Помош, проблеми, прашања, совети...

П

Паган-др

Гостин
Сакам да земам екстерен хард диск. Нешто како ова или првиот во оваа листа. Некои совети, нешто што треба да знам пред да го земам? Ич не сум упатен во овие, па да не треба да знам нешто што не знам. :)
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
@Двајцата со батериите. Да не ви стоеле цело време или пак подолго на полнач лаптопите?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Сакам да земам екстерен хард диск. Нешто како ова или првиот во оваа листа. Некои совети, нешто што треба да знам пред да го земам? Ич не сум упатен во овие, па да не треба да знам нешто што не знам. :)
Земи си WD Passport господ да те види.
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
234
Поени од реакции
10
@Двајцата со батериите. Да не ви стоеле цело време или пак подолго на полнач лаптопите?
Не ... Туку ја празнев до некаде 15% и ја полнев 100% и пак така празнење ... никогаш не ја држев на полнач нонстоп .. незнам што и стана! :(

--- надополнето ---

Ајде честито поебана батерија :) И мене ми се случи истото со мојата, HP Pavillion едвај држи 6-7 минути (без wireless). Би требало уште пола година некаде да ти работи така по саат одприлика со што постепено ќе си се намалува се додека не ти стане ко мојата.
Ме утеши :) Ќе и го најдам чарето :) Ќе ја отворам и ќе сменам батерии оти нова ми е 129,99долари а овде оган е и прашање е дали ја има :) А ти што павилион имаш?
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Колку е стар лаптопот?
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
139
Поени од реакции
2
Ако не се лажам, треба автоматски да се префрли на џифорсот коа ќе пушти игра. Пробај инсталирај го најновиот DX11 и најновите графички драјвери од страната на АСУС за Нвидија графичката и за Интеловата, ама не тие од сајтовите на Интел и Нвидија. Мора од кај Асус да бидат. Ако ни тогаш не упали, види што опции имаш во control Panel -> Power Management и види како да наместиш Primary Graphics Adapter (гуглај)
abe i ja mislev taka i koga instalirav igra mi pokazuvase deka nemam jaka graficka(mi ja pokazuva integriranata), a vo set im bil nov model pa neznaele ama ke najdele
trebase da idam vcera da "baraat" :) ama imav rab i ne otidov, a sega so praznicive duri vtornik
a za performansite celo vreme e na najjako pusteni
http://forum.kajgana.member.php?35692-NetworXhttp://forum.kajgana.member.php?35692-NetworXhttp://forum.kajgana.member.php?35692-NetworX
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Имам Самсунг монитор со 1920*1080 и кога ја менувам резолуцијата на која и да е друга некако е како заматено, за разлика од нативнава резолуција при која е стакло чиста сликата. а јас сакав да го покористам на 1600*900. графичката ми е апдејтирана. некој нешто лек? :)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Имам Самсунг монитор со 1920*1080 и кога ја менувам резолуцијата на која и да е друга некако е како заматено, за разлика од нативнава резолуција при која е стакло чиста сликата. а јас сакав да го покористам на 1600*900. графичката ми е апдејтирана. некој нешто лек? :)
Нема лек, така функционираат LCD екраните. Кристал слика дава само на нативната резолуција.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Земи си WD Passport господ да те види.
Јеп ја го имам топ се покажа.

--- надополнето ---

Нема лек, така функционираат LCD екраните. Кристал слика дава само на нативната резолуција.
Така функционираат ефтините TN монитори, додека оние со H-IPS/IPS панели па дури и некои (хај енд) од S-PVA кластата (Eizo) имаат скејлер и немаат никаков проблем со прикажување на неприродна резолуција.
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Носи го на сервис, имаш гаранција 1год. на батеријата би требало да ти ја заменат
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Така функционираат ефтините TN монитори, додека оние со H-IPS/IPS панели па дури и некои (хај енд) од S-PVA кластата (Eizo) имаат скејлер и немаат никаков проблем со прикажување на неприродна резолуција.
Да де, ама тие имаат опција за 1:1, па 800х600 резолуција на пример ти ја дава на средина на екран обиколена со црн квадрат. И нормално ќе биде кристал. Монитори што немаат 1:1 мод ја жврљаат сликата.

Јас убаво си реков, LCD технологијата е таква. Неможе ти да имаш 1680 ФИЗИЧКИ пиксели во хоризонтална линија и 1050 во вертикална, а да очекуваш друга резолуција да дава кристал слика. Додуше имаше една фора, големи монитори со 2560х1600 резолуција да можеш да ги ставиш на 1280х800 и да даваат кристал слика, заради тоа што мониторот користи точно 2 пиксела за да прикаже еден, и со тоа нема делба на пикселите и матна слика. CRT мониторите немаат пиксели, кај нив која сакаш резолуција стави ја ке изгледа џам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ае уште неколку години па Олед монитори!!!!!!!!! :drk:
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
234
Поени од реакции
10
Носи го на сервис, имаш гаранција 1год. на батеријата би требало да ти ја заменат
Да но мене ми е купен лаптопот од брод .. тоа е тешкото иначе знам јас што му треба немаше да се малтретурам да барам програми ова она :)
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Дечки перката за ладење, што е кај напојувањето, многу бучи. Има ли некој начин да се исклучи, и од шо може да биде тоа што да бучи многу?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom