Сумирање на резултатите по 1 година од владеење на владата

Статус
Затворена за нови мислења.

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Една од добрите стрни на владата беше таа што започнавме да го враќаме надворешниот долг кон меѓународните фондови и банки но мал превид се направи дека тие пари требаше барем малку навреме да ги вратиме откако ќе обезбедиме некои неопходни работи како овие:

-Состојбата со медицинската апаратура во Клиничкиот центар е загрижувачка –дел од апаратите се во дефект, а на оние кои се за преглед се чека со месеци. Најкритично е на клиниката за урологија – таму веќе 6 месеци не работи единствениот апарат кој помага за лечење на камен во бубрег – пациентите се препраќаат во странство – најчесто во Бугарија и во Грција. За една ваква интервенција за бубрези пациентите плаќаат и до 1000 евра. Проблемот го потврдува и првиот човек на Клиничкиот центар Георгиевски кој вината ја лоцира во комисијата за јавни набавки - тие треба да одлучат кој електроди да се купат.
Со новото осамостојување на клиниките сега проблемот го наследува директорот на урологија каде е сместен апаратот.
На клиниката за кардиологија пациентите се соочуваат со друг проблем таму за ехо преглед на срцето се чека најмалку четири месеци. Имам висок притисок и болки во градите – на клиниката прегледот ми го закажаа за на крајот на декември вели пациентка од Скопје. Директорот Сашко Кедев признава дека тоа е проблем за клиниката – очекува да се подобри состојбата со новата медицинска апаратура која ја најави владата.
Дел од новата медицинска опрема која владата ја најави треба да почне да стигнува на клиниките од наредната година – тендерот за набавка на апаратите ќе се распише наредната недела, вели за Канал 5 директорот Тренковски, кој ветува дека ќе се набават и два нови апарати за лекување на камен во бубрег – едниот ќе биде во Битола.
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
72
Поени од реакции
9
Мислам дека сегашнава влада работи најуспешно од сите влади на Македонија од осамостојувањето до денес(иако има уште премногу работа за да станеме држава во која се ќе биде како што треба, ама резултатите се очигледни а и разликата е голема), се надевам дека ќе продолжат со тоа темпо, а можеби и уште подобро да работат, Македонија заслужува да ја водат луѓе кои ја сакаат и кои и го мислат најдоброто на оваа земја и на народот во неа.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Мислам дека сегашнава влада работи најуспешно од сите влади на Македонија од осамостојувањето до денес(иако има уште премногу работа за да станеме држава во која се ќе биде како што треба, ама резултатите се очигледни а и разликата е голема), се надевам дека ќе продолжат со тоа темпо, а можеби и уште подобро да работат, Македонија заслужува да ја водат луѓе кои ја сакаат и кои и го мислат најдоброто на оваа земја и на народот во неа.
Па колку оваа влада работи успешно се гледа од ова,што некој од вас не сакаат да го видат:

-таму веќе 6 месеци не работи единствениот апарат кој помага за лечење на камен во бубрег – пациентите се препраќаат во странство – најчесто во Бугарија и во Грција. За една ваква интервенција за бубрези пациентите плаќаат и до 1000 евра. Проблемот го потврдува и првиот човек на Клиничкиот центар Георгиевски кој вината ја лоцира во комисијата за јавни набавки - тие треба да одлучат кој електроди да се купат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ne mi e jasno nesto.... no kolku cini eden takov aparat GANC NOV??? , so rezervni delovi i potrosen materijal za 1 godina intenzivno koristenje, so obezbedeno odrzuvanje 6/7.........mozebi znae nekoj ovde.... ????
Ako ima i nekoj doktor takov, megu nas , verojatno znae kolku pacienti moze da "obraboti' dnevno i kolkav e realniot broj pacienti... nedelno ????
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ne mi e jasno nesto.... no kolku cini eden takov aparat GANC NOV??? , so rezervni delovi i potrosen materijal za 1 godina intenzivno koristenje, so obezbedeno odrzuvanje 6/7.........mozebi znae nekoj ovde.... ????
Ako ima i nekoj doktor takov, megu nas , verojatno znae kolku pacienti moze da "obraboti' dnevno i kolkav e realniot broj pacienti... nedelno ????
И да има не ти кажува,затоа што тој апарат е релативно ефтин во споредба со процентите кој ќе се заработат со одбирање на фирма при распишување на тендерот кој треба соодветно да биде наместен за фирма блиска до власта.Инаку апаратот го имаат многу приватни клиники во странство со далеку помал буџет од фондот за здравство во Македонија.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Mene mi se cini deka Fondot za zdravstvo prvenstveno e fond za matni finansiranja na raznorazni partiski i slicni "zdravstveni" potrebi , a najmalku toa za sto e namenet. Finansiska institucija so takvi razmeri treba i pari da pravi , a ne samo da TROSI.....so malo "steganje" na noviot direktor se iscedija MORE pari...barem taka velat ......GENERALNO TOJ FOND E EGZAKTEN PRIMER KAKO NE TREBA DA BIDE....socijalisticki antikvitet....
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
E ajde sega, tendenciozni izjavi barem za fondotza zdravstvo ABC ne drzat ama ic.. uidri edna brza komparacija na finansiskata situacija na fondot pred 1 godina i sega pa da pravime muabet .. pod default tezata ne ti drzi..
I da ne zaboravime posle 15 god koncecno pocnaa da se kupuvaat aprati toa da ne go zaboravime.. rezultatite vo zdravstsvoto stojat se vidlivi za tebe duri i poveke otkolku sto sum jas zapoznaen :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Udiram...i zatoa nesto ne mi e jasno...KAKO IM USPEVA OD NAVODNO SUVOTO DRVO ..VODA DA ISCEDAT ???
A deka e socijalisticki...SOCIJALISTICKI e so skorni.......baska na mnogu pogresen "socijalisticki" nacin i e isklucivo skap za nivoto koe (ne) go obezbeduva.....cista uravnilovka....., a mislam deka se potrebni ne poveke od 150-180 rabotni dena da se napravi da bide tip-top....+ da nosi dividenda , a ne zagubi....koi sega se samo prefarbani so maskirni boi....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
E ajde sega, tendenciozni izjavi barem za fondotza zdravstvo ABC ne drzat ama ic.. uidri edna brza komparacija na finansiskata situacija na fondot pred 1 godina i sega pa da pravime muabet .. pod default tezata ne ti drzi..
I da ne zaboravime posle 15 god koncecno pocnaa da se kupuvaat aprati toa da ne go zaboravime.. rezultatite vo zdravstsvoto stojat se vidlivi za tebe duri i poveke otkolku sto sum jas zapoznaen :)
Факт е дека апаратот за кршење камен во бубрези работеше пред 6 месеци исто како што е и факт дека нема да работи уште 6,иако не се работи за голема пара.Факт е исто така дека се најавени големи средства за купување на нови апарати ама некогаш и негде,само не овде,и дека тоа ти било само уште една помпезно најавена акција пред камери.
Оној што го болат бубрези од нападите затоа што не може да му бидат здробени камчињата не го интересира дали фондот влегол или излегол од була,болките се несносливи и на овој начин владата само долева масло во малтретирањето на граѓаните кој немаат по 1000 евра да отпатуваат во странство на лечење.Изговорите од типот дека требало тендери,па да се најдел добавувач и слично,се само уште еден факт кој укажува колку продолжува агонијата во здравството иако владата се расфрла со бројки на позитивност во фондот.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Oki rekov deka nemam detalni informacii eve neka e taka go prifakam kako asksioma, no sepak ova e diskusija za uspesnosta na vladata. Znaeme deka fondot se iscisti od dolgovi nesto nezamislivo do pred edna godina, da, znaeme deka se najaveni golemi investicii vo oprema, jas veruvam ke pristignat brzo, prosireni pozitivni listi na lekovi itn podobruvanjata vo zdravstvoto se jasni toa mi bese poentata.
Sto se odnesuva do posoceniot aparat, apsolutno si vo pravo koga ukazuvas na cela edna celna grupa gragjani od makedonija koi se izlozeni na poteskotii i jas veruvm deka toj aparat ne e edinstven slucaj. No sepak vekje dokolku sakame da se skoncentrirame na toj slucaj togas vekje mozeme da govorime za odgovornostite za direktorot na klinikata i slicno, zosto toj ne prevzel vednas merki itn.. edinstveno da bide spomeneta vladata (vekje ako barame crna tocka) deka postavila pogresen direktor ili takvo nesto. Da ne zaboravime stanuva zbor za 1 godina! Na nekoj nacin i se rauvam sto citam za problemi vo zdravstvoto so konkretni slucaevi, prethodno dijagnozata za sostojbata vo zdravstvoto pretezno bese so epitet nekoja metastaza neli? :)
No sepak se slozuvam i toa deka ne treba vladata da spie, tuka budnoto oko na javnosta treba da funkcionira, dokolku ABC e pretstavnik na okoto togas ok no dokolku komentarite se tendenciozni togas navistina ne e vored nitu na mesto bidejki efektite na podobruvanje se vidlivi vo site sferi na zivotot.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Oki rekov deka nemam detalni informacii eve neka e taka go prifakam kako asksioma, no sepak ova e diskusija za uspesnosta na vladata. Znaeme deka fondot se iscisti od dolgovi nesto nezamislivo do pred edna godina, da, znaeme deka se najaveni golemi investicii vo oprema, jas veruvam ke pristignat brzo, prosireni pozitivni listi na lekovi itn podobruvanjata vo zdravstvoto se jasni toa mi bese poentata.
Sto se odnesuva do posoceniot aparat, apsolutno si vo pravo koga ukazuvas na cela edna celna grupa gragjani od makedonija koi se izlozeni na poteskotii i jas veruvm deka toj aparat ne e edinstven slucaj. No sepak vekje dokolku sakame da se skoncentrirame na toj slucaj togas vekje mozeme da govorime za odgovornostite za direktorot na klinikata i slicno, zosto toj ne prevzel vednas merki itn.. edinstveno da bide spomeneta vladata (vekje ako barame crna tocka) deka postavila pogresen direktor ili takvo nesto. Da ne zaboravime stanuva zbor za 1 godina! Na nekoj nacin i se rauvam sto citam za problemi vo zdravstvoto so konkretni slucaevi, prethodno dijagnozata za sostojbata vo zdravstvoto pretezno bese so epitet nekoja metastaza neli? :)
No sepak se slozuvam i toa deka ne treba vladata da spie, tuka budnoto oko na javnosta treba da funkcionira, dokolku ABC e pretstavnik na okoto togas ok no dokolku komentarite se tendenciozni togas navistina ne e vored nitu na mesto bidejki efektite na podobruvanje se vidlivi vo site sferi na zivotot.
Не би ги нарекол тендециозни коментарите кој укажуваат за ситници што придонесуваат и значат многу за граѓаните без разлика на политичката припадност,ова е особено изразено во здравството кое треба да ни служи на сите а не само на владата за помпезни изјави без конкретни резултати.Има работи што треба да се решат ургентно и во здравството па затоа и ја поставив оваа тема како сумирање на сите резултати од владата и добри и лоши,впрочем дискутираме за да ги спротивставиме ставовите и да укажеме на негативните појави што доколку се прифатат укажувањата ќе биде добро за сите а не само за владата која треба да ни служи нам.100 000 евра се навистина пари,но доколку тие пари бидат наменски искористени како за овој апарат тогаш верувај дека моите намери воопшто не се тендециозни и злонамерни.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Vremeto ke pokaze prijatele :)
Sepak priznavam deka kolku i da bidat podobreni uslovite ili da se priblizime do perfekcija vo ovaa granka, znam deka sekogas ke ima opredeleni problemi vo ovaa granka.
Kako i da e mojot stav e deka rabotite trgnaa na podobro i vo zdravstvoto, da se nadevame deka ke imame sto e mozno pomalku "sitnici" za diskusija vo zdravstvoto na istekot na mandatot na ovaa vlada :)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Vremeto ke pokaze prijatele :)
Sepak priznavam deka kolku i da bidat podobreni uslovite ili da se priblizime do perfekcija vo ovaa granka, znam deka sekogas ke ima opredeleni problemi vo ovaa granka.
Kako i da e mojot stav e deka rabotite trgnaa na podobro i vo zdravstvoto, da se nadevame deka ke imame sto e mozno pomalku "sitnici" za diskusija vo zdravstvoto na istekot na mandatot na ovaa vlada :)
Би ме радувало доколку ич не го спомнеме здравството во нашите дискусии но исто така би било убаво доколку не ги споменуваме и другите гранки барем не по лошо.Од друга страна ваквата лежерност ќе предизвика само уште поголема летаргија и неактивност кај владата за основните проблеми.
Инаку од сите досегашни помпезни најави барем засега нема ништо и се останува само на најави.Бучко викаше дека напредокот што го направила неговата влада ќе бил видлив по некоја година,се плашам дека и Гвујо сите свои успеси ќе ги сведе да бидат видливи за некоја година,значи се тече се се менува само владината политика во Македонија си останува иста со помпезно најавени промени чии резултати ќе биле видливи за "неколку години".
Eве пари за апаратот,само што мислам дека 200 000 евра ќе завршат на друго место:

155, ресторани ноќни барови и малопродажни продавници низ Македонија добија 30 дена забрана за работа. Инспекторите на Управата за јавни приходи во викенд акцијата низ градовите во државата ги пломбираше овие локали оти не поседувале фискални каси, не издавале фискални сметки или немале регистрирано готовински промет. За казна треба да платат 1500 евра.
Најмногу локали се затворени во Штип- дури 44 меѓу кои и познатата продавница за чевли Баргала, како и кафулињата Фешн и Ајс. Во Струмица 30 локали добија забрана за работа а во Прилеп 24. УЈП затвораше и во Скопје. Од звучните имиња мерка забрана за работа доби и локалот Бастион кој денес исто како и неколку локали во Велес не ја почитуваше забраната и продолжи со работа. Од Управата велат дека поради бројноста на објектите не можеле за два дена сите да ги пломбираат. Акцијата ќе продолжела наредните денови.
-Би го додал и ова:
Во Финска на пример не е обавезна фискална сметка(денешна информација)и се издава само по инсистирање на купувачот,значи во посебна прилика,така да нашава влада ви продава бубрези за мадиња и ве држи затворени во ГЕТО за да не разберете како е навистина во некои земји на ЕУ.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Po edna godina rabota, vladata ima nekakvi rezultati, no i mnogu, mnogu nedostatoci i greski koi moze (ne mora, no moze) skapo da ne cinat.


Ima pozitiva, no ima i negativa. Jas da sum arbiter bi im dal preadona ocena, dvojka, kolku da ne idat na polaganje. Bidejki mnogui silno nastapija, mnogu v gradi se busaa, tupaa, se falea, a mlku storija.
Premnogu populizam, premnogu avtokratizam, a premalku rezultati za poveke od dvojka.
Na diplomatski plan, na vnatresen plan so zemjodelie, sumarstvo, ekonomija kako sinopticarite, predimno oblacno, neretko vrnezi, so grad i vetori, a premalku sonce.
Na policiski plan (javen red i mir), premnogu pompa, ama sepak nesto se pravi. Samar e spionazata i skandalot so razuznavacite.
Na investiciski plan komplet promaseno, totalen neuspeh.
Itn. Ima pozitiva, ama ima i mnogu razocaruvanja.

Ckripat trkalata, no nekako seuste se vrtat i toa so pomos na sporedni zapcanici koi ne se sostaven del od toa trkalo. Do koga ne znam, ama ne uste dolgo, toa sigurno.

Nejse, da se nadevame deka ke bide porano i ke se podobri, oti, neli, nadezta posledna umira.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Po edna godina rabota, vladata ima nekakvi rezultati, no i mnogu, mnogu nedostatoci i greski koi moze (ne mora, no moze) skapo da ne cinat.


Ima pozitiva, no ima i negativa. Jas da sum arbiter bi im dal preadona ocena, dvojka, kolku da ne idat na polaganje. Bidejki mnogui silno nastapija, mnogu v gradi se busaa, tupaa, se falea, a mlku storija.
Premnogu populizam, premnogu avtokratizam, a premalku rezultati za poveke od dvojka.
Na diplomatski plan, na vnatresen plan so zemjodelie, sumarstvo, ekonomija kako sinopticarite, predimno oblacno, neretko vrnezi, so grad i vetori, a premalku sonce.
Na policiski plan (javen red i mir), premnogu pompa, ama sepak nesto se pravi. Samar e spionazata i skandalot so razuznavacite.
Na investiciski plan komplet promaseno, totalen neuspeh.
Itn. Ima pozitiva, ama ima i mnogu razocaruvanja.

Ckripat trkalata, no nekako seuste se vrtat i toa so pomos na sporedni zapcanici koi ne se sostaven del od toa trkalo. Do koga ne znam, ama ne uste dolgo, toa sigurno.

Nejse, da se nadevame deka ke bide porano i ke se podobri, oti, neli, nadezta posledna umira.
Значи според тебе Гарфилде има подобрување само на полицијски план односно во јавниот ред и мир,другото е исто како и со предходната власт.?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom