Голема полициска акција на Шар планина против терористите

Статус
Затворена за нови мислења.

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Point is, Svetovid Druzhe, BC dade drzhavjanstva na tie shto gi zasluzija. Nekoi ushte cekaat na tie drzhavjanstva.
Секоја чест на дедо ти особено ми е мило оти по тоа што кажуваш значи дека бил соборец на дедо ми. Само нешто не ми штима у приказнава. Ако бил партизан, како тоа добил државјанство до 2000 и не знам која? Нејсе може и да е така како што велиш. Испит си паднал затоа шо си Куртиши, а не Куртевски? :wink: Ај биди си искрен и кажи дудук си бил. Не извини храбро си се држел нишо не си кажал :pos2:
Не ме заебавај сум полагал испити со колеги Албанци.
Инаку да не се лажеме пријателе процентот од ’над 20%’ Албанците не го постигнаја само со раѓање. Нема шанси бе брат па таман на дванаесет години да почнеа да раѓаат Албанките ’секое летенце детенце’ Огромен удел, пази шо ти велам, огромен удел има физичкиот прилив на население од Косово. Све останато е бајки за мали деца.
 
Член од
22 мај 2006
Мислења
400
Поени од реакции
4
Знае ли некој Албанец да објасни зашто сите селани од Бродец на ТВ збореа српски? Еднаш прашав и никој не одговори. Табу ли е темата? Дали се тоа дојденци од Косово и ако се кога се дојдени?

Дали во Бродец воопшто има Македонски Албанци и ако има во каков сооднос се со Косоварите (ако се потврди дека се дојденци од Косово)?
A zosto seloto se vika BRODEC, a ne Mir Kon na primer ?
 
Член од
30 октомври 2007
Мислења
136
Поени од реакции
0
Abe "ekonomisti" bile...
..a kae,drugiot del ,znaete?u tanusevci i toa kaj stara prodavnica,levo vo kukata na dzavid hasani,kukata so 6 prozori...P.S sigurno nekoj ke se najde vo ovaa prikaska.

Abe "ekonomisti" bile...
...se uste planiraat i toa naskoro u tekot na ovie dve nedeli.Pocetokot e u tanusevci ,a sredinata ke bide koga ke ja napadnat policiskata stanica u aracinovo toes ke ja zavzamat bez otpor a tamosnite policajci ke gi oblecat uniformite na uck.

KOMANDANT HODZA JAVNO SE ZAKANI ,STO ZNACI SAKALE NEKELE 2001 SE POVTORUVA ,SAMO ZA 6 BROJKI NAGORE -2007-2008.
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Hahah kako sum se smeel na ovaa izjava sega (A1 TV):
И ние сме против криминалните групи, но мора да се води сметка и за локалното население, вели лидерот на ДУИ Али Ахмети.

A za onie sto zboruvaa deka pukale vo dzamijata:
Последица од вчерашната акција е и оштетената џамија, од чија внатрешност стрелале дел од вооружените.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
asteriks напиша:
KOMANDANT HODZA JAVNO SE ZAKANI ,STO ZNACI SAKALE NEKELE 2001 SE POVTORUVA ,SAMO ZA 6 BROJKI NAGORE -2007-2008.
Командант?????????? т.н командат после оваа акција сигурно има нарачано еден шлепер памперс пелени .
 
Член од
30 октомври 2007
Мислења
136
Поени од реакции
0
Командант?????????? т.н командат после оваа акција сигурно има нарачано еден шлепер памперс пелени .
.....kaj si be ratni druze ebati slepecot so ne se javis beeeeej,ajde doagaj u zemjava pocnuva da gori ama ovojpat druze barem sejr da gledame i ratni profiteri da staneme...aa so velis ,go slusna onoj hodza sto izjavi ,abe za malce mi izbega od nisan u 2001 ama sum go nacekal kaj kukata so 6 prozori u malino malo znaes za koja kuka ti zboram,kukata na dzavid asani taa golemata nad baciloto.kade sto bese stacionirana pozicijata na (cizma-1)so javuvanjeto od NEON-FIRRE,BACK-POPAJ CALLING.TI TEKNUVA SEA ,ZNAES ZA STO ZBORAM I PRATI MEJL.
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
asteriks напиша:
KOMANDANT HODZA JAVNO SE ZAKANI ,STO ZNACI SAKALE NEKELE 2001 SE POVTORUVA ,SAMO ZA 6 BROJKI NAGORE -2007-2008.
верувај дека после ваквата акција два пати ке размисли некоја распашана банда дали да се крене на бунт, со оглед на суровоста на МАК. армија кон вооружените криминални групи(која суровост нормално ја оправдувам и поддржувам)
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.060
...znaci po tvoe i makedoncite muslimani od mogorce,rostuse,i od cel dolno rekanski kraj,od zapadniot del na makedonija sto pretezno idat vo italija na privremena ,i koga ke se vratat znaci po tvoe treba da zborat ITALJANSKI,ama sepak oni si zborat na MAJCINIOT SVOJ JAZIK MAKEDONSKI i ne bidi tolku plitok vo pametot.:pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :toe:
Aj ke te citiram tebe:
Ne bidi tolku plitok vo pametot.:pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :toe:
Ako razbirash matematika, analogijata bi bila, dali tie selani vo Brodec, sto bile pecalbari vo Belgrad, znaat da go zborat MAJCINIOT SVOJ JAZIK ALBANSKI, a odgovorot e DAAAAA. Ama, nema vrska, kako sto nekoj pogore kazhal, teshko deka ocekuva od tebe ova da go svatish!!!!
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Оф-топик: Астерикс, запознај се со можностите на опцијата "Измени" во долниот десен агол на секој пост.
Ми здосади да ти спојувам мислења друже :)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Секоја чест на дедо ти особено ми е мило оти по тоа што кажуваш значи дека бил соборец на дедо ми. Само нешто не ми штима у приказнава. Ако бил партизан, како тоа добил државјанство до 2000 и не знам која? Нејсе може и да е така како што велиш. Испит си паднал затоа шо си Куртиши, а не Куртевски? :wink: Ај биди си искрен и кажи дудук си бил. Не извини храбро си се држел нишо не си кажал :pos2:
Не ме заебавај сум полагал испити со колеги Албанци.
Инаку да не се лажеме пријателе процентот од ’над 20%’ Албанците не го постигнаја само со раѓање. Нема шанси бе брат па таман на дванаесет години да почнеа да раѓаат Албанките ’секое летенце детенце’ Огромен удел, пази шо ти велам, огромен удел има физичкиот прилив на население од Косово. Све останато е бајки за мали деца.
Колку за дилемата зашто не добил државјанство, ќе ги прашаш соодветните сектори засегнати по тоа прашање, барањето (дебилно е да поднесе барање, али идеше по процедура типот) му се одбиваше 3-4 пати.
За тоа како јас сум идел на испити и дали сум бил дудук, си знам ја, и луѓето што ме знаат мене и мојот капацитет. Само колку да ти дадам една компарација, овој дудук, што на стоматолошки од сите можни предмети, само хемија не можеше да положи кај Благоја Јордановски да напоменам, Биохемија положив, а хемија не. Објасни му на еден дудук.

Се сложувам, има дојдени од Косово, не го негирам тој факт, ама како што и ти напоменав, според закон, 15 години ако си жител на Македонија, ти следува државјанство, нели? Е сеа, прашање е дали тие дојдени од Косово се повеќе од 15 години тука? 80% ДА!

Дали ќе почитуваме закон и ќе им се даде државјанство, за да бидеме правна држава? ДА. Си добија државјанство. Крај на приказната.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Најновиот број на ВЕЧЕР донесува нов доста интересен текст околу случувањата во Бродец:

ЕПОРТАЖА НА ВЕЧЕР ВО БРОДЕЦ И ОКОЛНИТЕ СЕЛА НА ШАР ПЛАНИНА


Бандата го изеде и волот на селскиот кмет


Распрснатите ќерамиди, тули и прозорци од селските куќи крцкаа под нозете на секој минувач што вчера го обиколуваше Бродец. На полињата и ораниците околу куќите и покрај патот лежеа полураспаднати тела на коњи, а реата од нив се ширеше насекаде низ воздухот


- Луѓето што дојдоа во селото носеа униформи и оружје, влегуваа во куќите, крадеа, носеа се и сешто. Имаше и наши соселани. Еден ме позна, ме праша како сум, што правам - вели една седумдесетгодишна жителка на селото, која веќе четири месеци живеела во терор и два дена се криела заедно со семејството во подрумот од нејзиниот дом.



- Млади момчиња со пушки во рацете ги малтретираа моите соселани -вели таа и видно растревожена додава: "Бандата го уби дури и волот на селскиот кмет. Го однесоа в планина, таму го испекоа, си направија веселба само неколку денови пред да пристигне полицијата во нашето село.

- Некои од селаните, се жалеа дека бандата силувала младо девојче, но јас не сум го видела тоа со моите очи - говореше за Вечер, старицата од тетовско Бродец, која сакаше, од за нас разбирливи причини, да не и се спомене името во весникот.

На самите врвови на снежната Шар Планина, на надморска височина од над 2.000 метри се наоѓа цела низа на ровови и утврдувања на криминалната група, од каде ги контролираа приодите кон и од Бродец и околните села.

Таму беше присутна новинарската екипа на ВЕЧЕР.
"Уштрија полицоре", или во превод воена полиција, пишуваше на една од воените униформи со ознака на УЧК, која беше оставена над еден од рововите на криминалците. Тоа беа остатоците од она што зад себе го оставиле криминалните банди на Рамадан Шити. Воен камп, импровизирано веце, неколку бункери и ровови долги околу 50 до 100 метри, а длабоки околу еден метар...

Овие позиции биле подготвени за долготрајно војување, снабдени со залихи муниција, храна, облека, вреќи за спиење. Користеле коњи за достава на муниција. Во Бродец е запленет и џипот употребуван за истата намена. Ова според полицијата докажува дека групата имала план за организирано пружање отпор.

Огромно количество на муниција, минофрлачи, четири бестрзајни топови, педесетина автоматски пушки и два снајпери "црна стрела" се воениот плен на македонските специјалци по акцијата "Планинска бура". Во рововите се уште беа оставени свежите траги од присуството на криминалните групи. Оставени сандаци од муниција и паковки од ракетни фрлачи беа насекаде околу импровизираните ровови. Имаше и стратешки мапи. Притоа, дополнително, пронајдени се памфлети и документи заедно со пропаганден муџахедински материјал. Ова е местото каде нашата полиција успеала да ја извојува битката и за кусо време да ги совлада малубројните криминални групи.


Дел од запленетото оружје во акцијата Планинска бура

По тешкиот удар кој им го задала полицијата, групата од планините се повлекла во внатрешноста на селото. И тука, неколку часа имало битка. Најголемиот оган се одвивал токму во близина на селската џамија, каде што бил стациониран со снајперска пушка и самиот Рамадан Шити. Откако оганот на тешките митралези на оклопните возила на неколкупати ја погодил џамијата, тој панично се обидел да избега. Дваесетина метри подолу, во напуштена куќа, во обид да фрли бомба кон македонските специјалци, се разнел себеси. Распрснатите ќерамиди, тули и прозорци од селските куќи крцкаа под нозете на секој минувач што вчера го обиколуваше Бродец. На полињата и ораниците околу куќите и покрај патот лежеа полураспаднати тела на коњи, а реата од нив се ширеше насекаде низ воздухот.

По првите десетина метри од влезот се забележуваат првите ровови на терористите што минуваат под оградите и завршуваат покрај улицата. По дворовите лежат распрснати шрапнели од гранати и минофрлачки проектили, а на фасадните ѕидови се забележуваат големи дупки од тенковските гранати. Асфалтниот пат на многу места е продупчен од експлозиите, а безмалку сите струјни кабли што водат до центарот на селото се испружени на земја.

Низ улиците и брдата на тетовското Бродец безбедносните сили на Република Македонија веднаш по влегувањето во него ја почнале и акцијата за деминирање на теренот. За секој случај е проверено дали терористите зад себе оставиле противпешадиски и противтенковски мини, но и импровизирани експлозивни направи, наречени "мини на изненадување". Експертите за деминирање го прочешлале теренот, пред да минат тука полициските специјалци.


МВР пронашло список на кој биле наведени 40 финансиери на криминалната група со име презиме и "донацијата" која ја дале. Вкупната донирана сума изнесува околу 207 илјади евра
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Се сложувам, има дојдени од Косово, не го негирам тој факт, ама како што и ти напоменав, според закон, 15 години ако си жител на Македонија, ти следува државјанство, нели? Е сеа, прашање е дали тие дојдени од Косово се повеќе од 15 години тука? 80% ДА!

Дали ќе почитуваме закон и ќе им се даде државјанство, за да бидеме правна држава? ДА. Си добија државјанство. Крај на приказната.
Вака Римз, се е тоа убаво што го велиш треба почитување на закон. Кој бил 15 години жител на Македонија и не извршил криминал во меѓувреме треба да добие државјанство, иако мислам дека рокот е многу помал.

Сепак има едно голема АМА! Ако јас и ти седиме во Швајцарија (или друга земја) 15 години и добиеме државјанство и после одиме во планина да бараме права и се бориме против швајцарската држава со герилски и терористички акции освојувајќи им села нема да најдеш НИЕДЕН Швајцарец на кој тоа ќе му биде мило, сите ќе не замразат и на секаде ќе потенцираат дека сме ДОЈДЕНЦИ а не вистински Швајцарци.

Да беа косоварите лојални Македонци (што се по пасош како што велиш) никој никогаш немаше ништо да спомне за нив. Ама додека ни шетаат по планини и во земјата која им дала државјанство се прават шерифи и не сакаат ни службениот јазик да го научат нивното немакедонско потекло секогаш ќе биде спомнувано во изразито негативна конотација!

Никако нема да се помирам дека некој кој пред 20-30 години живеел на Косово и нема никакви македонски корени утре да ми прогласува илириди и да обележува мапи на етнички територии. Што не оди не оди.

За другите работи што ги спомна дека имало дискриминација ти верувам и за тоа треба и мора да се разговара ама не преку нишан на пушка.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Вака Римз, се е тоа убаво што го велиш треба почитување на закон. Кој бил 15 години жител на Македонија и не извршил криминал во меѓувреме треба да добие државјанство, иако мислам дека рокот е многу помал.

Сепак има едно голема АМА! Ако јас и ти седиме во Швајцарија (или друга земја) 15 години и добиеме државјанство и после одиме во планина да бараме права и се бориме против швајцарската држава со герилски и терористички акции освојувајќи им села нема да најдеш НИЕДЕН Швајцарец на кој тоа ќе му биде мило, сите ќе не замразат и на секаде ќе потенцираат дека сме ДОЈДЕНЦИ а не вистински Швајцарци.

Да беа косоварите лојални Македонци (што се по пасош како што велиш) никој никогаш немаше ништо да спомне за нив. Ама додека ни шетаат по планини и во земјата која им дала државјанство се прават шерифи и не сакаат ни службениот јазик да го научат нивното немакедонско потекло секогаш ќе биде спомнувано во изразито негативна конотација!

Никако нема да се помирам дека некој кој пред 20-30 години живеел на Косово и нема никакви македонски корени утре да ми прогласува илириди и да обележува мапи на етнички територии. Што не оди не оди.

За другите работи што ги спомна дека имало дискриминација ти верувам и за тоа треба и мора да се разговара ама не преку нишан на пушка.
Па всушност за тоа и барал да му се даде државјанство,главната цел им е да се поткопува Македонија од внатре,значи од сопствените "незадоволни" граѓани што многу влијае врз меѓународниот фактор кој не е запознат дека доселените во Македонија имаат за цел отцепување на територија и припојување кон една соседна земја.Кога тоа на странците ќе им биде јасно тие воопшто нема да инсистираат на никакви услови кој треба Македонија да ги исполни за да стане полноправна членка на било која асоцијација.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
албанците се еден народ , а Албанците друг .
едните се тоски , а другите геги .
македонија е најдемократска земја во светот . форумот е еден од доказите .
што се однесува до Албанците , треба да сватат кога е доста .
добро организирана акција ,се спречи поголемо сценарио ,планирано од страна на криминалците .
п.с. и албански да зборам пак ќе бидам македонка , коренот е тој .
а ти ЕКО имаш право да си кажеш се .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom