Дали би ја промениле верата за милион евра?

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Е секој шо ке каже дека не би ја променил,лаже...НЕ постои толку голем фанатик на кој милион евра не би му ја смениле перцепцијата за светов и не би вметнале мисла во глава дека треба малку да ужива во задоволствата кои би му ги понудил овој свет...
Лично,одма би ги зел парите бе...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.512
Поени од реакции
47.776
Не знам некако нема да ми биде баш убаво да ме викаат Торбеш.sd затоа и покрај таа понуда ке си останам православен ке идам во црква секој Божиќ и Велигден,ке си давам по дестче на икона ке си палам свеќа за здравје ке помислувам на Господ само кога ми е тешко и мука и шо не најбитно ке ждерам свински крменадли/ребра/врат слободно и без да ми е страв од пекол
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Не знам некако нема да ми биде баш убаво да ме викаат Торбеш.
Подобро ќе ти биде да си ги земеш парите и да киднеш ... ако веруваш во нешто и се плашиш од пеколот, помал грев ќе направиш така, отколку да си останеш тоа што си за луѓето.:nemoguce:
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Не би ја променила.
НЕ се игра со религија играчка,алоооо!
Оти како шо ќе ти ги даде Господ парите така ќе ти ги земе,на уште полош начин. Сеа нормално,се зависи од тоа колку верувате и како се чувствувате према религијата.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Не би ја променола религијата. Не дека се декларирам како некој многу голем верник ама сепак ќе си останам своја на своето. Верувам дека сите веруваме и се молиме на еден ист бог кого го нарекуваме со различни називи. Ама тоа и плус некакви си пари се никаква причина за да си ја сменам верата.:smir:
 
С

Сатори

Гостин
...

А најинтересниот дел од приказната е дека никој не добил можност сам да избере дали сака да припаѓа во таа религија или не.
Сме се родиле во такво општество, во првославна фамилија, не научиле на таа традиција, на таа религија...

Значи повторно се враќаме на тоа дека парите не се условени од нашата духовност, туку се само средство за да преживееме или што јас би рекла да живееме.

Ако сакаме да веруваме и да се посветиме на религија, да задржиме свое јас тоа се прави во позрели години кога добро знаеме во што веруваме и дали сакаме да веруваме во тоа ... не притисок од луѓето.
Дивајн убаво кажа.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
никогаш не би променил вера за пари!можеби би ја сменил верата доколку таа не била вистинската!тоа е како да си го продадеш на срцето на ѓаволот!
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
nikogas ne bi ja promenila verata zatoa sto si ja sakam i veruvam vo nea!!!!! c c c kakvi se lugjeto sto ne pravat za pari!!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ало полека, повеќе од половината се на став „жив клан, недоклан“.
Значи да разграничиме, атеист испаѓа од ваквава комбинација бидејќи едноставно атеистот нема религија, па следствено нема што да менува.
А тие што би менувале цркви во стилот, православна за католичка или протестантска, не се важи бидејќи сите тие се под христијанската религија.
Прашањето е дали ако сте христијани за тие пари би прешле во еве да речеме муслимани или пак евреи.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Mi bilo ponudeno, da bidam aktivista na Evangelskata crkva vo bitola, podocna so nivna pomosh da idam nekade na shkolovanje, vo USA itn.
Isto taka mi bilo ponudeno da idam vo Pakistan da "ucam" Islam, so moznost podocna da idam i da ucam vo Egipet, Saudiska Arabita itn.
Ne sum se slozil.
Jas si imam svoja pretstava, svoja slika, svoja imaginacija, svoe tolkuvanje za svetite spisi i za bog, i takva indoktrinacija ne mi treba, a isto taka ne deka nekoj ke uspee da me razubedi, nego ke treba protiv moja volja da podnesuvam neshto shto i ne mozam.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Ало полека, повеќе од половината се на став „жив клан, недоклан“.
Значи да разграничиме, атеист испаѓа од ваквава комбинација бидејќи едноставно атеистот нема религија, па следствено нема што да менува.
А тие што би менувале цркви во стилот, православна за католичка или протестантска, не се важи бидејќи сите тие се под христијанската религија.
Прашањето е дали ако сте христијани за тие пари би прешле во еве да речеме муслимани или пак евреи.
Ама на пример што е со атеистите што се формално на хартија христијани бидејќи така ги крстиле како мали, меѓутоа кога се оформиле одлучиле што сакаат?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ама на пример што е со атеистите што се формално на хартија христијани бидејќи така ги крстиле како мали, меѓутоа кога се оформиле одлучиле што сакаат?
Za verba treba dela. Ili delata se dokaz za verbata.
 

OffLine

Worminkle UniversitY
Член од
27 септември 2007
Мислења
161
Поени од реакции
0
шо ќе ми се ако неможам да ги трошам на свинско
 
Член од
25 јули 2007
Мислења
100
Поени од реакции
1
момци/ки изи наов каде парите дај да го потрошиме на некој убав начин
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Не сум некој голем верник,одам од време на време во црква,адетите ги поштувам колку што можам,но верата никогаш не би ја сменил :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom