мене ... интересно.
А кога вие млад господине ќе сфатите дека сте никој и ништо без жените во вашиот живот, можеби и ќе можеме да разговараме!
This is a men`s world, but ain`t nothing whit out a woman heart! Другарке скроз си во право, не да неможам без жена. Ама дрруго беше муабетот, у средно да може да покажете вие дамите подобар успех(малку сте поодговорни, потррпеливи, пошто у средно тоа се бара). Ама после се комплицираат работите после се барра муда, ррешителност, цврстина и многу важно не мешање на емоциите кај што се работи. Така да заврши средно и факултет па ке правиме мууабет.(и не ја сваќај многу лично последнава реченца, зошто ке мораш да се одвикнеш од сваќање лично бидејќи ќе ти шкоди, гаи си рационалност и користољубивост).
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
...gi zaborai zenskite plachipichki da gi navedesh, sto prvi koa se nadvladani verbalno i so fakti, plachat i vregaat lichno i sto ti ne...
Еве ги драг мој:)

Ljupco напиша:
...by the way se izvinuem vaka na temava bash sto ke ide ama poshto pederski se igra i ja sea ke igram malce lezbejski...

...na temana za "do koga ke bide svetot mashki" jas ne sum prisuten od "tehnichki prichini" sto ne znahi deka davam podrshka na site lavoi sto ke se borat ponataka svetot i forumov da e se pomalce zenski...blagodaram i ushte ednashka se izvinuem...imate pozdrav do site sto ke prodolzat da uchestvuvaat na taa tema...:)

cirkon напиша:
This is a men`s world, but ain`t nothing whit out a woman heart! Другарке скроз си во право, не да неможам без жена. Ама дрруго беше муабетот, у средно да може да покажете вие дамите подобар успех(малку сте поодговорни, потррпеливи, пошто у средно тоа се бара). Ама после се комплицираат работите после се барра муда, ррешителност, цврстина и многу важно не мешање на емоциите кај што се работи. Така да заврши средно и факултет па ке правиме мууабет
Бидејќи она е помала и сеуште е во средно,јас сакам да правиме муабет:)Каде се комплицираат работите,на фах или на работа?
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
145
Поени од реакции
2
Еве ги драг мој:)






Бидејќи она е помала и сеуште е во средно,јас сакам да правиме муабет:)Каде се комплицираат работите,на фах или на работа?
Кај работиш?
И дали имаш шеф или шефица, газда или газдарица?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Кај работиш?
И дали имаш шеф или шефица, газда или газдарица?
Целата структура каде што работам,најодговорните функции се водени од жени,почнувајќи од амбасадорката па до доле.И замисли која среќа ја имам,јас имам маж за project manager :) но над него е жена,над неа жена и главната е пак жена.
И кој има најголеми муда:)
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
145
Поени од реакции
2
Целата структура каде што работам,најодговорните функции се водени од жени,почнувајќи од амбасадорката па до доле.И замисли која среќа ја имам,јас имам маж за project manager :) но над него е жена,над неа жена и главната е пак жена.
И кој има најголеми муда:)
Епа leandra ова докажува само дека темава е џабе отворена, пошто светот не е веќе машки. Во руска амабасада си?
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou: Ako zboruvame za semejstvo ,porano zenite bile poveke zavisni od mazite ,i so samoto toa bile podredeni na nekoj nacin . Deneska se smenija rabotite ,zenite se poosamostalija , stanaa po sigurni vo sebe a so samoto toa i ponezavisni . No zatoa denes imame se poveke razvodi i slicni raboti.... navistina ne znam sto e podobro.:smir: :smir: :smir:
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
До кога? Одговорот е и повеќе од лесен - се додека пости закоравеното мислење дека светот всушност е машки.:toe:
Блиц поговорка: ‘‘Позади секој успешен маж стои успешна жена. А позади секоја успешна жена стојат редица на успешни мажи‘‘.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Ово је црно-бели свет ... ова е женско-машки свет!
Јинг-јанг и се останато.
Не можат ни жените без мажите, ни мажите без жените.
Тоа е тоа.

(не се откажувам од феминизам, само сум заљубена)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
До кога? Одговорот е и повеќе од лесен - се додека пости закоравеното мислење дека светот всушност е машки.:toe:
Блиц поговорка: ‘‘Позади секој успешен маж стои успешна жена. А позади секоја успешна жена стојат редица на успешни мажи‘‘.
Има една поинаква која вели: behind every succesful woman there is a man steаring in her ass. Кој разбра разбра, кој не учете странски јазици :vozbud:

Инаку за темава можам да речам дека во времето на комунизмот беше машки-женски работи. Сега освен раѓањето (бар дур не смислат и мажите да раѓаме) што останува на жените се друго е демократски поделено. А ако не сте сватиле дека светот не е само машки... крајно време е да сватите.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Сега освен раѓањето (бар дур не смислат и мажите да раѓаме) што останува на жените се друго е демократски поделено. А ако не сте сватиле дека светот не е само машки... крајно време е да сватите.
Се слагам...Сега е се оставено на самосвеста на жената и на нејзиниот личен избор. Штом таа ќе сфати и ќе поверува дека не е ништо помалку од мажот и штом ќе посака да се реализира себе како личност, тогаш нема маж кој ќе и попречи(и тука не ставам у комбинација затуцани шовинисти кои сметаат дека жената нема мозок, дека главната нејзина суштина е вагината како средство за секс и раѓање, дека имаат право да ја казнуваат физички или да господарат со животот на жената...тоа се све особи со проблеми на кои добро би им дошол престој у некоја од скандинавските земји).
Жената ги има сите средства на распологање.Но мора и да реши да ги искористи. Ако самата е во ментален шаблон дека мажот е надмоќен и контролира, таков третман и ќе добива.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Dobro de so se zamarade tolku so ovaa tema!!! Pustete si ja This is a mens world!!! i ke vi stane jasno!! Sto ima vrska koj e glaven koga ednite bez drugite ne mozat!!

P.S Pozz do tamarce i imam da ti kazam deka jas ne se zamaram so vakvi banalni raboti koga znaeme deka se ednakvi!! A ti mozes da prodolzis da si tupis mozok so vakvi raboti ne si ti kriva:tapp:
Ако ти мислиш дека е замарање...тоа за некој друг е само утринска гимнастика:toe:


Него да се разбереме една работа....се што зборам , го заборам во согласност со законот за големите бројки, тоа значи џабе се набројуваат исклучоци како контра аргументи!!!!!!!!Јасно или да образложам....

друго, одвреме на време низ темава знае да скружи муабетот, за тоа кој е позначаен ..а тоа нема смисла.Затоа што си требаме едни на други.

друго нешто....ја многу ги сакам жените, и тоа повеќе од мажите.Најсериозно.

Lele koj si ti frustro...

No sekoj cest za mislenjevo veruvam devojka ti e mnogu gorda sto te ima...:salut:
па да ти кажам право , и малку сум фрустриран....ама фрустриран сум од ебаната глупа женска психа....затоа што се палат на тоа да бидат покорени.Нив им треба некој посилен да ги води...Никогаш во животот не сум ги поставувал моите девојки на пониско од мене...и тоа е една од причините зошто немам девојка.
им давам слобода, а она на глава ми се качуваат.И на крај ќе ми избегаат и ќе се дадат за некој мачо шовиниста што на чело му пишува "Тепај да те слуша ,Еби да те сака".
Момци, бидете погруби со жените поише ќе ве пошуваат и ќе сакаат.Остајте што зборат они, само лаат на празно.Во пракса друго се покажува.


A бе ако гледаме така и во Египет имало жена фараон и ама баш ништо не му фалело на Египет.
Аман бре,доста со вакви глупи изјави.
Ќе има разлики тоа е факт,ама па сега да зборите како жените седат дома мијат садови и дека вие сте најспособните,не држи вода.
Колку што има способни мажи,толку има и жени способни.
Тоа за египет муабетот и сите слични веќе кажав...џабе се бројат исклучоци.Пак се мажите побројни.
А тоа со миењето садови, сакав да отсликам една друга појава, дека мажите ќе рмваат од јутра до сутра, ќе гинат во војни,ќе го штитат своето огниште,ќе обезбедуваат опстанок, и на крај некој ќе се избаци и ќе каже.....Дека сме биле еднакви:toe:

O ти исфрустрирано човече..:uvo:

Знајш зошто е то така? Затоа што мажите се плашеле дека ако жената дојде до збор, ќе се смени цела работа и таа ќе владее со светот.

Во врска со болдираново. Да те прашам нешто. Оти кога сте толку способни и моќни и паметни и шо знам таму шо, ОТИ не миете вие садови, оти не перете вие гаќи, оти не пеглате, оти не правите ручек, оти не рибате паркети и џамој..
Може сум исфрустриран, ама не сум шовиниста.И мажите и жените треба да имат еднакви права.Ама не е затоа муабетот.Поентата е дека човекот несомнено е поделен на два дела...Мажи и Жени.
И јебига, уште при формирањето немало братска делба.И тоа довело до доминација на појаката страна...ама ја ќе заборавиме дека тоа било така.И ќе заборавиме дека некогаш на жената не и се давале права еднакви со тие на мажите...и ете , денес ги има. и сега се поставува прашањето....во согласност со големите бројки и само со големите бројки...кој доминира во политиката (носење на било какви одлуки што го моделираат општеството)??????????


Драги Императоре, од чиста причина дека си ми симпатичен, јас еве ќе ти докажам со научни факти некои работи.
Драга Сатори...мило ми е што така си се симпатишаме.:smir:


него ај малку историја...мојот прв пост на темава беше дека...за да владееш со светот треба да си економски и воено јак...и некој ме искритикува дека тоа нема врска со темава.Ама еве го пак исплива на површина истиот муабет.

некаде при почетокот на цивилизациите...жените па и не биле физички многу послаби од мажите....и во тој период на матријархатот мажите економски пропаднале, оти ловот тогаш не носел мнгоу стабилност во опстанокот како што тоа го правело раното земјоделие предводено од жените.....
и тука се јавува она....па јас имам поголема заслуга , и ете ти го светот воден од жените....после некое време, затоа што и мажите можеле да бидат исто така добри во земјоделството...а бидејќи дошле војувања со соседните племиња....мажте пак се ставиле на таа предводничка позиција....и од тогаш навака.тоа уште важи.

е сега.После втората светска војна, светскиот мир се издигнува на повисоко ниво. се формираат сојузи со цел да се спречи уште една таква катастрофа.Светскиот мир почнува се повеќе и повеќе да се цени. и во негово име се постигнати многу позитивни резултати.
Бидејќи линијата влече на тоа дека мажите повторно ќе ја загубат таа воена улога.Останува да доминираат само економски јаките луѓе.....а денес сеуште тоа е една долга листа каде првите места ги имаат мажите.:toe:
Да не се правиме на Тошо, очигледно е дека мажите доминираат и пак ќе потсетам сето тоа во согласност со големите бројки.
Во едно друштво...машките се тие кои се најгласни.Тие го прават филмот, тие го предводат текот на муабетот а девојките само следат.
.....дали ви е позната ситуација...типот нешто меле а цурава се смешка..
и за крај....секоја чест за исклучоците, ама јас зборам за големите бројки, и сите примери од типот на ама јас знам случај каде тоа не е така.....нема да имаат смисла
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom