Стипендии

Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
Jas imam slicen problem ama mene mi se site polozeni ama sakam 1 predmet da otfrlam zs nema da imam dovolno prosek za da ja zadrzam stipendijata.Mene mi kazaa deka mozes 1 da ostavis i voopsto da ne go zapisuvas.Ako nesto doznaes izvestime i mene pozz
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
dali ima nekoj informacija sto se slucuva so stipendiite za posdiplomski podnesiv dokumenti pred 3 meseci i togas mi rekoa deka za rezultatite blagovremeno ke bidete izvesteni ama do denes nemam nikakvo izvestuvanje ima nekoj drug sto gi ceka??
 
Член од
11 август 2008
Мислења
32
Поени од реакции
1
А колку треба просек за стипендија на филолошки у Штип знае ли некој ?

фала:smir:
За оваа година беше 8.5, а за наредната незнам колку ке биде. Ке мора да почекаш да излезе конкурсо октомври месец ...
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
dali ima nekoj informacija sto se slucuva so stipendiite za posdiplomski podnesiv dokumenti pred 3 meseci i togas mi rekoa deka za rezultatite blagovremeno ke bidete izvesteni ama do denes nemam nikakvo izvestuvanje ima nekoj drug sto gi ceka??
Нема засега.
Со тоа што пред 2 години другарка поднесе документи околу април, а писмо со тоа кој добил или недобил стипендија и стигна следната година јануари/фебруари.
Така да не ме чуди и да се изначекаме. А штом не се случи до сеа, иде лето, одмори, така да се надевам есенва ќе имам резултати :)
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
ako gi dadat rezultatite vo esen parite najverojatno za slednoto leto BEZOBRAZNI!! a i ne me cudi zs lani vo noemvri dadov prigovor zs ne mi odobrija poradi zakasnat rok za dostavvanje na dokumenti od eden den i odgovorot po prigovorot mi stijna vo juli :shok:
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Што се случи со исплатата за овогодинешните кредити? Стигнаа некои листови за потсетување за тие што ги немаат пратено на време документите и од тогаш ни трага ни глас? Има ли некаква исплата кај некој досега?
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.540
Поени од реакции
5.769
Министерот излезе со изјава дека ке се потруделе до крајот на годината да ги исплатат стипендиите....хахахахахаха....Алал да им е...


Сител, пред 3 дена
 
Член од
11 август 2008
Мислења
32
Поени од реакции
1
Министерот излезе со изјава дека ке се потруделе до крајот на годината да ги исплатат стипендиите....хахахахахаха....Алал да им е...


Сител, пред 3 дена
До крајот на школската година или ???
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
Decki me interesira koj znae neka mi kaze,dali sea za 2 godina za stipendiite dali samo vlaga prosekot od 2 godina ili se zimaat i ocenkite vo predvid od 1 godina i dali mozam da isfrlam 1 predmet od koj ne sum zadovolna za da mozam da si ja zadrzam stipendijata.
Fala odnapred pozz
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Decki me interesira koj znae neka mi kaze,dali sea za 2 godina za stipendiite dali samo vlaga prosekot od 2 godina ili se zimaat i ocenkite vo predvid od 1 godina i dali mozam da isfrlam 1 predmet od koj ne sum zadovolna za da mozam da si ja zadrzam stipendijata.
Fala odnapred pozz
Да, просекот важи и за прва и за втора година. Значи ти вадат заеднички просек. Можеш да исфрлиш еден предмет, доколку ти дозволат од студентски прашања :)
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
Да, просекот важи и за прва и за втора година. Значи ти вадат заеднички просек. Можеш да исфрлиш еден предмет, доколку ти дозволат од студентски прашања :)
fala ke vidam sto ke napravam:)))
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Да, просекот важи и за прва и за втора година. Значи ти вадат заеднички просек. Можеш да исфрлиш еден предмет, доколку ти дозволат од студентски прашања :)
mozno e da e 2 da se isfrlat izgleda deka oni baraat na 90% od predvidenite predmeti da imash prosek nad 8.5...taka da imash 20 predmeti vadish 2 toa se 18... e sea neznam dali mozesh od prva da izvadish eden ili mozeshi 2 od vtora...jas od damna prasuvam ali nikoj so iskustvo nema...ali bi trebalo da e taka...taa koa ja prasav mi vika... dete mene mi trebaat 90% od predmetite na niv ti vadam prosek da imash 8.5 gi proveruvam dali stvarno tie predmeti ti se so tie ocenki i ti davam stipendija toa e toa...pa ti so sakash praj...po ova bi trebalo da moze...pa ke vidime... so 19/20 moze 100% probano...a 18/20 ke vidam godinava :D
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
mozno e da e 2 da se isfrlat izgleda deka oni baraat na 90% od predvidenite predmeti da imash prosek nad 8.5...taka da imash 20 predmeti vadish 2 toa se 18... e sea neznam dali mozesh od prva da izvadish eden ili mozeshi 2 od vtora...jas od damna prasuvam ali nikoj so iskustvo nema...ali bi trebalo da e taka...taa koa ja prasav mi vika... dete mene mi trebaat 90% od predmetite na niv ti vadam prosek da imash 8.5 gi proveruvam dali stvarno tie predmeti ti se so tie ocenki i ti davam stipendija toa e toa...pa ti so sakash praj...po ova bi trebalo da moze...pa ke vidime... so 19/20 moze 100% probano...a 18/20 ke vidam godinava :D
Членот погоре праша дали може еден предмет, затоа и јас реков дека еден сигурно може. Всушност можеш со 90 % од сите предмети кои ти се предвидени да ги положиш. Значи сепак зависи од бројот на испитите. Ако имаш повеќе предмети ќе можеш и 3 да оставиш. Затоа дигитрон и пресметка :)

--- надополнето ---

До крајот на школската година или ???
Можи до крајот на 2011 :)
 
Член од
20 март 2010
Мислења
35
Поени од реакции
2
mozno e da e 2 da se isfrlat izgleda deka oni baraat na 90% od predvidenite predmeti da imash prosek nad 8.5...taka da imash 20 predmeti vadish 2 toa se 18... e sea neznam dali mozesh od prva da izvadish eden ili mozeshi 2 od vtora...jas od damna prasuvam ali nikoj so iskustvo nema...ali bi trebalo da e taka...taa koa ja prasav mi vika... dete mene mi trebaat 90% od predmetite na niv ti vadam prosek da imash 8.5 gi proveruvam dali stvarno tie predmeti ti se so tie ocenki i ti davam stipendija toa e toa...pa ti so sakash praj...po ova bi trebalo da moze...pa ke vidime... so 19/20 moze 100% probano...a 18/20 ke vidam godinava :D
неможеш од прва да оставиш предмети, бидејки таа листа со оцени ( или како и да се вика тоа чудо) ја праќаш таму у октомври ноември, што значи дека веќе ќе имаш запишано трета година, а како услов за да запишеш трета година, ти е цела прва да ти е чиста, што значи дека можеш 1-2 предмета само од втора да оставиш доколку испаѓаат 90% од предметите положени :)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Za studentite so sega zavrsija prva godina koga treba da se posnesat dokumenti za stipendija...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom