До кога светот ке биде машки?

Статус
Затворена за нови мислења.

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
Темава ќе отиде во неповрат поради ниски провокации и вакви сликовити прикажувања.Затоа жените реагираат,сега треба да почнат и да споредуваат Кој го води светот и на кого се ваквите коментари:)
Се измешаа лезбејки,педери,шовинисти,феминиски,попара се направи.Може ли без навреди да се дискутира Зошто некој поставил тема дека мажите го водат светот и Зошто има големи приврзаници на тоа мислење.Можеби дека ви одговара само насловот,аргументи нема,а жените се иритираат.Се спомнува Бог,а не веруваат во него,рамноправност и докажување на еднаквост со мењавање гума на кола,миење прозори,гледање шпански серии.Баби и жаби.Физичка сила и интелегенција.
Го подржувам она мислење дека шовинизмот земал големи размери,а историјата била сурова спрема жените,но дека времето е изменето,сега е еднакво време на докажување способности.Но сеуште има унапредување за носење сукња и повредени мажи под раководство на жена.Некои структури во Македонија се водени од жени како на пр.Американската подршка во Македонија со амбасадорот на САД.Сите ама сите до една на раководна функција се жени.

п.с. педер шовинист:pos2:е оваа комбинација е крај.

...i koa stana od spienje nozete ti bea otkrieni...???


...gi zaborai zenskite plachipichki da gi navedesh, sto prvi koa se nadvladani verbalno i so fakti, plachat i vregaat lichno i sto ti ne...

...inache...stoznam...temava e hit...interesna za cirkus smeenje a neveruem deka nekoj e do tolku peder-shovinist ili lezbejka-feministka...samo ima smeshni postovi...a toa e za pofalba...poshto se otpushtija site i se kartite se otvoreni i togash doaga ona...zadovolstvoto..klimaksot...kaj i da e ke bide...ke ide temava u podrum so katanec...samo e prashanje na vremeto koja feministka ke ja zakluchi poshto ne i odgovara...da gubi...hahahahaaa...:smir:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
...i koa stana od spienje nozete ti bea otkrieni...???

...gi zaborai zenskite plachipichki da gi navedesh, sto prvi koa se nadvladani verbalno i so fakti, plachat i vregaat lichno i sto ti ne...

...samo e prashanje na vremeto koja feministka ke ja zakluchi poshto ne i odgovara...da gubi...hahahahaaa...:smir:
Ако ова е факт со кој жените се надвладани:

ljupco напиша:
...i pred da se rodish i posle toa i do vechnosta dok postoi...
јас менувам пол. Подобро како машко вака "силно" и со "факти" ќе дебатирам одколку да ги слушам или читам зборовиве и да ме убедуваат дека е факт:wink:
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Мажот е глава на семејството, ама жената е вратот :icon_bigg
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Колку е светот машки толку е и женски.Некаде има кај што жената е газда во фамилија,а некаде мажот.А преку глава од некои препукувања без везе.Факт е дека мажите можат да ги вршат сите женски работи.Додека женските за една сијалица да прегори викаат по машкиот пол да ја смени.Јас лично се интересирам за сите машки работи,од поправка на коли до менање сијалица.И сите женски нека се заинтересираат па после нека менуваат.И пак ќе кажам светот е и машки и женски.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Додека женските за една сијалица да прегори викаат по машкиот пол да ја смени.
Добро бе за кој жени станува збор?Јас лично несакам да ме групираат и споредуваат со лигли.Избришете ги од глава тие личности,тие се во минимален број.Метафори од овој тип со сијалица или гума ме иритираат.

п.с.не сум феминистка и не сум исклучок:wink:
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Драга Leandra,јас не ги ставам сите жени во ист кош,но факт е дека е претежно така.Да,има унапредувања во стилот носи минич,но свати некои работи никогаш нема да се сменат.Може тебе не ти одговара така и мене,но ај да се запрашаме колку жени постојат кои сите работи им ги препуштаат на мажите.Никој не те стави во ист кош со нив.Јас зборев во глобала,и јас сум женско и многу пати се срамам од тоа.Затоа што постојат личности кои несакаат да се борат во животот.Ама најискрено колку жени знаат да сменат гума а да не речат дека тоа е машка работа.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.511
Поени од реакции
47.742
Мажот е глава на семејството, ама жената е вратот :icon_bigg
GG
точно така :) не реши со ова сега. :nesvest:
Така е убав податок е ова да се знае:вратот во смејството готви,чисти,ја пере главата,а главата седи и ужива богами стварно не реши:bilokojzbot::bilokojzbot: ако нека мисли вратот дека врти глава добро еsd
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Така е убав податок е ова да се знае:вратот во смејството готви,чисти,ја пере главата,а главата седи и ужива богами стварно не реши:bilokojzbot::bilokojzbot: ако нека мисли вратот дека врти глава добро еsd
Но, не заборавај дека вратот може да ја натера главата да го прави и ова :zid:

Што мислиш, кого повеќе ќе го боли? :smir:
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Јас мислам дека денеска жените имаат во се еднакви права. Ајде ако некоја девојка не се сложува со мене нека пише во што била дискриминирана. Пример за тоа дека ако се сака може да се успее се Ангела Меркел, Хилари Клинтон и новата претседателка на Аргентина. А да не зборам колку директорки , менаџерки има по нашиве компании.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Јас мислам дека денеска жените имаат во се еднакви права. Ајде ако некоја девојка не се сложува со мене нека пише во што била дискриминирана. Пример за тоа дека ако се сака може да се успее се Ангела Меркел, Хилари Клинтон и новата претседателка на Аргентина. А да не зборам колку директорки , менаџерки има по нашиве компании.
Никоја не вели дека сме дискриминирани денес. Збораме за минатото и за тоа колку битки и војни сме воделе за да стигнеме до ова ниво денес, иако и денес има некои стереотипи и предрасуди околу дискриминацијата на жената.
Прочитај ги постојте надолу, на сите десет страни, па ќе најдиш голем број мажи кој мислат дека жената нема право да заземи добро место во светот.
 

10101

@*I am Nuts!*#
Член од
27 ноември 2007
Мислења
349
Поени од реакции
0
Светот ќе биде машки се додека постојат луѓе кои мислат дека така е! Под луѓе мислам жени!

Вечна поделба, што ќе да беше ова бе...ццц!
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.511
Поени од реакции
47.742
Но, не заборавај дека вратот може да ја натера главата да го прави и ова :zid:

Што мислиш, кого повеќе ќе го боли? :smir:
хе хе како што памтам Биологија централниот нервен систем што е одоговрен за'' :zid: -движењето'' и за движењето на вратот во целина се наоѓа во главата :bilokojzbor; па ти сеа види....



:smir: цвеќе за вратот
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom