Сумирање на резултатите по 1 година од владеење на владата

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ne, ne rekov toa. So minatata vlast imase samo nadolu, ovie nekako se odrzavaat seuste na isto mesto, osven sto resija da poapsat (iako populisticki, i pompezno, so fanfari, so sto ne se slozuvam) nekoi glauci kriminalci.

Velam deka e malkucka poarno, blagodarenie na poveke faktori, a ne samo na vladata, malkucka poarno, zatoa sto ima lica koi sakaat da bide porano i ima populisti i avtokrati.

A na policiski plan, pa ABC, barem se pocnuva nesto. Onie porano drvea kolci i sedea na usi i so kur ne mrdaa.


P.S. Ne se vladee drag moj ABC kako autarch, duri i vo kvazi demokratija. Nitu kako lider na politicka partija pred izbori, tuku se vladee kako lider na vladata, na narodot, za narodot, a ne za izbori. Tuka pagja Gvujo na niski granki. Se odnesuva avtorkatski, kako velmoza, a se rakovodi od sueta.
E toa taka ne ide. Zatoa i ne mu ide.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Се согласувам,па уште на почетокот Гвујо изјави дека тој се чувствува како технократ мислеќи дека тоа е далеку од автократијата,но голем дел од народот а јас се кладам и од неговата партија,дека автократијата ја поистоветуваат со технократијата па и бирократијата на некој начин.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Популаризам....популаризам...Иако не се работи ни за тоа...Едноставно народот има право да го знае секој потег на владата...тоа е демократија.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Во Финска на пример не е обавезна фискална сметка(денешна информација)и се издава само по инсистирање на купувачот,значи во посебна прилика,така да нашава влада ви продава бубрези за мадиња и ве држи затворени во ГЕТО за да не разберете како е навистина во некои земји на ЕУ.

Ама еден многу важен дел од информацијата занемаруваш, а тоа е дека секој во финска има фискална и секогаш кога некој ќе купи нешто се отчукува фискална сметка, а за тоа дали муштеријата сака да ја земе или не тоа е веќе на него оставено, Еве на пример тука во германија во некои локални пекари каде нонстоп има ред од по два тројца на каса, фискалните си се отчукуваат во машините, ама ако муштеријата сака да има и сметка може да ја побара дополнително, или пак во супермаркетите ако купиш два три продукти кои не чинат многу пари, касиерките ја отчукуваат фискалната но те прашуваат дали ја сакаш да ја земеш или не. АБЦ мислам дека не треба да ти кажувам дека во фискален апарат има две ролни хартија, една за сметките за муштериите и една на која се евидентираат сите купувања која е битна за проверка на прометот, и која и кај нас и во финска и во гермнаиј мора да бите отчукувана при секое купување, без разлика дали муштеријата сака или не фискалната сметка.

Така да ригоризната фискална политика и спроведувањето на фискализацијата е во секој поглед оправдана, па макар се затворале и фабрики со над 100 вработени.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Како и стално, АБЦ слуша но не дослушнува...Се`, буквално се` што излегува на маркетен пазар и општо, се фискализира, цело ЕУ е такво! А тоа што кај нас има и закон кој те казнува ако не прикажеш фискална на инспектор надвор од продавницата е привремено додека се навикне народот и општо угостителите и продавачите на етиката на издавање на фискални сметки како дел од секојдневието и точка...Ама АБЦ мора да ја изврти работата во спротивна насока...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ама еден многу важен дел од информацијата занемаруваш, а тоа е дека секој во финска има фискална и секогаш кога некој ќе купи нешто се отчукува фискална сметка, а за тоа дали муштеријата сака да ја земе или не тоа е веќе на него оставено, Еве на пример тука во германија во некои локални пекари каде нонстоп има ред од по два тројца на каса, фискалните си се отчукуваат во машините, ама ако муштеријата сака да има и сметка може да ја побара дополнително, или пак во супермаркетите ако купиш два три продукти кои не чинат многу пари, касиерките ја отчукуваат фискалната но те прашуваат дали ја сакаш да ја земеш или не. АБЦ мислам дека не треба да ти кажувам дека во фискален апарат има две ролни хартија, една за сметките за муштериите и една на која се евидентираат сите купувања која е битна за проверка на прометот, и која и кај нас и во финска и во гермнаиј мора да бите отчукувана при секое купување, без разлика дали муштеријата сака или не фискалната сметка.

Така да ригоризната фискална политика и спроведувањето на фискализацијата е во секој поглед оправдана, па макар се затворале и фабрики со над 100 вработени.
Па и не е токму така како што велиш Трну,не е така,бев и лично се уверив дека не баш секој производ се продава на фискална сметка која се евидентира,тоа се прави во поголемите продавници а во помалите не е така.Овде имаме обиди на народот да му потуриме толку строга фискална политика што дури и кило бостан или пиперки донесени на пазарот требало да се фискализираат,а да не збориме за оние кој препродаваат веќе еднаш оданочен производ.Покрај тоа фискализацијата треба да биде пропратена со соодветни социјално економски мерки за кој авторите кај нас немаа слух или не сакаа ни да ги воведат.Сигурно знаеш дека во Германија па и во Финска социјалната помош не изнесува по 30 евра месечно за едно семејство кое живее во колиба без елементарни услови за живот.За исправна и толку строга фискализација треба да се обезбедат најпрвин соодветни услови па потоа да се бара таа да се спроведува како кај нас и се разбира не во сите фирми.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
ABC, фискализацијата важи за сите - буквално сите кои вршат продажна дејност, тука нема исклучоци - освен за земјоделските произведувачи, каде не спаѓаат препродавачите. Тоа е сложен систем и му треба време, ниту една Германија не се фискализира за 1 година...тој процес трае. Со издадени фискални сметки, и истите платени без прикривање, многу повеќе пари ќе има и за тие што зимаат социјална помош а со поголем буџет нормално следува и покачување на стандардот кај граѓаните на Република Македонија. Ти очигледно се противиш на тоа...Зошто викам дека се противиш? Затоа што мрчиш тука како била тенка социјалната надомест а ти вршиш дејност за која законски треба да се издава фискална сметка, а ти немаш ни фискална каса!!!

Ако толку сакаш социјалците да зимаат поголема помош, почни да издаваш фискални сметки и легализирај си го бизнисот како мене.
 
Член од
3 август 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
napravija mnogu alal da im e neka prodolozat vaka samo kopoilinana od SDSM da ne gi poprecvat ama i niv ke gi jadit vragot sega se spremat zgolemuvanje na rabotnoto vreme vo sobranieto samo zaradi toa sto tie ja kocea celava rabota
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC, фискализацијата важи за сите - буквално сите кои вршат продажна дејност, тука нема исклучоци - освен за земјоделските произведувачи, каде не спаѓаат препродавачите. Тоа е сложен систем и му треба време, ниту една Германија не се фискализира за 1 година...тој процес трае. Со издадени фискални сметки, и истите платени без прикривање, многу повеќе пари ќе има и за тие што зимаат социјална помош а со поголем буџет нормално следува и покачување на стандардот кај граѓаните на Република Македонија. Ти очигледно се противиш на тоа...Зошто викам дека се противиш? Затоа што мрчиш тука како била тенка социјалната надомест а ти вршиш дејност за која законски треба да се издава фискална сметка, а ти немаш ни фискална каса!!!

Ако толку сакаш социјалците да зимаат поголема помош, почни да издаваш фискални сметки и легализирај си го бизнисот како мене.
Сигурен си дека немам фискална каса?Можам да ти потврдам само дека во објектот кој им го финансираше владата на одредени свои "пријатели" нема фискална каса,иако обавуваме иста дејност и е во непосредна близина на мојот објект,со таа разлика што тој објект инспекторите на УЈП не го ни погледнуваат од страв некој друг да не ги погледне нив.
Или се согласуваш дека оваа влада за едни е мајка а за други маќеа?
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
ABC, ako ja merish vladata vo apsolutni ramki, sekako e losha! Drugo prashanje e dali nie vo momentov i mozheme da izvadime podobra?

Ako vladata se meri so site predhodni, toagash taa e ubedlivo najdobra so se site mani shto gi ima!

Znachi zavisi koj ti e reper!

Mene vladata najslaba mi e vo nadvoreshnata politika ama ochigledno na nekogo taka mu odgovara. Ili pak se e vo red samo jas nemozham toa da go vidam?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Mene vladata najslaba mi e vo nadvoreshnata politika ama ochigledno na nekogo taka mu odgovara. Ili pak se e vo red samo jas nemozham toa da go vidam?
Надворешната политика и те како е занемарена...Сепак јас бев наместо порано да се враќаат тие долгови кои ги имаше државата, да се вложеа истите пари за лобирање и латерални средби и усогласувања со што е можно повеќе земји со кои може да делиме ист интерес...Ама ај...Млад е Милошоски, нема ни контакти ни врски на страна освен во Германија...Покрај толку утки за поставување на министри почнувајки од Малески...незнам ни што да кажам за ова...ај можеби ќе развијат некаква, било каква стратегија...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC, ako ja merish vladata vo apsolutni ramki, sekako e losha! Drugo prashanje e dali nie vo momentov i mozheme da izvadime podobra?

Ako vladata se meri so site predhodni, toagash taa e ubedlivo najdobra so se site mani shto gi ima!

Znachi zavisi koj ti e reper!

Mene vladata najslaba mi e vo nadvoreshnata politika ama ochigledno na nekogo taka mu odgovara. Ili pak se e vo red samo jas nemozham toa da go vidam?

Надворешната политика и те како е занемарена...Сепак јас бев наместо порано да се враќаат тие долгови кои ги имаше државата, да се вложеа истите пари за лобирање и латерални средби и усогласувања со што е можно повеќе земји со кои може да делиме ист интерес...Ама ај...Млад е Милошоски, нема ни контакти ни врски на страна освен во Германија...Покрај толку утки за поставување на министри почнувајки од Малески...незнам ни што да кажам за ова...ај можеби ќе развијат некаква, било каква стратегија...
Па резултатите на една влада мора да се мерат заедно како сублимат на целокупното нејзино работење а не само на едно министерство или само дел од некое нејзино министерство.Не може сега доколку МВР како дел од владата уапсило неколку глаучи од олигархијата или од предходните нејзини состави и при тоа ги суди без изгледи за реални судски завршници и ајде постигнат е огромен успех.Треба успесите и неуспесите на сите министерства да се мерат како на кантар и потоа да се изгради став дали оваа влада е успешна или не.Значи јас не пропагирам овде дека оваа влада е тотална катастрофа каква што досега не е видена на овие простори,туку јас ви укажувам само на фактот кој вели дека доколку се поделат сите досегашни успеси и неуспеси на оваа влада за период од една година можеме да констатираме дека оваа влада ништо не направила,односно позитивниот ефект е рален на нула секако сублимираќи и одредени ад-хок решенија со кој настапија избраниците на Гвујо помпезно пренесени преку јавните медиуми иако за тоа немаа голема поддршка од експертите кој за тоа не ни беа прашани,водејќи се од тврдиот технократско-игнораторски став со кој настапува премиерот.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Па и не е токму така како што велиш Трну,не е така,бев и лично се уверив дека не баш секој производ се продава на фискална сметка која се евидентира,тоа се прави во поголемите продавници а во помалите не е така.Овде имаме обиди на народот да му потуриме толку строга фискална политика што дури и кило бостан или пиперки донесени на пазарот требало да се фискализираат,а да не збориме за оние кој препродаваат веќе еднаш оданочен производ.Покрај тоа фискализацијата треба да биде пропратена со соодветни социјално економски мерки за кој авторите кај нас немаа слух или не сакаа ни да ги воведат.Сигурно знаеш дека во Германија па и во Финска социјалната помош не изнесува по 30 евра месечно за едно семејство кое живее во колиба без елементарни услови за живот.За исправна и толку строга фискализација треба да се обезбедат најпрвин соодветни услови па потоа да се бара таа да се спроведува како кај нас и се разбира не во сите фирми.
Абе убаво се тоа што кажуваш, за да не се одрази многу јако фискализацијата на економската ситуација и положба на луѓето, ама ко прво самиот знаеш дека државава ни е наопаку насадена и се обратно се прави, што да се прави така почнавме така и продолжуваме работие наопаку да ги правиме, ќе треба време додека не почнат направо да се носат промени.
Инаку искрено зборено, фискализацијата и не е толку опасна, еве стоматолозите треба да ставаат фискални каси иако по закон не се обврзани да плаќаат ддв, но ради евиденција и следење им наложија, и татко ми купи фискална. до тогаш појма немав колку чини една фискална, ама сега видов дека 4-5000 денари кои само еднаш се даваат воопшто не се опасни за кој и да било профитабилен бизнис.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC, ako ja merish vladata vo apsolutni ramki, sekako e losha! Drugo prashanje e dali nie vo momentov i mozheme da izvadime podobra?

Ako vladata se meri so site predhodni, toagash taa e ubedlivo najdobra so se site mani shto gi ima!

Znachi zavisi koj ti e reper!

Mene vladata najslaba mi e vo nadvoreshnata politika ama ochigledno na nekogo taka mu odgovara. Ili pak se e vo red samo jas nemozham toa da go vidam?
Абе убаво се тоа што кажуваш, за да не се одрази многу јако фискализацијата на економската ситуација и положба на луѓето, ама ко прво самиот знаеш дека државава ни е наопаку насадена и се обратно се прави, што да се прави така почнавме така и продолжуваме работие наопаку да ги правиме, ќе треба време додека не почнат направо да се носат промени.
Инаку искрено зборено, фискализацијата и не е толку опасна, еве стоматолозите треба да ставаат фискални каси иако по закон не се обврзани да плаќаат ддв, но ради евиденција и следење им наложија, и татко ми купи фискална. до тогаш појма немав колку чини една фискална, ама сега видов дека 4-5000 денари кои само еднаш се даваат воопшто не се опасни за кој и да било профитабилен бизнис.
16 000 денари се многу повеќе од 4-5 000 денари,значи или уште не ја купил или се информираш од огласите каде повремено се продаваат настаро.Не заборави дека секоја каса треба да се "фискализира" и тоа се дополнителни трошоци ако моментално тоа не се променило само за стоматолозите,не сум се распрашал.Проблемот не лежи во тие 16 000 денари кој се еднократна давачка туку во повратноста на ДДВ која важи само за фирми што остваруваат промет поголем од 1 милион денари годишно,што пак помалите ги прави инфериорни и им нанесува огромни штети.Јас мислев дека владата ќе го увиде тој проблем и ќе ги среди тие работи но очигледно не е заинтересирана за тоа,штом може да црпи од најсиромашните без да им го врати ДДВ.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Значи јас не пропагирам овде дека оваа влада е тотална катастрофа каква што досега не е видена на овие простори,туку јас ви укажувам само на фактот кој вели дека доколку се поделат сите досегашни успеси и неуспеси на оваа влада за период од една година можеме да констатираме дека оваа влада ништо не направила,односно позитивниот ефект е рален на нула
Vidi ABC, da tvrdish deka vladata ne napravila nishto znachi deka ili ne si Makedonec (pa imash drugi interesi) ili pak si totalno slep ili si ja pominal godinata vo podrum pa nemash poim shto se sluchuva!

Kazhi edna vlada koja bila podobra?

Znaeme site deka ako sega ima novi izbori VMRO kje osvoi ushte povekje pratenichki mesta od prethodno. Smetash li deka narodot e tolku glup pa glasa za vlada koja ne napravila nishto? Ili go glasaat Gruevski na "lepe ochi" zoshto e mlad i ubav ili ne znam shto???

Vladata ima mnogu kiksovi i isto si podkradnuvaat kako i site pred niv. Sepak podkradnuvanjeto po obem e pomalo i so povekje usul od predhodnicite.

Ako ochekuvash idelna vlada koja zhivot kje si dade za narodov i kje gi zadovoli tvoite kriteriumi kje se nachekash. Takva vlada nema da dobieme najmalku slednite 30 godini. Ili pak emigriraj vo Finska, mozhe tamu kje go najdesh toa shto go barash.

Ako gi poglednam alternativite namesto Gruevski mene lichno me fakja STRAV i UZHAS!!!

SDSM e takov orkan na unishtuvanje shto tie bi trebalo 100 godini surgun da se pratat vo Anadolija i ushte da i platime na Turcija da gi primi.

VMRO (predhodnite) treba egzil vo Sibir pa tamu da gi ostavat pokolenijata da ne ni go gnasat genot.

Ima drugi alternativi?

Nadvoreshnata politika e tapa i ne mi e jasno zahto tuka ne se stavi nekoj iskusen diplomat kako Hans Lotar Stepan. Siguren sum deka chovekot bi mu bilo chest da gi vodi nashite nadvoreshno politichki interesi a Antonio mozhe da uchi od nego chetiri godini pa posle neka stane minister.

Da zavrsham, duri i vladata da ne napravila nishto (kako shto velish) i efektot od vladeenjeto e NULA i toa e prekrasen rezultat zatoa shto so site dosegashni vladi nie tonevme vo debel MINUS. Ako tonenjeto e zastanato i e na nula e super zatoa shto mozhebi kje pochne da odi na nagore,

Se razbira garancii nema ama mala nadezh si postoi...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom