Помош, проблеми, прашања, совети...

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Шо е форава со DDR2-ките? Зошто се толку поскапени? Некако не ми е логично, пред година ипол Kingston 2 GB 800 Mhz била 2000 денари, сега се истите 3000. Дали дека почнаа помасовно да се користат 1333-ки и тако даље?

--- надополнето ---

Dell Inspiron 1564


  • Процесор: Intel i3-330M (2.13 GHz) Mobile
  • Меморија: 4GB 1067MHz DDR3 Dual Channel
  • Тврд диск: 320GB SATA (5400rpm)

+ accesories(веб-камера, блутут,вајрлес)
15,6инчи

Вреди ли да се потрошат за ова 35 000 со оглед на фактот што има onboard графика?
Мислам дека вреди.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
abe a da ne mavase tolku so glava vo dzid moze?

trkni ako imas SET vo blizina prasaj ke ti razjasnat oni poubavo ASUS K52J e modelot

ZNACI DA POVTORAM IMAM 2 (DVE) graficki raboti na integrirana za da ne trosi baterija a po potreba se uklucuva drugata(ako sakas da igras igri i ti treba pojaka)





Според ова мислам дека имаш Nvidia ION (или се викаше поинаку). Работи така што интегрираната се уклучува кога сурфаш, работиш со документи, т.е. за апликации коишто на бараат многу сила за графичко процесирање. Кога ќе уклучиш игра би требало автоматски да ти се префрла на другата (на пр. џифорс G310, GT240М, 9300, итн.). Симни најнови драјвери или побарај по нет да не има некоја цака да се активира преку драјверот или некои профили.

Искрено ја за оваа технологија на Нвидиа имам слушнато за десктоп верзијата, ако имаш nForce чипсет, и на пр имаш интегрирана 9100, 9200 (не сум многу запознаен со имињата интегрираните графички), таа работи кога не играш игри или нешто слично што бара голема сила од графичката. Кога пушташ игра, еве пр. имаш 9800GTX+, ја гаси интегрираната и се префрлува на 9800.

едит - Како што гледам у спецификацииве, ова лаптопов има H55 чипсет i Core i3/i5. Е сега не сум сигурен дека имаш ION пошо тоа работи само на Нвидиа чипсет. :nesum:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
abe a da ne mavase tolku so glava vo dzid moze?

trkni ako imas SET vo blizina prasaj ke ti razjasnat oni poubavo ASUS K52J e modelot

ZNACI DA POVTORAM IMAM 2 (DVE) graficki raboti na integrirana za da ne trosi baterija a po potreba se uklucuva drugata(ako sakas da igras igri i ti treba pojaka)


Оди во Device Manager, отвори го тоа Display Adapters и дај тука принт скрин, да видам кои “две“ графички ги имаш, многу ме интересира.

Драјвери имаш ли инсталирано? www.nvidia.com
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
139
Поени од реакции
2
Untitled.jpg

сега ке тркнам до SET па ке видам шо ке кажат :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Шо е форава со DDR2-ките? Зошто се толку поскапени? Некако не ми е логично, пред година ипол Kingston 2 GB 800 Mhz била 2000 денари, сега се истите 3000. Дали дека почнаа помасовно да се користат 1333-ки и тако даље?

--- надополнето ---



Мислам дека вреди.
Истото како и со ДДР1 и ДДР2. Поскапуваат пошо се стара технологија и те тераат да купуш ДДР3
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Dell Inspiron 1564


  • Процесор: Intel i3-330M (2.13 GHz) Mobile
  • Меморија: 4GB 1067MHz DDR3 Dual Channel
  • Тврд диск: 320GB SATA (5400rpm)

+ accesories(веб-камера, блутут,вајрлес)
15,6инчи

Вреди ли да се потрошат за ова 35 000 со оглед на фактот што има onboard графика?
Не сериозно, имал ли некој искуство со овие процесори со нано технологија, кои денес се прикажуваат како најдобри на пазарот. Да не биде ко што вика Рудес, ко Атлонот у почетокот. И така во ваков лап-топ со онборд графика, кој се плаќа 35000, мислам дека 10 000 одат на процесорот, па да не е за џабе лупање пари.
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Шо е форава со DDR2-ките? Зошто се толку поскапени? Некако не ми е логично, пред година ипол Kingston 2 GB 800 Mhz била 2000 денари, сега се истите 3000. Дали дека почнаа помасовно да се користат 1333-ки и тако даље?
Затоа што полека се истиснуваат од употреба, истото беше и со DDR рамовите кога масовно се кориеста DDR2. Сега излезе DDR3 што скоро во секој десктоп/лаптоп се користат и нормално ако ти умре рам DDR2 сега си го јадел...

@Ice_Hendrix види ги лаптопите на асус, има асални лаптопи со појаки делови за слична цена и баш гледав тестови на некој универзитет во USA асус и тошиба најдобри биле за квалитет/цена/перформанси
@Lypce Види дали искористеноста на батеријата ти е ставена на power saver, затоа што ако е така ќе работи на послаби фреквенции и нормално на таа послаба графичка за да не троши батерија. Ако е така стави ја на Performance mode или како и да ти пишува тебе за да работи со целосна моќност
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.033
Поени од реакции
6.055
Иам ДВД плеер Samsung HT-Z220,

Плееров чита само латиничен фонт и тоа само овие 26 знаци(букви), а кириличен и други знаци кои не се оригинал Aбецедарски(abcd..xyz) не ги чита како што треба.
Дали има налин да ги лита и овие или тешко? Дали треба нешто да се направи и што?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Иам ДВД плеер Samsung HT-Z220,

Плееров чита само латиничен фонт и тоа само овие 26 знаци(букви), а кириличен и други знаци кои не се оригинал Aбецедарски(abcd..xyz) не ги чита како што треба.
Дали има налин да ги лита и овие или тешко? Дали треба нешто да се направи и што?
Нов плеер, тој има стари кодеци.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
@Ice_Hendrix види ги лаптопите на асус, има асални лаптопи со појаки делови за слична цена и баш гледав тестови на некој универзитет во USA асус и тошиба најдобри биле за квалитет/цена/перформанси
Дај твој предлог. Јас видов до сега 30 лаптопи и веќе ми здосади, ќе отидам ќе го земам првиот што е на рафт :D
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Прегледај го приврзокот 29040

сега ке тркнам до SET па ке видам шо ке кажат :)
Ако не се лажам, треба автоматски да се префрли на џифорсот коа ќе пушти игра. Пробај инсталирај го најновиот DX11 и најновите графички драјвери од страната на АСУС за Нвидија графичката и за Интеловата, ама не тие од сајтовите на Интел и Нвидија. Мора од кај Асус да бидат. Ако ни тогаш не упали, види што опции имаш во control Panel -> Power Management и види како да наместиш Primary Graphics Adapter (гуглај)
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
А да не има онакво обично копче преклопник за графичките?
И тоа чудо сум го видел!!

--- надополнето ---

А да не има онакво обично копче преклопник за графичките?
И тоа чудо сум го видел!!
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Член од
21 февруари 2007
Мислења
234
Поени од реакции
10
Здраво :)
Сега брзо ми се јави проблем со батеријата на лаптопот .. до пред 2-3недели ми држеше 2часаи30мин, а сега одвај 1саат. Незнам што и стана .. Имам Hp Pavilion g60 а проблемот е ..
Health: Replace
The battery chech has detected a failure. The battery may be covered by your HP warranty.
(Warranty ID: ##2CE852439V##14String was not recognized as a valid Date Time.mscorib)
А објаснување за Replace што значи е:
Replace - The battery is no longer functioning, or the storage capacity is below the recommended range. The battery needs to be replaced.
И сега помош? А нова баретија во странство е 129,99 долари, а плус ми е купен лаптопот од брод. Поздрав!
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Здраво :)
Сега брзо ми се јави проблем со батеријата на лаптопот .. до пред 2-3недели ми држеше 2часаи30мин, а сега одвај 1саат. Незнам што и стана .. Имам Hp Pavilion g60 а проблемот е ..
Health: Replace
The battery chech has detected a failure. The battery may be covered by your HP warranty.
(Warranty ID: ##2CE852439V##14String was not recognized as a valid Date Time.mscorib)
А објаснување за Replace што значи е:
Replace - The battery is no longer functioning, or the storage capacity is below the recommended range. The battery needs to be replaced.
И сега помош? А нова баретија во странство е 129,99 долари, а плус ми е купен лаптопот од брод. Поздрав!
Ајде честито поебана батерија :) И мене ми се случи истото со мојата, HP Pavillion едвај држи 6-7 минути (без wireless). Би требало уште пола година некаде да ти работи така по саат одприлика со што постепено ќе си се намалува се додека не ти стане ко мојата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom